Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια αν κανω λαθος πειτε το μου :)

Νομιζω οτι το gps ''θυμαται'' το τελευταιο στιγμα μας, ετσι καθε φορα που ανοιγουμε το gps αυτο ξεκιναει το ψαξιμο για το στιγμα μας απο αυτη τη ''βαση''.

 

Φιλικα!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη, αν εγω που αγορασα κινητο απο ευρωπη, παω στην αμερικη, θα εχω προβλημα?

Και θα πρεπει να σκαλιζω το gps.conf?

Δεν ψαχνει και βρισκει μονο του το gps προγραμμα, και o gps δεκτης, τους διαθεσιμους δορυφορους πανω απο το κεφαλι μας, όπου είμαστε πανω στον πλανητη καθε στιγμη?

Φυσικά, αλλά διευκολύνεται σημαντικά αν έχεις σωστά ρυθμισμένο το agps ώστε να βρίσκει πιο γρήγορα τους δορυφόρους στη χώρα/ήπειρο που βρίσκεσαι. Δεν χρειάζεται να σκαλίσεις κανένα αρχείο, υπάρχει το fastergps κι άλλα εργαλεία που το κάνουν εύκολα, απλά επιλέγεις τη χώρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, αλλά διευκολύνεται σημαντικά αν έχεις σωστά ρυθμισμένο το agps ώστε να βρίσκει πιο γρήγορα τους δορυφόρους στη χώρα/ήπειρο που βρίσκεσαι. Δεν χρειάζεται να σκαλίσεις κανένα αρχείο, υπάρχει το fastergps κι άλλα εργαλεία που το κάνουν εύκολα, απλά επιλέγεις τη χώρα σου.

 

εγω χρησιμοποιησα το υποψη προγραμμα αλλα ποτε κλειδωνει και ποτε οχι....βρισκει 4 δορυφορους και εκει σταματαει...θελει καποια αλλη ρυθμιση το προγραμμα εκτος απο το να περασουμε το europe και greece?

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει πρόβλημα με τον αριθμό των δορυφόρων δοκίμασε να ανοίξεις πρώτα τα δεδομένα κινητής και μετά να ενεργοποιήσεις το A-GPS από τις ρυθμίσεις του GPS πριν το ενεργοποιήσεις.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει πρόβλημα με τον αριθμό των δορυφόρων δοκίμασε να ανοίξεις πρώτα τα δεδομένα κινητής και μετά να ενεργοποιήσεις το A-GPS από τις ρυθμίσεις του GPS πριν το ενεργοποιήσεις.

 

με wifi δεν παιρνει δεδομενα? θελει απο δικτυο?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το δικό μου πρόβλημα λύθηκε ...

 

κάτι άλλο τώρα ...

 

γιατί το Sygic δεν ξεχωρίζει ποιοι δρόμοι είναι μονόδρομοι και μου κάνει διαδρομές μέσο μονόδρομων ή αγνοεί την απαγόρευση στροφής δεξιά ή αριστερά ???

Link to comment
Share on other sites

@bilis38: δυστυχώς το A-GPS δεν δουλεύει με Wi-Fi.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το δικό μου πρόβλημα λύθηκε ...

 

κάτι άλλο τώρα ...

 

γιατί το Sygic δεν ξεχωρίζει ποιοι δρόμοι είναι μονόδρομοι και μου κάνει διαδρομές μέσο μονόδρομων ή αγνοεί την απαγόρευση στροφής δεξιά ή αριστερά ???

 

Μήπως φταίει ο χάρτης και δεν έχει σωστά κάποιους δρόμους;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@bilis38: δυστυχώς το A-GPS δεν δουλεύει με Wi-Fi.

 

 

ρυθμιση για το A-GPS εγω μπορω να κανω μονο μεσω του GPS Status (Tools - Manage A-GPS state)

Αλλο σημειο για ρυθμιση του A-GPS δεν εχω (samsung galaxy s - 4.1.2)

Μηπως γιαυτο δεν καταφερνω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τι προγραμμα προτεινετε για να βλέπω τις συντεταγμένες ,τους δορυφόρους, πυξίδα, και οποιασδήποτε αλλες πληροφορίες;

 

GPS test plus

Link to comment
Share on other sites

GPS test plus

 

Είναι επί πληρωμή.

Υπάρχει το σκέτο GPS test και το GPS status

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες της Garmin, Autodrive και Anavasis υπάρχουν σε κάποια Android εφαρμογή;

Δυστυχώς όχι..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι..

 

Αυτός είναι και ο λόγος που κρατάω και το Vivaz pro σε λειτουργία μετά την αγορά του πρώτου μου Android κινητού (Alcatel OT 997D). Σαν τους συγκεκριμένους χάρτες δεν υπάρχουν άλλοι αντίστοιχοι.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

επειδή είδα σε προηγούμενα post ότι μιλάτε για Ελληνικές οδηγίες πλοήγησης (Ελληνική φωνή) στο sygic, θέλω να ρωτήσω αν αυτές είναι επίσημες μέσα στο πρόγραμμα γιατί κοιτώντας στο site της sygic βλέπω ότι δεν υπαρχει Ελληνική γλώσσα.....

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιάνεις δεν είναι σήμα GPS αλλά προσδιορισμός θέσης μέσω δικτύου. Ο router από τον οποίον μπαίνεις έχει δηλωθεί σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση, οπότε το πρόγραμμα προσδιορισμού θέσης υπολογίζει ότι εφόσον εσύ έχεις σήμα wifi 100% τότε είσαι σε αυτήν την διεύθυνση. Εάν απομακρυνθείς από το σπίτι και το σήμα πέσει στο 60% με την χρήση κατάλληλου προγράμματος θα έβλεπες ότι η θέση σου είναι η τάδε αλλά με σφάλμα 20 μέτρα.

Όπως και να έχει μείνε στο ότι η θέση σου δεν είναι μέσω GPS.

 

@gkontos10: το fastergps δεν βλάπτει. Βέβαια εάν κλειδώνει σε 3 δευτερόλεπτα δεν έχει νόημα να πέσεις στα 2 δευτερόλεπτα...

 

Πώς δηλώνει το ρουτερ??

Link to comment
Share on other sites

επειδή είδα σε προηγούμενα post ότι μιλάτε για Ελληνικές οδηγίες πλοήγησης (Ελληνική φωνή) στο sygic, θέλω να ρωτήσω αν αυτές είναι επίσημες μέσα στο πρόγραμμα γιατί κοιτώντας στο site της sygic βλέπω ότι δεν υπαρχει Ελληνική γλώσσα.....

 

Ναι, Θωμά κατεβαίνει μαζί με τα επίσημα δεδομένα κατά την εγκατάσταση.

 

 

 

 

 

Πώς δηλώνει το ρουτερ??

Δεν το δηλώνεις, αλλά το κάνει από μόνο του.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

λειτουργει καποιος προγραμμα πλοηγησης σε samsung galaxy s (4.1.2)

εγω εχω σοβαρο προβλημα τι μια δεν βρισκει δορυφορους την αλλη βρισκει και δεν κλειδωνει και την αλλη βρισκει και κλειδωνει για πολυ λιγο.

Μπορει να βοηθησει καποιος?>

Link to comment
Share on other sites

λειτουργει καποιος προγραμμα πλοηγησης σε samsung galaxy s (4.1.2)

εγω εχω σοβαρο προβλημα τι μια δεν βρισκει δορυφορους την αλλη βρισκει και δεν κλειδωνει και την αλλη βρισκει και κλειδωνει για πολυ λιγο.

Μπορει να βοηθησει καποιος?>

 

Εχω το ιδιο κινητο...

Κοιτα δεν φταει κανενα gps προγραμμα πραγματικα.Αυτο που φταει ειναι το κινητο..Ειναι που ειναι πολυ αδυναμο το gps του , με την 4.1.2 που του εχεις βαλει (και εγω μαζι σου :) ) το χειροτερευεεις και αλλο.Εχω το ιδιο ακριβως θεμα..Το κινητο μου πλεον βρισκει 1-2 δορυφορους με χαμηλο SNR και μετα τους χανει...

Εε για εμενα ειναι απλα αχρηστο σαν GPS ενα κινητο αν δεν κλειδωνει τουλαχιστον 7 δορυφορους...σταθερα ομως..

ενα υποτιπωδες στιγμα , μπορει να δωσει το δικτυο κινητης τηλεφωνιας παντως..αν το θες για αμαξι/μηχανη και πραγματικη πλοηγηση παντως, καλυτερα να ψαξεις αλλου (απο galaxy s3 και πανω ...για samsung , για αλλες μαρκες δεν ξερω..)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο κινητο...

Κοιτα δεν φταει κανενα gps προγραμμα πραγματικα.Αυτο που φταει ειναι το κινητο..Ειναι που ειναι πολυ αδυναμο το gps του , με την 4.1.2 που του εχεις βαλει (και εγω μαζι σου :) ) το χειροτερευεεις και αλλο.Εχω το ιδιο ακριβως θεμα..Το κινητο μου πλεον βρισκει 1-2 δορυφορους με χαμηλο SNR και μετα τους χανει...

Εε για εμενα ειναι απλα αχρηστο σαν GPS ενα κινητο αν δεν κλειδωνει τουλαχιστον 7 δορυφορους...σταθερα ομως..

ενα υποτιπωδες στιγμα , μπορει να δωσει το δικτυο κινητης τηλεφωνιας παντως..αν το θες για αμαξι/μηχανη και πραγματικη πλοηγηση παντως, καλυτερα να ψαξεις αλλου (απο galaxy s3 και πανω ...για samsung , για αλλες μαρκες δεν ξερω..)

Δεν νομίζω η λύση για να έχεις gps είναι να δώσεις 450+€

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τοτε?

βοηθειστε ανα μπορειται....

 

παντος εγω εχω ενα φτηνιαρικο κινεζικο με 256 ραμ και 460 επεξεργαστη,με 4,3 οθονη,και εδω και ενα χρονο πιανη 5 δορυφορους και κραταει σταθερο σημα και με βροχη(κινητο ειναι )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...