Jump to content

Ναργιλές (Τα πάντα σχετικά μ' αυτόν)


BET_ON_ME
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για αθηνα έχετε να προτείνεται μαγαζί με καπνούς και για ότι άλλο χρειάζεται για ναργιλέ?Άμα ξερέτε κανένα στο κέντρο ή στα νότια προάστια τόσο το καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σε ολους, επειδη διαβασα αρκετες αποψεις εδω περα, πολλες απο τις οποιες ειναι λανθασμενες, θα μιλησω για τον αργιλε μιας και εχω αρκετα μεγαλη πειρα.

 

Οι γευσεις ειναι παρα πολλες, σε μαγαζια (αργιλαδικα) μπορειτε να παραγγειλετε περιπου 50 γευσεις, σε συγκεκριμενα μαγαζια πολλες περισσοτερες.

 

Ο ρολος του νερου στον αργιλε δεν ειναι για να φιλτραρει τις "κακες ουσιες" ειναι για να κρυωνει τον καπνο, οποτε αν ακουσατε πως ειναι ακινδυνοι οι αργιλεδες, δεν ειναι.

 

Απο κει και περα, αν ενδιαφερεστε για αγορα αργιλε, πρεπει να ξερετε πως ειναι μεγαλη ευθυνη, για να τον κρατησετε σε καλη κατασταση θελει διαρκως καθαρισμα, και εχει πολλα μερη τα οποια θελουν αλλαγη καθε τοσο (οπως τα μπιλακια, τα λαστιχα και τα πηλινα).

 

Ο αργιλες δεν ειναι σαν το πουρο, τον αργιλε τον ρουφαμε στα πνευμονια, και μαλιστα αρκετη ωρα, παλια με κατι φιλους καναμε διαγωνισμο για το ποιος θα ρουφαει για περισσοτερη ωρα (με γευση "ροδακινο μιζο" ειναι η αγαπημενη μου). Μπορει οι πρωτες τζουρες να φαινονται βαριες, αλλα μετα συνηθίζεται.

 

Δεν ειναι ολες οι γευσεις ιδιες. Για παραδειγμα, το ουζο ειναι απο τις πιο βαριες γευσεις, δυσκολα μπορει κανεις να ρουφηξει ουζο για 15 δευτερολεπτα. Γευσεις οπως το λεμονι και η κολα ειναι πολυ ελαφριες, και συνηθως τις παιρνουμε για "συνοδευτικα" δηλαδη οσο γυρναει ο βαρυς καπνος απο χερι σε χερι, αυτες να ακολουθουν. Τετοιες ελαφριες γευσεις μπορειτε να τις ρουφατε για πανω απο μισο λεπτο, μετα βγαζετε ενα πανεμορφο συννεφο καπνου.

 

Μην ξεχνατε, οταν ρουφατε να βαζετε την γλωσσα μπροστα, γιατι ρουφατε και μικρα σταγονιδια που δεν φαινονται, καλυτερα να μεινουν στην γλωσσα (και στη συνεχεια να τα καταπιειτε και να πανε στο στομαχι και μετα να τα κατουρησετε) παρα στον πνευμονα, απο τον οποιο δεν προκειται να φυγουν ποτε.

 

Αν εχετε αργιλε και θελετε να ψαχτειτε με γευσεις, προτεινω να αγορασετε απο εξωτερικο, γιατι οι γευσεις που φερνουν εδω στην Ελλαδα ειναι:

  1. Μπαγιατικες, μιλαμε για γευσεις 2+ χρονων
  2. Υπερβολικα χαμηλης ποιοτητας
  3. Υπερβολικα υψηλων τιμων, που σιγουρα δεν αξιζουν
  4. μαρκες που "δεν τις ξερουν ουτε οι μανες τους"

Επισης, τα καρβουνακια που πουλανε εδω ειναι φτιαγμενα απο πετρελαιο και μπαρουτι (=καρκινος). Τα κανονικα καρβουνακια που πρεπει να χρησιμοποιειτε ειναι φτιαγμενα απο το κελυφος της καρυδας, ειναι κυβακια και:

  • δεν εχουν γευση
  • δεν εχουν μυρωδια
  • δεν κανουν σταχτη
  • δεν διαλυονται
  • δεν ειναι καρκινογονα
  • ειναι επωνυμα, και οχι σαν τα αλλα τα οποια βρισκονται απλα σε ζελατινα

Πολυ καλη προσφορα ειναι αυτη, 3 κουτια των 250 γραμμαριων γευσεις (συνολο 750γρ) και ενα κουτι φυσικα καρβουνακια (108 τεμαχιων). Αυτη η μαρκα γευσεων, η Romman, θεωρειται η καλυτερη ολων. Εγω εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος.

 

Μην ξεχνατε να πλενετε συνεχεια τις σωληνώσεις του αργιλε, γιατι μαζευουν καπνο, βρωμιες και βακτηρια, τα οποια ρουφατε την αλλη μερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ρολος του νερου στον αργιλε δεν ειναι για να φιλτραρει τις "κακες ουσιες" ειναι για να κρυωνει τον καπνο, οποτε αν ακουσατε πως ειναι ακινδυνοι οι αργιλεδες, δεν ειναι.

 

Εδώ συμφωνώ. Καλά έκανες και το ανέφερες γιατί κυκλοφορεί πολύ αυτός ο αστικός μύθος. Αν θα μπορούσε να πει κάποιος ότι ο καπνός αυτός είναι πιο ακίνδυνος είναι γιατί λέγεται ότι δεν περιέχει πίσσα αν και αυτό το αμφισβητώ προσωπικά αφού η πίσσα είναι κατάλοιπο της καύσης και αφού ο καπνός καίγεται παράγεται και πίσσα. Καπνός χωρίς πίσσα δεν υπάρχει... Άρα μάλλον είναι το ίδιο επικίνδυνος με όλα τα υπόλοιπα είδη καπνίσματος.

 

Αν εχετε αργιλε και θελετε να ψαχτειτε με γευσεις, προτεινω να αγορασετε απο εξωτερικο, γιατι οι γευσεις που φερνουν εδω στην Ελλαδα ειναι:

  1. Μπαγιατικες, μιλαμε για γευσεις 2+ χρονων
  2. Υπερβολικα χαμηλης ποιοτητας
  3. Υπερβολικα υψηλων τιμων, που σιγουρα δεν αξιζουν
  4. μαρκες που "δεν τις ξερουν ουτε οι μανες τους"

 

Εδώ όμως θα διαφωνήσω. Στο Ελληνικό εμπόριο υπάρχει σεβαστή ποικιλία και μπορεί κανείς να εξυπηρετηθεί και με το παραπάνω. Υπάρχουν καπνοί για όλα τα γούστα. Δεν είναι κανόνας όλα τα παραπάνω που παραθέτεις. Εάν νομίζεις ότι παντού στην Ελλάδα ισχύουν όλα αυτά μάλλον δεν την έχεις ψάξει αρκετά, τελευταία τουλάχιστον.

 

Πριν 3-4 χρόνια τα πράγματα ήταν κάπως έτσι αφού περίμενες να γίνει η ΔΕΘ για να πάρεις κανένα μπαγιάτικο καπνό και έλεγες κι ευχαριστώ. Όμως δεν είναι πια έτσι. Πχ ο Prince που παίρνω εγώ, αν θες να πάρεις καμιά από τις καλές του γεύσεις όπως πχ διπλό μήλο και σοκολάτα πρέπει να πας 1η του μηνός και να στηθείς στην ουρά για να προλάβεις. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, όπως μου είπε, μιλάει άμεσα με Αίγυπτο, δε τα παίρνει από Αθήνα. Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να είναι παλιός. Και το διαπιστώνω κι εγώ ο ίδιος από την τρομερή του ποιότητα και τη μακρινή ημερομηνία λήξης.

 

Επίσης δε τη λες άγνωστη μάρκα. Και δεν είναι μόνο ο Prince. Δε μπορείς να πεις ότι μάρκες όπως Al Waha, Nakhla και Afzal που κυκλοφορούν ευρέως στο Ελληνικό εμπόριο είναι άγνωστες ή κακής ποιότητος. Εγώ ας πούμε Al Waha δε μπορώ να καπνίσω, τον σιχαίνομαι μόνο που το μυρίζω αλλά υπάρχουν πολλοί που τον λατρεύουν. Ο Nakhla ξέρω ότι είναι καλός αλλά είναι στεγνός. Επίσης με τον Nakhla, όπως μου είπαν μαγαζιά που τον φέρνουν, όντως υπάρχει πρόβλημα με τον εισαγωγέα και αργούν πολύ να έρθουν και είναι κάποιες φορές παλιοί. Και πάλι όμως κάποιοι είναι φανατικοί τους οπαδοί γιατί είναι πολύ στεγνοί και ο καπνός τους πλησιάζει αυτόν του τσιγάρου. Τον Afzal επείσης τον συμπαθώ ιδιαιτέρα και ξέρω ότι επίσης είναι τρομερός ποιοτικά θα έλεγα μάλιστα εφάμιλος του Romman σύμφωνα με κριτικές που έχω διαβάσει. Αλλά και πάλι εγώ προτιμώ τον Prince γιατί είναι πιο χοντροκομμένος παραδοσιακός καπνός από τον Afzal που είναι ψιλοκομμένος και ντελικάτος. Γούστα είναι αυτά.

 

Τέλος, όσον αφορά την τιμή, τα μεγαλύτερα πακέτα (200-250 γρ ανάλογα με τη μάρκα) στοιχίζουν για τις παραπάνω μάρκες 5-8 ευρώ. Δε νομίζω ότι αυτές οι τιμές είναι υπερβολικά υψηλές. Αντίθετα ο Romman των 250 γρ (δε λέω, για να το λέει τόσος κόσμος κάτι θα ξέρει, καλός θα είναι) στοιχίζει 22 δολάρια και μαζί με τα υπερβολικά μεταφορικά που χρεώνουν αυτά τα e-shop δε θέλω να σκέφτομαι πόσο θα τον πληρώσω. Να το καπνίσω θέλω ρε αδερφέ, όχι να με καπνίσει εκείνος...

 

Επισης, τα καρβουνακια που πουλανε εδω ειναι φτιαγμενα απο πετρελαιο και μπαρουτι (=καρκινος). Τα κανονικα καρβουνακια που πρεπει να χρησιμοποιειτε ειναι φτιαγμενα απο το κελυφος της καρυδας, ειναι κυβακια και:

  • δεν εχουν γευση
  • δεν εχουν μυρωδια
  • δεν κανουν σταχτη
  • δεν διαλυονται
  • δεν ειναι καρκινογονα
  • ειναι επωνυμα, και οχι σαν τα αλλα τα οποια βρισκονται απλα σε ζελατινα

 

Πάλι θα διαφωνήσω κατά ένα μέρος. Αλλά από όσο την έχω ψάξει εγώ, το κάρβουνο αρκεί να είναι φυσικό, χωρίς χημικά κάτι που συνεπάγεται ότι δε πρέπει να είναι αυτοαναφλεγόμενο (από αυτά δηλαδή που τα βάζεις σε μια άκρη φωτιά και λαμπαδιάζουν). Τα καλά κάρβουνα δηλαδή είναι αυτά τα οποία χρειάζεσαι γκαζάκι για να τα ανάψεις. Με λίγα λόγια, οποιοδήποτε καλής ποιότητας ξυλοκάρβουνο χωρίς χημικά τη δουλειά σου σου την κάνει. Βέβαια κι αυτό θεωρώ ότι δεν είναι απόλυτο. Υπάρχουν κάρβουνα αυτοαναφλεγόμενα καλά για χρήση με ναργιλέ στα οποία προσέχει ο παραγωγός τι ουσίες ανάφλεξης βάζει.

 

Θα μου πεις τώρα ότι αφού με αυτά που προτείνεις εσύ η καύση είναι σχεδόν πλήρης και δεν έχεις κατάλοιπα κλπ τότε τα κάρβουνα είναι πιο καλά. Δεν λέω το αντίθετο. Απλά όμως το θεωρώ υπερβολή. Ακόμη και με τη λογική να το δείς, το κάρβουνο κάθεται πάνω στο αλουμινόχαρτο και από την παραγόμενη θερμότητα καίγεται το tobacco και παράγεται ο καπνός τον οποίο και ρουφάς. Εάν έχεις κάνει σωστά την προετοιμασία του λουλά, ελάχιστη έως μηδενική επαφή έχει ο καπνός που ρουφάς με το κάρβουνο. Άρα τα θεωρώ λίγο υπερβολικά τα παραπάνω και νομίζω ότι απλή λογική είναι αρκετή για να καταλάβει ο καθένας τι είναι καλό και τι βλαβερό. Στην τελική αν θέλαμε τόση υγεία το καλύτερο από όλα θα ήταν να μη καπνίζουμε. Τέλος να πω ότι στην ανατολή, οι φανατικοί οπαδοί του ναργιλέ έχουν αρχίσει να χρησιμοποιούν το πλέον υγιεινό υποκατάστατου του κάρβουνου που δεν είναι άλλο από μια ηλεκτρική κεραμική εστιούλα σαν αυτήν.

 

Τώρα για μένα εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τα Vivi Natural Coal όταν δε βαριέμαι να βάζω καμινέτο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όταν πάλι δεν έχω την ευχέρεια βάζω κανένα-δύο SoeX. Σαφώς και η ποιότητα των Vivi υπερέχει αλλά και με τα Soex βολεύομαι.

 

Εκεί που προφανώς συμφωνούμε είναι ότι κάρβουνα φτιαγμένα για εκκλησιαστική χρήση που τα ανάβεις και λαμπαδιάζουν και βρωμάνε και μετά την ανάφλεξη είναι πλήρως ακατάλληλα για ναργιλέ και επικίνδυνα γιατί είναι τέρμα στα χημικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ξερετε καμια ιστοσελιδα οπου μπορουμε να αγορασουμε ναργιλε καλης ποιοτητας σε καλες τιμες???
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ενδιαφερομαι να αγορασω εναν ναργιλε σχετικα οικονομικο ..εχετε κατι να προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

η κλασσική γεύση φυσικά και είναι το μήλο!!κι εγώ σκέφτομαι να αγοράσω γιατί εδώ στην Πάτρα δεν έχει κανένα μαγαζί για να πάμε να κάνουμε με την παρέα μου.. Χειρότερη μου γεύση στον αργιλέ είναι το πορτοκάλι και η κοκα κολα..σκέτο σίχαμα.. Αγαπημένες είναι το ούζο με ούζο αντί για νερό.. Αν και κοπανάει για τα καλά!!! Επίσης δυνατό και ωραίο είναι το τριαντάφυλλο και τα φρούτα του δάσους. Και αν είσαι άρρωστος πάρε δυόσμο ή ΄μέντα δεν θυμάμαι πιο από τα δύο είναι να ανοίξει και η μύτη σου. Λατρεύω του αργιλέδες αλλά έχω πολύ καιρό να κάνω..και το ταζ μαχαλ εδώ έκλεισε αν και έμαθα πως θα ξανανοίξει αν δεν έχει ανοίξει ήδη.. Μήπως ξέρει κανείς μαγαζιά στην Πάτρα για να κάνεις αργιλέ?κατι σε στυλ τζ μαχαλ μήπως? Ή αν έχει ξανανοίξει το ταζ μαχαλ στην ραδινού καθώς δεν περνάω ποτέ απο εκεί?
Link to comment
Share on other sites

η κλασσική γεύση φυσικά και είναι το μήλο!!κι εγώ σκέφτομαι να αγοράσω γιατί εδώ στην Πάτρα δεν έχει κανένα μαγαζί για να πάμε να κάνουμε με την παρέα μου.. Χειρότερη μου γεύση στον αργιλέ είναι το πορτοκάλι και η κοκα κολα..σκέτο σίχαμα.. Αγαπημένες είναι το ούζο με ούζο αντί για νερό.. Αν και κοπανάει για τα καλά!!! Επίσης δυνατό και ωραίο είναι το τριαντάφυλλο και τα φρούτα του δάσους. Και αν είσαι άρρωστος πάρε δυόσμο ή ΄μέντα δεν θυμάμαι πιο από τα δύο είναι να ανοίξει και η μύτη σου. Λατρεύω του αργιλέδες αλλά έχω πολύ καιρό να κάνω..και το ταζ μαχαλ εδώ έκλεισε αν και έμαθα πως θα ξανανοίξει αν δεν έχει ανοίξει ήδη.. Μήπως ξέρει κανείς μαγαζιά στην Πάτρα για να κάνεις αργιλέ?κατι σε στυλ τζ μαχαλ μήπως? Ή αν έχει ξανανοίξει το ταζ μαχαλ στην ραδινού καθώς δεν περνάω ποτέ απο εκεί?

 

Είναι θέμα γούστου! Εμένα προσωπικά το μήλο δεν μ'αρέσει καθόλου, ειδικά το κόκκινο. Είναι παρα πολυ γλυκό. Ενώ το πορτοκάλι είναι από τις αγαπημένες μου γεύσεις μαζί με το μάνγκο, το γκουάβα και τα φρούτα του δάσους. Πορτοκάλι είναι ανάλογα ποια μάρκα έχεις δοκιμάσει. Για παράδειγμα σ'ένα μαγαζι που έχουμε στην Θεσσαλονικη δεν μ'αρέσει καθόλου το πορτοκάλι(έιναι σαν να ρουφας κολώνια!!!:X:lol:), ενώ της Nakhla που χρησιμοποιώ είναι απλά τέλειο!:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα γούστου! Εμένα προσωπικά το μήλο δεν μ'αρέσει καθόλου, ειδικά το κόκκινο. Είναι παρα πολυ γλυκό. Ενώ το πορτοκάλι είναι από τις αγαπημένες μου γεύσεις μαζί με το μάνγκο, το γκουάβα και τα φρούτα του δάσους. Πορτοκάλι είναι ανάλογα ποια μάρκα έχεις δοκιμάσει. Για παράδειγμα σ'ένα μαγαζι που έχουμε στην Θεσσαλονικη δεν μ'αρέσει καθόλου το πορτοκάλι(έιναι σαν να ρουφας κολώνια!!!:X:lol:), ενώ της Nakhla που χρησιμοποιώ είναι απλά τέλειο!:)

δεν ξέρω...μόνο σε ένα μαγαζί έχω κάνει πορτοκάλι και μόνο μα φορά και μετά ήθελα να ξεράσω...(χμ...σε συγχωρείται)

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορηση παντως η κλασσικη γευση του ναργιλε ειναι αυτη που εχει το τουμπεκι που ειναι κανονικος καπνος. Δεν ειναι ουτε αυτη του μηλου ουτε του πορτοκαλιου!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για πληροφορηση παντως η κλασσικη γευση του ναργιλε ειναι αυτη που εχει το τουμπεκι που ειναι κανονικος καπνος. Δεν ειναι ουτε αυτη του μηλου ουτε του πορτοκαλιου!!

λέγοντας κλασσική δεν εννοούμε κλασσική με την έννοια του ποιά γεύση είναι η αρχική πριν ακολουθήσουν οι άλλες χρονολογικά.. Κλασσική εγώ προσωπικά εννοώ την γεύση που καταλήγει κάθε παρέα αν δεν μπορεί να αποφασίσει τι θα πάρει διότι είναι μια ουδέτερη επιλογή και αρέσει σχεδόν σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Afzal χρυσό και ασημί μήλο, μακράν πολύ μπροστα :D

Όσων αφορά το ηλεκτρικό κάρβουνο, το έχω ξανακούσει, αλλα το συγκεκριμένο (κινέζικο) δέν θα το προτημούσα :) Προσωπικά ανάβω μόνο μια συγκεκριμένη μάρκα απο κάρβουνα http://www.belgiancharcoal.com/products.html (τα Top quality charcoal tablet 33mm) τα οποία έχω βρεί καταπληκτικά.

Όσων αφορά προμήθεια καπνού απο ελληνικά ιντερνετ shops προτιμώ τους καπνούς με το κιλο . 1 κιλο afzal mint - 25 euro... ενώ στο μαγαζί της γειτονιάς έχει αφζαλ 50 γμ, με 5 ευρώ....

 

Όσων αφορα λάστιχο, πήρα ενα washable απο κατάστημα εξωτερικού και ησύχασα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας,

Γιατι ο αργυλες μου με καιει στον λαιμο οταν κανω κανενα τεταρτακι?Οσον αφορα τισ τρυπες τις κανω με καρφιτσα.

Link to comment
Share on other sites

Η τα υλικά σου δεν είναι καλά ή κάτι δε κάνεις σωστά με το λουλά. Πρέπει να τον γεμίζεις μέχρι πάνω χωρίς να τον μπουκώνεις, τόσο όσο να φτάνει ο καπνός ως το χείλος να μη ξεχειλίζει αλλά μην βάλεις πολύ και το πιέσεις προς τα μέσα για να χωρέσει. Έπειτα πρέπει να τον σφραγίζεις ερμητικά τεντώνοντας το αλουμινόχαρτο και τυλίγοντας το γύρω γύρω. Θέλει γερό αλουμινόχαρτο βαριάς χρήσης. Διαφορετικά βάλε διπλό ή τριπλό, πάντα με τη γιαλιστερή πλευρά προς τα κάτω. Έπειτα πρέπει κάνεις τρύπες με καρφίτσα και να βάλεις το κάρβουνο. Όσο για τα υλικά, μπορεί να φταίει το κάρβουνο που είναι κακής ποιότητας (αυτά που θυμιατίζουμε είνει ΕΝΤΕΛΩΣ ακατάλληλα) ή ο καπνός που είναι πολύ ξηρός. Προσοχή γιατί πολλοί έμποροι στην Ελλάδα δίνουν μαζί με τον καπνό απαράδεκτα κάρβουνα για θυμιατήρι. Μη νομίζεις δηλαδή ότι επειδή ήταν τα κάρβουνα μαζί με τον καπνό σου είναι καλά. Κάρβουνα μόνο Soex, Vivi Coal ή κάτι άλλα φτιαγμένα από καρύδα (δες τα παραπάνω ποστ, τα αναφέρει ένας φίλος). Αν είναι τίποτα George Malevitis σαν αυτά που μου δίνουν εμένα με τον καπνό μερικές φορές (είναι για θυμιατό) πέτα τα όπως είναι.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ανάβω μόνο μια συγκεκριμένη μάρκα απο κάρβουνα http://www.belgiancharcoal.com/products.html (τα Top quality charcoal tablet 33mm) τα οποία έχω βρεί καταπληκτικά.

 

Τα κάρβουνα από που τα παίρνεις να τα δοκιμάσω κι εγώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ.μηπως ξερει κανεις να μου πει αν εχει ειδη καπνιστου σε χολαργο η αγια παρασκευη οπου να μπορω να βρω στομια για ναργιλε?επειδη το βιαζομαι λιγο οποια βοηθεια θα εκτιμηθει...ευχαριστω εεκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

QUEENS σου υπενθυμίζω ότι, για πολλοστή φορά, τα ποστς σου διαγράφονται , καθώς απαγορεύεται το spamming!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω εχω παρει καπνο απο Cosmos μαρκας AFZAL. Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. Δοκιμασα πολλους. Μελι (απαισιος) , μαυρο σταφυλλι (αυτον κανω τωρα - οκ), Tutti-Frutti (οκ) , Αναννα (οχι πολυ καλος) , Silver Fox (ωραιος αλλα δεν μου αρεσουν πολυ αυτες οι γευσεις), μπαναννα (απαισιος) κ.α. Γενικα, δεν καπνιζω και τους θεωρω αρκετα βαριους αυτους. Θα ηθελα καποιους με εντονη γευση και λιγοτερο γευση καπνου. Θυμαμαι οτι ειχα παρει κερασι απο μια μαρκα και ειχα ξετρελαθει. Εχετε να μου προτεινετε κατι? Ξερετε αν υπαρχει κανενα καλο μαγαζι με ειδη ναργιλε στη Θεσσαλονικη ή Λαρισα?
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι οι περισσοτερες γευσεις Afzal μου φαινονται καλυτερες απο οτι αλλο καπνο εχω δοκιμασει. Αυτο το καιρο εχω παρει εναν Al Waha βερυκοκο. Αν και μερικοι αλλοι αυτης της μαρκας δε μου αρεσαν, αυτος εχει φοβερο αρωμα και φοβερη γευση. Σας τον προτεινω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ειμαι καινουριος στο θεμα με τoν ναργιλε..γι'αυτο και εχω ενα προβλημα..!μερικες φορες ο καπνος γινετε πολυ βαρεις και με ενοχλη στο λαιμο..δηλαδη μπορει να ξεκινησει και ολα να ναι καλα και μετα απο καμια 15ρια τζουρες να γινετε τρελα βαρεις...καποιος τα φωτα του! Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

natsoman καλώς ήλθες στο φόρουμ :) σου υπενθυμίζω ότι :

Ανακοίνωση: Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish :!:

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουριος στο θεμα με τoν ναργιλε..γι'αυτο και εχω ενα προβλημα..!μερικες φορες ο καπνος γινετε πολυ βαρεις και με ενοχλη στο λαιμο..δηλαδη μπορει να ξεκινησει και ολα να ναι καλα και μετα απο καμια 15ρια τζουρες να γινετε τρελα βαρεις...καποιος τα φωτα του!

Λογικα φταιει το καρβουνακι. Μπορει να μην ειναι καλης ποιοτητας αλλα μπορει να κανεις μεγαλες τρυπες στο αλουμινοχαρτο και να μπαινει μεσα σταχτη. Το αλουμινοχαρτο πρεπει να ειναι καλα τεντωμενο πανω απο το λουλα και να εχει πολλες και μικρες τρυπες. Το καρβουνο δεν χρειαζεται να το πιεζεις πανω στον καπνο. Απλα το τοποθετεις πανω στο τεντωμενο αλουμινοχαρτο.

Link to comment
Share on other sites

ξερετε που εχουνε πολλουσ ναργιλεδες και καπνους καπου στην αθηνα ισως? Κεντρο?

 

ειδα οτι υπαρχουν και μικρου μεγεθους και ενδιαφερομαι για τετοιους

:X
Link to comment
Share on other sites

ειδα οτι υπαρχουν και μικρου μεγεθους και ενδιαφερομαι για τετοιους

Ενας γνωστος μου εχει τετοιο ναργιλε και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Απο Θεσσαλονικη βεβαια αγορασμενος... Τιμη νομιζω 20 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

οι τρυπες ποσες περιπου πρεπει να ειναι?...και μηπως εχει σχεση αν το καρβουνακι ειναι πανω στις τρυπες?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...