Jump to content

Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδία μήπως ξέρεις κανείς καμμιά ελληνική καφετέρια στο Λονδίνο που να δείχνει τους ελληνικούς αγώνες του Champions League???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλέ ρίξε καμιά ματιά στο Bayswater. Όλες εκεί είναι μαζεμένες. Η πιο γνωστή είναι το Βυζάντιο αλλά έχει και άλλες. Δεν θυμάμαι ονόματα αλλά θυμάμαι ότι ορισμένες έπαιζαν και MAD!

By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher. :X :whistle:

Socrates

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (21 Σεπ. 2004 , 07:21)

 

Δυστυχώς έριξα πολύ περπάτημα αλλά δε βρήκα καφετέρια! :-)

 

 

Μα δεν πήγες στο Bayswater?? Με το που βγαίνεις από τον υπόγειοσ στρίβεις αριστερά και μετά στα 20 μέτρα πάλι αριστερά. Απέναντι από την Ελληνική (ορθόδοξη) εκκλησία είναι οι ελληνικές καφετέριες. Είναι ενας δρόμος με μερικές καφετέριες και ταξιδιωτικά γραφεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε φοιτητές εις την Αγγλία, να ρωτήσω. Για προτείνετε μερικά ωραία μέρη στο Λονδίνο που μπορώ να πάω για διασκέδαση κλπ. Μουσεία, clubs κλπ κλπ

 

Κατά προτίμηση κοντά στο Kensighton (<-spelling).

 

 

Thx :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω οτι με το Μετρο μπορεις να πας κυριολεκτικα παντου και σε ελαχιστο χρονο, οποτε μη σε απασχολει το που θα μενεις.(αν και θα μενεις σε πολυ κεντρικο σημειο του Λονδινου). Με το που θα φτασεις παρε ενα χαρτη του μετρο, παροτι ειναι πολυ μικρος και το μετρο τεραστιο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χαθεις. Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι για τις μετακινησεις σου στο Λονδινο. Υπαρχουν 4-5 σταθμοι του tube που λεγονται Kensington, δες σε ποιον κοντα θα μενεις.

 

 

Οπωσδηποτε να πας στο Βρετανικο Μουσειο (Holborn/Tottenham Court Road) εκει θα δεις τα περιφημα Elgin Marbles του Παρθενωνα.

 

Για διασκεδαση :

 

Μανταμ Τισο οπως και δηποτε! (Baker Street )

 

Αν εισαι ποδοσφαιροφιλος μπορεις να δεις για παραδειγμα το Highbury (Finsbury Park) ή γιατι οχι το Stamford Bridge (Fulham Broadway).

 

To London Eye ισως να το θεωρησεις και πεταμα χρηματων, εμενα δε με ξετρελανε παντως.

 

Σιγουρα να πας Piccadily (Piccadily circus) και Oxford Street (Oxford circus), Leicester Square (Leicester Square/Piccadilly) αλλα και Camden Town(Camden Town). Μου αρεσει πολυ και το Covent Garden (Covent Garden) με τους απιστευτους μιμους!

 

Ενταξει τα κλασικα τα ξερεις και μονος σου,Big Ben κλπ κλπ.

 

Για φαγητο εχει πολλα μερη να πας, εμενα μου εμεινε το Planet Hollywood (Leicester Square) οχι τοσο για το φαγητο του αλλα για την ατμοσφαιρα.

 

Ειναι παρα πολλα ακομα τα μερη που πρεπει να πας αλλα σιγουρα χρειαζονται σελιδες ολοκληρες για να στα πει καποιος. Ψαξε λιγο στο Google αλλα δες και εδω

 

Σιγουρα εχω ξεχασει καποια αλλα προχειρα αυτα μου ηρθαν στο μυαλο, θα γραψω κι αλλα αργοτερα. Μεσα στις παρενθεσεις εχω τους σταθμους του μετρο που ειναι το καθε ενα.

 

 

 

 

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στα περισσότερα μουσεία του Λονδίνου έχω πάει (κυρίως όταν ήμουν μικρότερος, έχω πάει Αγγλία 5-6 φορές). Αυτό που θέλω κυρίως είναι προτάσεις για bars/clubs etc. Και αυτή τη φορά πρέπει να πάω στης Μαντάμ Τισό.

 

Thx για την απάντηση btw :)

 

Οποιεσδήποτε προτάσεις ευπρόσδεκτες :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

To Ministry einai sta standards! Nomizw pws einai stin Elephant and Castle an den kanw lathos! Tsekare to pantws!

 

Sou proteinw nas pas kai sto Thore Park! Den thumamai pou akrivws einai(exeis dromo....)! Einai teleio! San mia mikri Disneyland! An pas mpes sto " No Way Out" ! Tha me thumitheis!

 

Pigaine sto Ciro's Pizza Pomodoro! Apla Teleio!!!!

 

Oxford Street gia shopping i window-shopping!

 

Kala na peraseis!

Link to comment
Share on other sites

@Miumiu σε ένα Thorpe Park έχω πάει μία από τις προηγούμενες φορές, ήταν πραγματικά κορυφαίο :)

 

Φέτος όμως οι διακοπες στην Αγγλία θα περαστούν αποκλειστικά στο Λονδίνο :)

 

Περιμένω και άλλες προτάσεις αν υπάρχουν :)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Nomizw tin periodo pou tha pas, ginontai katapliktika street party sto Londino! Sto SoHo an pas , tha vreis polla! To Ministry einai ligaki "touristiko" alla kai o filos mas san touristas tha paei! To Fabric kalo einai!...

 

Kala na peraseis...

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
GUYS N GIRLS mporei na einai kapos asxeto ) sorry kiolas alla einai epeigon giati feugo tin deutera gia londino. Kserei mipos leo mipos kaneis na mou proteinei kanena magazi sto londino pou poulaei afises kai kanena me dvd/cd???????????
Link to comment
Share on other sites

dvd/cd στο τεράστιο virgin sthn Oxford Street. Θα βρεις τα πάντα εκεί.

 

 

Νομίζω πως έχει και αφίσες, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια για ξενοδοχεια ή Β&Β εχετε καμια προταση?Θελω να μεινω κεντρικα ή κοντα σε μετρο. Ειχα βρει ενα ωραιο ξενοδοχειο κοντα στην oxford street με 60λιρες αλλα αργησα να το κλεισω. Ποια περιοχη προτεινετε κοντα στο κεντρο να μεινω?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Tι μου κάνεις τώρα!!!! Μου θυμίζεις αξέχαστες στιγμές...!!!

 

Εγώ έμενα στο Bloomsbury Ηoliday Inn και ήταν ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ξενοδοχείο!! Βέβαια δεν έχει μετρο (ή μάλλον subway:p ) εκεί κοντά...αλλά πέρα από αυτό ήταν πολύ όμορφο...αν θες κι άλλες πληροφορίες στείλε...

 

Αχ ξύπνησαν οι αναμνήσεις :( :(

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για ξενοδοχεια ή Β&Β εχετε καμια προταση?Θελω να μεινω κεντρικα ή κοντα σε μετρο. Ειχα βρει ενα ωραιο ξενοδοχειο κοντα στην oxford street με 60λιρες αλλα αργησα να το κλεισω. Ποια περιοχη προτεινετε κοντα στο κεντρο να μεινω?

Ευχαριστω.

Ψάξε σε οδηγούς. Αν και σπουδάζω Λονδίνο έχω μείνει μόνο μια φορά σε ξενοδοχείο και δεν θυμάμαι ούτε πως το έλεγαν. Υπάρχουν άπειρα ξενοδοχεία στο Λονδίνο και αν είναι και στην πρώτη ζώνη σίγουρα θα υπάρχει μετρό σε κοντυνή απόσταση. Πάντως oxford street με 60 λίρες είναι όντως πολύ καλή τιμή και κρίμα που το έχασες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσες φορές πηγαίνω στο Λονδίνο μένω στο National Royal, δίπλα στη Russel Square. Άνετο σαν ξενοδοχείο, καθαρό, πολύ μεγάλο που το προτιμάει κόσμος, και κυρίως σε καταπληκτικό σημείο, γιατί έχει στα λίγα μετρά δίπλα το σταθμό του μετρό της Russel Sq που είναι πολύ κεντρικός, αλλά και σε απόσταση κάποιων παραπάνω μέτρων το Kings Cross Station που είναι καλό ορμητήριο για κανά ταξιδάκι παραέξω αν τυχόν χρειαστεί. Επίσης, πας πολύ γρήγορα στη βάση της Oxford (στη New Oxford) αλλά και μιας είμαστε και gadget-άκηδες εδώ μέσα, βγαίνεις γρήγορα και στην Totenam, το δρόμο των gadgets.

 

Πάντως για πολύ πιο «έξυπνα» ψώνια, μην παγιδευτείτε στην Oxford. Υπάρχει ένα ωραίο outlet 1 ώρα από το Λονδίνο, 1 λεπτό έξω από το Bicester Village, βλέπεις και λίγο εξοχή, ψωνίζεις και γνωστά brands σε απίστευτες τιμές. Περισσότερες πληροφορίες εδώ --> http://www.bicestervillage.com/bicester/home.asp .

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας , πρόκειται να μείνω στο Λονδίνο στην ζώνη 3 οπού εκεί έχει 2 κοντινούς rail stations. Ο σταθμός του μέτρο brixton απέχει από την κατοικία οπότε θα πρέπει να πάω ή με το Bus μέχρι ή με το train από τον rail station West Dulwich , μέχρι εκεί. Εγώ θέλω να πάω από τον West Dulwich (κόκκινος κύκλος) μέχρι τον brixton tube (κίτρινος κύκλος) οπού θα πάρω την μπλε γραμμή μέτρο και να κατευθυνθώ μέσα στο κέντρο.

- Αν βγάλω εβδομαδιαία κάρτα για μέτρο για τις ζώνες 1 έως 3 θα περιλαμβάνει μέσα στην τιμή και τις μετακινήσεις με το rail ? Δηλαδή την απόσταση West Dulwich - brixton tube ?

- Και ποσό κοστίζει μια εβδομαδιαία κάρτα μέτρο για 3 ζώνες ?

:help::help::help:

http://img170.imageshack.us/img170/5245/thisbf5in4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το travelcard καλύπτει όλες τις μετακινήσεις στην ανάλογη ζώνη/ζώνες. Aρα και το τρένο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι γιατί να πας με το τρένο μέχρι το Brixton και όχι all the way μέχρι τη Victoria (κεντρικός σταθμός, Zone 1).

 

Από τη Victoria μετά συνεχίζεις με το tube (με περισσότερες επιλογές/γραμμές από ότι από Brixton) η και με τα πόδια, ανάλογα που θέλεις να πας. Για τιμές και άλλες χρήσιμες πληροφορίες δες:

 

 

http://www.tfl.gov.uk

 

edit: Η ίσως φθηνότερη αλλα σίγουρα πιο χρονοβόρα επιλογή είναι να μη βγάλεις travelcard αλλα Oyster και να πηγαίνεις με το bus στο Brixton κι από εκεί και πέρα tube. Η Oyster είναι προπληρωμένη κάρτα και θα αφαιρείται ένα ποσο ΚAΘΕ φορα που θα χρησιμοποιείς κάποιο μεταφορικό μέσο αλλα μονο ΜΈΧΡΙ το ποσο που κάνει μια travelcard. Στο σταθμό που θα πας να βγάλεις εισιτήρια θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Απλά η Oyster δε γίνεται συνήθως δεκτη στα τρένα.

Link to comment
Share on other sites

Λέω μέχρι το brixton διότι η μπλε γραμμή tube με βολεύει για τον προορισμό μου. Απλά δεν γνώριζα αν μέσα στην χρώση συμπεριλαμβάνονται και τα τρένα (Rail), για τις ζωνες που ειναι η καρτα.

Διότι αν δεν είναι…, δεν συμφέρει !

Με το site της oyster ψιλόμπερδεύτηκα :lost:.

Τα rail έχουν συχνά δρομολόγια όπως το tube ?

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Λέω μέχρι το brixton διότι η μπλε γραμμή tube με βολεύει για τον προορισμό μου. Απλά δεν γνώριζα αν μέσα στην χρώση συμπεριλαμβάνονται και τα τρένα (Rail), για τις ζωνες που ειναι η καρτα.

Διότι αν δεν είναι…, δεν συμφέρει !

 

Opws eipa, nai, sumperilamvanetai.

 

Με το site της oyster ψιλόμπερδεύτηκα :lost:.

 

Vasika mallon de tha se volepsei h Oyster outws h allws (logw trenou) opote mhn agnwnesai.

 

Τα rail έχουν συχνά δρομολόγια όπως το tube ?

 

Sunithws oxi. :O Endeiktika, mporei na einai ana 10 lepta px (tis wres aixmis kathimerines) alla na paei px kathe misi wra tis upoloipes wres kai ta Savvatokuriaka. Alla ta panta eksartwntai apo th sugekrimenh grammh.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να νοικιάσω δωμάτιο στο Λονδίνο(το άλλο Σάββατο θα είμαι εκεί). καταχώρισα σε 3 site (accommodatioforstudent.com, flatshare.com, spareroom.com) αγγελία και παίρνω καθημερινά κάποια email. Τι πρέπει να κάνω ώστε να έρθω σε συμφωνία με κάποιον εφόσον έχω δει φωτογραφίες και πιστεύω πως μου κάνει ?

- Στέλνω κάποια χρήματα ? Επίφοβο... !

- Περιμένω να πάω από κοντά να το δω ? Και αν μέχρι τότε το έχει νοικιάσει ?

- Πρέπει να προσέξω κάτι στο συμβόλαιο ? Deposit ?

 

Από την εμπειρία σας κάποιοι πείτε μου τι είναι προτιμότερο να κάνω.

 

Υ.Γ. Αν γνωρίζεται κάποια καλυτέρα site , πείτε.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να νοικιάσω δωμάτιο στο Λονδίνο(το άλλο Σάββατο θα είμαι εκεί). καταχώρισα σε 3 site (accommodatioforstudent.com, flatshare.com, spareroom.com) αγγελία και παίρνω καθημερινά κάποια email. Τι πρέπει να κάνω ώστε να έρθω σε συμφωνία με κάποιον εφόσον έχω δει φωτογραφίες και πιστεύω πως μου κάνει ?

- Στέλνω κάποια χρήματα ? Επίφοβο... !

- Περιμένω να πάω από κοντά να το δω ? Και αν μέχρι τότε το έχει νοικιάσει ?

- Πρέπει να προσέξω κάτι στο συμβόλαιο ? Deposit ?

 

Από την εμπειρία σας κάποιοι πείτε μου τι είναι προτιμότερο να κάνω.

 

Υ.Γ. Αν γνωρίζεται κάποια καλυτέρα site , πείτε.

 

 

1on An den to deis min to kleiseis einai i apopsi mou...

 

2on prin to kleiseis kane mia ereuna poso einai to rent stin idia perioxi gia na ksereis se ti times kimenetai to dwmatio

 

3on rwtise ti perilamvanei to enoikio...( eksoda fws, nero, gas,internet, epiplwmeno/mi epiplwmeno, council tax..ktl ktl)

 

4on poso einai to deposit?

 

5on k simantikotero..poio einai to minimum contract (sinithws einai 6mino, 12mino, an thes prosorini diamoni mporeis na vreis k me 3mino contract)

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, σειρά μου να ξεθάψω το θέμα!

Θα πάω στο Λονδίνο με την κοπέλα μου, που μου προτείνετε να μείνω? Θέλω να είναι κοντά σε μετρό ώστε να μπορούμε την μέρα να το γυρίσουμε και να έχει κοντά στην περιοχή εστιατόρια-νυχτερινή ζωή ώστε να μη σκεφτόμαστε αν είμαστε έξω νύχτα τι ώρα θα πάει μη χάσουμε το τελευταίο μετρό.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σειρά μου να ξεθάψω το θέμα!

Θα πάω στο Λονδίνο με την κοπέλα μου, που μου προτείνετε να μείνω? Θέλω να είναι κοντά σε μετρό ώστε να μπορούμε την μέρα να το γυρίσουμε και να έχει κοντά στην περιοχή εστιατόρια-νυχτερινή ζωή ώστε να μη σκεφτόμαστε αν είμαστε έξω νύχτα τι ώρα θα πάει μη χάσουμε το τελευταίο μετρό.

 

Η απάντηση είναι απλή. Russell Square. Ένα κάρο ξενοδοχεία, από πάμφθηνα (για τα δεδομένα του Λονδίνου πάντα), εώς ακριβά. Είναι κοντά στο Covent Garden και αρκετά κοντά στο Soho και τη Leicester Square.

 

Έχε υπόψιν σου ότι τα ξενοδοχεία θα φάνε το μεγαλύτερο μέρος του προϋπολογισμού του ταξιδιού και ότι με τιμές που στην Ελλάδα βρίσκεις 4 αστέρων, στο Λονδίνο θα είναι basic 3...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...