Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν απο εξωτερικο(Ευρωπη) μπορω να κανω αναληψη με την καρτα μου απο ATM κανονικα, πηγα ρωτησα και μου ειπαν ναι(με καποια προμηθεια) αλλα ελεγα μηπως κανεις ξερει απο πρωτο χερι.

 

μπορεις να κανεις πληρωνοντας την αναλογη προμηθεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να γραφω στο σωστο τοπικ. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος αν απο εξωτερικο(Ευρωπη) μπορω να κανω αναληψη με την καρτα μου απο ATM κανονικα, πηγα ρωτησα και μου ειπαν ναι(με καποια προμηθεια) αλλα ελεγα μηπως κανεις ξερει απο πρωτο χερι.

 

Εξαρτάται από την τράπεζα και το είδος της κάρτας. Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις στην τράπεζά σου και να ενημερωθείς και για τις χρεώσεις. Μία κάρτα που έχω υπόψη μου δεν κρατάει καθόλου προμήθεια όταν είσαι στη ζώνη του ευρώ. Επίσης οι κάρτες citicard δεν κρατάνε προμήθεια όταν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ citibank οπουδήποτε στην ευρωζώνη (ελπίζω βέβαια να ισχύει ακόμα αυτό γιατί τελευταία γίνονται πολλές αλλαγές στη σιτι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και με τις καρτες τις hsbc δεν πληρωνεις προμηθεια για αναληψη απο atm της τραπεζας σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπλακ άουτ σήμερα στην Τράπεζα Πειραιώς. Έπεσε ο κεντρικός σέρβερ και για 3 ώρες δε γίνονταν συναλλαγες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπλακ άουτ σήμερα στην Τράπεζα Πειραιώς. Έπεσε ο κεντρικός σέρβερ και για 3 ώρες δε γίνονταν συναλλαγες.

 

ουτε καν τα ατμ δεν λειτουργουσαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και με τις καρτες τις hsbc δεν πληρωνεις προμηθεια για αναληψη απο atm της τραπεζας σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη

Α σοβαρά ? Αυτό ειναι πολύ καλό...

Θα πάω κι εγώ στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Ιταλία, Φλωρεντία τέλος του μήνα και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με αυτό το θέμα.

Έχω χρεωστικές σε Citibank, Eurobank, Hsbc, και Πειραιώς.

 

Δηλαδη απο όλες αυτές , αν κάνω ανάληψη μετρητών στην Ιταλία, δωρεάν θα είναι μόνο της hsbc ?

Link to comment
Share on other sites

Α σοβαρά ? Αυτό ειναι πολύ καλό...

Θα πάω κι εγώ στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Ιταλία, Φλωρεντία τέλος του μήνα και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με αυτό το θέμα.

Έχω χρεωστικές σε Citibank, Eurobank, Hsbc, και Πειραιώς.

 

Δηλαδη απο όλες αυτές , αν κάνω ανάληψη μετρητών στην Ιταλία, δωρεάν θα είναι μόνο της hsbc ?

 

για τις υπολοιπες καρτες δεν γνωριζω λεπτομερειες. για τις καρτες της hsbc ομως ειμαι βεβαιος. αναληψη απο οποιοδηποτε ατμ της hsbc ανα τον κοσμο με καρτα hsbc δεν εχει την παραμικρη προμηθεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για τις υπολοιπες καρτες δεν γνωριζω λεπτομερειες. για τις καρτες της hsbc ομως ειμαι βεβαιος. αναληψη απο οποιοδηποτε ατμ της hsbc ανα τον κοσμο με καρτα hsbc δεν εχει την παραμικρη προμηθεια

Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία, πολύ χρήσιμη.. να'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία, πολύ χρήσιμη.. να'σαι καλά

 

να εισαι καλα. ειναι ολα γραμμενα στους ορους της καρτας αλλα δυστυχως δεν διαβαζουμε τα μικρα γραμματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Α σοβαρά ? Αυτό ειναι πολύ καλό...

Θα πάω κι εγώ στο εξωτερικό, συγκεκριμένα Ιταλία, Φλωρεντία τέλος του μήνα και ήθελα να ρωτήσω κι εγώ σχετικά με αυτό το θέμα.

Έχω χρεωστικές σε Citibank, Eurobank, Hsbc, και Πειραιώς.

 

Δηλαδη απο όλες αυτές , αν κάνω ανάληψη μετρητών στην Ιταλία, δωρεάν θα είναι μόνο της hsbc ?

 

Οι eurobank και η πειραιώς χρεώνουνε προμήθεια.

 

Η citi στα δικά της ΑΤΜ εντός ευρωζώνης (εκείνα που είναι με touch screen) δεν χρεώνει προμήθεια. Δυστυχώς σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία, διαπίστωσα ότι η εκεί σίτιμπανκ έχει κλείσει (νομίζω εξαγοράστηκε από κάποια άλλη, δεν έχει βέβαια σημασία, το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν ΑΤΜ σίτιμπανκ). Όντας προνοητικός είχα μιλήσει με το citiphone πριν το ταξίδι, αλλά δυστυχώς η υπάλληλος δεν ήταν ενημερωμένη και με πήρε στο λαιμό της.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τις γνώσεις κάποιος να βοηθήσει...

Πριν 20 ημέρες πέθανε ο αδερφός μου και είχε δυο πιστωτικές κάρτες χρεωμένες με περίπου 4.000 Ευρώ.

Εμείς οι κληρονόμοι υποχρεωνόμαστε να καταβάλουμε αυτό το ποσό ή τα χρήματα αυτά είναι κατά κάποιο τρόπο ασφαλισμένα (απ' ότι άκουσα) και δεν ανοικουν σε κάποια κατηγορία δανείων όπως οι κατοικίες ή τα αυτοκίνητα στα οποία η Τράπεζα θα είχε αξιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τις γνώσεις κάποιος να βοηθήσει...

Πριν 20 ημέρες πέθανε ο αδερφός μου και είχε δυο πιστωτικές κάρτες χρεωμένες με περίπου 4.000 Ευρώ.

Εμείς οι κληρονόμοι υποχρεωνόμαστε να καταβάλουμε αυτό το ποσό ή τα χρήματα αυτά είναι κατά κάποιο τρόπο ασφαλισμένα (απ' ότι άκουσα) και δεν ανοικουν σε κάποια κατηγορία δανείων όπως οι κατοικίες ή τα αυτοκίνητα στα οποία η Τράπεζα θα είχε αξιώσεις?

 

Καταρχάς συλλυπητήρια για τον αδερφό σου.

 

Εφόσον αποδεχθείτε την κληρονομία (τεκμαίρεται ότι την αποδεχθήκατε αν δεν την αποποιηθείτε μέσα σε 4 μήνες), γίνεστε καθολικοί διάδοχοί του και υπεισέρχεσθε σε όλες τις υποχρεώσεις του, πλην εκείνον που μπορούσε μόνο εκείνος να εκπληρώσει (πχ εργασία κ.α.). Στην τράπεζα οφείλετε το ποσό που χρωστούσε κατά το λόγο της κληρονομικής σας μερίδας. Μοναδικό ενδεχόμενο να μην κληθείτε να πληρώσετε, είναι αν ο αδερφός σας είχε ασφαλίσει την κάρτα για περίπτωση θανάτου. Κάτι τέτοιο δεν συνηθίζεται όμως, αν κάνει κάποιος ασφάλεια στην κάρτα του, την κάνει για περίπτωση ατυχήματος.

 

Αν αποποιηθείτε την κληρονομία δεν οφείλετε τίποτα, αλλά δεν παίρνετε και τίποτα από την περιουσία που ενδεχομένως είχε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι παίζει απο εχθές με την τράπεζα πειραιώς και δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε στο ταμείο σε πολλά καταστήματα;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι παίζει απο εχθές με την τράπεζα πειραιώς και δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε στο ταμείο σε πολλά καταστήματα;

 

εχει πεσει το συστημα της τραπεζας και εχει δημιουργησει πολλα προβληματα στους πελατες της

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχει πεσει το συστημα της τραπεζας και εχει δημιουργησει πολλα προβληματα στους πελατες της

 

Παιδιά και το web-banking της τράπεζας τα'χει παίξει 2 μέρες τώρα .. κι εγώ δεν μπορώ να πληρώσω τη δόση του πανεπιστημίου μου .. :wacko:

μας τα χαλάει τρελά.. ελπίζω να φτιάξει σύντομα!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και το web-banking της τράπεζας τα'χει παίξει 2 μέρες τώρα .. κι εγώ δεν μπορώ να πληρώσω τη δόση του πανεπιστημίου μου .. :wacko:

μας τα χαλάει τρελά.. ελπίζω να φτιάξει σύντομα!

 

Και σήμερα όλα τα καταστήματα της τράπεζας παρέμειναν ανοικτά τουλάχιστον μέχρι τις 4 λόγω του γνωστού προβλήματος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα όλα τα καταστήματα της τράπεζας παρέμειναν ανοικτά τουλάχιστον μέχρι τις 4 λόγω του γνωστού προβλήματος.

 

Γνωρίζουμε πότε θα τελειώσει αυτό το πρόβλημα; διότι ήδη έχω αρχίσει να δέχομαι πιέσεις από το πανεπιστημίο για την πληρωμή .. :blink:

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε πότε θα τελειώσει αυτό το πρόβλημα; διότι ήδη έχω αρχίσει να δέχομαι πιέσεις από το πανεπιστημίο για την πληρωμή .. :blink:

 

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Winbank στο Twitter και στο Facebook, τα συστήματα της Πειραιώς λειτουργούν πλέον κανονικά από το απόγευμα. Ελπίζω να μη λένε δράκους! :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με ανακοίνωση της Winbank στο Twitter και στο Facebook, τα συστήματα της Πειραιώς λειτουργούν πλέον κανονικά από το απόγευμα. Ελπίζω να μη λένε δράκους! :X

 

επιβεβαιωνω και εγω οτι λειτουργουνε κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την 1|2|3 Alphabank ,πως μπορω να ενεργοποιησω το e-banking?λεει γενικοτερα?(μπορεις να βλεπεις το υπολοιπο σου κτλ?) ειδα την εφαρμογη για το iphone και μου τραβιξε το ενδιαφερον!αλλα μου ειναι λιγο επιφοβη(για κλοπη κτλ)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ξερει κανεις τι γινεται σε περιπτωση που δεχτω καποια πληρωμη στην καρτα μου; Δηλαδη θα μπορω να κανω τα χρηματα αυτα ανληψη χωρις τοκους δεδομενου οτι δεν πιστωνουν το λογαριασμο μου; Γενικα εχω δυνατοτητες να παρω τετοια λεφτα στα χερια μου ως μετρητα χωρις χρεωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ξερει κανεις τι γινεται σε περιπτωση που δεχτω καποια πληρωμη στην καρτα μου; Δηλαδη θα μπορω να κανω τα χρηματα αυτα ανληψη χωρις τοκους δεδομενου οτι δεν πιστωνουν το λογαριασμο μου; Γενικα εχω δυνατοτητες να παρω τετοια λεφτα στα χερια μου ως μετρητα χωρις χρεωσεις;

 

Στο μέτρο που δεν υπάρχει χρεωστικό υπόλοιπο και δεν χρησιμοποιηθεί ΑΤΜ άλλης τράπεζας δεν θα έχεις κάποια επιβάρυνση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Υπάρχει καποια τραπεζα εκτός απ' τις Alpha/ Πειραιώς που να γίνεται δεκτή η χρεωστική για αγορές μέσω ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...