Jump to content

Σχετικά με το ξύρισμα


t300
 Κοινοποίηση

Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?  

969 members have voted

  1. 1. Τί χρησιμοποιείτε για να αφαιρέσετε τις ανεπιθύμητες τρίχες ?

    • Wax - κερί
      43
    • Ξυραφάκι
      646
    • Μηχανή ξυρίσματος
      307
    • Ειδικό spray
      15
    • Άλλο
      34


Recommended Posts

Καταρχάς να πω ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα. Αποφάσισα να πάρω μια ξυριστική μηχανή αλλά από ότι είδα υπάρχουν δύο είδη. α) Το ένα είναι "bear trimmer" και λέει ότι αφήνει πχ από 2mm έως 10mm τρίχα, ενώ β) το άλλο είδος είναι αυτή με τις τρείς κεφαλές που από ότι κατάλαβα κάνει μόνο για βαθύ ξύρισμα.

Η ερώτηση είναι η εξής: Το α) δεν μπορεί να κάνει βαθύ ξύρισμα (όπως το ξυράφι),έτσι; Και το β) δεν μπορεί να αφήσει ούτε λίγο γένι, σωστά;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Σαν το ξυράφι καμιά μηχανή!

 

Είχα στο στρατό μια Philips. Αποτελέσμα;;; Ξυροδερμία και φαγούρα... ως που την παράτησα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

To bear trimmer ειναι σαν την "κουρευτικη" μηχανη για φαβοριτες-σβερκο (ή και για κουρεμα χωρις ψαλιδι) ;)

 

Η αλλη ειναι η "κανονικη", αλλα δεν αφυνει γενι, ΚΑΙ δεν μπορεις να τιν χρησημοποιησεις σε μακρια γενια... :(

 

Εγω παντως δεν αλλαζω το πινελο (ναι δεν μ'αρεσει ο ετοιμος αφρος) και την Gillette ;)

Εξαλου ειναι "ο,τι καλυτερο για τον ανδρα"

οπως ελεγε και η διαφημηση! :p :p

Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα ευρά είναι κι η δική μου άποψη για τη ξυριστική. Είχα και γω μια Φίλιψ και την παράτησα επειδή μου'κανε το λαιμό σαν τον κώλο της μαϊμούς :lol:

Γι'αυτό τ300 Μαχ-3, αφρός και ξερό ψωμί :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Γι'αυτό τ300 Μαχ-3, αφρός και ξερό ψωμί :cool:

 

 

MACH 3 Σωστός! Ξύρισμα άψογο.

 

Και αφρός, Gillete παρακαλώ! :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι αφροί ερεθίζουν το δέρμα! Τι νογκζίμα δοκίμασα τι ζιλετ τίποτα!

Ο μόνος που δεν ερέθιζε ήταν της NIVEA (rulez μάγκες)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Οι περισσότεροι αφροί ερεθίζουν το δέρμα! Τι νογκζίμα δοκίμασα τι ζιλετ τίποτα!

Ο μόνος που δεν ερέθιζε ήταν της NIVEA (rulez μάγκες)

 

That's right! NIVEA is the best! :D

Link to comment
Share on other sites

ΝΟXZEMA rulezzzz(ο μονος αφρος που δεν ερεθιζει το δερμα....).....και με ταχυτητα τριπλασια του ηχου...... :p

 

Οσο γι αυτο που συζηταμε,οντως το καλυτερο ειναι να χρησημοποιουμε ξιραφι μιας και ειναι το μονο που μπορει να απομακρυνει τα νεκρα κυτταρα απο το δερμα,πραγμα που εμεις ως ανδρες δεν προκειται ετσι κι αλλιως να το κανουμε με αλλο τροπο.... :D :D :D

:tease:
Link to comment
Share on other sites

egw exw meinei efxaristimenos mono me Noxzema aloe&lanolin (to prasino..) ? kai pasis fisews 3irafakia, sini8ws mias xrisis.. Mou ti spaei na ksirizomai perissoteres apo mia fora me to idio 3irafaki, giafto de xrisimopoiw mach3 ktl..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον trv

 

egw exw meinei efxaristimenos mono me Noxzema aloe&lanolin (to prasino..) ? kai pasis fisews 3irafakia, sini8ws mias xrisis.. Mou ti spaei na ksirizomai perissoteres apo mia fora me to idio 3irafaki, giafto de xrisimopoiw mach3 ktl..

 

 

To noxzema δεν μου άρεσε καθόλου! Εντελώς μέτριο! Έχεις δοκιμάσει NIVEA? Δοκίμασε να δεις... :)

Όσο για τα ξυραφάκια συμφωνώ! Παλιότερα χρησιμοποιούσα mach3 και τέτοια! Τώρα το έχω γυρίσει στα κλασσικά τα gilette τα μπλε με τη διπλή λεπίδα! Κάθε φορά και καινούριο! Άντε το πολύ να το χρησιμοποιήσω και δεύτερη! Άλλη αίσθηση το καινούριο ξυραφάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και άλλαξε το θέμα μας, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Κι εγώ χρησιμοποιώ το ξυράφι, απλώς κάποιες φορές μου αρέσει και το "γένι 2 ημερών".

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AGNOSTOS

Οσο γι αυτο που συζηταμε,οντως το καλυτερο ειναι να χρησημοποιουμε ξιραφι μιας και ειναι το μονο που μπορει να απομακρυνει τα νεκρα κυτταρα απο το δερμα,πραγμα που εμεις ως ανδρες δεν προκειται ετσι κι αλλιως να το κανουμε με αλλο τροπο.... :D :D :D

 

Peeling :lol: :lol:

 

Λέτε λοιπόν ότι οι μηχανές δεν λένε? Το σκέφτομαι για το στρατιωτικό, βαριέμαι να ξυπνάω πιό νωρίς να ξυρίζομαι :) Εχω και ελαφρώς γουρουνότριχα γαμώτο...

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι γενικότερα το ξύρισμα χρησιμοποιώ Philips ξυριστική μηχανή εδώ και αρκετά χρόνια.

Δεν πρέπει να χρησιμποιείς μια ξυράφι και μια ηλεκτρική. Έτσι ερεθίζεται το δέρμα. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

To noxzema δεν μου άρεσε καθόλου! Εντελώς μέτριο! Έχεις δοκιμάσει NIVEA? Δοκίμασε να δεις... :)

 

i'll try that! molis teleiwsei to noxzema vevaia :P tha epanel8w me edipwseis..

 

kati allo panw sto 8ema.. gia na diatirisw to mousaki sta 2-4mm sinexeia poia mixani na parw? sigekrimena apo embeiria sas..

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την supernet

Σαν το ξυράφι καμιά μηχανή!

 

Είχα στο στρατό μια Philips. Αποτελέσμα;;; Ξυροδερμία και φαγούρα... ως που την παράτησα.

 

Swstos.Ta patroparadwta 3urafakia einai ta kalutera.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GRKIWI

 

Επειδή βαριέμαι γενικότερα το ξύρισμα χρησιμοποιώ Philips ξυριστική μηχανή εδώ και αρκετά χρόνια.

Δεν πρέπει να χρησιμποιείς μια ξυράφι και μια ηλεκτρική. Έτσι ερεθίζεται το δέρμα. :o

 

Σωστός. Και ειδικά στις Philips πρέπει να περιμένεις 2 βδομάδες μέχρι να συνηθίσει το δέρμα στο περιστροφικό ξύρισμα. Μετά κρίνεις αν σου κάνει ή όχι. Εγώ έχω βολευτεί με philips 2 κεφαλών αδιάβροχη. 2 κεφαλές γιατί την κάνει μικρή, αδιάβροχη γιατί είναι η καλύτερη λύση για την απολύμανση της μηχανής (πλύσιμο με καυτό νερό)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου ελεγα να μην παρεις καθολου ξυριστικη μηχανη.ειναι μια σκετη απατη ολες.λενε οτι σου κανουν θαυματα αλλα μην πιστευεις κανεναν.ξυραφακι και αγιος ο θεος
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την πλάκα αφού είναι Chat & Fun είπα να ανοίξω νέο θέμα....

 

Πώς ξυρίζεστε ? Με ξυραφάκι ή με μηχανή ? Τί προτείνετε και ποιά σειρά προιόντος χρησιμοποιάτε ? (Και απο πότε αρχίσατε να ξυρίζεστε ? - προερετική) :lol:

Γενικά για όλο το σώμα-Για να πιάνει ΚΑΙ την γυναίκα αυτό το θέμα! :rolleyes:

Άντρες (πρόσωπο/οποιοδήποτε άλλο μέρος) ;)

Γυναίκες (πόδια, φρύδια, χέρια, πρόσωπο...κτλ) :happy:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...