Jump to content

Εξυπηρέτηση πελατών Cosmote - Πόση υπομονή χρειάζεται;


myescapology
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι ναι ολες οι αλλες εταιριες ειναι αγιες μονο η κοσμοτε εχει το προβλημα

 

Μου φαινεται δεν εχουν με κατι να ασχοληθουν μερικοι και βρηκαν την μεγαλη ευκαιρια να το κανουν τωρα,συμβαινει αυτη την περιοδο να μπλοκαρει το κεντρο της κοσμοτε,εξαλλου με 5 εκατομμυρια συνδρομητες συμβαινουν περισσοτερο αυτα στην κοσμοτε τι να κανουμε?

 

Το να αλλαξεις εταιρια επειδη η εξυπηρετηση πελατων ειναι "φορτωμενη" μου φαινεται μεγαλη χαζομαρα και δεν εννοειται να αλλαξεις εταιρια γι αυτο τον λογο,αν υπαρχει χοντρο προβλημα υπαρχουν και τα καταστηματα ΟΤΕ-Γερμανος αν ειναι ανοιχτη η αγορα πεταγεσαι δυο λεπτα στο κοντινοτερο καταστημα,εαν ψαχνεις την υπηρεσια Ringtones η να κανεις chat και δε σε απαντανε στην εξυπηρετηση ε ειναι λιγο κουφο να κανεις ολοκληρο ντορο για κατι ψιλοπραγματα

 

μην κολλαμε σε λεπτομερειες και ορισμενοι πρεπει να συνελθουν με την ανωριμη νοοτροπια να κατακρινουν μια εταιρια μονο και μονο για την εξυπηρετηση της,υπαρχουν πιο σοβαρα προβληματα να ασχοληθουμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ναι ολες οι αλλες εταιριες ειναι αγιες μονο η κοσμοτε εχει το προβλημα

 

Μου φαινεται δεν εχουν με κατι να ασχοληθουν μερικοι και βρηκαν την μεγαλη ευκαιρια να το κανουν τωρα,συμβαινει αυτη την περιοδο να μπλοκαρει το κεντρο της κοσμοτε,εξαλλου με 5 εκατομμυρια συνδρομητες συμβαινουν περισσοτερο αυτα στην κοσμοτε τι να κανουμε?

 

Το να αλλαξεις εταιρια επειδη η εξυπηρετηση πελατων ειναι "φορτωμενη" μου φαινεται μεγαλη χαζομαρα και δεν εννοειται να αλλαξεις εταιρια γι αυτο τον λογο,αν υπαρχει χοντρο προβλημα υπαρχουν και τα καταστηματα ΟΤΕ-Γερμανος αν ειναι ανοιχτη η αγορα πεταγεσαι δυο λεπτα στο κοντινοτερο καταστημα,εαν ψαχνεις την υπηρεσια Ringtones η να κανεις chat και δε σε απαντανε στην εξυπηρετηση ε ειναι λιγο κουφο να κανεις ολοκληρο ντορο για κατι ψιλοπραγματα

 

Δε χρησιμοποιω την εξυπηρετηση συχνα γιατι υπαρχει και το ιντερνετ,μονο εαν υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα με τον λογαριασμο μου,μην κολλαμε σε λεπτομερειες και ορισμενοι πρεπει να συνελθουν με την ανωριμη νοοτροπια να κατακρινουν μια εταιρια μονο και μονο για την εξυπηρετηση της,υπαρχουν πιο σοβαρα προβληματα να ασχοληθουμε

Συγνώμη? Δεν πειράζει που είναι φορτωμένες η γραμμές της Cosmote, πετάγεσαι σε κατάστημα? Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε. Η Cosmote οφείλει να έχει καλή εξυπηρέτηση και να μην υποχρεώνει τους πελάτες για μια απλή ερώτηση να τρέχουν σε κατάστημα. Ναι, έχει 4,9 εκ συνδρομητές και τι θα πει αυτό? Αφού έχει τόσους πελάτες να έχει επαρκές προσωπικό! Και η Vodafone έχει 4,64 εκ συνδρομητές (σιγά τη διαφορά) και έχει πολύ παραπάνω προσωπικό και απαντάνε σχεδόν αμέσως στις γραμμές (σπάνια θα περιμένεις πάνω από 2 λεπτά). Και για κάποιους το να μπορούν να εξυπηρετηθούν σωστά αποτελεί προτεραιότητα στην επιλογή εταιρίας κινητής και καλά κάνουν! Φαντάσου να του είχαν κλέψει του φίλου μας το κινητό και να ήθελε να βάλει φραγή, τι θα γινόταν τότε?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη? Δεν πειράζει που είναι φορτωμένες η γραμμές της Cosmote, πετάγεσαι σε κατάστημα? Έλεος, τι άλλο θα ακούσουμε. Η Cosmote οφείλει να έχει καλή εξυπηρέτηση και να μην υποχρεώνει τους πελάτες για μια απλή ερώτηση να τρέχουν σε κατάστημα. Ναι, έχει 4,9 εκ συνδρομητές και τι θα πει αυτό? Αφού έχει τόσους πελάτες να έχει επαρκές προσωπικό! Και η Vodafone έχει 4,64 εκ συνδρομητές (σιγά τη διαφορά) και έχει πολύ παραπάνω προσωπικό και απαντάνε σχεδόν αμέσως στις γραμμές (σπάνια θα περιμένεις πάνω από 2 λεπτά). Και για κάποιους το να μπορούν να εξυπηρετηθούν σωστά αποτελεί προτεραιότητα στην επιλογή εταιρίας κινητής και καλά κάνουν! Φαντάσου να του είχαν κλέψει του φίλου μας το κινητό και να ήθελε να βάλει φραγή, τι θα γινόταν τότε?

 

Eχει συγκεκριμενο προσωπικο,δηλαδη αν μετα απο καποια χρονια μειωθουν οι πελατες της θα πρεπει να τους διωξει? δεν πανε με την πελατειακη βαση αυτα,εχει να κανει με τον προγραμματισμο μιας εταιριας

 

Tυχαινει καποια στιγμη να παρουν πολλοι μαζι ταυτοχρονα τηλεφωνο και ορισμενους να τους πεταει και καποιες μερες να σου απαντανε αμεσως

 

 

Αμα σου κλεψουν το κινητο ευθυνεται η cosmote? η επειδη εκεινη τη στιγμη που εχει μεγαλη αναμονη θα ζητησεις αποζημιωση επειδη δεν εξυπηρετηθηκες αμεσως? ειναι σα να μου λες μου κλεψανε το μοντεμ και για αυτο φταιει ο ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω η τραπεζα αν χασεις την καρτα σου να εχει την ιδια λογικη, οτι δηλ εσυ φταις και θα πληρωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Eχει συγκεκριμενο προσωπικο,δηλαδη αν μετα απο καποια χρονια μειωθουν οι πελατες της θα πρεπει να τους διωξει? δεν πανε με την πελατειακη βαση αυτα,εχει να κανει με τον προγραμματισμο μιας εταιριας

 

Tυχαινει καποια στιγμη να παρουν πολλοι μαζι ταυτοχρονα τηλεφωνο και ορισμενους να τους πεταει και καποιες μερες να σου απαντανε αμεσως

 

 

Αμα σου κλεψουν το κινητο ευθυνεται η cosmote? η επειδη εκεινη τη στιγμη που εχει μεγαλη αναμονη θα ζητησεις αποζημιωση επειδη δεν εξυπηρετηθηκες αμεσως? ειναι σα να μου λες μου κλεψανε το μοντεμ και για αυτο φταιει ο ΟΤΕ

 

Δεν φταίει η cosmote αν σου κλέψουν το κινητό αλλά είναι υποχρεωμένη να έχει σωστές υπηρεσίες εξυπηρέτησης. Για αυτο άλλωστε λέγεται εξυπηρέτηση πελατών για να εξυπηρετεί τους πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Κ τότε γιατί όταν είχα καλέσει από καρτοκινητό κοσμοτέ στο 1212 μου είχε "φάει" όλη την κάρτα από την αναμονή χωρίς να μου απαντήσουν τελικά;;;

Γιατί το 1212 είναι η εξυπηρέτηση πελατών συμβολαίου, οπότε αν καλείς από οτιδήποτε άλλο (σταθερό ή καρτοκινητό) χρεώνεσαι. Αν καλέσεις από καρτοκινητό το 1313 τότε χρεώνεσαι ανά κλήση.

Αν καλέσεις το 1212 δεν χρεώνει την αναμονή αλλά μόνο όταν απαντηθεί η κλήση. Παρατήρησε τη συσκευή σου θα δεις ότι όταν σου απαντήσουν θα αρχϊσει να μετράει ο μετρητής

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η καθε εταιρια ειναι υποχρεωμενη να εχει καταλληλα εκπαιδευμενο προσωπικο και σε καταλληλο πληθος για να εξυπηρετει εντος λογικου χρονικου διαστηματος τον καθε πελατη. Δεν ειναι λογικο μια εταιρεια με ανθρωπινο δυναμικο στην εξ. πελατων οταν εχει 2.000.000 συνδρομητες να μπορει να εξυπηρετισει 4.000.000 συνδρομητες. Ειδικα οταν τα τελευταια χρονια οι υπηρεσιες εχουν αυξηθει κατα πολυ, τα οικονομικα προγραμματα εχουν γινει πολυπλοκοτερα ειναι αναμενομενο να εχουν αυξηθει οι αναγκες των συνδρομητων για επικοινωνια με την εξ. πελατων. Προβλημα εργατικου ζητηματος δεν παιζει οπως ειπε ο Motorhead γιατι ολες οι εταιριες προσλαμβανουν παντα τα ατομα στην εξ. πελατων με ορισμενη συμβαση 6 μηνων. Καποιους μετα τους κανουν αοριστου (μονιμους) και καποιους (τους περισσοτερους) τους διωχνουν. Συνεπως ετσι μια εταιρια μπορει να εχει παντα πληρες (για τις αναγκες της) προσωπικο χωρις να τιθεται εργατικο ζητημα (τι να τους κανει αμα μειωθει η συνδρομητικη βαση). Η εξ. πελατων ειναι ενα βασικο κριτηριο για να επιλεξω εταιρια.

 

Γιαυτο που ειπε καποιος οτι εαν του κλεψουν το κινητο, ναι οταν καλεσεις την εταιρια και σου βαλει φραγη (κρατωντας το επωνυμο/θεση του υπαλληλου) απο εκεινη την στιγμη δεν φερεις καμια ευθυνη για οτι κλησεις γινουν και δεν τις αναγνωριζεις. Οπως γινεται με την τραπεζα με τις πιστωτικες: εαν δηλωσεις απωλεια και απο την στιγμη που σου δινουν τον κωδικο δηλωσης/φραγης (η καθε τραπεζα το λεει αλλιως) τοτε οποιαδηποτε αλλη κινηση γινει απο την καρτα σου δεν την πληρωνεις!

 

Γενικα ειμαι καθετα αρνητικος με την χρεωση της εξ. πελατων. Επειδη ομως ειμαι της αποψης οτι εαν θελω κατι ποιοτικο δεχομαι να το πληρωσω λιγο παραπανω (λιγο, οχι πολυ ομως) τοτε δεχομαι το χαρατσι των 10 ευρωλεπτων που εχει η βονταφον σε συμβολαια και καρτοκινητα, η τιμ (απο 18.8.2006) και η καρτοκινητη της Κοσμοτε εφοσον και εαν αυτο προκειται να μειωσει τις πατατοκλησεις (που αναφερει το bored01) πιο πανω ωστε να μην περιμενω 10-15-20λεπτα στην αναμονη. Δεν δεχομαι την χρεωση του 1212. Ειναι παραλογισμος. Οπως η τιμ παλαιοτερα σε παρεπεμπε στο 6935601260 για να εξυπηρετηθεις οταν καλουσες το δωρεαν 1260 ενω εβγαιναν οι ιδιοι υπαλληλοι. Γνωριζετε ομως οτι απο τις κλησεις ενος μονο 24ωρου που δεχοταν ενας υπαλληλος εβγαινε ο μισθος του για τον μηνα; Μιλαμε για πολλα λεφτα:) Καποια τετοια λογικη εχει και η κοσμοτε στα συμβολαια και χρεωνει κανονικα... Δεν ειναι χαζοι, τα εχουν μελετησει ολα και τα μελετανε δυναμικα σε τακτα χρονικα διαστηματα γιατι θελουν μεγιστη αποδοση σε ολα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Eχει συγκεκριμενο προσωπικο,δηλαδη αν μετα απο καποια χρονια μειωθουν οι πελατες της θα πρεπει να τους διωξει? δεν πανε με την πελατειακη βαση αυτα,εχει να κανει με τον προγραμματισμο μιας εταιριας

 

Tυχαινει καποια στιγμη να παρουν πολλοι μαζι ταυτοχρονα τηλεφωνο και ορισμενους να τους πεταει και καποιες μερες να σου απαντανε αμεσως

 

 

Αμα σου κλεψουν το κινητο ευθυνεται η cosmote? η επειδη εκεινη τη στιγμη που εχει μεγαλη αναμονη θα ζητησεις αποζημιωση επειδη δεν εξυπηρετηθηκες αμεσως? ειναι σα να μου λες μου κλεψανε το μοντεμ και για αυτο φταιει ο ΟΤΕ

Oι περισσότεροι CSRs είναι με σύμβαση άρα δεν θα τους διώξει αν δεν τους χρειάζεται, δεν θα ανανεώσει τις συμβάσεις.. Και ναι πρέπει το προσωπικό της εξυπηρέτησησς να μπορεί να εξυπηρετήσει ανάλογα μετη πελατειακή βάση της εταιρείας. Επίσης μόνο ατυχές μπορεί να χαρακτηριστεί το παράδειμα του modem. Άμα μου κλέψουν το κινητό και βέβαια εγώ φταίω το πρώτο πράγμα όμως που πρέπει να κάνω είναι να καλέσω στο cc για να μπει φραγή κλοπής/απώλειας στη γραμμή ώστε να μην χρησιμοποιήσει κάποιος το κινητό και έρθει κανένας τρελός λογαριασμός. Η ίδια η Cosmote σε συμβουλεύει να την καλέσεις αμέσως. Πώς θα γίνει αυτό όταν δεν απαντάνε? Καταλαβαίνεις τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως τραγική η κατάσταση... Ελάχιστες φορές τους χρειάστηκα αλλά ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τους συνδρομητές συμβολαίου αλλά με τους χρήστες καρτοκινητών είναι χάλια τα πράγματα σε εξυπηρέτηση πελατών.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο καλύτεροι οι χρόνοι αναμονής σε συνδρομητές συμβολαίου..

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο καλύτεροι οι χρόνοι αναμονής σε συνδρομητές συμβολαίου..

Δυστυχώς όπως το είπες, λίγο καλύτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο αυτο που λετε!!!!:blink: :worry: :wacko:

Εμενα η μεγαλυτερη αναμονη που εχω κανει ειναι ουτε 5 λεπτα!:D :p

Πόσες φορές έχεις επικοινωνήσει και πότε;; :p

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για τώρα το καλοκαίρι, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία, είναι περίοδος αδειών. Πάντως πιστεύω ότι αν καλέσεις τη σωστή ώρα (κατά προτίμηση μακρυά από ώρες αιχμής και εφόσον το πρόβλημά σου μπορεί να περιμένει λίγο) δεν περιμένεις πάνω από 3-5λεπτά.

Αυτό που είναι ΚΑΚΙΣΤΗ πρακτική από ΟΛΕΣ τις εταιρείες εδώ είναι να χρεώνουν την εξυπηρέτηση πελατών. Δεν μπορεί να πληρώνω για να λύσω ένα πρόβλημα για το οποίο δεν ευθύνομαι. Νομίζω μάλιστα ότι είναι υποχρεωμένοι να έχουν ένα νούμερο χωρίς χρέωση για αναφορά προβλημάτων. Αλλά δεν νομίζω να εφαρμόζεται !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το 1212 είναι η εξυπηρέτηση πελατών συμβολαίου, οπότε αν καλείς από οτιδήποτε άλλο (σταθερό ή καρτοκινητό) χρεώνεσαι. Αν καλέσεις από καρτοκινητό το 1313 τότε χρεώνεσαι ανά κλήση.

Έτσι είναι! Δυστυχώς μόνο η Vodafone έχει το δικαιότερο και το πιο απλοποιημένο σύστημα τιμολόγησης σε υπηρεσίες εξυπηρέτησης:

Εξ. Πελ. Συμβ. 13830: 0,12/κλήση για όλους τους πελάτες της εταιρείας.

Εξ. Πελ. Καρτ. 1251: 0,12/κλήση για όλους τους πελάτες της εταιρείας.

Εξ. Πελ. Εταιρ. 1399: χωρίς χρέωση για όλους τους πελάτες της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΟ 1313 ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΚΑΛΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ ΞΑΝΑ, ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟ 1 ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΜΕ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΧΡΕΩΘΗΚΑ 3 ΚΛΗΣΕΙΣ, ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΗΚΑ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΡΩΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... Η COSMOTE ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΝΕΙ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΠΑΙΡΕΩΝΟΥΝ? ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΤΟ 1313 ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΚΑΛΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 45 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 24 ΩΡΕΣ ΞΑΝΑ, ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΟ 1 ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΜΕ 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΟΠΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΧΡΕΩΘΗΚΑ 3 ΚΛΗΣΕΙΣ, ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΘΗΚΑ. ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΡΩΤΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ... Η COSMOTE ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΛΟΓΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΝΕΙ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΕΚΠΑΙΡΕΩΝΟΥΝ? ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

Θεωρητικά μπορούν... Εγώ πάντως στην ΤΙΜ (βέβαια) μου συνέβει αυτό που λες και ο υπάλληλος μου είπε ότι θα το φροντίσει ο ίδιος. Είναι ανάλογο τώρα σε τι υπάλληλο θα πέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αποιρες φορες εχω παρει!

Μπορει να εισαστε ατυχοι!:shifty:

Μια από τα ίδια με αντίθετα αποτελέσματα! :p

Γιατί να μην είσαι εσύ τυχερός και να είμαστε εμείς άτυχοι; :p

Link to comment
Share on other sites

Αναλογως σε ποιο απο τα 2 call center δρομολογειται η κληση μπορει καποιο απο αυτα σε μια δεδομενη χρονικη στιγμη να ειναι πληρως απασχολημενο και το αλλο αρκετα διαθεσιμο ή αντιστροφα ή ολα πληρως απασχολημενα και μερικες φορες να απαντιεται μια κληση σε 2λεπτα και αλλες σε 102. Εμενα μου εχουν τυχει και απο τις 2 περιπτωσεις. Εαν ακουτε ενα φυσιγμα στην μουσικη οσο ειστε σε αναμονη για να βρεθει διαθεσιμος υπαλληλος τοτε ειστε συνδεδεμενοι με Θεσσαλονικη!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν θέλω να πάρω το CC απο σταθερό ποιον αριθμό παίρνω;;

 

στο 6971001212

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...