Jump to content

Internet Explorer 9


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
"αλητεια" που δεν υποστηριζει τα χρ... δεν βαζω αλλο λειτουργικο για τον 9, εχω την αγαπημενη μου αλεπου :D

 

παιρνουν κακες επιρροες απο το cupertino.ενα καλο ειχαν σε σχεση με τον εχθρο,την υποστηριξη.παει και αυτο.παντως γενικα αν και δραματικα βελτιωμενος,firefox και chrome μου φαινονται λιγο πιο προσεγμενοι σε καποιες λεπτομερειες.

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο exploit του IE9 παραβιάζει τα μέτρα ασφαλείας ακόμα και της ανανεωμένης έκδοσης των Windows 7, σύμφωνα με την Vupen, μία Γαλλική εταιρεία ασφαλείας.

 

Το epxloit χρησιμοποιεί μία αδυναμία του Internet Explorer 9 και παραβιάζει όλα τα ενισχυμένα μέτρα ασφαλείας των Windows 7. Η τελευταία έκδοση του λειτουργικού της Microsoft, πλήρως ενημερωμένη με το Service Pack 1, είναι τρωτή. Το κενό ασφαλείας το ανέφερε η Γαλλική εταιρεία ασφαλείας Vupen, που παλαιότερα είχε επίσης βρει ένα κενό ασφαλείας στον IE8.

 

Η Vupen χαρακτηρίζει το exploit για τον IE9 ως αξιόπιστο, που σημαίνει ότι είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος για τους χάκερ, που τους επιτρέπει να τρέξουν κακόβουλο κώδικα στα windows PC της επιλογής τους. Το exploit καταφέρνει να παραβιάσει τα επιπλέον επίπεδα ασφαλείας των Windows, όπως το ASLR, DEP και το Sanbox (Ασφαλής Λειτουργία) του IE9.

 

"Το exploit χρησιμοποιεί 2 διαφορετικές αδυναμίες του λειτουργικού. Η μεν πρώτη πετυχαίνει την εκτέλεση αυθαίρετου κώδικα στο εσωτερικό του IE9 sandbox. Η δε δεύτερη προσπερνά το sandbox για να επιτύχει πλήρη και απρόσκοπτη εκτέλεση κώδικα," είπε στο Webwereld news site ο Διευθύνων Σύμβουλος της Vupen.

 

Το ρίσκο αυτού του exploit είναι μέχρι στιγμής περιορισμένο γιατί δεν έχει θεαθεί στο παγκόσμιο δίκτυο. Οι αδυναμίες αποκαλύφθηκαν από ερευνητές της vupen, όταν έφτιαξαν το δικό τους exploit. "Επιβεβαιώσαμε την εκμετάλευση της αδυναμίας και δημιουργήσαμε ένα exploit που δουλεύει σε Internet Explorer 9 των Windows 7 και Windows 7 SP1", είπε ο Bekra.

 

Ο Bekra τόνισε πως οι αδυναμίες αυτές δεν είναι γνωστές στο κοινό. "Πρόσβαση στον κώδικά μας και στην εκβάθους ανάλυση που κάναμε για την αδυναμία αυτή είναι περιορισμένη στους κυβερνητικούς με πελάτες μας, που χρησιμοποιούν αυτή την πληροφορία για να προστατέψουν τα σημαντικά συστήματά τους" είπε.

 

Ο IE9 δεν χρησιμοποιείται ευρέως από τις κυβερνήσεις, ούτε καν στις επιχειρήσεις. Ωστόσο, η αδυναμία δεν είναι περιορισμένη στην τελευταία έκδοση του browser της Microsoft. Το κενό ασφαλείας υπάρχει και στον IE8 και στον 7 αλλά και στον 6, για τους οποίους η vupen δεν έχει δημιουργήσει ένα exploit που να λειτουργεί.

 

"Το ελλάτωμα αυτό επηρεάζει τον Internet Explorer 9, 8, 7 και 6 και προέρχεται από ένα use-after-free σφάλμα στη 'mshtml.dll' βιβλιοθήκη κατά την επεξεργασία συγκεκριμένου συνδυασμού HTML και Javascript κώδικα". Η Vupen συμβουλεύει όλους τους IE χρήστες να απενεργοποιήσουν την Javascript ή να χρησιμοποιήσουν άλλο web Browser που να μην έχει αυτή την αδυναμία".

 

Ο exploit κώδικας της Vupen είναι αποτελεσματικός μόνο στον IE9, που τρέχει σε Windows 7 και σε Winodws Vista. Ο IE9 κυκλοφόρησε πρόσφατα και δεν είναι ακόμη διαθέσιμος μέσω του Windows Update. Η Microsoft θα αρχίσει την διάθεσή του στις ερχόμενες εβδομάδες. Ακριβής ημερομηνία για την διάθεση και την εγκατάσταση του τελευταίου Browser των Windows δεν έχει ακόμα αποκαλυφθεί.

 

Ο IE9 σήμερα έχει 3.6% μερίδιο αγοράς στους Windows 7 χρήστες, σύμφωνα με τα στοιχεία από την εταιρεία ερευνών NetApplications. Τα Windows 7 έχουν παγκόσμιο μερίδιο αγοράς σχεδόν 25%. Τα Windows XP ακόμα και σήμερα έχουν μεγαλύτερο ποσοστό.

 

Μετρημένο σε όλο το φάσμα των χρηστών προσωπικών υπολογιστών, το μερίδιο του IE9 είναι μόλις 1.04%, σύμφωνα με την NetApplications. Μία άλλη εταιρεία ερευνών, η StatCounter δεν συμπεριλαμβάνει καν τον IE9 ως ξεχωριστό browser στα στοιχεία της, ανταυτού τον τοποθετεί στην κατηγορία "other".

 

Πηγή: Infoworld

Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο exploit του IE9 ... τοποθετεί στην κατηγορία "other".

 

 

παλι καλα που δεν μπαινει στα ΧΡ ! τραγικη η μικρομαλακη, εναν περιηγητη της προκοπης δεν μπορει να κανει ! ευτυχως εχω την αλεπου ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Eβαλα τον ΙΕ9 στα vista μου home premium (υποψιατικα οτι ο firefox μου εκανε προβληματα,και μεχρι τωρα δικαιωνομαι αφου το συστημα σταθεροποιηθικε)

Βλεπω πολυ μεγαλες ταχυτητες στο download σε σχεση με firefox.Eχω 100kb και ειδα και 300kb στην αρχη,και εγινε 100kb στην μεση του αρχειου που κατεβαζα(8mb)!

Με μπερδευει ομως οτι κραταει μονο 5 πληκτρολογιμενες διευθυνσεις,μετα πρεπει να ανογεις και να ψαχνεις,η αυτο ρυθμιζεται?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

Χθες λόγω λήξεως απεγκατέστησα το νόρτον αντιβάιρους. Όσο καιρό το είχα εγκατεστημένο κάθε φορά που άνοιγα μια ιστοσελίδα μου άνοιγε ένα σχετικό παράθυρο στο κάτω μέρος της σελίδας με πληροφορίες περί απενεργοποίησης προσθέτων ώστε να γίνει πιο γρήγορος κτλ κτλ.

Μετά την απεγκατάσταση λοιπόν προσπάθησα να ανοίξω ένα νέο παράθυρο στον ΙΕ και μου εμφάνισε το εξής: "κάποιο πρόβλημα στην ιστοσελίδα ανάγκασε τον ΙΕ να κλείσει και να ξανανοίξει την ιστοσελίδα".Προσπαθεί να κάνει επαναφορά της καρτέλας και τελικά μου πετάει ένα παράθυρο των windows ότι η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί και μου το κλείνει τελείως.

Καθώς είμαι των ριζοσπαστικών λύσεων γενικότερα είπα να τον απεγκαταστήσω και να τον εγκαταστήσω εκ νέου.Πήγα σε νέτ καφέ κατέβασα από το επίσημο των γουίντοους τον ΙΕ 9 για 32 καθώς αυτό έχω και τώρα προσπαθώ να τον εγκαταστήσω...Τζίφος.Μου λέει ότι η ήδη υπάρχουσα στον υπολογιστή μου έκδοση είναι νεότερη(!)Πιο νέα και από αυτή του σάιτ των γουίντοους;;;

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) Πως μπορώ να κάνω απεγκατάσταση τον παλιό ΙΕ (γιατί δεν μου τον εμφανίζει στα προγράμματα)

2) Ποιος είναι τελικά ο τελευταίος ΙΕ 9 και από μπορώ να βρώ την τελευταία βέρσιον;

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα!:)

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι , το εχει βαλει κανεις και να εχει δοκιμασει να δει αν δουλευει ο Microsoft exchange ..?? γιατι και με την προγηγουμενη εκδοση δεν δουλευε στην αρχη και εφτιαξε μετα απο πολυ καιρο...εγω σε ενα pc ππου δοκιμασα δεν παιζει , σε αφηνει να βαλεις user και pass , αλλα μετα μολις μπεις δεν δειχνει τιποτα στην σελιδα που φορτωνει ...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι , το εχει βαλει κανεις και να εχει δοκιμασει να δει αν δουλευει ο Microsoft exchange ..?? γιατι και με την προγηγουμενη εκδοση δεν δουλευε στην αρχη και εφτιαξε μετα απο πολυ καιρο...εγω σε ενα pc ππου δοκιμασα δεν παιζει , σε αφηνει να βαλεις user και pass , αλλα μετα μολις μπεις δεν δειχνει τιποτα στην σελιδα που φορτωνει ...

 

Για OWA φανταζομαι μιλας!!

 

Αν ναι τοτε και εγω εχω θεματι οχι με την συνδεση αλλα με την αποστολη mail, δεν μου εμφανιζει την περιοχη που ειναι για γραψιμο. Κατι παιζει με τα certifications αλλα ακομα δεν το εχω λυσει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εχω τα 7 ultimate, εκανα τον ie9 και παροτι το pc ειναι στα ελληνικα (το εκανα update), o ie9 ειναι στα αγγλικα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να τον κανω στα ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

παιδια μετα απο εγκατασταση των αναβαθμισεων που βγαζει αυτοματα το λαπτοπ μου ο internet explorer δεν κραταει ιστορικο. δλδ οποτε τον κλεινω και μετα τον ξαναανοιγω(τον Explorer) πρεπει φτου κ απο την αρχη να πληκτρολογω τις ιστοσελιδες. τι γινεται?

 

ΥΓ: προβλημα λυθηκε

Edited by mylw_4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...