Jump to content

Alcatel One Touch Idol


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

GsMarena, Alcatel one touch "idol" 6030X

 

ενδεικτική τιμή

 

 

Εχω ενα στη κατοχή μου... ;)

 

Εχει τη 4.1.1...

 

Εχει εξαιρετική απόκριση στην οθόνη και το λευκό του φαντάσου ειναι σαν τις οθονες της LG (των amoled ας πουμε "κιτρινίζει" )

 

Ο ηχος στο ακουστικό της συσκευής καθαρός καθώς καυ δυνατός χωρίς να σου δινει ομως την επιλογή επιπλέον έντασης οπως εχουμε στις συσκευές της Samsung.

 

Η ενταση του ηχειου για τις κλήσεις επίσης καθαρό και δυνατό οχι ομως σαν πχ του ΝΟΤΕ... (σίγουρα πιο δυνατο απο το Ρ. )

 

Δεν εχω βρει τη ρύθμιση για τον αποκλεισμό καλουντων (με απόκρυψη ή εντος καταλογου)

 

Εχει επιλογή για προκαθορισμενη ενεργοποίηση και απενεργοποιηση της συσκευής (εξαιρετική λειτουργία θα σημειωνα)

 

Η κάμερα του, το αποτέλεσμα που βλέπεις στην οθόνη ειναι super, θα κανω καποιες λήψεις με αντιπαραθεσει το NOTE για να δουμε το αποτέλεσμα. . .

 

Με καμια 50αρια εφαρμογές+πιαχνιδια+πλοηγό δε κανει κιχ...

 

Δε το ένιωσα καν να ζεσταίνεται οταν το σετάριζα χθες

 

Ειναι πανάλαφρο, θελει προσοχη πως θα βαλεις τη mini sim και δε βγαινει η μπαταρία.

 

Ειναι στιβαρή κατασκευή πολύ πολυ ομορφη και 2 φιλοι που το ειδαν χθες δε το πιστευαν οτι ειναι alcatel ;)

 

Αυτα τα ολίγα για αρχή!

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφώς!! :cool:

 

Για δεύτερη συσκευή που το χρησιμοποιώ (χρηση wu + τα 500mb που εχει προσφορά αυτό το καιρό) ειναι απο τις λιγες συσκευές που εχω κρατήσει τοσο καιρό (μέρες :D ) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!

 

[ATTACH]34595[/ATTACH]

 

Και μια σημερινή φώτο απο τη κάμερα του με ρυθμίσεις στο αυτόματο ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το έχω 2 εβδομάδες τώρα και με έχει βολέψει σε όλα μα όλα.

Επισης πέρα από την σταθερότητα του και ότι διατηρεί την διαθέσιμη ram πάντα ψηλά (550+mb) εχει και ηχογράφηση συνομιλίας out of the box, ηχογράφηση ραδιοφώνου επίσης και άλλα. Στα 200+ είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

το παραγγειλα σημερα ως αντικατασταση στο Alcatel 995 που ειχα παρει πριν ενα χρονο,το χαλασα και μου εδωσαν πιστωτικο 200 ευρω.

το εχετε ρουταρει??

υπαρχουν custom roms για αυτο το κινητο??

Link to comment
Share on other sites

το παραγγειλα σημερα ως αντικατασταση στο Alcatel 995 που ειχα παρει πριν ενα χρονο,το χαλασα και μου εδωσαν πιστωτικο 200 ευρω.

το εχετε ρουταρει??

υπαρχουν custom roms για αυτο το κινητο??

Framaroot 1.5.2 ενα apk αρχειο με το boromir exploit που κάνει root και όταν το βαρεθείς κάνει unroot.;)(δοκιμασμενο εννοείται στο δικό μου Idol 6030x)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2130276

Για custom roms δεν ασχολήθηκα ουτε πρόκειται να ασχοληθω γιατί μου αρεσει όπως είναι stock.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω δυστυχως εχω το απλο idol που εχει διαφορα στην εσωτερικη μνημη στο παχος και στην αναλυση οθονης και λιγο μικροτερη οθονη αλλα πληροφοριακα σας λεω οτι ειναι ενα απο τα πληρεστερα κινητα στην κατηγορια του και πολυ ομορφο
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το απλο και ποιο το αλλο?

 

υπαρχει το idol 6030x που εχω εγω και το idol ultra που τισς διαφορες τις ανελυσα ποιο πανω,,,επισης το δευτερο εχει λιγο ψηλοτερα χρονισμενο τον επεξεργαστη του στο 1.2

βεβαι απο οτι εχω μαθει το ultra αλλα μειον οτι πχ δεν παιρνει micro sd αλλα εχει μονο 16γιγα εσωτερικη και μαλλον χωρις να ειμαι σιγουρος δεν ε χει θυρα audiojack 3.5 για ακουστικα...(!!!!!) οποτε θεωρω οτι καπου εξισοροπειται η κατασταση αναμεσα στα 2 μοντελα..

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το idol 6030x που εχω εγω και το idol ultra που τισς διαφορες τις ανελυσα ποιο πανω,,,επισης το δευτερο εχει λιγο ψηλοτερα χρονισμενο τον επεξεργαστη του στο 1.2

βεβαι απο οτι εχω μαθει το ultra αλλα μειον οτι πχ δεν παιρνει micro sd αλλα εχει μονο 16γιγα εσωτερικη και μαλλον χωρις να ειμαι σιγουρος δεν ε χει θυρα audiojack 3.5 για ακουστικα...(!!!!!) οποτε θεωρω οτι καπου εξισοροπειται η κατασταση αναμεσα στα 2 μοντελα..

Συμπληρώνω πως άλλη μια διαφορά του Ultra με το απλό είναι η Amoled καλυμμένη με Gorilla Glass οθόνη έναντι του Dragontrail Glass και της IPS Black Crystal.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω πως άλλη μια διαφορά του Ultra με το απλό είναι η Amoled καλυμμένη με Gorilla Glass οθόνη έναντι του Dragontrail Glass και της IPS Black Crystal.

Σωστος αν και μπορω να πω οτι η οθονη του δικου μου μου αρεσει αρκετα.Μπορεις να μου πεις αν το ροοτ για το δικο σου κανει και για το δικο μου..?Επισης αν ναι μπορεις να κανεις ενα συντομο οδηγο;

 

Συμπληρώνω πως άλλη μια διαφορά του Ultra με το απλό είναι η Amoled καλυμμένη με Gorilla Glass οθόνη έναντι του Dragontrail Glass και της IPS Black Crystal.
Και ανα σου ειναι ευκολο την γνωμη σου για την αυτονομια του...ευχαριστω Edited by navi55
συνεχόμενα posts
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Σωστος αν και μπορω να πω οτι η οθονη του δικου μου μου αρεσει αρκετα.Μπορεις να μου πεις αν το ροοτ για το δικο σου κανει και για το δικο μου..?Επισης αν ναι μπορεις να κανεις ενα συντομο οδηγο;

 

Και ανα σου ειναι ευκολο την γνωμη σου για την αυτονομια του...ευχαριστω

 

Εγώ έχω το Idol με την IPS Black crystal panel/Dragontrail glass(δηλαδή το 6030Χ) άρα μάλλον το ίδιο έχουμε,το framaroot που γράφω λίγα posts πιο πριν κάνει και για το Idol Ultra και για πολλά ακόμα;)

Αυτονομία είμαι με νορμαλ χρήση στις δυο + γεμάτες μέρες και αν το δουλέψω πιο πολύ με Internet(πχ. με την προσφορά των 3GB στην Vodafone που λήγει αυριο) πάει στην 1,5 μέρα χαλαρά.

Εχει καλή μπαταρία και επίσης μου αρέσει που κρατάει την ram πάντα στα 500 πάνω κάτω ελέυθερα,μα πάντα όμως-άριστη διαχείρηση ram,δεν αργει ο dialer ποτε όλα γίνονται πολύ γρήγορα.

Τα εφέ που συναντα κανείς σε άλλες συσκευές με jellybean(πχ.εφε όταν ανόιγει κάποια εφαρμογή ή ο dialer που μετά εξαφανίζεται με fade out εφε κλ.) υπάρχουν και εδώ απλώς η Alcatel που για μένα έκανε πολύ ωραία υλοποίηση στην rom του Idol,τα απενεργοποίησε για πιο πολύ ταχύτητα-η ρυθμιση για ενεργοποίηση των εφε είναι στις πληροφορίες τηλεφωνου>συνθετες ρυθμίσεις>κλιμακα κινησης παραθυρου/μετάβασης/κιν. εικόνων;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Idol με την IPS Black crystal panel/Dragontrail glass(δηλαδή το 6030Χ) άρα μάλλον το ίδιο έχουμε,το framaroot που γράφω λίγα posts πιο πριν κάνει και για το Idol Ultra και για πολλά ακόμα;)

Αυτονομία είμαι με νορμαλ χρήση στις δυο + γεμάτες μέρες και αν το δουλέψω πιο πολύ με Internet(πχ. με την προσφορά των 3GB στην Vodafone που λήγει αυριο) πάει στην 1,5 μέρα χαλαρά.

Εχει καλή μπαταρία και επίσης μου αρέσει που κρατάει την ram πάντα στα 500 πάνω κάτω ελέυθερα,μα πάντα όμως-άριστη διαχείρηση ram,δεν αργει ο dialer ποτε όλα γίνονται πολύ γρήγορα.

Τα εφέ που συναντα κανείς σε άλλες συσκευές με jellybean(πχ.εφε όταν ανόιγει κάποια εφαρμογή ή ο dialer που μετά εξαφανίζεται με fade out εφε κλ.) υπάρχουν και εδώ απλώς η Alcatel που για μένα έκανε πολύ ωραία υλοποίηση στην rom του Idol,τα απενεργοποίησε για πιο πολύ ταχύτητα-η ρυθμιση για ενεργοποίηση των εφε είναι στις πληροφορίες τηλεφωνου>συνθετες ρυθμίσεις>κλιμακα κινησης παραθυρου/μετάβασης/κιν. εικόνων;)

Ευχαριστω φιλε μου για την αμμεση απαντηση το ιδιο εχουμε ..Εμενα μου φαινεται οτι ρουφαει πολυ βεβαια το εχω δευτερη μερα οποτε ποτε λες να στρωνει;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου για την αμμεση απαντηση το ιδιο εχουμε ..Εμενα μου φαινεται οτι ρουφαει πολυ βεβαια το εχω δευτερη μερα οποτε ποτε λες να στρωνει;

Πρέπει και εσύ να το αφήσεις να ανασάνει κάποια στγμή.....:lol::lol:(πλάκα κάνω αλλά ως γνωστόν οι πρώτες μέρες είναι πάντα δυσκολες για να δούμε την αυτονομία αφού το σκαρλεύουμε συνέχεια;)).

Πάντως εμένα τώρα που θεωρώ ότι είναι ΟΚ κρατάει 2 μέρες με την χρήση μου(το βράδυ της 1ης μέρας συνήθως είμαι στο 55%),δωστου μια εβδομάδα και θα δεις διαφορά μεγάλη πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και εσύ να το αφήσεις να ανασάνει κάποια στγμή.....:lol::lol:(πλάκα κάνω αλλά ως γνωστόν οι πρώτες μέρες είναι πάντα δυσκολες για να δούμε την αυτονομία αφού το σκαρλεύουμε συνέχεια;)).

Πάντως εμένα τώρα που θεωρώ ότι είναι ΟΚ κρατάει 2 μέρες με την χρήση μου(το βράδυ της 1ης μέρας συνήθως είμαι στο 55%),δωστου μια εβδομάδα και θα δεις διαφορά μεγάλη πιστευω.

Ναι το ξερω οτι πρεπει να κανω καμια δεκαρια κυκλους αλλα μεχρι τωρα το φορτιζω δυο φορες τη μερα...μου κανε και ενα κουλο στην πρωτη φορτιση και στο 80% σταματησε να φορτιζει λογω μεγαλης θερμοκρασιας εκανα μια επαναφορα και δε

μου το ξανακανε.διαβασα σε φορουμ οτι εχει βγει αναβαθμιση για εμας αλλα δεν μπορουσα να φορτωσε τους drivers sto pc

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζόταν επαναφορά, και μένα μου το έχει κάνει την 1η μέρα που το πήρα, έχει σχέση με το mtk thermal manager και είναι απόλυτα φυσιολογικό για την προστασία του προληπτικά αφού όταν φορτίζεται ανεβαίνει η θερμοκρασία της μπαταρίας έτσι κι αλλιώς. ;-)
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε μήπως αν υπαρχει το πισω μέρος; Απέκτησε αμυδρές γρατζουνιες απο "καλή" πτώση. . . :(

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να ανησυχω για την αυτονομια του κινητου. δεν γινεται να καταναλωνει 53% με μια ωρα ανοιχτη οθονη
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω να ανησυχω για την αυτονομια του κινητου. δεν γινεται να καταναλωνει 53% με μια ωρα ανοιχτη οθονη

 

edit:μετα απο αρκετο ψαξιμο ανακαλυψα οτι υπαρχει μια αναβαθμιση την οποια και εκανα μετα απο πολυ κοπο καθως δεν μπορουσα να κατεβασω τους usb drivers...ηταν αρκετα μεγαλη(690 mb) και απο οτι διαβασα βελτιωνει κατα πολυ την μπαταρια και το θεμα με την υπερθερμανση...δεν αλλαζει εκδοση ουτε firmware και καλο θα ηταν οποιος την κανει να κανει ενα back up γιατι χανονατι ολα τα δεδομενα του τηλεφωνου..δεν την εχω δοκιμασει ακομα να δω αν βελτιωσε κατι αλλα το απογευμα θα το λιωσω λιγο να δω αποτελεσματα

...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως την έκανες με το onetouchupgrade 2.8 και η εκδοση προσαρμοσμενης δομής είναι η 01001?

Πριν 2 εβδομάδες εκανα και γω το ίδιο αλλά έξω(Γερμανία πχ.) έχουν ήδη την 01002 και σε κάποιους βγήκε και 01003 μέσω OTA.....για να δούμε πότε θα βγει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω πως την έκανες με το onetouchupgrade 2.8 και η εκδοση προσαρμοσμενης δομής είναι η 01001?

Πριν 2 εβδομάδες εκανα και γω το ίδιο αλλά έξω(Γερμανία πχ.) έχουν ήδη την 01002 και σε κάποιους βγήκε και 01003 μέσω OTA.....για να δούμε πότε θα βγει εδώ.

Σωστα. Μου φαινεται οτι βλεπω διαφορα στην αυτονομια ηδη και στο wi fi..δεν ειμαι και σιγουρος. θα θελα να μου πεις εσυ τι διαφορες διαπιστωσες και τι βελτιωσεις εχουν οι επομενες αν γνωριζεις.

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Μου φαινεται οτι βλεπω διαφορα στην αυτονομια ηδη και στο wi fi..δεν ειμαι και σιγουρος. θα θελα να μου πεις εσυ τι διαφορες διαπιστωσες και τι βελτιωσεις εχουν οι επομενες αν γνωριζεις.

 

Δεν ξέρω τι βελτιώσεις έχουν οι επόμενες εκδοσεις λογισμικού(έχω το ελληνικό Idol) αλλά μου φαίνεται πολλά θα αλλάξουν και στο ui της συσκευής με την έλευση της 4.2.2 σύντομα(αν κρίνω από το Idol X που έχω δει σε βιντεάκια στο youtube).....μακάρι να έρθει κάποια major αναβάθμιση .

Πάντως από μπαταρία δεν με έχει προβληματίσει ποτε,η μόνη εξοικονόμηση που του κάνω είναι η φωτεινότητα λίγο πάνω από τη μέση-μου φτάνει γιατί σαν IPS είναι πολύ φωτεινή.

Ενα πράγμα θέλω,να αλλάξει το ui της κάμερας και να είναι fullscreen 16:9 (σε φωτο/βίντεο) και να τραβάει σε mp4 το βίντεο HD αντί για 3gp που και αυτό μια χαρά φαίνεται αλλά σαν βελτίωση θα είναι ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως με εξεπληξε η alcatel με τις αναβαθμισεις.Δεν της τοχα ειναι η αληθεια οτι θα δωσει καμια αλλα απο οτι βλεπω δινει και μαλιστα οταν το πηρα θεωρουσα οτι θα μεινω με την εκδοση που το αγορασα
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκατσα και το ξαναέβαλα στο onetouchupgrade για να δω και του ξαναπέρασα όμως μονο την 01001 άρα τελικά το εργαλείο αυτό δεν σου περνάει την νεότερη έκδοση λογισμικού αλλά την τελευταία διαθέσιμη για το region που προορίζεται το κινητό(στην περίπτωση του ελληνικού Ιdol την 01001),όταν το ξανασυνδέεις μετά στο καπάκι σου ξαναξεκινάει να κατεβάζει το ίδιο αρχείο(το βλέπεις στα program files>Onetouch upgrade>Downloaded στον φάκελο αυτόν μπαίνουν τα επιμέρους αρχεία που μετά μέσω του Onetouchupgrade γίνεται decompile κλπ. για να περαστεί στο κινητό το αρχειο μεγέθους 699,34 ΜΒ.....).

Συνεπώς για αναβάθμιση ουσιαστικά μόνο μέσω FΟΤΑ(firmware over the air) θα του ξανακάνω όταν βγει η 01002,01003 κλπ. γιατί με το onetouchupgrade όλα γίνονται λαμπόγιαλο και δεν είναι και σίγουρο αν θα σου περάσει νεοτερη έκδοση,οι servers για τις αναβαθμίσεις πάντως στο FOTA είναι πιο ενήμεροι....;)....ελπίζω συντομά σε μια μικρή/μεγάλη FΟΤΑ....;):)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel One Touch Idol

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...