Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για Android που να εμφανίζει τον αριθμό των πλήρες κύκλων φόρτισης της μπαταρίας; (Cycle Count)

Κάτι που κάνει π.χ. το "BatteryDetective" από Cydia (που είναι για iOS).

 

Από όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Και άλλοι που ψάχνουν, επίσης...

https://forum.lowyat.net/topic/2534264/all

http://forums.androidcentral.com/general-news-discussion/265462-possible-see-battery-cycle-count-just-like-laptop-batteries.html

νομίζω το battery doctor

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να μην μετραει ο μετρητης τα δεδομενα μεσω 3g μιας συγκεκριμενης εφαρμογης?Εχω comsote και εχω δωρεαν streaming στο spotify και ειναι βλακεια να καθομαι να αφαιρω καθε φορα τα δεδομενα του spotify απο τα συνολικα.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινεται να μην μετραει ο μετρητης τα δεδομενα μεσω 3g μιας συγκεκριμενης εφαρμογης?Εχω comsote και εχω δωρεαν streaming στο spotify και ειναι βλακεια να καθομαι να αφαιρω καθε φορα τα δεδομενα του spotify απο τα συνολικα.

 

Στο στοκ μετρητή του Android έχει λίστα από κάτω με τις εφαρμογές. Δε σε βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το έχω να αποκλείει το ιντερνετ οτανφτανω στο όριο των mb μου και θα με βόλευε καλύτερα να μην το μετράει καθόλου το spotify.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3g watchdog pro....εχει τετοια δυνατοτητα

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ μια επίσημη εφαρμογή από τη Google που να συγχρονίζει είτε διαδυκτιακά είτε ενσύρματα φωτογραφίες και μουσική που έχω επιλέξει στο κινητό είτε στον Η/Υ. Κάτι σαν το αντίστοιχο itunes που εμπλέκεται και το icloud.

 

Ευχαριστώ.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μετά απο περίπου ένα χρόνο συμβίωσης με το android πριν μερικές μέρες χρειάστηκα να στείλω ένα mms αλλά τίποτα. Οι ρυθμίσεις του κινητού ειναι σωστές, εχω μιλήσει κανά δυο τρεις φορές με τον πάροχο μου (wind) η γραμμή μου ειναι οκ. Το τηλέφωνο δεν ειναι root, εχω την 4.1.2, δεν μου έχει βγάλει ακόμα την αναβάθμιση για 4,3 αν και με αυτά που ακούω δεν νομίζω να την κάνω αλλά τα mms πουθενά :mad:

Galaxy s3 ειναι η συσκευή μου.

Κανένας άλλος καμία γνώμη;

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω... στην iOS υπάρχουν εφαρμογές, που μπαίνουν free για κάποιο διάστημα ή ρίχνουν τις τιμές. Αυτό ισχύει και εδώ; Αν ναι.. ψάχνω μια εφαρμογή που να κάνει watch καποια Apps/Games κτλπ, για να βλέπω πότε θα ρίξουν τις τιμές ή θα τα πάνε free.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω... στην iOS υπάρχουν εφαρμογές, που μπαίνουν free για κάποιο διάστημα ή ρίχνουν τις τιμές. Αυτό ισχύει και εδώ; Αν ναι.. ψάχνω μια εφαρμογή που να κάνει watch καποια Apps/Games κτλπ, για να βλέπω πότε θα ρίξουν τις τιμές ή θα τα πάνε free.

 

Εδώ φίλε είναι όλα φρι. Κάνε μια βόλτα στο Google.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω... στην iOS υπάρχουν εφαρμογές, που μπαίνουν free για κάποιο διάστημα ή ρίχνουν τις τιμές. Αυτό ισχύει και εδώ; Αν ναι.. ψάχνω μια εφαρμογή που να κάνει watch καποια Apps/Games κτλπ, για να βλέπω πότε θα ρίξουν τις τιμές ή θα τα πάνε free.

 

Appsales την βρίσκεις στο Play store, όλες οι εφαρμογές που έχουν προσφορά, όπως επίσης να κατεβάσεις το apk του Amazon από το site της εταιρίας διότι κάθε μέρα έχει μια επί πληρωμή εφαρμογή δωρεάν.

sent from my Nexus 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι στο nexus 7, μπαίνοντας στο hotmail μου (όχι στην εφαρμογή του gmail) έχω ενα συνημμένο .apk σε ενα εισερχομενο mail και προσπαθώντας να το κατεβασω παίρνω μήνυμα ότι δεν υπάρχει εφαρμογή που να μπορεί να ανοίξει/κατεβασει το αρχείο ενω με συμβουλεύει να πάω στο google play για να κατεβασω μια τέτοια εφαρμογή.

 

Σε άλλο εισερχόμενο mail που έχω με συνημμένο ενα pdf μπορω να το ανοιξω και να το κατεβασω κανονικά.

 

Τι ειδους εφαρμογή να ψαξω στο play ώστε να μπορέσω να λάβω το .apk βρε παιδιά;

 

Είναι κι αυτά τα nexus τόσο "άδεια" πια..:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματακι στο nexus 7, μπαίνοντας στο hotmail μου (όχι στην εφαρμογή του gmail) έχω ενα συνημμένο .apk σε ενα εισερχομενο mail και προσπαθώντας να το κατεβασω παίρνω μήνυμα ότι δεν υπάρχει εφαρμογή που να μπορεί να ανοίξει/κατεβασει το αρχείο ενω με συμβουλεύει να πάω στο google play για να κατεβασω μια τέτοια εφαρμογή.

 

Σε άλλο εισερχόμενο mail που έχω με συνημμένο ενα pdf μπορω να το ανοιξω και να το κατεβασω κανονικά.

 

Τι ειδους εφαρμογή να ψαξω στο play ώστε να μπορέσω να λάβω το .apk βρε παιδιά;

 

Είναι κι αυτά τα nexus τόσο "άδεια" πια..:p

 

Μήπως είναι zip, γιατί apk είναι οι εφαρμογές και φυσικά δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από το Android για να ανοίξουν.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι zip, γιατί apk είναι οι εφαρμογές και φυσικά δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από το Android για να ανοίξουν.

 

Κι όμως δεν είναι! Λοιπόν μόλις δοκιμασα να το προωθησω στο gmail μου και απο εκεί το κατέβασε κανονικά, μάλλον θα είναι θέμα της εφαρμογης του mail εντέλει.. δεν βρίσκω και κάποια ρύθμιση εκεί μέσα που πιθανότατα θα έλυνε το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω... στην iOS υπάρχουν εφαρμογές, που μπαίνουν free για κάποιο διάστημα ή ρίχνουν τις τιμές. Αυτό ισχύει και εδώ; Αν ναι.. ψάχνω μια εφαρμογή που να κάνει watch καποια Apps/Games κτλπ, για να βλέπω πότε θα ρίξουν τις τιμές ή θα τα πάνε free.

 

App gratis και app sales βάλε.

Link to comment
Share on other sites

Appsales την βρίσκεις στο Play store, όλες οι εφαρμογές που έχουν προσφορά, όπως επίσης να κατεβάσεις το apk του Amazon από το site της εταιρίας διότι κάθε μέρα έχει μια επί πληρωμή εφαρμογή δωρεάν.

 

Δημήτρη, μόνο sale βλέπω να πηγαίνουν.. δεν υπάρχει καμία free. Όντως βρε παιδιά δεν βάζουν καμία free? Στην iOS γίνεται πολύ συχνά αυτό.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά. Εγώ όποτε χρειάστηκε να στείλω και να λάβω MMS, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, μόνο sale βλέπω να πηγαίνουν.. δεν υπάρχει καμία free. Όντως βρε παιδιά δεν βάζουν καμία free? Στην iOS γίνεται πολύ συχνά αυτό.. :(

 

Βάλε το Amazon app store. Βέβαια 9 στις 10 είναι παιχνίδι η δωρεάν εφαρμογή αλλά καμιά φορά βγαίνει και κάτι καλό.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ μια επίσημη εφαρμογή από τη Google που να συγχρονίζει είτε διαδυκτιακά είτε ενσύρματα φωτογραφίες και μουσική που έχω επιλέξει στο κινητό είτε στον Η/Υ. Κάτι σαν το αντίστοιχο itunes που εμπλέκεται και το icloud.

 

Ευχαριστώ.

Ίσως κάτι σαν το Dropbox?

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Ειμαι κατοχος ενος κινητου εκ Κινας (Lenovo A630) εδω και 3-4 μερες και προσπαθω να κατεβασω εφαρμογες που θα βελτιώσουν την λειτουργικοτητα του κινητού..Θελω την γνωμη σας με αξιόπιστες προτασεις για τα ακολουθα:

 

α) Μπαταρία: Έχω κατεβάσει - επηρεασμενος και απο τις κριτικες - τα "Easy Battery Saver" και " Easy Task Killer" (διαβασα οτι πανε πακετο οι 2 εφαρμογες για καλυτερη λειτουργια). Την πρωτη την εχω σε Normal Mode. Θεωρείτε καταρχας οτι ειναι αξιόπιστες??? Δευτερευόντως,πρέπει να ρυθμισω κατι σε αυτές ή δουλευουν αυτόματα στο παρασκηνιο???Βλεπω συνεχως τα εικονιδια τους στη γραμή καταστασης..Αν ξερετε κατι παραπανω για την χρήση τους, πειτε κατι...

 

β) Antivirus: Κατεβασα το NQ Antivirus Free..Αξιζει γενικα να εχουμε antivirus σε κινητο και αν ναι,θεωρείτε αξιοπιστη την εφαρμογη??

 

γ) Ελληνικο πληκτρολογιο: Προτεινετε καποια καλή εφαρμογη με Τ9 και 170 χαρακτηρες σας παρακαλώ....To προεγκατεστημενο Go Keyboard δεν με βοηθα,καθως δεν εχω Τ9 και 170 χαρακτηρες,εκτος και αν κανω κατι λαθος ως ΑΡΧΑΡΙΟΣ..

 

δ) Ευρετηριο: Κατεβασα το "Contacts+"..Θεωρείτε οτι ειναι λειτουργικό ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο???

 

ε) Ενταση ήχου: Εχω χαμηλή ένταση ήχου στο ακουστικο,ακομη και οταν το βαζω max..Εχετε να προτεινετε κατι ωστε να αυξησω την ενταση και ποιότητα ηχου??

 

στ) Τέλος,κατεβασα και το QR Droid για αναγνωση κωδικών..Είναι καλό ή εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο???

 

Σας ευχαριστω και συγνωμη αν ειμαι off topic..

Edited by estiakos
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εγω μετά απο περίπου ένα χρόνο συμβίωσης με το android πριν μερικές μέρες χρειάστηκα να στείλω ένα mms αλλά τίποτα. Οι ρυθμίσεις του κινητού ειναι σωστές, εχω μιλήσει κανά δυο τρεις φορές με τον πάροχο μου (wind) η γραμμή μου ειναι οκ. Το τηλέφωνο δεν ειναι root, εχω την 4.1.2, δεν μου έχει βγάλει ακόμα την αναβάθμιση για 4,3 αν και με αυτά που ακούω δεν νομίζω να την κάνω αλλά τα mms πουθενά :mad:

Galaxy s3 ειναι η συσκευή μου.

Κανένας άλλος καμία γνώμη;

 

Θα παραθέσω τι έμαθα και έκανα εγώ με το S3 . Τα smart phones ( μεταξύ των οποίων και το S3 ), θέλουν απαραιτήτως να έχεις 3g και ενεργοποιημένα

τα δεδομένα του κινητού γιά λήψη και αποστολή MMS . Αυτή είναι η κατηγορηματική δήλωση από την Samsung και την Cosmote και τα παιδιά της Smartec .

Ο πάροχός μου , Cosmote , σου ενεργοποιεί το 3g του κινητού σου με 200 MB , δωρεάν γιά ένα μήνα και αν θες συνεχίζεις ή όχι μετά από τη δωρεάν

περίοδο με 5 ευρώ το μήνα 200 MB . Σημειωτέον ότι η αποστολή MMS δεν καταναλίσκει καθόλου από τα 200 MB (αυτά είναι γιά περιαγωγή στο Internet) ,

αλλά χρεώνεσαι με 0.40 λεπτά ανά MMS. Ελα σε επαφή με τον πάροχό σου γιατί μπορεί να παίρνουν σαν δεδομένο ότι έχεις 3g .

 

Τι να πω ρε παιδιά. Εγώ όποτε χρειάστηκε να στείλω και να λάβω MMS, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

 

Και ο κολητός μου με ένα αρχαίο HTC , δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα . Είναι πολύ πιθανόν οι πάροχοι να παρακάλεσαν τους κατασκευαστές να αφαιρέσουν

τη δυνατότητα που είχαν τα παλιά κινητά γιά μεγαλύτερη οικονόμα . Λέω ......

Link to comment
Share on other sites

a) β) τα ξεχνάς. Δεν χρειάζονται. Το αντίθετο μάλιστα βαραίνουν το τηλέφωνο και τρώνε μπαταρία.

Ρουταρισε το σε πρώτη φάση, ώστε να μπορείς να κινηθείς σωστά.

To στ) το το θέλεις?

Dw contacts & phone dialer είναι πολύ καλό επίσης.

Greek keyboard χρησιμοποιώ για περίεργες εφαρμογές και το smart keyboard pro με ελληνική υποστήριξη και πρόβλεψη.

Το τ9 να το ξεχάσεις. Η πρόβλεψη των σύγχρονων πληκτρολόγιων είναι ανώτερη.

Για ένταση, καλύτερα ακουστικό και πλύσιμο αυτιών :lol:

Άλλο τπτ δεν ξέρω.

Α.... Ρίξε και λίγο διάβασα στο Google.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποια εφαρμογή για Android που να εμφανίζει τον αριθμό των πλήρες κύκλων φόρτισης της μπαταρίας; (Cycle Count)

Κάτι που κάνει π.χ. το "BatteryDetective" από Cydia (που είναι για iOS).

 

Από όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι.

Και άλλοι που ψάχνουν, επίσης...

https://forum.lowyat.net/topic/2534264/all

http://forums.androidcentral.com/general-news-discussion/265462-possible-see-battery-cycle-count-just-like-laptop-batteries.html

νομίζω το battery doctor

Λογικά αυτήν εννοείς

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ijinshan.kbatterydoctor_en&hl=el

Δε βλέπω όμως να λέει κάτι για τους κύκλους φόρτισης (CycleCount).

Μάλλον δε θα υπάρχει τέτοια εφαρμογή για Android...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτήν εννοείς

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ijinshan.kbatterydoctor_en&hl=el

Δε βλέπω όμως να λέει κάτι για τους κύκλους φόρτισης (CycleCount).

Μάλλον δε θα υπάρχει τέτοια εφαρμογή για Android...

Ναι Αυτό είναι

:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό...έχω ένα tablet toshiba και ήθελα όταν το άνοιγα να έβαζα κωδικό πρόσβασης..πάτησα στις ρυθμίσεις κρυπτογράφιση γιατί έλεγε ότι θα ζητάει κοδικο κάθε φορα που θα ανοίγει ..όντος είναι έτσι αλλα πρέπει να περιμένεις πάρα πολλή μέχρι να ανοίξει...υπάρχει λοιπόν κανένας τρόπος να το απενεργοποιήσω αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...