Jump to content

Πως θα ανοίξω μια επιχείρηση;


PrinceLights
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

FREAK OF NATURE ειναι αυτονοητη η απαντηση. Ασφαλως και δε θα ελεγα οχι! Απλα καταθετω την αποψη και τη θεση μου στο συγκεκριμενο θεμα. Ο καθεις να κανει αυτο που τον εκφραζει καλυτερα.

 

Ασφαλως και ειναι αυτονοητη η απαντηση...Απλα μου εκανε εντυπωση αυτη σου η φραση..

 

 

Απεχθανομαι οτιδηποτε εχει σχεση με το δημοσιο (την τελευταια φορα που πηγα σε δημοσιο, εφορια, τους λυπηθηκα τους εργαζομενους. Καταδικασμενοι[/COLOR] μια ζωη σε μια καρεκλα με 1200 το μηνα και αν. Απορω πως υπαρχουν νεοι σημερα που περα απο το δημοσιο δεν βλεπουν τιποτα αλλο.[Πληρης απαξιωση του να κανουν κατι δικο τους.).
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι εγω παντα ψαχνομαι για κατι καινουριο ετσι ωστε να ανοιξω δικη μου επιχειρηση...

Αλλα εκτος απο καλα λεφτα θελω και να μου αρεσει...

Για δημοσιο ουτε συζητηση ποτε μου δεν θα ηθελα να δουλεψω στο δημοσιο ποτε μα ποτε μου δεν αποπειραθηκα να μπω οποτε ψαχνομαι εστω και με ρισκο να κανω κατι δικο μου καποια στιγμη που θα ,ε εκφραζει απολυτα!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

η γνωμη μου ειναι οτι,αν ανοιξεις goodys σε ενα καλο μερος εισαι 100% κερδισμενος!

ανοιγεις και ενα flo cafe παραδιπλα και εισαι ωραιος!

ενα θα πω.ολα τα λεφτα ειναι στις επαρχιες :wink: οποιος το πιασε το πιασε.

θα δωσεις πολλα...αλλα θα παρεις και πολλα! δεν ξερω τι ηλικια εχεις...αλλα πανω απο 25 δε νομιζω να εισαι..οποτε εχεις μελλον να τα παρεις πισω.

σκεφτηκα πολλες φορες να κανω κατι δικο μου....αλλα το στρατιωτικο....ειναι πετσοκομα!

και δυστηχως οτι μερη εχω σκεφτει για αλυσιδα καταστηματων...βλεπω οτι σιγα σιγα...τ'ανοιγουν αλλοι. :(

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

...Για τα GOODYS ουτε 250 δεν φτανουν, απο 350-400 και πανω, αλλα κατα 85% θα εχεις κερδος εκτος αν εισαι τελειως βλακας. Τα χρηματα βρισκονται, γενικως ειμαι της αποψης οτι αν εχεις πιθανοτητα πανω απο 75-80% να πετυχει αυτο που θα επιχειρησεις, τοτε να το κανεις.

 

Αν θεωρείς ότι μπορείς να βρεις τα χρήματα φίλε μου και νιώθεις έτοιμος και ικανός να χωθείς βαθιά στο τρυπάκι του ελ. επαγγέλματος, τότε βάλτο μπρος το θέμα Goodys. ;)

Όπως είπα Goodys = σταθερή αξία = στάνταρ δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τα Goodys αλλα πολα λεφτα χρηαζονται για να τα ανηξεις και χρηαζετε κ το καταληλο οικοπεδο (να ειναι πολη κεντρικο) και δεν το σηζηταν και παρα πολη γιατη φοβουνται να μη ανηξη καπιο και κληση γιατη μεχρη τορα δεν εχει κλησει κανενα. Οποτε αλλη δουλια.. αλλα πια??????
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

πολύ πέραση έχει και μεσιτικό γραφείο αν ενδιαφέρεσαι.γράφεσαι σε μια πολυεθνική και σου στέλνουν αυτοί πελάτες,αλλά θα ασχολείσαι σχεδόν όλη μέρα με αυτό.και δουλεύεις με ποσοστά.όσο πιο πολλούς πελάτες εξυπηρετείς τόσο μεγαλύτερο κέρδος έχεις.

εγώ πιτσαρίες-σουβλάκια,goodys,κτλ δε νομίζω οτι είναι καλή λύση.

για να κάνεις απόσβεση αρχικού κεφαλαίου (αν όλα πάνε καλά- μηδενικά πρόστιμα,μίζες,απήχηση στον κόσμο,κτλ) θα πρέπει να περάσουν κάποια χρόνια και θα στην αρχή εννοείται οτι θα λειτουργείς με ζημιά ,και αυτό προυποθέτει οτι θα έχεις φράγκα για να το συντηρείς(θα δίνεις απο τη τσέπη σου δηλαδή) μέχρι να αρχίσεις να βγάζεις κέρδος.

χώρια που είναι υπερανταγωνιστικά επαγγέλματα αυτά και προυποθέτει κάποια εμπειρία.

εγώ ήθελα να ανοίξω clubaki ή να μπώ κάπου συνέταιρος και ήθελε πραγματικά τρελά λεφτά για κάποιο απο τα 2.μιλάμε για πάνω απο 500-600 χιλιάρικα αρχικό κεφάλαιο μόνο.και προς το παρόν το άφησα.

άλλη λύση θα ήταν να ψάξεις να δείς τι χρηματοδοτεί σε μεγάλο ποσοστό η ε.ε. για νέους επιχειρηματίες κάτω απο 25 αν θυμάμαι καλά.

σε χρηματοδοτεί σε ποσοστό 70-85% ανάλογα με το τι θε΄ς να κάνεις,αλλά δεν ξέρω ποια είναι τα κριτήρια και οι προυποθέσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή λύση νομίζω πώς θα ήταν και μια καφετέρια κοντά σε σχολέιο ή φροντιστήριο και λογικά δεν απαιτεί και τα τρελά ποσά που αναφέρθηκαν παραπάνω..;)

Link to comment
Share on other sites

an mporeis na vreis ena kalo shmeio,kalytera n anoikseis ena diko sou,para goodys,giati goodys tha plirwneis kai ena megalo meros gia to franchise.an pali den einai kai toso kalo to shmeio den nomizw kan to goodys na sou dwsei tin adeia na to anoikseis.genikotera n anoikseis goodys den einai eykolo,giati tha prepei na einai kentriki perioxi pou na eksypiretei pollous katoikous oli ti mera kai tin nyxta,kai na min yparxei kapoio allo ekei konta,diladi den einai eykolo na vrethei kati tetoio.vres ena kalo shmeio anoikse ena katharo fagadiko pou na prosferei kati to diaforetiko,kai pou ksereis mporei na sou zitane esena to franchise meta.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

an mporeis na vreis ena kalo shmeio,kalytera n anoikseis ena diko sou,para goodys,giati goodys tha plirwneis kai ena megalo meros gia to franchise.an pali den einai kai toso kalo to shmeio den nomizw kan to goodys na sou dwsei tin adeia na to anoikseis.genikotera n anoikseis goodys den einai eykolo,giati tha prepei na einai kentriki perioxi pou na eksypiretei pollous katoikous oli ti mera kai tin nyxta,kai na min yparxei kapoio allo ekei konta,diladi den einai eykolo na vrethei kati tetoio.vres ena kalo shmeio anoikse ena katharo fagadiko pou na prosferei kati to diaforetiko,kai pou ksereis mporei na sou zitane esena to franchise meta.

Pasalimani++

Link to comment
Share on other sites

azorza μιας και έτυχες τώρα εσύ..να ρωτήσω,γιατί θες απο αυτή την ηλικία (~25; ) να ανοίξεις δική σου επιχείρηση;Χωρίς να έχεις μπει καθόλου στον επαγγελματικό τομέα,χωρίς να έχεις την απαιτούμενη εμπειρία στο management κλπ;Μήπως είναι λίγο νωρίς για όλα αυτά;Προσωπική η ερώτηση αν θες απαντάς :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τις απαντησεις, φαινεται ξεκαθαρα ενας ακομη λογος για τον οποιο η επιχειρηματικοτητα στην ελλαδα παει κατα διαολου.

 

(μπαρ, κλαμπ, γκουντις, σουβλατζιδικο, τυροπιταδικο, καφε, κρεπερι - τεραστια γκαμα, ε; )

Link to comment
Share on other sites

an mporeis na vreis ena kalo shmeio,kalytera n anoikseis ena diko sou,para goodys,giati goodys tha plirwneis kai ena megalo meros gia to franchise.an pali den einai kai toso kalo to shmeio den nomizw kan to goodys na sou dwsei tin adeia na to anoikseis.genikotera n anoikseis goodys den einai eykolo,giati tha prepei na einai kentriki perioxi pou na eksypiretei pollous katoikous oli ti mera kai tin nyxta,kai na min yparxei kapoio allo ekei konta,diladi den einai eykolo na vrethei kati tetoio.vres ena kalo shmeio anoikse ena katharo fagadiko pou na prosferei kati to diaforetiko,kai pou ksereis mporei na sou zitane esena to franchise meta.

sumfono mazi sou !! :) alla den mas eipes pou akrivos theleis na anoixeis goodys? tora pleon goodys uparxoun sxedon pantou !! opou kai na pas uparxei kai ena ! sigoura kala merh einai konta se metro se sxoleia kai se frontistiria !! sthn rodo uparxoun epeixhrhseis pio sugkekrimena ena souhdikos fournos pou exei anoixei kai kanei kafedes kai kati terastia santouits kai vgazei trela lefta mono kai mono epeidh einai anamesa se duo sxoleia kai apenanti apo ena frontisthrio !!:) ego vrisko polu kaluterh thn idea tou na anoixeis kati diko sou me polu ligotera lefta apla na exei to kati diaforetiko !!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τις απαντησεις, φαινεται ξεκαθαρα ενας ακομη λογος για τον οποιο η επιχειρηματικοτητα στην ελλαδα παει κατα διαολου.

 

(μπαρ, κλαμπ, γκουντις, σουβλατζιδικο, τυροπιταδικο, καφε, κρεπερι - τεραστια γκαμα, ε; )

αφού δεν υπάρχει υποδομή ρε φίλε για οτιδήποτε άλλο.

τι εννοείς με την επιχειρηματικότητα δηλαδή??

όλα σχεδόν τα επαγγέλματα είναι υπερκορεσμένα και δεν υπάρχουν και φράγκα,αφού δεν κινείται η αγορά ,για να ξεκινήσεις κάτι πρωτοποριακό ή εντελώς νέο για τα ελληνικά δεδομένα.

οπότε αναγκαστικά θα στραφείς δε δουλεμένες λύσεις που έχεις κάποιο ποσοστό επιτυχίας οτι θα βγάλεις φράγκα στη τελική.

άλλο επάγγελμα πάλι με μεγάλα κέρδη είναι αγρότης,αφού δεν το ανέφερε κανείς.αυτά που χρηματοδοτεί η ε.ε. με βιολογικές καλλιέργειες (δεν ξέρω λεπτομέρειες) αφήνουν καλά κέρδη.αλλά ποιός πάει αγρότης τώρα??

το σωστό θα ήταν να είχε φροντίσει το κράτος έτσι ώστε να είναι δεδομένη η υποδομή σε κάθε νέα επιχειρηματική δραστηριότητα και ο επερχόμενος νέος επιχειρηματίας να φροντίζει σε ένα ποσοστό για την απαιτούμενη αναδομή - με την υποστήριξη των υπεύθυνων φορέων εννοείται - και να υπάρχουν ευνοικοί όροι για δανειολήπτες,μεγάλο χρονικό διάστημα εξοφλήδεως δανείων,κτλ κτλ

απο τη στιγμή που οι τράπεζες έχουν ύπερκέρδη με την ανοχή πάλι των υπέυθυνων φορέων και οργανισμών,για ποιά επιχειρηματικότητα μιλάμε??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχουν αν οχι πολες αρκετες δουλιες που δεν της βλεπουμε και μπορουν να μας βοηθησουν να ανεβουμε αρκετα επιπεδα επανο αρκει να εισαι στο καταληλο μερος την καταληλη στηγμη κ να αρπαξεις την ευκαιρια, και να μη κολαμε στην ιδεα οτι μπορει να αποτηχουμε εχουμε πολες ευκεριες μπροστα μας
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

azorza μιας και έτυχες τώρα εσύ..να ρωτήσω,γιατί θες απο αυτή την ηλικία (~25; ) να ανοίξεις δική σου επιχείρηση;Χωρίς να έχεις μπει καθόλου στον επαγγελματικό τομέα,χωρίς να έχεις την απαιτούμενη εμπειρία στο management κλπ;Μήπως είναι λίγο νωρίς για όλα αυτά;Προσωπική η ερώτηση αν θες απαντάς :)
Eαν ειναι νωρις τα 25 χρονια για να ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ κατι, τοτε ποτε να το κανεις? Στα 30?

 

η γνωμη μου ειναι οτι,αν ανοιξεις goodys σε ενα καλο μερος εισαι 100% κερδισμενος!

ανοιγεις και ενα flo cafe παραδιπλα και εισαι ωραιος!

ενα θα πω.ολα τα λεφτα ειναι στις επαρχιες :wink: οποιος το πιασε το πιασε.

θα δωσεις πολλα...αλλα θα παρεις και πολλα! δεν ξερω τι ηλικια εχεις...αλλα πανω απο 25 δε νομιζω να εισαι..οποτε εχεις μελλον να τα παρεις πισω.

σκεφτηκα πολλες φορες να κανω κατι δικο μου....αλλα το στρατιωτικο....ειναι πετσοκομα!

και δυστηχως οτι μερη εχω σκεφτει για αλυσιδα καταστηματων...βλεπω οτι σιγα σιγα...τ'ανοιγουν αλλοι. :(

billakoss συμφωνω σχεδον σε ολα οσα λες. Οντως το στρατιωτικο ειναι μεγαλο κολλημα. Αν ψαξεις παντως υπαρχουν καλες ευκαιριες για francise.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τις απαντησεις, φαινεται ξεκαθαρα ενας ακομη λογος για τον οποιο η επιχειρηματικοτητα στην ελλαδα παει κατα διαολου.

 

(μπαρ, κλαμπ, γκουντις, σουβλατζιδικο, τυροπιταδικο, καφε, κρεπερι - τεραστια γκαμα, ε; )

 

To αντίθετο θα έλεγα...Χαίρομαι που όλοι σκέφτονται πλέον καθαρά επιχειρηματικά δίχως κολλήματα του παρελθόντος σχετικά με συγκεκριμένα επαγγέλματα...Ακόμη αξίζει αναφοράς ότι τα πράγματα άλλαξαν και οι τεχνικές δουλειές(ηλεκτολόγος,υδραυλικός κτλ) φέρνουν μεγαλύτερα εισοδήματα....Η δουλειά δεν είναι ντροπή...Στη σημερινή εποχή όλοι νομίζοντας ότι το πτυχίο θα τους ανοίξει πόρτρες σκοντάφτουν...όσοι το καταλάβουν νωρίς θα επιβιώσουν...

:cry:
Link to comment
Share on other sites

Για Goodys νομιζω και franchise θελεις 400.000 περιπου (τρελλα ποσα!!!)

 

Παντως λεφτα .... θα χ***εις! Βγηκανε προσφατα η νουμερο ενα κερδοφορα αλυσιδα σε κερδος στα φαγητα με τρελο τζιρο...

 

Επισης οσο αφορα το δημοσιο... Ποια θεση δινει πρωτο μισθο 1100 ευρω για 8 ωρες δουλεια, 5 φορες τη βδομαδα και ολα τα βραδια δικα σου και τα ΣΚ να τσακιστω να παω? και κανω εγω και δευτερη παρτ ταιμ δουλεια να βγαζω οσα ειναι μετα... εδω στον ιδιωτικο δουλευεις ΟΛΗ ΜΕΡΑ συνεχως χωρις υπερωριες χωρις το ενα χωρις το αλλο και δε παιρνεις πανω απο 1000 (και αυτο αν εισαι πολυ παλιος η πολυ καλος)...

:X
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας τις απαντησεις, φαινεται ξεκαθαρα ενας ακομη λογος για τον οποιο η επιχειρηματικοτητα στην ελλαδα παει κατα διαολου.

 

(μπαρ, κλαμπ, γκουντις, σουβλατζιδικο, τυροπιταδικο, καφε, κρεπερι - τεραστια γκαμα, ε; )

Και τι διαφορετικο μπορει να κανει ενας νεος που ξεκιναει απο το μηδεν? Να ανοιξουμε κανενα εργοστασιο? Αυτες ειναι λιγο-πολυ οι δουλειες, αντε κανενα dvd club αν εισαι τυχερος και σου κατσει, ή αν εχεις να προτεινεις κατι το τελειως καινουργιο που θα κερδισει καταναλωτικο ενδιαφερον.
Link to comment
Share on other sites

anti na zitiseis franchise apo ti Goodis, pou 8es toulaxiston 500.000 euro gia ksekinima... kalytera na pa na zitiseis franchise apo kanenan Germano. Kai mikro magazi na exeis 8a sto dosei pisteuo... me 250.000 euro 8a eisai OK...
No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκεφτόμουν παλαιότερα την λύση βιβλιοπωλείου με καφέ μέσα μαζί, απο τον ΟΑΕΔ υπάρχουν τπτ προγράμματα νεανικής επιχειρηματικότητας ή κάτι αντίστοιχο?
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω και εδω

 

Επειδή σκεφτόμουν παλαιότερα την λύση βιβλιοπωλείου με καφέ μέσα μαζί, απο τον ΟΑΕΔ υπάρχουν τπτ προγράμματα νεανικής επιχειρηματικότητας ή κάτι αντίστοιχο?

Γιατι δε διαβαζεται τα posts πιο προσεκτικα? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή σκεφτόμουν παλαιότερα την λύση βιβλιοπωλείου με καφέ μέσα μαζί, απο τον ΟΑΕΔ υπάρχουν τπτ προγράμματα νεανικής επιχειρηματικότητας ή κάτι αντίστοιχο?
Δυστυχως προγραμματα που αφορουν αποκλειστικα νεους ανεργους που θελουν να ξεκινησουν απο το μηδεν, τη δημιουργια της δικης τους μικρης επιχειρησης δεν υπαρχουν. Η μαλλον υπαρχει ενα προγραμμα του ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ 9000 ΕΥΡΩ σε τρεις δοσεις, δηλαδη ουσιαστικα δε φτανουν ουτε για καφεδες. Το τραγικο ειναι ειναι να ακους ακομα και σημερα οτι το κρατος ενισχυει τη νεανικη επιχειρηματικοτητα!!!!! Μονο να καταφυγεις σε τραπεζικο δανεισμο μπορεις.

Παντως απο οτι το εχω ψαξει υπαρχουν αρκετα καλες επιχειρηματικες λυσεις κυριως στο θεμα του franchise.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλώς ήρθα.

 

Λοιπόν, επιχειρηματίας στα 25 και χωρίς φράγκο ή ακίνητο στην άκρη……ξεχάστέ το. :O

 

Αν υπάρχει η εντύπωση ότι στα 30 ή στα 40 είσαι μεγάλος για να δημιουργήσεις τη δικιά σου επιχείρηση είναι λάθος.

 

Στα 25 πιθανών να κάνεις όνειρα ότι η μαμά gody’s θα σου δώσει το φρανσάιζ για τα ωραία σου τα μάτια. :ninja: Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ακομα και αν ειχες τα φράγκα, θα σε περνούσαν από κόσκινο. Μιλάμε για Goοdy’s και όχι για Patafritas π.χ.

Αλλά αυτά έχει η ηλικία των 25. Πολύ επικίνδυνη ηλικία να την προσέξετε….. :wacko:

 

Συμφωνώ ότι η πρώτη σκέψη του Έλληνα όταν θέλει να δραστηριοποιηθεί επιχειρηματικά είναι να ανοίξει φαγάδικο ή καφε-bar. Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό σαν επιχειρηματική σκέψη (σχετικά εύκολο κέρδος) απλά για να κανεις το οτιδήποτε πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες και προηποθέσεις ώστε το ρίσκο να είναι μικρότερο. Οποίος δεν σταθμίσει κάποιους σημαντικούς παράγοντες πάει κατευθείαν στη χρεοκοπία (Υπάρχουν φυσικά και οι αστάθμητοι παράγοντες :!: ).

 

Αλήθεια αναρωτηθήκατε ποτέ από αυτά τα φαγάδικα και καφενεία που υπάρχουν πόσα έχουν το αναμενόμενο κέρδος και πόσα είναι αυτά που βάζουν λουκέτο και στη θέση τους ξεφυτρώνουν άλλα και άλλα και πάει λέγοντας.….

 

Θελω ακόμα να σημειώσω ότι με τα χρήματα που θα έδινε κάποιος μόνο για το francise (στα goody’s πχ) ισως και λιγότερα, ναι θα μπορούσε να ανοίξει ένα εργοστάσιο δικό του, ή γραφείο ή και μαγαζί στο ιντερνετ κλπ

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι εκτός από τα προιόντα πωλούνται και οι υπηρεσίες.

 

Το τι εργοστάσιο γραφείο κτλ. μην περιμένετε να σας το πω εγώ. Δεν θα είχε νόημα άλλωστε. Οποίος ψάχνει βρίσκει τι του ταιριάζει καλύτερα. :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...