Jump to content

Lenovo A820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Lenovo A820

 

http://img.dxcdn.com/productimages/sku_202390_1.jpg

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

  • Dimensions: 68.2 x 135 x 9.9 mm
  • Weight: 151 g
  • SoC: MediaTek MT6589
  • CPU: ARM Cortex-A7, 1200 MHz, Cores: 4
  • GPU: PowerVR SGX544, 286 MHz
  • RAM: 1 GB, 533 MHz
  • Storage: 4 GB
  • Memory cards: microSD, microSDHC
  • Display: 4.5 in, IPS, 540 x 960 pixels, 24 bit
  • Battery: 2000 mAh, Li-Ion
  • OS: Android 4.1.2 Jelly Bean
  • Camera: 3264 x 2448 pixels, 1280 x 720 pixels
  • SIM card: Mini-SIM
  • Wi-Fi: b, g, n, Wi-Fi Hotspot
  • USB: 2.0, Micro USB
  • Positioning: GPS, A-GPS

 

Χρήσιμα:

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

έχω παραγγείλει εδώ και μια βδομάδα το Lenovo A820 από minideal και περιμένω σε καμιά 10αριά μέρες να έρθει..

Μήπως το έχει αγοράσει ήδη κανείς άλλος για να πει εντυπώσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ παραλαμβάνω λογικά μέχρι την Παρασκευή 2 κομμάτια!

Όποτε μέσα στο Σ/Κ θα ετοιμάσω ένα review.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω ....

είμαι ένα κλικ από το να το αγοράσω, περιμένω μήπως βγει κανένα εκπτωτικό.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τα κριτήρια της επιλογής σου, γιατί δηλάδή το προτίμησες από τον ανταγωνισμό ???

 

Με το καλό η παραλαβή, από που και πόσο αν θες πες μας.

Edited by kostanen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από minideal.net.

150 euros.

Με δώρο θήκη σιλικόνης & ζελατίνα & τα μεταφορικά και ρομ με ελληνικά και rooted.

Όταν το είχα παραγγείλει είχε τιμή μονάδας 195 δολλάρια πλέον βλέπω έχει πέσει στα 170 δολλάρια.

Οπότε συμφέρει ακόμα πιο πολύ!

Ελπίζω να το έχω στα χέρια μου σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από minideal.net το πήρα. 135 ευρώ τελική τιμή μου βγήκε, αλλά απ' ότι βλέπω η τιμή του πέφτει κι άλλο. Από την παρασκευή στο singpost.com γράφει dispatched to overseas, οπότε πιστεύω μέχρι το Πάσχα να το έχω..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το καλό να το λάβετε,

Το γεγονός ότι δεν έχει εγκατεστημένο play store πως θα το αντιμετωσετε?

Στο xda τα βρήκαν λίγο σκούρα, για δώστε φωτα στον λαό.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή, 26 Απριλίου 2013, 12:34:44 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

Παρασκευή, 26 Απριλίου 2013, 8:51:09 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

Άντε να δούμε..

Παιδιά έχει Play Store η ρομ που περνάει το minideal.

Εκτός αυτού πλέον όλες τις εφαρμογές που περνάω (κυρίως paid) τις έχω στην microsd και τις περνάω από εκεί μέσω file manager.

Αλλά και σε ένα κινέζικο tablet που δεν είχε playstore υπάρχουν πλέον τόσες πολλές εναλλακτικές επιλογές για app markets που προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε και αν δεν είχε playstore το lenovo.

υ.γ Μίλησα με ΕΛΤΑ μου είπαν μάλλον Μ. Τρίτη θα έρθει Αλεξανδρούπολη.

Μετά θα σας πω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή, 26 Απριλίου 2013, 12:34:44 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

Παρασκευή, 26 Απριλίου 2013, 8:51:09 μμ

Τόπος Σάρωσης: ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ

Περιγραφή: Αποστολή Συσκευασίας

Κατάσταση Επίδοσης:

 

Άντε να δούμε..

Παιδιά έχει Play Store η ρομ που περνάει το minideal.

Εκτός αυτού πλέον όλες τις εφαρμογές που περνάω (κυρίως paid) τις έχω στην microsd και τις περνάω από εκεί μέσω file manager.

Αλλά και σε ένα κινέζικο tablet που δεν είχε playstore υπάρχουν πλέον τόσες πολλές εναλλακτικές επιλογές για app markets που προσωπικά δεν θα με ενδιέφερε και αν δεν είχε playstore το lenovo.

υ.γ Μίλησα με ΕΛΤΑ μου είπαν μάλλον Μ. Τρίτη θα έρθει Αλεξανδρούπολη.

Μετά θα σας πω εντυπώσεις!

 

φίλε πότε το χες παραγγείλει και έφτασε Ελλάδα; Το χω παραγγείλει από minideal και είναι από 19/4 dispatched to overseas.

Στο Minideal λέει ότι το στέλνουν Ελλάδα με εγκατεστημένα ελληνικά και playstore.

Link to comment
Share on other sites

φίλε πότε το χες παραγγείλει και έφτασε Ελλάδα; Το χω παραγγείλει από minideal και είναι από 19/4 dispatched to overseas.

Στο Minideal λέει ότι το στέλνουν Ελλάδα με εγκατεστημένα ελληνικά και playstore.

 

same here.

Link to comment
Share on other sites

φίλε πότε το χες παραγγείλει και έφτασε Ελλάδα; Το χω παραγγείλει από minideal και είναι από 19/4 dispatched to overseas.

 

Tο παρήγγειλα 08/04 και μου εμφάνισε dipatched to overseas στις 13/04.

Link to comment
Share on other sites

Στις 6μμ το απόγευμα παραλαμβάνω!

Λογικά μέχρι Μ. Πέμπτη θα έχω ετοιμάσει ένα review της συσκευής!

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου εγραψε στο tracking των ΕΛΤΑ οτι ειναι στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ. Σε πόσες μέρες θα το έχω στα χέρια μου? Καλό θα ηταν να ξέρω γιατι τη Μ Πέμπτη ταξιδεύω εκτός Αθηνών! :blink:
Link to comment
Share on other sites

σημερα μου εγραψε στο tracking των ΕΛΤΑ οτι ειναι στο ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ. Σε πόσες μέρες θα το έχω στα χέρια μου? Καλό θα ηταν να ξέρω γιατι τη Μ Πέμπτη ταξιδεύω εκτός Αθηνών! :blink:

 

Πρέπει να σου γράψει μετά ΚΔ ΑΘΗΝΑΣ και μετά γίνεται η αποστολή.

Κοίτα εμένα μου το έγραψε αυτό Παρασκευή και θα παραλάβω σήμερα (Τρίτη). Άρα 3 εργάσιμες.

Όμως εγώ μένω Αλεξανδρούπολη, σίγουρα σε σένα που είσαι από Αθήνα θα έρθει πιο γρήγορα.

Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις αργίες αυτήν την εβδομάδα..

Αλλά μην αγχώνεσαι τα ΕΛΤΑ το κρατάνε μέχρι 15 ημέρες.

Και εγώ έφυγα για διακοπές,το παρέλαβε φιλαράκι μου με εξουσιοδότηση που του έκανα και μου το έστειλε με κτελ από Αλεξανδρούπολη για Θεσσαλονίκη.

Τώρα έχω άλλες 2 ώρες αναμονή..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα απο 19/4 μου έλεγε dispatched to overseas, και σημερα μου έγραψε arrived to overseas(GR). στα ΕΛΤΑ μου εγραψε για το αεροδρομιο.
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα!

Πρώτες εντυπώσεις:

1. Ποιότητα κατασκευής πάρα πολύ καλή για κινητό των 150 ευρώ. Τελικά δεν είναι μαύρο αλλά σκούρο μωβ. Δεν μου άρεσε το πως βγαίνει το καπάκι. Κάποιος όχι πολύ προσεκτικός και υπομονετικός θα αφήσει το κινητό χωρίς καπάκι!

2. Η κάμερα σε συνθήκες φωτός είναι πολύ δυνατή και κάνει αυτό το εφέ τύπου iphone που βγαίζει την φώτο και την τοποθετεί στην γκαλερί.

3. Ακουστικά παιδιά η ποιότητα της κλήσης είναι πάρα πολύ καλή! Πολύ καθαρός ήχος και ενεργοποιείται ένα σύστημα smart audio της lenovo.

4. Το λογισμικό είναι jb αλλά μια έκδοση που μου θυμίζει σε κάποια πράγματα τις miui roms. Έχει κάποιες κινέζικες εφαρμογές που θέλουν ξήλωμα. Πολύ θετική εντύπωση μου έκαναν οι εφαρμογές της lenovo που περιλαμβάνουν: antivirus, antitheft,firewall, lenovo sos (για κλήσεις εκτάκτου ανάγκης), lenovo sync (cloud service),ημερολόγιο, πρόγραμμα να ανοίγει και να κλείνει το κινητό μόνο του συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, ένα τυπου market και έναν εύχρηστο file manager.

Επίσης υπάρχει κανονικά superuser,root explorer & playstore.

5. Όταν παίρνεις τηλέφωνο σε ρωτάει με ποια από τις 2 σιμ θέλεις να καλέσεις. Επίσης σημαντικό η θύρα 1 είναι για την sim που θέλουμε να πιάνει και 3g και η 2 για την sim μόνο για gsm.

6. Δεν μου άρεσαν καθόλου τα ελληνικά γιατί είναι σαν την μετάφραση να την έκανε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ελλειπέστατα ελληνικά..Ας πούμε απλά ότι μέχρι και το call, messaging δεν τα μεταφράζει σε κλήσεις, μηνύματα.. Αλλά προσωπικά το κινητό το αφήνω στα αγγλικά οπότε όλα καλά.

7. Τώρα μόλις μου έβγαλε software update της lenovo και σκέφτομαι πως θα το κάνω από την άποψη ότι πέρα ότι το κινητό λογικά θα επανέλθει στις αρχικές 2 γλώσσες (κινέζικα-αγγλικά) είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα χαθεί και το root. Όποτε για αρχή θα το αφήσω ως έχει.

8. To κινητό ήρθε μαζί με τον φορτιστή του (700mA) μαζί με το καλώδιο micro-usb και ευρωπαϊκό αντάπτορα. Η μπαταρία είναι όντως στα 2000mA. Επίσης περιλάμβανε ένα σετ ακουστικά με μικρόφωνο και τα 2 δώρα (θήκη σιλικόνης & έξτρα ζελατίνα- έχει μία από το εργοστάσιο).

Η μπαταρία μόλις έφτασε στο 12% οπότε θα το κλείσω για να φορτίσει τώρα. Benchmarks, φλασαρίσματα και λοιπά από αύριο!

Edited by EGRANEROE
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρήγγειλα 2 ένα για μένα και ένα για ένα φίλο... Γύρω στα 150 ευρώ μας βγήκε... Περιμένω review και από εσάς ο Mediatek 6589 πρέπει να τα σπάει... Αν μπορείτε δοκιμάστε κάποιο mkv αρχείο 720p 10bit όπως αυτό εδώ http://www.nyaa.eu/?page=view&tid=428424 και ένα κανονικό 8bit όπως αυτό εδώ http://www.nyaa.eu/?page=view&tid=418129 με MX Player άμα γίνεται... :rolleyes: λογικά θα το λάβω μέσα-τέλη της επόμενης εβδομάδας...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα δεν θα προλάβω να ασχοληθώ πολύ..

Απλά στα γρήγορα:

Antutu: 13046

Vellamo: 1426 (html5) - 445 (metal)

Quadrant: 3662

Link to comment
Share on other sites

Στο xdadevelopers http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40877586&postcount=61 στην τελευταία γραμμή γράφει ότι το FM radio παίζει και χωρίς να βάλεις ακουστικά . Ισχύει?
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Στο xdadevelopers http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=40877586&postcount=61 στην τελευταία γραμμή γράφει ότι το FM radio παίζει και χωρίς να βάλεις ακουστικά . Ισχύει?

 

Όχι. Δεν παίζει χωρίς ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλιριζικο!

 

Υπάρχει δυνατότητα να ανεβασετε μια φωτογραφία τραβηγμένη απο το a820;

Απο απόκριση πως είναι η συσκευή;

Με ενδιαφέρει διότι μάλλον απο βδομάδα θα προχωρησω στη παραγγελία του.

 

Ευχαριστώ

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Btw τα 700mA του φορτιστή είναι πολύ λίγα (παίρνει πολύ ώρα να φορτίσει) δοκιμάστε κάποιον από ένα 1000mA ή παραπάνω...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...