Jump to content

IKEA, Praktiker ή Leroy Merlin;


John24
 Κοινοποίηση

Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;  

148 members have voted

  1. 1. Ποιο από τα 3 καταστήματα επιλέγετε για τις αγορές σας;



Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το Leroy Merlin ανοίγει (ή άνοιξε) αυτές τις ημέρες και στη Θεσσαλονίκη, δίπλα στο ΙΚΕΑ.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

ικέα και πάλι ικέα για πράγματα του σπιτιού

δεν βρίσκεις ότι θέλεις στα άλλα...΄

βέβαια αν ψάχνεις εργαλεία, τότε νομίζω ότι τα άλλα είναι καλύτερα...;)

House: "Well, here's the flaw in your argument: if I enjoy hating life, I don't hate life, I enjoy it.":up:
Link to comment
Share on other sites

Το καλο στο ΙΚΕΑ ειναι οτι υπαρχει μια μεγαλη ποικιλια διαφορων εξοπλισμων για το σπιτι.Και οι τιμες πολυ προσιτες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

το Leroy στη Θεσσαλονικη ειναι πριν ακριβως απο το ΙΚΕΑ οπως παμε για αεροδρομιο. Εισοδος μαλλον απο την υπογεια διαβαση του ΙΚΕΑ.

 

τελευταια εψαχνα πραγματα για νεο σπιτι που φτιαχνω. Το ΙΚΕΑ ειναι πανακριβο σε σχεσημε αυτα που προσφερει. Εψαχνα γωνιακο καναπε(για να μη σας φαινονται γενικα και αοριστα αυτα που λεω) και μια λυση απο το ΙΚΕΑ στα μετρα που ηθελα εβγαινε 1800€ ενω στα Εντος εβγαινε 1100!

 

γενικα ειναι οικονομικο γιατι δεν εχει μεταφορικα και εγκατασταση. αν τα βαλλεις και αυτα ανεβαινει η τιμη...

Link to comment
Share on other sites

τελευταια εψαχνα πραγματα για νεο σπιτι που φτιαχνω. Το ΙΚΕΑ ειναι πανακριβο σε σχεσημε αυτα που προσφερει. Εψαχνα γωνιακο καναπε(για να μη σας φαινονται γενικα και αοριστα αυτα που λεω) και μια λυση απο το ΙΚΕΑ στα μετρα που ηθελα εβγαινε 1800€ ενω στα Εντος εβγαινε 1100!

ακριβώς αυτό, στην ίδια ποιότητα η ΙΚΕΑ είναι 20-30% ακριβότερη σε σχέση με όλα...

 

Επίσης λένε ψέματα για το ότι δεν διαφέρουν οι τιμές τους με το εξωτερικό και τα εκεί ικέα

 

έχει ωραία κεφτεδάκια και καφέ και καθαρή κουζίνα αλλά μέχρι εκεί...και μικροπράγματα

στα Leroy δεν μ αρέσει ο τροπος αποθήκευσης. Πάντως για έπιπλα κηπου ειναι όντως αξιόλογο. Σκεφτείτε όμως ότι για να αγοράσεις έπιπλα κηπου, απαευθύνεται σε αυτους...που έχουν κηπο βεβαια. Συνεπώς διαφορετική οικονομική κλιμακα.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή γράφω μέσα απο το Leroy της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη. Αν και Αθηναίος το κατάστημα εδώ είναι πολύ καλύτερο, και ο εξωτερικός χώρος απλά δεν υπάρχει σε άλλο κατάστημα στην Ελλάδα.Στην ψηφοφορία δε μπορώ να δώσω απάντηση, λαθώς τα 3 καταστήματα δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Φυσικά Το Praktiker με τη Leroy Merlin μοιάζουν σε ένα μεγάλο ποσοστό, αλλά και πάλι είναι πολύ διαφορετικά. Η ΙΚΕΑ απο την άλλη είναι ένα πολύ διαφορετικό concept και δε συγκρίνεται με κανέναν απο τους 2.

Επίσης για την ακρίβεια της πληροφορίας η ΙΚΕΑ είναι συμφερόντων Φουρλή, η Leroy Merlin ναι, αλλά με συμμετοχή. Επίσης ο Υπαίθριος τρόπος αποθήκευσης ισχύει μόνο για τα προϊόντα που είναι εξωτερικού χώρου (φυτά, δομικά υλικά, είδη κήπου)

We Will Meet In Eternity!
Link to comment
Share on other sites

προτιμω να αγοραζω απο το ικεα,γιατι εχει φτηνα προ'ι'οντα και μεγαλη ποικιλια.

το πρακτικερ ειναι πιο πολυ για επαγγελματιες ή αν εχεις "σταμπαρει" καποιο επιπλο και το Leroy Merlin δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και τα τρία είναι πολύ απρόσωπα και αυτό (που για άλλους είναι πλεονέκτημα) με ενοχλεί...

Θα προτιμήσω το ΙΚΕΑ μόνο για τα μικροπράγματα και σε καμία περίπτωση για τα έπιπλα

Link to comment
Share on other sites

τα έπιπλα απο το ΙΚΕΑ σε γενικές γραμμές δεν διακρίνονται για την ποιότητα τους. Βεβαίως κατά καιρούς έχει κάποια πραγματικές ευκαιρίες

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θέλω να αγοράσω μερικά πράγματα κουζίνας (του στυλ αλατιέρα και πιπεριέρα, ξύλο κοπής λαχανικών, σουρωτήρια, σουπλά κτλ κτλ)..

 

Τις προάλλες χάζεψα στο Praktiker αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και πολύ η ποικιλία που είχε (θα συμφωνήσω ότι το Praktiker είναι ότι καλύτερο στο hardware).

 

Έτσι προσανατολιζόμαστε με τον φίλο μου προς ΙΚΕΑ ή Leroy Merlin...Ποιο από τα δύο έχει καλύτερη ποιότητα?Στο ΙΚΕΑ θυμάμαι έχω δει κάποια ωραία πραγματάκια κουζίνας και κάποια όχι και τόσο ωραία όσο αφορά την ποιότητα...Εσείς τι λέτε?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ΙΚΕΑ δεν εχει καμια σχεση με το Praktiker. Στο Praktiker δεν πας για να επιπλωσεις το σπιτι σου! Ενω το ΙΚΕΑ ειδικευεται σε αυτο ακριβως!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω μερικά πράγματα κουζίνας (του στυλ αλατιέρα και πιπεριέρα, ξύλο κοπής λαχανικών, σουρωτήρια, σουπλά κτλ κτλ)..

 

Τις προάλλες χάζεψα στο Praktiker αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και πολύ η ποικιλία που είχε (θα συμφωνήσω ότι το Praktiker είναι ότι καλύτερο στο hardware).

 

Έτσι προσανατολιζόμαστε με τον φίλο μου προς ΙΚΕΑ ή Leroy Merlin...Ποιο από τα δύο έχει καλύτερη ποιότητα?Στο ΙΚΕΑ θυμάμαι έχω δει κάποια ωραία πραγματάκια κουζίνας και κάποια όχι και τόσο ωραία όσο αφορά την ποιότητα...Εσείς τι λέτε?

της ΙΚΕΑ τα πιο πολλα ειναι λιγο χοντροκομμενα.προτιμησε μαγαζια οικειακου εξοπλισμου τυπου vicko

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

της ΙΚΕΑ τα πιο πολλα ειναι λιγο χοντροκομμενα.προτιμησε μαγαζια οικειακου εξοπλισμου τυπου vicko

 

Αυτά τα Vicko δεν τα είχα σκεφτεί...Ευχαριστώ!

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια πράγματα υπάρχουν και τα Home Stores, Cook shop κλπ.

Έχουν ποικιλία απο φτηνά έως επώνυμα και ακριβά.

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια πράγματα υπάρχουν και τα Home Stores, Cook shop κλπ.

Έχουν ποικιλία απο φτηνά έως επώνυμα και ακριβά.

 

Τα έχω ήδη δει όλα αυτά τα μαγαζιά αλλά μου φαίνονται ακριβά για πράγματα καθημερινής και απλής χρήσης...Για αυτό ρώτησα για το ΙΚΕΑ ή το Leroy Merlin..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω ήδη δει όλα αυτά τα μαγαζιά αλλά μου φαίνονται ακριβά για πράγματα καθημερινής και απλής χρήσης...Για αυτό ρώτησα για το ΙΚΕΑ ή το Leroy Merlin..

 

δες στα vicko.οι τιμες ειναι αρκετα εως πολυ οικονομικες

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο πράκτικερ,έχουν μεγαλύτερη ποικιλία.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφερομαι για στορια απλα , οχι καμια τελεια ποιοτητα...ΙΚΕΑ ή Πρακτικερ;:)

στορια που προστατευουν πχ απο το να μπει καποιος μεσα ή τα στορακια για τον ηλιο?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,Leroy Merlin που έχει/τι είναι?Πρώτη φορά το ακούω...

 

Ουτε εγω το εχω ξανακουσει

 

 

Είναι μαγαζί με οικιακό εξοπλισμό και βρίσκεται στο εμπορικό πάρκο του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Είναι μαγαζί με οικιακό εξοπλισμό και βρίσκεται στο εμπορικό πάρκο του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος

 

Και στη Θεσσαλονίκη στο δρόμο μετά τον Φοίνικα προς αεροδρόμιο λίγο πριν το ΙΚΕΑ.

Panasonic GD50, Ericsson T18s, Ericsson T20i, Nokia 3410, Nokia 5210, Sharp GX25 (Ferrari), Sharp GX40, Sharp 770SH (McLaren Mercedes), Nokia 6300, Nokia 5530
Link to comment
Share on other sites

στορια που προστατευουν πχ απο το να μπει καποιος μεσα ή τα στορακια για τον ηλιο?

 

Το δευτερο!Προοριζονται για παραθυρα χωρις πατζουρια πισω απο τις

κουρτινες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...