Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/lenovo_a760_smartphone_snapdragon_msm8225q_dual_core_1.2ghz_android_4.1_with_4.5_ips_screen3ggps_7_.jpg

βιντεο

 

Basic Information

Model 	Lenovo A760
Band 	2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
Sim Card 	Dual Card Dual Standby
Service Provide 	Unlocked
Style 	Bar
Color 	Black
Shell Material 	Plastic

System
OS 	Android 4.1
CPU 	MSM8225Q, 1.0GHz;
ROM 	4GB
RAM 	1GB

Screen
Display Size 	4.5 Inch
Type 	IPS capacitive touch screen
Resolution 	480 x 854 pixels
Screen Color 	16000K Colors

Support Format
Ringtones Type 	Polyphonic/MP3
Audio File Format 	MP3/WAV/AMR/AWB
Video File Format 	3GP/MPEG4
Image File Format 	JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF
E-book Format 	TXT/CHM/DOC/HTML
FM Radio 	Yes, earphone needed
Earphone Port 	3.5mm
Card Extend 	Support TF card up to 32GB extended

Data Transfer & Connectivity
Data transfer 	USB/Bluetooth
Mobile internet 	WAP/WIFI

General 
Camera/Picture Resolution 	Single camera, 5.0MP BSI back camera
Language 	We can install Afrikaans, Amharic, Burmese, Catalan, Czech, Danish, Indonesian, Malay, German, English, Spanish, French, Latvian, Lithuanian, Hungarian, Hebrew, Italian, Dutch, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Slovenian, Slovak, Croatian, Finnish, Swedish, Swahili, Tagalog, Vietnamese, Turkish, Zulu, Greek, Bulgarian, Russian, Serbian, Arabian, Ukrainian, Arabic, Persian, Thai, Hindi, Bengali, Urdu, Korean, Japanese, Simple Chinese and Traditional Chinese
Phonebook 	500
Message 	SMS/MMS
Input 	Handwrite/Keypad
TV 	No
GPS 	Yes, built in, also support A-GPS
With EPO assistance to speed up postioning
JAVA 	No
WIFI 	Yes, 802.11 b/g/n
Bluetooth 	Bluetooth 2.1
Gravity Sensor 	Yes
Multi-Touch 	Yes , 5 point touch
Dimensions 	136.8 x 68 x 10.4mm
Net Weight(Including battery) 	134g
Standby Time 	About 2~3 days
Other Feature 	3G, WIFI, GPS, FM, Bluetooth, Ebook, Email, Messaging,
wallpapers, calendar, calculator, clock, camera, etc

Package
Size 	190 x 148 x 45mm
Weight 	357g
Accessories 	1 x 2000mAh Battery
1 x USB Cable
1 x Charger
1 x Earphone

τιμη 87ευρω! :D

http://www.minideal.net/lenovo-a760-quad-core-msm8225q-android-4-1-os-android-phone-4-5-ips-screen-smartphone.html

 

 

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτά που μπορώ να παρατηρήσω κατ αρχήν είναι:

Α.

η CPU είναι η: MSM8225Q, 1.0GHz (ή 1.2GHz)

(η οποία είναι 4core, αλλά όχι η "συνήθης" (δηλαδή όχι η MTK6589 ARMv7 Cortex-A7 28nm Quad Core 1.2GHz με GPU: PowerVR SGX544M).

Δεν ξέρω πόσο χειρότερη είναι (που μάλλον είναι)).

Β.

Η κάμερα είναι 5ΜΡ, που όμως είναι νομίζω κάτι αναμενόμενο για την τιμή αυτή.

Ελπίζω να βγάζει αξιοπρεπείς φώτο την ημέρα.

Γ.

Κάπως μεγαλούτσικες διαστάσεις.

 

Κάτι άλλο που αναρωτιέμαι είναι:

γιατί το Α800, που είναι 2core και μόνο 512ΜΒ RAM είναι μόνο ~5 ευρώ φθηνότερο;

Φαίνεται ότι το Α760 είναι καλύτερη επιλογή από το Α800!

 

Τι λένε κάποιοι που ξέρουν παραπάνω;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι σοβαρά να το παραγγείλω από:

http://www.lenovomobile.cc/lenovo-a760-snapdragon-msm8225q-quad-core-4-5-inch-android-4-5-ips-screen-1gram-4g-rom-3g-smartphone.html

(Φαίνεται ότι η lenovo έχει "πολύ" καλή σχέση με το mini deal!)

Αυτό που με απασχολεί (και προσπαθώ να μαντέψω (μια και δε βρίσκω κάτι 2-3 μέρες που ψάχνω)), είναι:

Α1. Η ποιότητα και αξιοπιστία των κλήσεων (δεν θα ήθελα προβλήματα με χαμένες κλήσεις, όπως έχουν γράψει δυο φίλοι στο νήμα του Α800)

Α2. Το WiFi να έχει αξιοπρεπές σήμα (που λογικά θα συμβαίνει)

Β. Το GPS (που μάλλον θα είναι ΟΚ, όπως σε όλα τα lenovo)

Γ. Η κάμερα να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες σε κανονικό φωτισμό (που λογικά θα συμβαίνει)

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το A820 που ειναι το ιδιο τηλεφωνο αλλα με 8MP καμερα, και ειναι 20 ευρω παραπανω, στα 105€ (χωρις φλας και χωρις εμπρος καμερα και τα δυο τους).

http://www.minideal.net/russian-lenovo-a820-smart-phone-quad-core-mtk6589-android-4-1-with-4-5-inch-ips-screen.html

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και το A820 που ειναι το ιδιο τηλεφωνο αλλα με 8MP καμερα, και ειναι 20 ευρω παραπανω, στα 105€ (χωρις φλας και χωρις εμπρος καμερα και τα δυο τους).

http://www.minideal.net/russian-lenovo-a820-smart-phone-quad-core-mtk6589-android-4-1-with-4-5-inch-ips-screen.html

Συμφωνώ, και ίσως να καταλήξω σ αυτό, αν δε βρω κάποιες απόψεις για όσα έγραψα παραπάνω.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη η ισοτιμια αλλαζει καλο ειναι να γραφουμε και τα δολλαρια στα οποια πληρωνεις. Το συγκεκριμενο ειναι στα 123$. Δηλαδη σημερα ~94€.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι σοβαρα να το παραγγηλω απο:

http://www.lenovomobile.cc/lenovo-a760-snapdragon-msm8225q-quad-core-4-5-inch-android-4-5-ips-screen-1gram-4g-rom-3g-smartphone.html

(Φαινεται οτι η lenovo εχει "πολυ" καλη σχεση με το mini deal!)

Αυτο που με απασχολει (και προσπαθω να μαντεψω μια και δε βρησκω κατι 2-3 μερες που ψαχνω), ειναι:

Α1. Η ποιοτητα και αξιοπιστεια των κλησεων (δεν θα ηθελα προβληματα με χαμενες κλησεις, οπως εχουν γραψει δυο φιλοι στο νημα του Α800)

Α2. Το WiFi να εχει αξιοπρεπες σημα (που λογικα θα συμβαινει)

Β. Το GPS (που μαλλον θα ειναι ΟΚ, οπως σε ολα τα lenovo)

Γ. Η καμερα να βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες σε κανονικο φωτισμο (που λογικα θα συμβαινει)

Εγώ πάντως με το a800 που έχω για ένα μήνα, είχα το καλύτερο σήμα από όλα τα τηλέφωνα που περάσανε από τα χέρια μου και πολύ καλής ποιότητας ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω την εντυπωση οτι το Α760 που λεει το minideal ειναι το Α706 που κυκλοφορει γενικα.. Σας το λεω γτ το Α760 δεν υπαρχει στο gsmarena που το θεωρω αρκετα εγκυρο site για database επωνυμων επισημων κινητων τηλεφωνων.. Τι λετε;
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η ισοτιμια αλλαζει καλο ειναι να γραφουμε και τα δολλαρια στα οποια πληρωνεις. Το συγκεκριμενο ειναι στα 123$. Δηλαδη σημερα ~94€.

 

http://www.minideal.net/cell-phone.html?cat=55&limit=72

 

Select your currency ---> βαλε EURO

 

Σου βγαζει €83.21

 

Ρε παιδια εχω την εντυπωση οτι το Α760 που λεει το minideal ειναι το Α706 που κυκλοφορει γενικα.. Σας το λεω γτ το Α760 δεν υπαρχει στο gsmarena που το θεωρω αρκετα εγκυρο site για database επωνυμων επισημων κινητων τηλεφωνων.. Τι λετε;

 

Δεν ειναι το ιδιο. Το 706 εχει διχρωμο καπακι που γραφει Dolby Digital, μπροστινη καμερα και φλας. Κατα τα λοιπα τα specs ειναι τα ιδια...

https://www.google.gr/search?q=lenovo+a706&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=UYgnUqWXO67H7AavlIA4&ved=0CCwQsAQ&biw=1280&bih=685#facrc=_&imgdii=_&imgrc=PHqhOLmMLsMLDM%3A%3B_b8d9C58ZRWqIM%3Bhttp%253A%252F%252F1.bp.blogspot.com%252F-Pl5QVPlmwGg%252FUasWqe251ZI%252FAAAAAAAAEkk%252FgDqdy1H4DFg%252Fs320%252FLenovo%252BA706.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Finfogadgetku.blogspot.com%252F2013%252F06%252Fspesifikasi-harga-lenovo-a706.html%3B700%3B695

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το ιδιο. Το 706 εχει διχρωμο καπακι που γραφει Dolby Digital, μπροστινη καμερα και φλας. Κατα τα λοιπα τα specs ειναι τα ιδια...

https://www.google.gr/search?q=lenovo+a706&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=UYgnUqWXO67H7AavlIA4&ved=0CCwQsAQ&biw=1280&bih=685#facrc=_&imgdii=_&imgrc=PHqhOLmMLsMLDM%3A%3B_b8d9C58ZRWqIM%3Bhttp%253A%252F%252F1.bp.blogspot.com%252F-Pl5QVPlmwGg%252FUasWqe251ZI%252FAAAAAAAAEkk%252FgDqdy1H4DFg%252Fs320%252FLenovo%252BA706.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Finfogadgetku.blogspot.com%252F2013%252F06%252Fspesifikasi-harga-lenovo-a706.html%3B700%3B695

 

Για το γεγονος οτι δεν υπαρχει καπου σαν επισημο Lenovo Smartphone παρα μονο σε καταστηματα τι λες;;

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

http://www.minideal.net/cell-phone.html?cat=55&limit=72

 

Select your currency ---> βαλε EURO

 

Σου βγαζει €83.21

 

Δεν εχει σχεση το currency. Οταν το κοιταγες εσυ, οπως και τωρα εχει τιμη $109.99. Οταν εκανα εγω το παραπανω post ειχε 122$. Αρα αν εκανες τοτε την αλλαγη του νομισματος θα εβγαζε παραπανω €.

Link to comment
Share on other sites

Για το γεγονος οτι δεν υπαρχει καπου σαν επισημο Lenovo Smartphone παρα μονο σε καταστηματα τι λες;;

 

Τα τηλεφωνα της Lenovo κυκλοφορουν στην Κινα κυριως, οποτε λογικο ειναι να τα βρισκουμε μονο σε κινεζικα μαγαζια. Επισης απο τα πολλα μοντελα που βγαζει εχουμε χασει πλεον τη μπαλα (οποιος μπαινει εδω στο νημα της Lenovo στο myphone ή στα κινεζικα μαγαζια για να βρει καποιο τηλεφωνο να αγορασει ζαλιζεται :wacko: ).

Παντως εχοντας δει απο κοντα ενα α660 (συσκευασια και κινητο) απο οσο μπορω να κρινω απο τα βιντεο μου φαινεται γνησιο Lenovo. Εχω παραγγειλει και ενα, οποτε σε λιγες μερες θα κρινω ιδιοις ομμασι...

Link to comment
Share on other sites

.... Εχω παραγγειλει και ενα, οποτε σε λιγες μερες θα κρινω ιδιοις ομμασι...

Πότε το περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μπορώ να παρατηρήσω κατ αρχήν είναι:

Α.

η CPU είναι η: MSM8225Q, 1.0GHz (ή 1.2GHz)

(η οποία είναι 4core, αλλά όχι η "συνήθης" (δηλαδή όχι η MTK6589 ARMv7 Cortex-A7 28nm Quad Core 1.2GHz με GPU: PowerVR SGX544M).

Δεν ξέρω πόσο χειρότερη είναι (που μάλλον είναι)).

Φιλε η cpu ειναι σε soc snapdragon s4. Δεν ειναι mediatek

 

Νομιζω αξιζει περισσοτερο απο το a800.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχει κανενας??(το α760)

θελω να το παρω και θελω καποιος να μου πει εντυπωσεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε... Μια χαρα 100% γνησιο Lenovo με ολα τα συνοδευτικα του στα (εγχειριδιο στα ... κινεζικα οπως επιβαλλεται, κλπ)

Ελληνικα εβαλαν (απλα γυρισα τη γλωσσα απο τα αγγλικα), ειχαν φορεσει μια προστασια οθονης που δε μου αρεσε στην αφη την εβγαλα.

Ολα παιζουν μια χαρα, μικρο backlight bleeding στην οθονη στο κατω μερος - αλλα τιποτα το σοβαρο.

Για τα λοιπα δειτε και το νημα του A820, ειναι παρομοιο τηλεφωνο με μονη διαφορα την καμερα (το Α760 εχει 5mp, το A820 εχει 8mp), τον επεξεργαστη (Qualcomm vs Mediatek) και το οτι ειναι μαυρο καταμαυρο vs μωβ.

Στα Lenovo το πισω καπακι ανοιγει δυσκολα, αν δεν εχετε νυχι να το χωσετε στην οπη και να το πατε γυρω γυρω να ξεκουμπωσουν τα κλιπς, δοκιμαστε με πιστωτικη καρτα.

 

Μεγαλουτσικο λιγο μακρυτερο απο το Galaxy S2 που εχω, ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη, η οθονη δεν ειναι amoled αλλα ειναι καλη ειδικα το "μαυρο ειναι μαυρο" ειναι οντως IPS. Το πισω καπακι ειναι αντιολισθητικο. Ο επεξεργαστης ειναι καλος και εχει και εφαρμογη διαχειρισης μπαταριας απο τη μανα του η οποια ενεργοποιει οσους πυρηνες χρειαζεται η εφαρμογη. Γενικα δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα, τις κινεζικες εφαρμογες τις ειχαν αφαιρεσει, ειχαν βαλει store, ειναι root. Ειναι plug n' play το τηλεφωνο, δε χρειαζεται να κανεις τιποτα παρα να βαλεις καποιες εφαρμογες που θες και να κανεις μερικες ρυθμισεις. Ειναι σε android 4.1.2. Σε προτρεπει να κανεις αναβαθμιση, την οποια και δεν εκανα για να μη γεμισει κινεζικες εφαρμογες και χαθει το root.

 

Επισης υπαρχει πλεον και σε λευκο στο minideal (οπως και το Α820)

http://www.minideal.net/lenovo-a760-smartphone-dual-sim-4-5-ips-1g-ram-quad-core-android-4-1-3g-gps.html

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα εχθές από minideal. Μάλιστα τους έστειλα email πριν που τους έλεγα ότι το antelife το είχε προσφορά 107$ μείον τα 5$ κουπόνι =102$ με δώρο αντάπτορα αυτοκινήτου και card reader, και ζητούσα δώρο θήκη και μεμβράνη. Απ' ό,τι είδα τα δώρα τα έβαλαν στάνταρ... :p

 

Έχει έρθει tracking number (δε δουλεύει ακόμα, εννοείται), όταν θα παραλάβω (σε καμιά 10αριά μέρες υποθέτω) θα γράψω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όπου να'ναι φτάνει και το δικό μου.

Θα κάνω ένα full review μετά από καμιά βδομάδα χρήσης, με φωτό και βίντεο.

Μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο τρελό value είναι αυτό το κινητό. Η τιμή του είναι απίστευτη σε σχέση με τα specs του, σε σημείο που με κάνει να απορώ και να είμαι επιφυλακτικός.

Για να δούμε. Έχει τυρί η φάκα, ή η Lenovo έχει βαλθεί να μας τρελάνει?

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω για ένα φίλο που θέλει ένα φθηνό αξιόπιστο κινητό που θα το έχει και για αρκετή χρήση GPS.

Στο merimobiles με + 7$ κάνουν Root Firmware Install, εννοούν root, παιρνόντας και το Google Play ή κάτι άλλο;

 

Αξίζει λέτε; Universal βάση αυτοκινήτου βρίσκεται;

Απλά δε θέλω να αντιμετωπίσει πρόβλημα ο φίλος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω για ένα φίλο που θέλει ένα φθηνό αξιόπιστο κινητό που θα το έχει και για αρκετή χρήση GPS.

Στο merimobiles με + 7$ κάνουν Root Firmware Install, εννοούν root, παιρνόντας και το Google Play ή κάτι άλλο;

 

Αξίζει λέτε; Universal βάση αυτοκινήτου βρίσκεται;

Απλά δε θέλω να αντιμετωπίσει πρόβλημα ο φίλος!

 

Κοίτα.

Το "root firmware install" σαν έννοια είναι λάθος.Δε σου βάζουν άλλο λειτουργικό. Απλά αυτό που έχει, το ρουτάρουν.

Κάνεις root ένα Android κινητό για να έχεις πρόσβαση στο προστατευόμενο μέρος του λειτουργικού.Αυτό σου δίνει ορισμένες δυνατότητες και πρόσβαση που αλλιώς δε θα τα είχες. Όπως πχ firewall με το avast για να "φιμώνεις" apps που δε γουστάρεις να μιλάνε.Και πολλά άλλα.

Το GPlay αν δε το έχει προεγκαταστημένο, σε ένα ρουταρισμένο κινητό το βάζεις εύκολα.

 

Αυτό που έκανα εγώ είναι πως κατά την παραγγελία μέσω Paypal που έκανα, έγραψα ένα note πως το θέλω ρουταρισμένο και με GPlay εγκατεστημένο καθώς και multilingual.Απλά για να μη μπλέξω με το ρουτάρισμα διότι ακόμα τα lenovo δεν έχουν μεγάλη κοινότητα από πίσω τους και το googlarisma για τέτοια ζητήματα γίνεται λίγο δύσκολο.

 

Τώρα το τί εννοείς "αξιόπιστο" δεν ξέρω. Αν εννοείς απλά να μη χαλάσει κάποιο hardware στα καλά καθούμενα, αυτό είναι και λίγο θέμα τύχης. Ειδικά με τα κινέζικα.Πάντως για τα lenovo δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο ακόμα.Πολύ καλά κινέζικα είναι αυτά.

 

Από ΕΔΩ το πήρα εγώ.

Η τιμή αυτή είναι η καλύτερη που βρήκα στα σχετικά αξιόπιστα κινεζοκαταστήματα. Άσε που το minideal λέγεται πως έχει από τις καλύτερες custom roms σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Όχι εντάξει, ξέρω τι είναι το root κλπ, ασχολούμαι 3 χρόνια, απλά ήθελα να δω αν αφορά μόνο το καθαρό root της συσκευής ή παιρνούν και άλλη rom, ασχολούμαι 3 χρόνια, ευχαριστώ πάντως! ;)

Οπότε πάω για αγορά απο το minideal με την υποσημείωση για root και πέρασμα GPlay ωστε να βάλω κι εγώ ένα navi!

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...