Jump to content

Lenovo A390


alxmv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκινάω νέο θέμα για το οικονομικό μοντέλο της σειράς Α

 

Items: Lenovo A390

Processor: MTK 6577 1.0GHz Dual Core

Operating System : Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Display: 4.0" HD

Resolution: 480 x 800

Navigation: 5-point capacitive touch

Memory: 512MB RAM

Storage : 4GB (eMMC)

Battery: Li-Ion 1500 mAh (user replaceable)

Up to 9 hours 3G and 14 hours 2G talktime

Up to 220 hours active standby

 

Dimensions (WxDxH): 125 x 64 x 10.05 mm

Weight: 131g

Materials: Polycarbonate

Audio: 1 speaker plus 3.5mm mic/headphone combo jack

Camera Rear: 5MP fixed-focus

Ports/Slots: 1 Micro-USB v2.0

Dual SIM slots

MicroSD up to 32GB

 

Sensors: A-GPS

Gravitation

Ambient light sensor

Proximity sensor

 

WLAN: 802.11 a/b/g/n with hotspot capability

Bluetooth® 3.0

 

Band Coverage: GSM 900/1800 MHz

WCDMA 2100 MHz

FM receiver

 

SAR Value: 0.609 (Head)

 

http://shopap.lenovo.com/in/en/smartphones/a-series/a390/index.html

 

To κινητάκι πωλείται από το minideal στην τιμή των $79.99

 

Χθες είχα στα χέρια μου σχεδόν όλη μέρα ένα τέτοιο (το δανείστηκα από φίλο που το χτύπησε από minideal), οπότε κατάφερα να βγάλω μερικά γρήγορα συμπεράσματα. Δεν θα αναφερθώ σε hardware specs γιατί αυτά φαίνονται παραπάνω, οπότε όποιος αγοράζει ξέρει τι να περιμένει

 

Θετικά:

  • Κομψό και μαζεμένο μέγεθος, φαίνεται στιβαρή κατασκευή (δεν το έριξα κατω να το δοκιμάσω :))
  • Η οθόνη έχει καλή ευκρίνεια & ικανοποιητική φωτεινότητα (όταν έχει ήλιο βέβαια ζορίζουν τα πράγματα)
  • το GPS δουλεύει καλά (θα μπορούσε να κλειδώνει πιο γρήγορα)
  • το 3G επίσης γρήγορο
  • Ηχείο πολύ δυνατό αλλά μπουκώνει απο χαμηλά
  • Δεν κουβαλάει κινέζικα apps
  • Έχει 2 πληκρολογια (native & GO) και τα 2 με υποστήριξη ελληνικών

Αρνητικά:

  • Η ελληνική μετάφραση είναι ελλειπής (οπότε όποιος βολεύεται με αγγλικά μενού είναι ok)
  • Η μπαταρία κρατάει λιγο, με το ζόρι συμπλήρωσε 8 ώρες μέτριας χρήσης (ισως τα πράγματα βελτιωθούν στις επόμενες φορτίσεις, το αφήνω ανοικτό...)
  • Το touchscreen δεν έχει μεγάλη ακρίβεια, σε καθημερινές δραστηριότητες ήταν σχεδόν ανεπαίσθητο, αλλά σε παιχνίδια όπως το angry birds έχανες αρκετή ακρίβεια. Επιφυλάσσομαι για κακή τοποθέτηση της μεμβράνης
  • Σε μεγάλες γωνίες θέασης υπάρχει χρωματική παραμόρφωση (γνωστό χαρακτηριστικό των φτηνών lcd)
  • Η κάμερα είναι μέτρια και το default app συμπιέζει αρκετά το jpeg. Με ενεργοποιημένο το HDR και με 3rd party apps η κατάσταση βελτιώνεται.
     

 

Δεν δοκίμασα να το δουλέψω με 2 sim.

Γενική εικόνα: αξιοπρεπές low-budget κινητό που τιμάει με το παραπάνω τα 64€ που στοιχίζει

 

sample video http://www.youtube.com/watch?v=3qROuSexy6k

Edited by alxmv
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

Τo κινητάκι πωλείται από το minideal στην τιμή των $79.99

...

Αρνητικά:

...

Η κάμερα είναι μέτρια και το default app συμπιέζει αρκετά το jpeg. Με ενεργοποιημένο το HDR και με 3rd party apps η κατάσταση βελτιώνεται.

...

Γενική εικόνα: αξιοπρεπές low-budget κινητό που τιμάει με το παραπάνω τα 64€ που στοιχίζει

...

Σχετικά με την κάμερα, να πω ότι είναι fixed focus, οπότε έτσι εξηγούνται τα περι φώτο.

Κατα τα άλλα, συμφωνώ ότι,

στα 60-65 ευρώ τι παραπάνω να ζητήσει κανείς; λαμβάνοντας υπ' όψη και την ποιότητα ...lenovo (ότι και αν σημαίνει αυτό).

Link to comment
Share on other sites

(Το πρώτο μου μήνυμα στο forum)

Καλώς σας βρήκα! (γκουγκλαροντας "a390 ελληνικά")

 

Το πήρα χθές με 77.88 US$ προσθέτοντας στα σχόλια (της αγοράς) οτι το αγοράζω γιατί παρά το ότι λεέι σαν γλώσσα Eng & Chinese ... αναφέρει στο input method και Greek... (κράτησα και φωτογραφία της οθόνης):cool:

O Fou Mantsu αφού έγινε η κίνηση στην πιστωτική με απάντησε ::p

"Sorry dear... no Greek , this is new version NO GREEK INPUT METHOD":D

απάντησα :

"Dear Fou Mantsou ... i'am allergic to the traditional chinese dish "Yuck Fou" you try to serve me ... ":mad:

Λοιπόν :

δεν με χαλάει το μενού στα Αγγλικά

δεν με χαλάει το input method (θα κατεβάσω πληκτρολόγιο)

Με χαλάει να μη μπορώ να δώ Ελληνικές σελίδες δηλαδή εκεί που έχει Ελληνικές γραμματοσειρές σε μία σελίδα να βλέπω τετραγωνάκια ή κωδικόύς χαρακτήρων...

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΈΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

θα βλέπω Ελληνικά με FF,Opera,Dolphin ?

Αν οχι να του κάνω claim του ριζοκοπανιστή ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

να φανταστώ οτι το πήρες από aliexpress?

Δοκίμασε αυτό http://www.pcrx.com/resource_center/how-do-add-language-on-android.html

ρίξε κ μια ματιά εδώ http://android.stackexchange.com/questions/21616/can-i-install-additional-languages-on-android

Επίσης μπορείς να ψάξεις για custom rom και να ξενιάσεις (αρκεί να κατέχεις το άθλημα για να μην το κάνεις τούβλο)

 

 

Να προσθέσω επιπλέον feedback που είχα για το κινητό: η μπαταρία βγάζει 2 μέρες με ήπια χρήση (σερφαρισμα + facebook) και με βαριά χρήση 1 μέρα. Συνδέεται κανονικά με exchange server, το calendar που έχει είναι κινέζικο (οποτε απο google play κατεβάζεις το επίσημο κ ησυχάζεις). Τέλος με έναν πιο ελαφρύ launcher (πχ FTL) το κινητάκι πετάει.

Για όσους θέλουν 160 chars στα sms πρέπει να δοκιμάσουν 3rd party apps.

 

Sample photos:

http://i40.tinypic.com/2n15hkm_th.jpg http://i44.tinypic.com/1675ah1_th.jpg http://i42.tinypic.com/2z7kjgl_th.jpg http://i40.tinypic.com/33nf38x_th.jpg

Edited by alxmv
Link to comment
Share on other sites

Aliexpress ...

Ευχαριστώ για τους συνδέσμους :thanks:

( 谢谢你的链接 Xièxiè nǐ de liànjiē )

 

Γλώσσα συστήματος έχω πάντα Αγγλικά ... ακόμα και στα windows.

πληκτολόγιο θα βάλω ...

το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως δεν υπάρχουν στο σύστημα οι χαρκτήρες και βλέπω τις Ελληνικές σελίδες σαν " ΤÄ Ä¶χ□□ìÄ ΜÔÝ ķÔÝ□□¶□□Ê "....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βγαλει αλλες rom για αυτο παιδια?Εχει περασει καποιος φιλος καποια αλλη?

Εντυπωσεις?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξεκινάω νέο θέμα για το οικονομικό μοντέλο της σειράς Α

 

 

 

To κινητάκι πωλείται από το minideal στην τιμή των $79.99

 

Χθες είχα στα χέρια μου σχεδόν όλη μέρα ένα τέτοιο (το δανείστηκα από φίλο που το χτύπησε από minideal), οπότε κατάφερα να βγάλω μερικά γρήγορα συμπεράσματα. Δεν θα αναφερθώ σε hardware specs γιατί αυτά φαίνονται παραπάνω, οπότε όποιος αγοράζει ξέρει τι να περιμένει

 

Θετικά:

  • Κομψό και μαζεμένο μέγεθος, φαίνεται στιβαρή κατασκευή (δεν το έριξα κατω να το δοκιμάσω :))
  • Η οθόνη έχει καλή ευκρίνεια & ικανοποιητική φωτεινότητα (όταν έχει ήλιο βέβαια ζορίζουν τα πράγματα)
  • το GPS δουλεύει καλά (θα μπορούσε να κλειδώνει πιο γρήγορα)
  • το 3G επίσης γρήγορο
  • Ηχείο πολύ δυνατό αλλά μπουκώνει απο χαμηλά
  • Δεν κουβαλάει κινέζικα apps
  • Έχει 2 πληκρολογια (native & GO) και τα 2 με υποστήριξη ελληνικών

Αρνητικά:

  • Η ελληνική μετάφραση είναι ελλειπής (οπότε όποιος βολεύεται με αγγλικά μενού είναι ok)
  • Η μπαταρία κρατάει λιγο, με το ζόρι συμπλήρωσε 8 ώρες μέτριας χρήσης (ισως τα πράγματα βελτιωθούν στις επόμενες φορτίσεις, το αφήνω ανοικτό...)
  • Το touchscreen δεν έχει μεγάλη ακρίβεια, σε καθημερινές δραστηριότητες ήταν σχεδόν ανεπαίσθητο, αλλά σε παιχνίδια όπως το angry birds έχανες αρκετή ακρίβεια. Επιφυλάσσομαι για κακή τοποθέτηση της μεμβράνης
  • Σε μεγάλες γωνίες θέασης υπάρχει χρωματική παραμόρφωση (γνωστό χαρακτηριστικό των φτηνών lcd)
  • Η κάμερα είναι μέτρια και το default app συμπιέζει αρκετά το jpeg. Με ενεργοποιημένο το HDR και με 3rd party apps η κατάσταση βελτιώνεται.
     

 

Δεν δοκίμασα να το δουλέψω με 2 sim.

Γενική εικόνα: αξιοπρεπές low-budget κινητό που τιμάει με το παραπάνω τα 64€ που στοιχίζει

 

sample video http://www.youtube.com/watch?v=3qROuSexy6k

 

Tι εννοεις Η ελληνική μετάφραση είναι ελλειπής (οπότε όποιος βολεύεται με αγγλικά μενού είναι ok) ?Δεν εχει ελληνικο μενου?Η lenovo λεει οτι εχει κανονικα ελληνικο μενου.

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις Η ελληνική μετάφραση είναι ελλειπής (οπότε όποιος βολεύεται με αγγλικά μενού είναι ok) ?Δεν εχει ελληνικο μενου?Η lenovo λεει οτι εχει κανονικα ελληνικο μενου.

Δεν εχω το Α390, εχω το Α820, αλλα νομιζω οτι οι μεταφρασεις θα ειναι παρομοιες.

Λοιπον, ενα παραδειγμα ειναι οτι το ''free'' το εχει σαν ''δωρεαν'' και οχι σαν ''ελεθερος'' (χωρος). Επισεις υπαρχουν καποια υπομενου των μενου που δεν ειναι μεταφρασμενα (οχι πολλα, αλλα ...περισσοτερα απο 1).

Τετοια λαθη λοιπον υπαρχουν, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να χρησιμοποιεις τα ελληνικα. Μπορεις να το χρησιμοποιεις με ελληνικα κανονικα. Απο την αλλη, με τα Αγγλικα ειναι πιο πληρες.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την καθυστέρηση, αλλα απέκτησα το δικό μου lenovo πριν λιγες μέρες (τα προηγούμενα σχόλια ήταν απο κινητό φίλου).

Λοιπον πλέον το minideal στέλνει θηκούλα (σιλικόνης) + μεμβράνη.

 

Στο θέμα των ελληνικών, δεν έχουν μεταφραστεί μερικά λεκτικά του λειτουργικού και φαίνονται στην Αγγλική, ευτυχώς δεν είναι πολλά και δεν είναι ενοχλητικά (εγώ το λειτουργώ στα Ελληνικά).

Επίσης ο lenovo launcher κατά την γνώμη μου είναι αντιαισθητικός, αλλά και γι'αυτό υπάρχουν πολλές εναλλακτικές στο google play.

O ενσωματωμένος browser έχει κάποιες ασυμβατότητες με μερικές σελίδες (πχ facebook), αλλα χρησιμοποιώ τους "Quick ICS Browser" & "Dolphin mini" και είμαι κομπλε (είναι κ σαφώς ελαφρύτερoι απο chrome + firefox).

 

Τέλος πρόσεξα ότι σε μερικές ιστοσελίδες οι τονισμένοι ελληνικοί χαρακτήρες δεν εμφανίζονται καθόλου (μικρό το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sorry για την καθυστέρηση, αλλα απέκτησα το δικό μου lenovo πριν λιγες μέρες (τα προηγούμενα σχόλια ήταν απο κινητό φίλου).

Λοιπον πλέον το minideal στέλνει θηκούλα (σιλικόνης) + μεμβράνη.

 

Στο θέμα των ελληνικών, δεν έχουν μεταφραστεί μερικά λεκτικά του λειτουργικού και φαίνονται στην Αγγλική, ευτυχώς δεν είναι πολλά και δεν είναι ενοχλητικά (εγώ το λειτουργώ στα Ελληνικά).

Επίσης ο lenovo launcher κατά την γνώμη μου είναι αντιαισθητικός, αλλά και γι'αυτό υπάρχουν πολλές εναλλακτικές στο google play.

O ενσωματωμένος browser έχει κάποιες ασυμβατότητες με μερικές σελίδες (πχ facebook), αλλα χρησιμοποιώ τους "Quick ICS Browser" & "Dolphin mini" και είμαι κομπλε (είναι κ σαφώς ελαφρύτερoι απο chrome + firefox).

 

Τέλος πρόσεξα ότι σε μερικές ιστοσελίδες οι τονισμένοι ελληνικοί χαρακτήρες δεν εμφανίζονται καθόλου (μικρό το πρόβλημα).

 

Με το wifi όλα κομπλέ ? Συνδέεται σταθερά και χωρίς αποσυνδέσεις?

 

Ρωτάω γιατί ένα άλλο καινούργιο Lenovo το Α760 που συζητιέται σε άλλο thread έχει θέματα με αποσυνδέσεις με αρκετά modems.

 

To A390 οκ?

 

Με τι modem συνδέεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής με ότι router του έχω ζητήσει έχει συνθεθεί απροβλημάτιστα (NetFasteR IAD 2, NetFasteR WLAN 3, pirelli της cyta και πολλά πολλά άλλα που δεν ξέρω)
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής με ότι router του έχω ζητήσει έχει συνθεθεί απροβλημάτιστα (NetFasteR IAD 2, NetFasteR WLAN 3, pirelli της cyta και πολλά πολλά άλλα που δεν ξέρω)

 

Το δείγμα είναι αρκετά μεγάλο αρα θεωρώ πως είναι οκ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Α.

... απέκτησα το δικό μου lenovo πριν λιγες μέρες (τα προηγούμενα σχόλια ήταν απο κινητό φίλου).

...

Έχεις κανένα νέο για ROM;

Εδώ υπάρχει κάτι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2460142 , http://rhdsv.wordpress.com/2013/09/09/flashing-rom-lenovo-a390/

 

Β.

Εδώ και κάποιες σύντομες απόψεις αγοραστών:

http://www.amazon.in/product-reviews/B00DGTOUP8/ref=dp_top_cm_cr_acr_txt/279-4445702-7116812?ie=UTF8&showViewpoints=1

 

 

Ερώτηση προς την ομάδα διαχείρισης.

Καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλό τα συνεχόμενα ποστ από τον ίδιο, επειδή ας πούμε κάτι ξέχασε ή επειδή ήθελε να σχολιάσει παραπάνω από ένα διαφορετικά πράγματα.

Όμως αν θέλει κάποιος να ποστάρει ένα καινούργιο στοιχείο, ακόμα και για κάτι που έγραψε αμέσως πριν, τότε υπάρχει ο κίνδυνος αρκετοί να μην το διαβάσουν, γιατί έχουν ήδη διαβάσει το ποστ στην προ edit μορφή του.

Τι λέτε;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να το αγορασω για εναν ανθρωπο που δε ξερει αγγλικα καθολου

να το παρω η δε θα βγαλει ακρη?

 

αξιζει γενικα το τηλεφωνακι η εχει προβληματακια κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι ικανοποιημένος 100%, τα ελληνικά ειναι οκ πιστεύω. Αν το οικονομικό είναι κύρια παράμετρος για την αγορά, τότε δεν νομιζω να βρεις πολλές αξιόλογες προτάσεις με 62,5€
Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κάποιος κάπου κάποια Multilanguage ROM διαθέσιμη;

 

e d i t :

Την multilanguage ROM την αναζήτησα γιατί σκεφτόμουν να το παραγγείλω από http://www.focalprice.com/MH0838B/Lenovo_A390_English_Chinese_Version_4.0_in_Capacitive_TFT_Touch_Screen_800x480_Android_4.0_Dual_core_MTK6577_1.0GHz_512MB_RAM_4GB_ROM_Smartphone_Android_Phone_with_Bluetooth_Wi_Fi_GPS_Navigation_Black.html , όπου για την πρώτη αγορά νέου πελάτη δίνουν κουπόνι 5% ή 8$. Όμως εκεί δεν έχει ελληνικά.

Τελικά το παρήγγειλα από http://www.minideal.net/original-lenovo-a390-mtk6577-dual-core-smart-phone-android-4-0-4-0-inch-5-0mp-camera.html . Βγήκε 8-9$ παραπάνω αλλά θα έρθει έτοιμο με ελληνικά ρουταρισμένο και με googly play, συν τα δωράκια.

 

Το βασικό κριτήριο ήταν το SAR. Ανάμεσα σ' αυτό και τα άλλα δύο υποψήφια σ' αυτή την κατηγορία (το ΖΤΕ 889S και το Doogee DG100), είναι το μόνο που αναφέρει (ή τέλος πάντων κατάφερα να βρω εγώ) SAR και μάλιστα αξιοπρεπέστατο. Και μια και θα καταλήξει στον υιό! το SAR είναι σοβαρό κριτήριο και επίσης απαραίτητη η υποστήριξη ελληνικών.

 

Εννοείται ότι βοήθησαν πολύ όλες οι γνώμες των φίλων εδώ μέσα, που απάντησαν στις, όχι λίγες, ερωτήσεις που έχω κάνει σε διάφορα σχετικά θέματα και με οδήγησαν στο να καταλήξω σ' αυτά τα 3 σαν υποψήφια για την τελική επιλογή.

 

Μετά την παραλαβή, θα γράψω εντυπώσεις.

 

Τώρα ψάχνω για parental control πρόγραμμα, που να είναι δωρεάν και να μπορεί να παρακολουθεί και android και PC. Αν έχετε κάτι υπ όψη λέτε.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται για custom recovery και root στο Α390, βρήκα αυτά:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=43938398

http://imobile31.blogspot.gr/2013/06/Root-Lenovo-A390-Easy.html

Εγώ όταν παραλάβω, ίσως ασχοληθώ με το recovery (μια και rootαρισμένο θα έρθει), ώστε μετά να μπορώ να μεγαλώσω τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή σκέφτομαι να το πάρω το κινητάκι μπορεί κάποιος που το έχει λίγο καιρό να μας πει πόσο κρατάει η μπαταρία;

Νομίζω ότι είναι αρκετά μικρή η 1500 μπαταρία.Υπάρχει καμία aftersale μεγαλύτερη;

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα (20 ημέρες από την παραγγελία). Το γιατί και πως το διάλεξα (ανάμεσα σ' αυτό, το ΖΤΕ 889S και το Doogee DG100), το έχω πει πιο πάνω στο post #17.

 

Πρώτη εντύπωση, ΠΑΡΑ πολύ καλή! Σκέφτεσαι ότι τα €60+, έχουν πιάσει ΠΟΛΥ τόπο!

Η ποιότητα και η αίσθηση του είναι πολύ καλή. Συγκρίνεται ευθέως με (android) τηλέφωνα που εδώ (ελληνική αγορά) κάνουν €150. Είναι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες στο minideal.

Η οθόνη του είναι καλή, καλά χρώματα καλή φωτεινότητα. Δεν είναι IPS και αυτό φαίνεται. Όμως είναι καλή TFT. Για να κάνω ένα παραλληλισμό, είναι παρόμοια με, ας πούμε, sumsung που δεν είναι amoled, πχ ace, ace 2 (για να πω το ένα ή το άλλο πρέπει να ξαναπεράσω από ...Public). Και σίγουρα καλύτερη από ότι (android) μπορεί να αγοράσει κάποιος εδώ στα €120, αλλά υπάρχουν και χειρότερα στα €150. Δεν δοκίμασα τι κάνει σε ήλιο, γιατί σήμερα ...δεν είχε, αλλά πιστεύω ότι θα είναι το αναμενόμενο από μια TFT.

Η απόκρισή του και ταχύτητα στα μενού, μια χαρά γρήγορη.

Wi Fi, μια χαρά.

Κάμερα, μέτρια. Δεν έχει auto focus (το ήξερα) αλλά είναι (μάλλον) BSI. Βγάζει σε εσωτερικό χώρο με αξιοπρεπή φωτισμό αλλά... Πάντως κακή δεν είναι, είναι μέτρια.

Ήρθε rooted, με ελληνικά μενού (αξιοπρεπή) και googly play, από το minideal. Όλα καλά.

Ήρθε με προστατευτική μεμβράνη τοποθετημένη, αξιοπρεπέστατη.

Η θήκη σιλικόνης που είχε δώρο, έχει 1 ~ 1,5mm λάθος τα ανοίγματα για ακουστικά, miniUSB, αλλά μικρό το κακό.

 

Κατά τα άλλα, ότι έγραψε ο alxmv στο post#1 και στο #4, φαίνεται ότι είναι "μέσα".

 

Αυτά για την ώρα. Τώρα φορτίζει. Πρόλαβα και του έβαλα Link2SD, Τitanium αλλά και Norton family και Screentime, μια και είναι για τον γιο. Θα επανέλθω μόλις το ξαναπιάσω στα χέρια μου ή μετά από λίγες μέρες για να μπορώ να γράψω και για την μπαταρία.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους:

 

Hands free έχει η συσκευασία ? Στα σχόλια του minideals λέει πως δεν έχει.

 

Αν όχι.

 

Τι άλλα παίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα (20 ημέρες από την παραγγελία). Το γιατί και πως το διάλεξα (ανάμεσα σ' αυτό, το ΖΤΕ 889S και το Doogee DG100), το έχω πει πιο πάνω στο post #17.

 

Πρώτη εντύπωση, ΠΑΡΑ πολύ καλή! Σκέφτεσαι ότι τα €60+, έχουν πιάσει ΠΟΛΥ τόπο!

Η ποιότητα και η αίσθηση του είναι πολύ καλή. Συγκρίνεται ευθέως με (android) τηλέφωνα που εδώ (ελληνική αγορά) κάνουν €150. Είναι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες στο minideal.

Η οθόνη του είναι καλή, καλά χρώματα καλή φωτεινότητα. Δεν είναι IPS και αυτό φαίνεται. Όμως είναι καλή TFT. Για να κάνω ένα παραλληλισμό, είναι παρόμοια με, ας πούμε, sumsung που δεν είναι amoled, πχ ace, ace 2 (για να πω το ένα ή το άλλο πρέπει να ξαναπεράσω από ...Public). Και σίγουρα καλύτερη από ότι (android) μπορεί να αγοράσει κάποιος εδώ στα €120, αλλά υπάρχουν και χειρότερα στα €150. Δεν δοκίμασα τι κάνει σε ήλιο, γιατί σήμερα ...δεν είχε, αλλά πιστεύω ότι θα είναι το αναμενόμενο από μια TFT.

Η απόκρισή του και ταχύτητα στα μενού, μια χαρά γρήγορη.

Wi Fi, μια χαρά.

Κάμερα, μέτρια. Δεν έχει auto focus (το ήξερα) αλλά είναι (μάλλον) BSI. Βγάζει σε εσωτερικό χώρο με αξιοπρεπή φωτισμό αλλά... Πάντως κακή δεν είναι, είναι μέτρια.

Ήρθε rooted, με ελληνικά μενού (αξιοπρεπή) και googly play, από το minideal. Όλα καλά.

Ήρθε με προστατευτική μεμβράνη τοποθετημένη, αξιοπρεπέστατη.

Η θήκη σιλικόνης που είχε δώρο, έχει 1 ~ 1,5mm λάθος τα ανοίγματα για ακουστικά, miniUSB, αλλά μικρό το κακό.

 

Κατά τα άλλα, ότι έγραψε ο alxmv στο post#1 και στο #4, φαίνεται ότι είναι "μέσα".

 

Αυτά για την ώρα. Τώρα φορτίζει. Πρόλαβα και του έβαλα Link2SD, Τitanium αλλά και Norton family και Screentime, μια και είναι για τον γιο. Θα επανέλθω μόλις το ξαναπιάσω στα χέρια μου ή μετά από λίγες μέρες για να μπορώ να γράψω και για την μπαταρία.

 

Προσπαθώ να συνδεθώ στο googleplay και δεν με συνδέει. Μπορείς να μου πεις την διαδικασία που ακολούθησες με το κινητό για να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το googleplay;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδεθώ στο googleplay και δεν με συνδέει. Μπορείς να μου πεις την διαδικασία που ακολούθησες με το κινητό για να εγκαταστήσεις εφαρμογές από το googleplay;

Φίλε μου εγώ το πήρα με προεγκατεστημένο το play store.

 

Αν σε εσένα δεν είναι, τότε πρέπει

> πρώτα να το rootάρεις (αν δεν είναι root ήδη)

> στη συνέχεια να εγκαταστήσεις custom recovery

> μετά να κατεβάσεις το πακέτο με τα googly apps (gapps) για την έκδοση android που έχει το κινητό

> και τέλος να εγκαταστήσεις το πακέτο μέσω του recovery.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Ημουνα κατοχος ενος lenovo a390 και ημουνα υπερευχαριστημενος σε σχεση χαραχτηριστικων με χρηματων.

αυτο που με χαλαγε ητανε η μπαταρια και η καμερα.

Το κινητο ειναι οτι καλυτερο για αυτα τα λευτα το ειχα δειξει σε εναν γνωστο μου μεσω καμερας και τρελαθηκε μολις ακουσε τα χαρακτηριστικα του και την τιμη του , μου πε να του το πουλησω. ;p και αυτο εκανα

και τωρα εχω παραγγειλει αλλα δυο παλι απ το minideal ενα για εναν γνωστο μου και το αλλο για μενα.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν αυτη η custom rom που αναφερεται εχει ενσωματωμενα τα ελληνικα , εχει google play και εαν εχει καποιο προβλημα εαν γνωριζετε.

ευχαριστω εκ των προτερων

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο hands free που το δοκίμασε;

 

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο hands free που το δοκίμασε;

...και ας είναι δοκιμασμενα σε άλλο lenovo!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο hands free που το δοκίμασε;

 

 

...και ας είναι δοκιμασμενα σε άλλο lenovo!

 

εγώ έχω συνδέσει με το Α660 και plantronics και sony ericsson 410 ακουστικά ΒΤ χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...