Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς candilac η οποιον γνωριζει

θα παραγγειλω το Α806 απο minideal, τι να τους ζητησω να κανουν στο τηλ πριν το στειλουν?

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Μόνο root να τους πεις τα υπόλοιπα θα τα κάνουμε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Προς candilac η οποιον γνωριζει

θα παραγγειλω το Α806 απο minideal, τι να τους ζητησω να κανουν στο τηλ πριν το στειλουν?

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Και αποστολή με SG !!!!!!!

Μη βάλεις κανα κούριερ......

Link to comment
Share on other sites

να μη ζητησω google play store και ελληνικο μενου? :!:

Gift(Silicone case+Flim)

install Play store

Root(Free)

Τα τσεκάρεις.....όπως και το χρώμα.Γενικά,τσεκάρεις ότι είναι χωρίς τιμή(ελληνιστί:τζάμπα...).

Για τα extra,βλέπεις τις τιμές.

Αποστολή με SG (απλό ταχυδρομείο). ~20 μέρες να έρθει.

Τώρα, τι χρώμα θα έχει η silicone case δεν ξέρω.... :p

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

να μη ζητησω google play store και ελληνικο μενου? :!:

 

γενικά το σημαντικό είναι να είναι root για να κάνεις με εύκολο τρόπο τα πάντα(πέρασαμα του twrp, google apps κλπ). Μπορείς να ζητήσεις ό,τι θές αρκεί να μην σου πειράξουν τις εφαρμογές μέσα. Το ελληνικό μενού που θα σου βάλουν δεν είναι και πολύ καλό και είναι έτσι και αλλιώς μέσα στην έκδοση που θα σου περάσουν. Για αυτό και ο kandilak σου είπε αρκεί να είναι root.

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αλλα δε βρηκα τη 1443 για να τη βαλω, βρηκα τη 1447.

Μπαινει με το οδηγο του kandilak οπως η1441 αν αυτου βαζω 1447?

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα αλλα δε βρηκα τη 1443 για να τη βαλω, βρηκα τη 1447.

Μπαινει με το οδηγο του kandilak οπως η1441 αν αυτου βαζω 1447?

Έτσι,έτσι....

Έχεις ξανακάνει?

Πάρε και τις υπόλοιπες....εγώ με την 1443 είμαι.

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα απο τον αριθμό του τηλεφώνου...

Αυτό είναι λοιπόν το location που σου είπα, εάν είναι επιλεγμένο στο σημείο που ανέφερα, βγάζει τα κινέζικα, εάν όχι δε τα βγάζει. Εσύ δε το έχεις επιλεγμένο και εξακολουθεί να σου τα βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.Δυστυχώς το πρόβλημά μου δεν έχει λυθεί παρότι έχω απενεργοποιήσει την τοποθεσία απο την περιοχή ρυθμίσεων που μου υπέδειξές!

 

Έκανα μια επανεκκίνηση και τώρα τα κινέζικα έφυγαν!σε ευχαριστώ!

Edited by icecut
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ενώ αρχικά εξαφανίστηκαν με τις ρυθμίσεις που πρότεινε ο φίλος, μετά το restart ξαναεμφανίστηκαν!!!!
Link to comment
Share on other sites

απο που το αγορασες;

 

 

Απο το to2c, ελαβα ενημερω το απογευμα εφυγε απο Αθηνα... Αρα Τριτη να το παραλαβω μου εκανε ακριβως 2 βδομαδες.

 

Τι να πω μπραβο τους.

 

Περα απο Ελληνικα δεν ζητησα κατι αλλο... Ελπιζω να μην χρειαστει να πειραξω το τηλεφωνο βαση αυτων που λετε εδω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν απο λιγο ειδα αυτο....

 

Το τηλεφωνο πρεπει να ειναι τουμπανο ε ?

 

http://www.androidbenchmark.net/cpumark_chart.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προς candilac η οποιον γνωριζει

θα παραγγειλω το Α806 απο minideal, τι να τους ζητησω να κανουν στο τηλ πριν το στειλουν?

Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Χαλασε λιγακι το Minideal να ξερεις... Και ανεβασε τιμες γενικα και στα δωρα ειναι λιγο ματζιρηδες πλεον...

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

φιλε candilac από την 1441 με τον τρόπο που περιέγραψες μπορούμε να περάσουμε να κάνουμε αναβάθμιση στην 1447 χωρίς να χάσουμε ρυθμίσεις, google apps και τα προγράμματα/παιχνίδια που έχουμε ήδη ? η πιάνει μονo από την 1445 για 1447 ?
Link to comment
Share on other sites

φιλε candilac από την 1441 με τον τρόπο που περιέγραψες μπορούμε να περάσουμε να κάνουμε αναβάθμιση στην 1447 χωρίς να χάσουμε ρυθμίσεις, google apps και τα προγράμματα/παιχνίδια που έχουμε ήδη ? η πιάνει μονo από την 1445 για 1447 ?

 

Στην περίπτωση σου πρέπει να κάνεις αυτό που γράφω στο υστερόγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουν να κάνουν update στην 1447_st μπορούν να κάνουν κανονικά τον οδηγό αναβάθμισης (όλα τα βήματα) και στο τέλος να μπουν πάλι στο TWRP recovery και να κάνουν restore τσεκάροντας από τις επιλογές μόνο το data.

Οπότε λες ότι όσοι έχουν stable έκδοση δε μπορούν να ρίξουν το update package μέσω του TWRP; Αυτό ισχύει μόνο για τις DEV εκδόσεις; Για τις stable εκδόσεις πρέπει κατεβάσουμε από το site της VIBE όλη τη νέα ROM και να περάσουμε από την αρχή με τη προϋπόθεση ότι έχουμε κάνει πριν backup; Αφού τη περάσουμε, κάνουμε restore μόνο τα data; Με αυτό το τρόπο επανέρχονται όλα τα δεδομένα-ρυθμίσεις-εφαρμογές όπως ήταν στη προηγούμενη stable έκδοση που είχαμε; Καλά κατάλαβα τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες ότι όσοι έχουν stable έκδοση δε μπορούν να ρίξουν το update package μέσω του TWRP; Αυτό ισχύει μόνο για τις DEV εκδόσεις; Για τις stable εκδόσεις πρέπει κατεβάσουμε από το site της VIBE όλη τη νέα ROM και να περάσουμε από την αρχή με τη προϋπόθεση ότι έχουμε κάνει πριν backup; Αφού τη περάσουμε, κάνουμε restore μόνο τα data; Με αυτό το τρόπο επανέρχονται όλα τα δεδομένα-ρυθμίσεις-εφαρμογές όπως ήταν στη προηγούμενη stable έκδοση που είχαμε; Καλά κατάλαβα τη διαδικασία;

Το update package αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη αναβάθμιση. Η ονομασία του zip αρχείου διευκρινίζει ποια αναβάθμιση εφαρμόζει. Αν κάνεις update φλασαροντας την full rom και θες να μην χάσεις ρυθμισεις και εφαρμογές , τότε όπως είπα, πρέπει να μπεις TWRP να πάρεις backup, μετά να φλασαρεις την rom και το SuperSu, να μπουταρεις στο σύστημα κάνοντας ενα τυπικό αρχικό σεταρισμα, μετά να ξαναμπεις TWRP και να φλασαρεις τα Gapps και τελευταία να κάνεις restore το data από το backup που πήρες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω την βοηθεια σας

αποφασισα μετα απο τρια χρονια που εχω το νοκια ν8 , να το αλλαξω και να μπω στον χωρο των ανδροιτ.

Διαβαζω εδω και λιγες μερες τα σχολια που γραφουν τα παιδια στα αναλογα φορουμ των παρακατω κινητων που εχω διαλεξει αλλα δεν μπορω να αποφασισω

ειμαι μεταξυ του Lenovo A8 (A806) ,ASUS Zenfone 5 , και του Huawei Honor 3C 4G LTE H30-L02 ,Coolpad F1 8297 ολα εχουν rom 2g και ram 16g/8g και πανω κατω ιδιες τιμες

ποιο απο αυτα μου προτινετε ???

http://www.vickmall.com/as...hd-screen.html

http://www.minideal.net/ne...ghz-black.html

http://www.minideal.net/or...rom-13-0m.html

http://www.minideal.net/hu...-rom-16gb.html

http://www.vickmall.com/co...mp-camera.html

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το +30 σε επαφες και sms λυνεται με το contacts optimizer απο google play

 

Πες μας και τι ακριβώς κάνεις, έχει ένα σωρώ ρυθμίσεις το contacts optimizer....

Link to comment
Share on other sites

Το update package αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη αναβάθμιση. Η ονομασία του zip αρχείου διευκρινίζει ποια αναβάθμιση εφαρμόζει. Αν κάνεις update φλασαροντας την full rom και θες να μην χάσεις ρυθμισεις και εφαρμογές , τότε όπως είπα, πρέπει να μπεις TWRP να πάρεις backup, μετά να φλασαρεις την rom και το SuperSu, να μπουταρεις στο σύστημα κάνοντας ενα τυπικό αρχικό σεταρισμα, μετά να ξαναμπεις TWRP και να φλασαρεις τα Gapps και τελευταία να κάνεις restore το data από το backup που πήρες.

Όπως διάβασα και εδώ από κατόχους του Α8 αλλά δοκιμάζοντας και στο δικό μου S820 (με 1443 ST), βγάζει fail στη προσπάθεια αναβάθμισης μέσω του TWRP (μιλάω πάντα για το update package που κατεβάζει μέσω του system update). Οπότε, η λύση για να γλιτώσουμε το σετάρισμα και την εκ νέου εγκατάσταση των εφαρμογών μας είναι να ρίχνουμε όλη τη νέα ROM και να κάνουμε restore τα data μόνο. Αυτό θέλω να επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Όπως διάβασα και εδώ από κατόχους του Α8 αλλά δοκιμάζοντας και στο δικό μου S820 (με 1443 ST), βγάζει fail στη προσπάθεια αναβάθμισης μέσω του TWRP (μιλάω πάντα για το update package που κατεβάζει μέσω του system update). Οπότε, η λύση για να γλιτώσουμε το σετάρισμα και την εκ νέου εγκατάσταση των εφαρμογών μας είναι να ρίχνουμε όλη τη νέα ROM και να κάνουμε restore τα data μόνο. Αυτό θέλω να επιβεβαιώσω.

Αυτό μπορείς να κάνεις και ελπίζεις ότι η μια rom από την άλλη δεν έχει κρίσιμες αλλαγές οι οποίες θα απαιτούσαν clean install. Θεωρω ότι ένα update που θα άλλαζε την version της VibeUI rom από v2.0 σε πχ v2.1 θα ήταν μια περίπτωση αναγκαστηκου από την αρχή σεταρισματος.

Link to comment
Share on other sites

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

 

Δεν πιανει χωρο αυτη στο κινητο? Να τη σβησω? Πως να το βγαλω αυτο το μηνυμα θα εμφανιζεται παντα οταν συνδεω το κινητο?

 

2) Πως μπορουμε να βλεπουμε την εσωτερικη μνημη (16Gb) του κινητου απο το PC? Για να μεταφερουμε σ αυτην αρχεια κατευθειαν κτλ?

 

3) Οταν παιρνω τηλεφωνο δεξια απο το κουμπι που κλεινεις τη κληση εχει το κουμπι "note" μαλλον για να γραψεις σημειωση. Επειδη εγω μαλλον εσβησα την default εφαρμογη, μου λεει arrlication not found. Εχει κανει τη default application note του κινητου μας να μου στειλει ή ξερετε ποια ειναι να την κατεβασω? Για να μπορω να εχω αυτη τη δυνατοτητα.

 

4) Γνωριζει κανεις πως μπορω να αλλαξω το μεσαιο κουμπι του τηλεφωνου που ειναι πανω στη συσκευη, να κανει αλλη ενεργεια? Η αν μπορω να αλλαξω και τα τρια κατω κουμπια του τηλεφωνου (που ειναι πανω στη συσκευη) να κανουν αλλες ενεργειες?

 

Ευχαριστω παιδια!!

Edited by nikos-s
Link to comment
Share on other sites

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

 

Δεν πιανει χωρο αυτη στο κινητο? Να τη σβησω? Πως να το βγαλω αυτο το μηνυμα θα εμφανιζεται παντα οταν συνδεω το κινητο?

 

2) Πως μπορουμε να βλεπουμε την εσωτερικη μνημη (16Gb) του κινητου απο το PC? Για να μεταφερουμε σ αυτην αρχεια κατευθειαν κτλ?

 

Ευχαριστω παιδια!!

 

Μια χρήσιμη απάντηση που πήρα από τον kandilak και αφορά το δεύτερο ερώτημά σου,είναι να συνδέσεις το κινητό στο pc σαν media device (MTP) ΑΝΤΙ για USB storage (SD card). Για τα υπόλοιπα και εγω θα ήθελα να μάθω αν γίνεται κάτι.

Edited by teo100
Link to comment
Share on other sites

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

 

Δεν πιανει χωρο αυτη στο κινητο? Να τη σβησω? Πως να το βγαλω αυτο το μηνυμα θα εμφανιζεται παντα οταν συνδεω το κινητο?

 

2) Πως μπορουμε να βλεπουμε την εσωτερικη μνημη (16Gb) του κινητου απο το PC? Για να μεταφερουμε σ αυτην αρχεια κατευθειαν κτλ?

 

3) Οταν παιρνω τηλεφωνο δεξια απο το κουμπι που κλεινεις τη κληση εχει το κουμπι "note" μαλλον για να γραψεις σημειωση. Επειδη εγω μαλλον εσβησα την default εφαρμογη, μου λεει arrlication not found. Εχει κανει τη default application note του κινητου μας να μου στειλει ή ξερετε ποια ειναι να την κατεβασω? Για να μπορω να εχω αυτη τη δυνατοτητα.

 

4) Γνωριζει κανεις πως μπορω να αλλαξω το μεσαιο κουμπι του τηλεφωνου που ειναι πανω στη συσκευη, να κανει αλλη ενεργεια? Η αν μπορω να αλλαξω και τα τρια κατω κουμπια του τηλεφωνου (που ειναι πανω στη συσκευη) να κανουν αλλες ενεργειες?

 

Ευχαριστω παιδια!!

1 και 2 απάντησε ο teo100

3 --> http://app.lenovo.com/appstore/psl/com.lenovo.supernote

4 --> AOSP rom + xposed + gravity box

Link to comment
Share on other sites

1 και 2 απάντησε ο teo100

3 --> http://app.lenovo.com/appstore/psl/com.lenovo.supernote

4 --> AOSP rom + xposed + gravity box

 

4. To θεμα ειναι τι κανεις οταν δεν εχεις την AOSP rom.. Οποτε δεν μπορεις να βαλεις και xposed + gravity box. Γιατι οι περισσοτεροι απο εμας απο οτι εχω καταλαβει δεν εχουν βαλει την AOSP αλλα την official rom. Και εγω μετα απο τοσες παραμετροποιησεις δεν ξαναλαζω rom ;) Αλλος τροπος δεν υπαρχει? Με καμια εφαρμογη root?

 

Το 1 δεν εχει απαντηθει ακομα..

 

1) Γνωριζει κανεις γιατι οταν συνδεω το κινητο με τον υπολογιστη μου βγαζει ενα μηνυμα autoplay CD Drive - Lenovo Suite και μου δειχνει να κανω install τη σουιτα της lenovo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...