Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι σε συμβόλαιο Wind το οποίο έληξε και έκανα διακοπή συμβολαίου η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 23/02/2013 και μετάβαση σε καρτοκινητό Wind f2g.

 

Με κάλεσαν ήδη μια φορά για προσφορά παραμονής σε συμβόλαιο και τους είπα ότι δεν με συμφέρει. Με κάλεσαν και 2η φορά σήμερα το πρωί

 

Εμένα πάλι η μετάβαση από σύνδεση σε κάρτα θα γίνει αύριο, περίμενα περίμενα προσφορά...μάταια! Εν τέλει τους κάλεσα εγώ και μου είπαν: "Δεν έχουμε να σας κάνουμε καμία προσφορά!!!" :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι η χρεωση ειναι ανα δευτερολεπτο με ελαχιστη χρεωση τα 3 λεπτα

 

Σε όλα τα πακέτα της προσφοράς έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα πακέτα της προσφοράς έτσι;

 

Σωστα!!!!!

Κατι αλλο τωρα.ενεργοποιησα το φ2γ πριν καποιες μερες με φορητοτητα απο βονταφον.Στο καταστημα που το ενεργοποιησα εκανα και μια ανανεωση 10 ευρω και βρεθηκα με υπολοιπο 9,93.

10€-12%ΦΠΑ επρεπε να ειχα 8,80€.Mηπως παιζει καποια προσφορα για ανανεωση απο καταστημα?

Edited by GEOKRIT21
ερωτηση
Link to comment
Share on other sites

Σωστα!!!!!

Κατι αλλο τωρα.ενεργοποιησα το φ2γ πριν καποιες μερες με φορητοτητα απο βονταφον.Στο καταστημα που το ενεργοποιησα εκανα και μια ανανεωση 10 ευρω και βρεθηκα με υπολοιπο 9,93.

10€-12%ΦΠΑ επρεπε να ειχα 8,80€.Mηπως παιζει καποια προσφορα για ανανεωση απο καταστημα?

 

κανονικά επρεπε να είναι 10/1.12=8.93 (σε καθε 10ευρη ανανέωση που εχω κάνει τοσα μπαίνουν και εδω εχω διαβάσει οτι υπολογίζεται με αυτό τον τρόπο,αλλα δεν θυμαμαι να εξηγήσω περαιτερω τον υπολογισμό :O ). Που σημαίνει οτι απλά ειχε και 1 ευρώ μέσα ως αρχικό χρόνο ομιλίας.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις δικιο.ειναι η πιο λογικη εξηγηση.ας ελπισουμε να μπαινει και το 1 € το μηνα σαν μπονους για τους 6 πρωτους

μηνες

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχεις δικιο.ειναι η πιο λογικη εξηγηση.ας ελπισουμε να μπαινει και το 1 € το μηνα σαν μπονους για τους 6 πρωτους

μηνες

 

όχι έχει αρχικό ποσό 1 ευρώ μια φορά ως αρχικό χρόνο ομιλίας!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατος πελάτης κι εγώ σε F2G.

Παρατήρησα ότι ανανεώνοντας με 15€, 1,5€ πάει υπέρ πίστεως. Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Επίσης σε iOS συσκευές η ενεργοποίηση του iMessage δυστυχώς χρεώνει (Cosmote ήταν δωρεάν).

Το βήμα χρέωσης είναι 3 λεπτά (τουτέστιν αν μιλήσω 4 λεπτά χρεώνομαι για 6) αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατος πελάτης κι εγώ σε F2G.

Παρατήρησα ότι ανανεώνοντας με 15€, 1,5€ πάει υπέρ πίστεως. Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Επίσης σε iOS συσκευές η ενεργοποίηση του iMessage δυστυχώς χρεώνει (Cosmote ήταν δωρεάν).

Το βήμα χρέωσης είναι 3 λεπτά (τουτέστιν αν μιλήσω 4 λεπτά χρεώνομαι για 6) αν δεν κάνω λάθος

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου επιβεβαιώσεις το παραπάνω η τουλάχιστον κάποιος άλλος που έχει f2g?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατος πελάτης κι εγώ σε F2G.

Παρατήρησα ότι ανανεώνοντας με 15€, 1,5€ πάει υπέρ πίστεως. Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Επίσης σε iOS συσκευές η ενεργοποίηση του iMessage δυστυχώς χρεώνει (Cosmote ήταν δωρεάν).

Το βήμα χρέωσης είναι 3 λεπτά (τουτέστιν αν μιλήσω 4 λεπτά χρεώνομαι για 6) αν δεν κάνω λάθος

 

Μήπως ξεχνάς το 12% που είναι ο φόρος κινητής? άρα στα 15εύρώ θα σου κρατήσει κανονικά περίπου 1,70ευρώ.

Το Imessage στην ενεργοποιηση δε στέλνει ένα sms εξωτερικό για ενεργοποίηση? αν αυτό χρεώνεται δε το ξέρω αλλά αυτό υποθέτω θα γίνεται μόνο στην ενεργοποίηση όχι κάθε φορά που στέλνεις.

Η χρέωση είναι η ελάχιστη τρίλεπτο αν μιλήσεις 4 λεπτά θα χρεωθείς 4 αν όμως 1 τότε θα χρεωθείς 3

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατος πελάτης κι εγώ σε F2G.

Παρατήρησα ότι ανανεώνοντας με 15€, 1,5€ πάει υπέρ πίστεως. Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Επίσης σε iOS συσκευές η ενεργοποίηση του iMessage δυστυχώς χρεώνει (Cosmote ήταν δωρεάν).

Το βήμα χρέωσης είναι 3 λεπτά (τουτέστιν αν μιλήσω 4 λεπτά χρεώνομαι για 6) αν δεν κάνω λάθος

κανεις λαθος ΜΕΧΡΙ τα 3 πληρωνεις για 3.ΜΕΤΑ τα 3 πληρωνεις ανα ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ την βοήθεια σας. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; Να πάω τελικά σε f2g ή να δεχθώ την προσφορά τους με την καρτοσύνδεση;

 

Σας ευχαριστώ

Εάν μιλάς κυρίως και δεν σε πολυ ενδιαφέρουν τα sms τότε f2g αμέσως. Για να καταλάβεις και εγώ έφυγα από συμβόλαιο wind και μάλιστα έχοντας και καλή έκπτωση παγίου λόγω και σταθερής wind και σε ενα λογαριασμό. Με 10€ θα περνάω περίπου 2 μήνες. Τον πρώτο με τα 300' και τον δεύτερο αγοράζοντας με 5€ το πακέτο talk to all με 100'+100'(bonus)=200' προς όλους. Εάν πάλι αλλάξει κάτι προς το χειρότερο κάνεις πάλι συμβόλαιο ή πας με φορητότητα αλλού όπου υπάρχει καλύτερη προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος ΜΕΧΡΙ τα 3 πληρωνεις για 3.ΜΕΤΑ τα 3 πληρωνεις ανα ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Θα το κοιτάξω και από το MyF2g.

Δεν έχω βρει πουθενά τους όρους του Free2talk όμως

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξεχνάς το 12% που είναι ο φόρος κινητής? άρα στα 15εύρώ θα σου κρατήσει κανονικά περίπου 1,70ευρώ.

Το Imessage στην ενεργοποιηση δε στέλνει ένα sms εξωτερικό για ενεργοποίηση? αν αυτό χρεώνεται δε το ξέρω αλλά αυτό υποθέτω θα γίνεται μόνο στην ενεργοποίηση όχι κάθε φορά που στέλνεις.

Η χρέωση είναι η ελάχιστη τρίλεπτο αν μιλήσεις 4 λεπτά θα χρεωθείς 4 αν όμως 1 τότε θα χρεωθείς 3

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση το είχα ξεχάσει ότι υπάρχει και το 12%...

Το iMessage μάλλον στη Wind στέλνει κάποιο SMS ενεργοποίησης στο εξωτερικό. Στην Cosmote είναι μάλλον διαφορετική η διαδικασία ή δεν χρεώνει αυτό το SMS.

Η ελάχιστη χρέωση είναι σίγουρα 3' απλά το βήμα χρέωσης με προβληματίζει μετά (είναι 3',1' ή 1'';).

Ο φίλος παραπάνω είπε ότι είναι ανά δευτερόλεπτο. Θα το κοιτάζω από το myf2g. Δεν βρήκα κάπου τους όρους στο site της Wind ή δεν κοίταξα τόσο διεξοδικά όσο έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση το είχα ξεχάσει ότι υπάρχει και το 12%...

Το iMessage μάλλον στη Wind στέλνει κάποιο SMS ενεργοποίησης στο εξωτερικό. Στην Cosmote είναι μάλλον διαφορετική η διαδικασία ή δεν χρεώνει αυτό το SMS.

Η ελάχιστη χρέωση είναι σίγουρα 3' απλά το βήμα χρέωσης με προβληματίζει μετά (είναι 3',1' ή 1'';).

Ο φίλος παραπάνω είπε ότι είναι ανά δευτερόλεπτο. Θα το κοιτάζω από το myf2g. Δεν βρήκα κάπου τους όρους στο site της Wind ή δεν κοίταξα τόσο διεξοδικά όσο έπρεπε.

14. Πώς καταναλώνονται τα δωρεάν λεπτά από το Bonus Ανανέωσης (Free2Talk και τα δωρεάν ΜΒ από το Free2Surf);

Τα δωρεάν λεπτά καταναλώνονται ανά δευτερόλεπτο με ελάχιστη διάρκεια χρέωσης κλήσης τα 3 λεπτά και τα δωρεάν ΜΒ, ανά 1ΚΒ.

Περισσότερα http://www.wind.com.gr/gr/f2g/upostirixi/faq/

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν το βήμα χρέωσης είναι μετά τα 3' ανά δευτερόλεπτο.

Μακράν η πιο συμφέρουσα επιλογή το F2G

Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάς κυρίως και δεν σε πολυ ενδιαφέρουν τα sms τότε f2g αμέσως. Για να καταλάβεις και εγώ έφυγα από συμβόλαιο wind και μάλιστα έχοντας και καλή έκπτωση παγίου λόγω και σταθερής wind και σε ενα λογαριασμό. Με 10€ θα περνάω περίπου 2 μήνες. Τον πρώτο με τα 300' και τον δεύτερο αγοράζοντας με 5€ το πακέτο talk to all με 100'+100'(bonus)=200' προς όλους. Εάν πάλι αλλάξει κάτι προς το χειρότερο κάνεις πάλι συμβόλαιο ή πας με φορητότητα αλλού όπου υπάρχει καλύτερη προσφορά.

 

Κυρίως μιλάω. Να φανταστείς τα sms μου μπορεί και να μην ξεπερνανε τα 6-7 το μήνα. Βέβαια όπως είπα και σε προηγούμενο Post μιλάω αρκετά σε wind & Q αλλά και πάλι 10€ να τρώω το μήνα σε κάρτα με τα πακέτα που θα βάζω πάλι συμφερότερο είναι από εκεί που είμαι τώρα και ακομή και από την 2η προσφορά τους.

 

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο; Την προσφορά την παίρνεις εάν βάλεις κάρτα 10€ έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί εάν βγάλεις τον φόρο κινητής είναι κάτω από 10€ η ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως μιλάω. Να φανταστείς τα sms μου μπορεί και να μην ξεπερνανε τα 6-7 το μήνα. Βέβαια όπως είπα και σε προηγούμενο Post μιλάω αρκετά σε wind & Q αλλά και πάλι 10€ να τρώω το μήνα σε κάρτα με τα πακέτα που θα βάζω πάλι συμφερότερο είναι από εκεί που είμαι τώρα και ακομή και από την 2η προσφορά τους.

 

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο; Την προσφορά την παίρνεις εάν βάλεις κάρτα 10€ έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί εάν βγάλεις τον φόρο κινητής είναι κάτω από 10€ η ανανέωση.

 

δεν παιζει ρολο. Με ανανεωση 10 ευρω εισαι καλυμενος. Αυτα τα λενε κατι 'κομμωτριες' στα καταστηματα wind, γιατι εχουν στοχο ανανεωσεων απο 11 ευρω. Το αστειο ειναι οτι και με ανανεωση 11 ευρω, παλι κατω απο 10 πεφτει το υπολοιπο, λογω φορου :lol: Με άλλα λογια πιανονται μονοι τους, απο τη κουτοπονηριά τους

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποίησα το iMSG σε συμβόλαιο WIND δεν χρειαζόταν να γίνει κάποια χρέωση ή κάτι άλλο....

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Όταν ενεργοποίησα το iMSG σε συμβόλαιο WIND δεν χρειαζόταν να γίνει κάποια χρέωση ή κάτι άλλο....

 

Και σε μενα. Σε καρτοκινητο f2g

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως μιλάω. Να φανταστείς τα sms μου μπορεί και να μην ξεπερνανε τα 6-7 το μήνα. Βέβαια όπως είπα και σε προηγούμενο Post μιλάω αρκετά σε wind & Q αλλά και πάλι 10€ να τρώω το μήνα σε κάρτα με τα πακέτα που θα βάζω πάλι συμφερότερο είναι από εκεί που είμαι τώρα και ακομή και από την 2η προσφορά τους.

 

Να ρωτήσω κάτι τελευταίο; Την προσφορά την παίρνεις εάν βάλεις κάρτα 10€ έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί εάν βγάλεις τον φόρο κινητής είναι κάτω από 10€ η ανανέωση.

 

Πιστεύω ότι με ένα τηλέφωνο με δυο κάρτες θα ήσουν άρχοντας.

Μία κάρτα wind για τα 300΄προς όλους και μια κάρτα Q που με 1€ σου δίνει 400΄ομιλία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα online αίτηση για φορητότητα απο what's Up σε free2go.ελπιζω να με συμφέρει και να μην έχω περαιτέρω χρεώσεις.

Θέλω ακόμα και 10 δευτερόλεπτα να μιλήσω να αφαιρούνται απο το πακέτο που έχω ενεργοποιημένο κι οχι απο το υπολοιπομενο χρηματικό πόσο,έτσι δε παει?

Επισης στο ενημερωτικό email παραγγελίας είπαν οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου,να ζητήσω καμία προσφορά?καμια φτηνή συσκευη?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα online αίτηση για φορητότητα απο what's Up σε free2go.ελπιζω να με συμφέρει και να μην έχω περαιτέρω χρεώσεις.

Θέλω ακόμα και 10 δευτερόλεπτα να μιλήσω να αφαιρούνται απο το πακέτο που έχω ενεργοποιημένο κι οχι απο το υπολοιπομενο χρηματικό πόσο,έτσι δε παει?

Επισης στο ενημερωτικό email παραγγελίας είπαν οτι θα επικοινωνήσουν μαζί μου,να ζητήσω καμία προσφορά?καμια φτηνή συσκευη?

 

Ναι έτσι γίνεται πρώτα παίρνει τους χρόνους ομιλίας από τα πακέτα και μετά αν δεν έχεις από την "κάρτα σου". Είναι σίγουρα ότι πιο συμφέρον υπάρχει στην αγορά. Όσο για την διαδικασία, θα σε πάρουν τηλέφωνο για να επιβεβαιώσουν πως έκανες την αίτηση και μετά από 2 ή 3 μέρες θα έρθει για να υπογράψεις στην ACS λογικά

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον είναι το ιντερνετ call (viber, voip κτλ).

Τεσπα ύστερα από πολλά χρόνια συμβόλαιο μεταφέρθηκα και εγώ στο F2G και είναι οτι καλύτερο υπάρχει.

Βασική προϋπόθεση είναι να ξέρεις τι σου γίνεται που δυστυχώς πολύς κόσμος έχει πλήρη άγνοια και θεωρούν το συμβόλαιο σαν ταμπού ηρεμίας. Αν ξέρεις να χειρίζεσαι ένα smartphone και να επιλέγεις τα σωστά πακέτα τότε το F2G είναι γεννημένο για μέγιστη απόσβεση!

 

P.S. Όταν στην ανανέωση τους ζήταγα παραπάνω από τα 45 ευρώ επιδότηση μου έλεγαν αυτά είναι αν γουστάρω. Όταν έκανα την διακοπή, με πήραν 3 τηλέφωνα και με γλύφανε. Δεν πειράζει ας προσέχανε....

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα ειχα ενα αναπαντεχο δωρο (καινουριος στο f2go). Eχθες εβαλα σε καταστημα 11 ευρω (χαχα) πηρα τα 300 λεπτα bonus, αλλα σημερα μου ηρθαν αλλα 60 λεπτα προς ολους για μια εβδομαδα. Ειλικρινα ΔΕΝ υπαρχει καλυτερο προγραμμα αυτη την στιγμη στην κινητη τηλεφωνια. :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...