Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OK, επανέρχομαι. Έκανα τα εξής:

1. Backup όλης της κάρτας στο HD στο PC μου

2. Backup σε όλα (επαφές, μηνύματα, κλήσεις, apps, ημερολόγιο) με την πολύ βολική εφαρμογή που έχει μέσα το τηλέφωνο

3. Το backup που δημιουργήθηκε το αντέγραψα στο PC και αυτό

4. Κάνω factory reset - πολύ απλή διαδικασία, το τηλέφωνο μου έλεγε τι να κάνω κάθε στιγμή

5. Format της κάρτας micro SD αμέσως μετά την ολοκλήρωση του reset και αντιγραφή του backup πίσω σε αυτήν

6. Με την ίδια εφαρμογή που έκανα backup έκανα και το restore

....και voila, το τηλέφωνο ήταν έτοιμο. Προς το παρόν δεν μου έχει κάνει το κόλπο με τη κάρτα, αλλά είμαι επιφυλακτικός να δούμε πως θα πάει παρακάτω. Η μόνη απώλεια που είχα ήταν τα ολοκληρωμένα boards στο Majhong Solitair Epic, μετά το restore δεν κρατήθηκαν ως ολοκληρωμένα. :rolleyes: Α! Και κάτι πιο σημαντικό - ενώ ενεργοποίησα το GPS της συσκευής, ούτε το Google Maps ούτε το OsmAnd βρίσκουν GPS θέση και device. Μήπως ξέχασα ή παρέλειψα να ενεργοποιήσω κάτι μετά το reset; Ευχαριστώ.

 

Μετά το factory reset σταμάτησε να δουλεύει το GPS. :( Έχει κανείς καμιά καλή ιδέα γιατί και πως μπορώ να το φτιάξω; Ευχαριστώ.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ξανα περασε την rom

εγω εχω κανει παρα πολλες φορε reset και εχω περασει ολες τις rom που κυκλοφορουν μεχρι να μεινω στη miuiδεν ειχα τετοιο προβλημα με το gps, το gps δεν ανοιγει η' δεν εχει σημα? αν ειχαμε mtk επεξεργαστη που καποιοι εχoυν θεμα υπαρχει οδηγος, τωρα εδω δεν ξερω, η λυση ειναι ξανα την rom

Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλές να βάλω το MIUI, λειτουργούν όλα και θα έχω ελληνικά και όλες τις google-εφαρμογές; Δεν είμαι και κανένας ειδικός για να κάνω εύκολα κόλπα στο κινητό. Στο PC δεν το συζητώ, εκεί μου φαίνονται όλα εύκολα, αλλά το τηλέφωνο το φοβάμαι, μην το αχρηστεύσω και είναι καθημερινό εργαλείο της δουλειάς.

 

Μετά από δεύτερο factory reset το GPS έστρωσε ξαφνικά. Thanx folks για τη βοήθεια.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Είναι ασφαλές να βάλω το MIUI, λειτουργούν όλα και θα έχω ελληνικά και όλες τις google-εφαρμογές; Δεν είμαι και κανένας ειδικός για να κάνω εύκολα κόλπα στο κινητό. Στο PC δεν το συζητώ, εκεί μου φαίνονται όλα εύκολα, αλλά το τηλέφωνο το φοβάμαι, μην το αχρηστεύσω και είναι καθημερινό εργαλείο της δουλειάς.

καλυτερα αστο οπως το εχεις, καθε rom εχει και θα δικα της θεματακια που αν το'χεις καλώς, αλλιώς δεν το πειράζεις

 

Στο φάκελο DCIM έχει ενα κρυφό αρχειο thumbnails/. thumbdata3 το οποίο είναι πανω απο 400 mb το σβηνω αλλά αυτό ξανά να εμφανιζεται σε ασχετη Στιγμη εκτός αν κάποια εφαρμογή το ξανά βάζει

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλη η miui αλλα μου την εσπαγε που δεν μπορουσα την sd card να την βαλα default memory και ετσι δεν ειχα χωρο και λιγο το touch, λιγο το οτι δεν μπορουσα να εχω και τις δυο sim για τηλεφωνα, με εβαλε να ψαξω για καποια αλλη rom εκτος needrom, μιας και τις εχω δοκιμασει, βρηκα αυτο το site http://www.romzj.com/list/search?keyword=lenovo%20a760#search_result

και δοκιμασα 3 rom και τελικα κρατησα αυτη http://www.romzj.com/rom/17946.htm

μικρη σε μέγεθος, γρήγορη και το touch πολυ καλυτερο. η γλωσσα αγγλικα-κινεζικα αλλα με το morelocale2 η γλωσσα στις εφαρμογες αλλαξε σε ελληνικα και gapps 4.1.2 apo edv http://www.devfiles.co/download/Zheq7oi6/gapps-jb-20121011-signed.zip και ολα μια χαρα

Edited by giannnis12
Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη.. εχω ενα α760.. δεν μπορω να κανω επαφορα εργοστασιακων... δεν ξερω γιατι..

θελω τωρα να κανω και εγω κατι παρομοιο..

λες αν ειναι ευκολο τα βηματα?

Link to comment
Share on other sites

Απο το μενού ρυθμισεις δεν γίνεται;

Δεν είναι κάτι δυσκολο

 

βρε το ξερω.. αλλα δεν γινεται... δεν ξερω τι παθαινει αλλα απλα το παταω και τιποτα.. "το touch δουλευει μια χαρα"

οποτε ελεγα να βαλω μια αλλη ρομ... οπως αυτη που προτεινεις..

αλλα το θεμα ειναι πως γινεται απο τον υπολογιστη...

Link to comment
Share on other sites

Πάει καιρός που έχω δώσει το Α760 που είχα, αλλά αν θυμάμαι καλά αυτό μου το έκανε κι εμένα. Δηλαδή στην επιλογή για επαναφορά στις ρυθμίσεις δεν έκανε τίποτα όσο και να το πάταγες. Νομίζω πως το έκανα αναγκαστικά μέσω recovery.
Link to comment
Share on other sites

μεσω recovery πως γινεται ειναι το θεμα...

και οποιος γνωριζει ας γραψει λιγο και τα βηματα για να αλλαξω την ρομ με αυτη που εχω στο pc..

 

κατεβασα και τα 2 αρχεια στα λινκ πιο πανω... μετα ειναι το θεμα..

 

 

"ή τουλαχιστον καποιο λινκ με οδηγειες αν υπαρχει" ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο needrom στο lenovo a760 καποιες rom έχουν οδηγιες, γενικά σε όλες τις rom σχεδόν τα ίδια βήματα κανεις
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους παιδια,

παρηγγειλα για εναν φιλο το κινητο αυτο.

οταν το ανοιξαμε απ την συσκευασια ειχε 0 μπαταρια προφανως γτ δεν αναβε με τιποτα. σε συνδεση για φορτιση , εναβε η οθονη για λιγο εμφανιζε ενα δυο logos πορτοκαλι και ξαναεσβηνε.το ιδιο μερικες φορες με τα κουμπακια τα φωτιζομενα.

 

αυτο σημαινει οτι εχει εντελως αδεια μπαταρια?

μονη λυση που σκεφτομαι, να το αφησει ολη νυχτα στον φορτιστή.

 

μου κανει εντυπωση παντως.

εμενα το δικο μου lenovo (ακριβοτερο) ηταν με 40% μπαταρια και μια χαρα.

 

σε περιπτωση ελαττωματικου βρισκω μηπως ακρη? τους το στελνουμε πισω με δικα μας εξοδα και το δεχονται, ή ...την πατησαμε ?

 

YG: τελικα το ολο θεμα ήταν η ταινια ασφαλειας που κολλανε μερικώς στις επαφες μπαταρίας οι φιλοι μας οι Κινέζοι.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

[quoteκαλη η miui αλλα μου την εσπαγε που δεν μπορουσα την sd card να την βαλα default memory και ετσι δεν ειχα χωρο και λιγο το touch, λιγο το οτι δεν μπορουσα να εχω και τις δυο sim για τηλεφωνα, με εβαλε να ψαξω για καποια αλλη rom εκτος needrom, μιας και τις εχω δοκιμασει, βρηκα αυτο το site http://www.romzj.com/list/...#search_result

και δοκιμασα 3 rom και τελικα κρατησα αυτη http://www.romzj.com/rom/17946.htm

μικρη σε μέγεθος, γρήγορη και το touch πολυ καλυτερο. η γλωσσα αγγλικα-κινεζικα αλλα με το morelocale2 η γλωσσα στις εφαρμογες αλλαξε σε ελληνικα και gapps 4.1.2 apo edv http://www.devfiles.co/dow...011-signed.zip και ολα μια χαρα]

καλησπερα φιλε γιαννη μετα κοπων και βασανων περασα και εγω αυτη την ρομ αλλα το touch συνεχιζει να κανει τα τρελα του αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι. θα περασω παλι τη μαμα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

μπορεί κάποιος να μου εξηγησει τί μπορει να φταιει στο κινητο και δεν μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ?

ουτε με δεδομενα, ουτε με wifi.

δοκιμασμενες ανεπιτυχως καρτες σιμ vodafone k wind.

με το τηλεφωνο συνδεδεμενο σε καποιο wifi, βγαζει "το χρονικό οριο συνδεσης έληξε" ή δεν λεει με τιποτα να δεχτεί τα στοιχεία του gmail που εισαγω.

καμια ιδέα?

 

ΥΓ. το τηλεφωνο είναι φίλου, δεν το έχω στα χέρια μου για πολλούς πειραματισμούς.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για τα δεδομενα θα πρεπει η sim να ειναι στην σωστη υποδοχη και για νατρεξει θα πρεπει η αλλη sim να ειναι κλειστη, αλλιως ειναι παρα πολυ αργο.τωρα για το wifi δεν μπορει να συνδεθει ;
Link to comment
Share on other sites

όντως με την καρτα 2 κλειστη και την καρτα wind στην υποδοχη 1, επαιξαν τα δεδομενα μια χαρα. ενεργοποιωντας και την δευτερη καρτα, σταματαγε να λειτουργει το ιντερνετ της wind.

 

επισης, με αλλους συνδυασμους 2 ενεργων καρτων και παλι τα δεδομενα επαιζαν.

 

εχει καταφερει με λιγα λογια καποιος να χρησιμοποιει το κινητο με 3g στην wind και ταυτοχρονη χρηση 2ης καρτας σιμ αλλης εταιρειας ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η μοναδική λύση σε αυτό είναι να απενεργοποιείς την sim στο slot 2. Είναι hardware bug που εμφανίζεται σε όλες τις rom όταν βάζεις κάρτα της wind και υπάρχει και 2η κάρτα ενεργή.

 

παιδιά αυτη ακριβως ειναι και η περιπτωση η δική μου ! ακόμα δεν εχει βρεθεί καμία λύση !! ?? πως εξηγείται δυσλειτουργία μονο με καρτες της wind και μονο οταν υπαρχει και δευτερη ενεργη καρτα ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να ενεργοποιήσεις τα data μέσω δικτύου 3G της Wind θες αν κατάλαβα καλά.

 

Λοιπόν.

Πατάς settings --> more...-->Mobile networks-->Access Point Names-->πατάς πάνω στη sim 1 (όπως τέλος πάντων την ονομάζει, εμένα την λέει Unknown type card)-->πατάς το κάτω αριστερό touch πλήκτρο για να βγάλει menu και διαλέγεις New APN.

Και βάζεις:

 

 

Όνομα: WIND Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN: Κενό

Τα άλλα άστα κενά και είσαι έτοιμος.

 

Για να δοκιμάσεις αν δουλεύει, κλείσε το wifi και άνοιξε τα data, και προσπάθησε να μπεις internet(να έχεις όμως σήμα 3G έτσι?:lol::lol:).

Πρόσεξε μόνο να έχεις στο πρόγραμμα της σύνδεσής σου κάποια free Mb, γιατί αν δεν έχεις, με τις χρεώσεις των εταιριών κινητής θα κλάψεις.

Και βάλε κάποιο app που να σου μετράει το traffic από wifi και 3G ξεχωριστά για να ξέρεις τί σου γίνεται ανά πάσα ώρα και στιγμή.

 

 

εσενα φιλε, με αυτες τις ρυθμισεις σου δουλεψε και με ενεργη ταυτοχρονα δευτερη κάρτα αλλης εταιρειας στην υποδοχη 2 ?

εγω τις δοκιμασα, αλλα δεν.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μεγαλώσει ή να ενοποιηθούν τα δύο μέρη της μνήμης του τηλεφώνου; Καλύτερα δεν θα ήταν να έχουμε ένα κύριο μέρος μνήμης και την sd σαν δεύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Αφού (από όσο θυμάμαι) το τηλέφωνο είναι root, θα πρότεινα να δοκιμάσετε το Link2SD. Απλά κάνετε partition την καρτούλα σας σε 2 μέρη, και χρησιμοποιεί το ένα το πρόγραμμα για να μεταφέρει εκεί όποια εφαρμογή θέλετε. Το έκανα σε ένα lenovo tablet που είχε μόλις 1gb χώρο για εφαρμογές και σώθηκα.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω αν γίνετε να ενοποιηθούν οι δύο μνήμες το τηλεφώνου δηλαδή να έχω τα 4cv περίπου του τηλεφώνου σε ένα κομμάτι και σαν δεύτερο την sd. οι εφαρμογές πηγαίνουν στην sd
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και παλι, οποια ρομ βρηκα εδω αλλα και στο νετ το προβλημα με το touch, που αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι καθως και σε καποια σημεια δεν ανταποκρινεται καθολου, δεν λυθηκε, δεν πρεπει να ειναι προβλημα ρομ αλλα touch screen digitizer, αν ειναι αυτο αλλαζει ευκολα? και αν καποιος ξερει κατι σε λευκο. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

αυτό κοίταξε το στον οδηγό ενοποίησης για mtk κινητά που έχει εδώ στο forum

 

Το δοκιμασα αλλά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και παλι, οποια ρομ βρηκα εδω αλλα και στο νετ το προβλημα με το touch, που αλλου πατας και αλλου βρισκεσαι καθως και σε καποια σημεια δεν ανταποκρινεται καθολου, δεν λυθηκε, δεν πρεπει να ειναι προβλημα ρομ αλλα touch screen digitizer, αν ειναι αυτο αλλαζει ευκολα? και αν καποιος ξερει κατι σε λευκο. ευχαριστω.

 

με αυτό θα κάνω δουλειά

http://www.ebay.com/itm/New-repair-digitizer-touch-screen-panel-glass-for-Lenovo-A760-/271545786687

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...