Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει ,εχω ένα πρόβλημα με την λιστα επαφων .Όλα τα ονόματα που ειχα στην sim μου τα εχει κοψει στα 5 γραμματα και δεν μπορω να βαλω περισσοτερους χαρακτήρες .Ξερει κανενας πως να το λυσω?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω θεμα με την επαφη φορτισης lenovo a760 υπαρχει καποιος που να τα επισκευαζει?

 

μου το εχει κανει και σε εμενα και με μια επανεκκίνηση διορθωνόταν

Link to comment
Share on other sites

Δύο περίεργα "προβλήματα": το ένα είναι το γνωστό touch, που όσο πηγαίνεις προς τις άκρες/γωνίες, τόσο απομακρύνεται το σημείο που κάνει register από το σημείο που πραγματικά ακουμπάς την οθόνη, και το δεύτερο είναι ότι δεν μπορώ να κάνω Back από τον dialer, πρέπει δηλαδή να πατήσω υποχρεωτικά το Home για να βγω στην Home Screen. Τα έχει αντιμετωπίσει κάποιος, και αν να λύνονται και πως ?

 

Επίσης κανά νέο για επίσημη/ημιεπίσημη νέα ROM από Lenovo, ή κάποια σοβαρή που να έχει Ελληνικά και να δουλεύουν όλα ?

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την φόρτιση παρατήρησα οτι αν το κάνει το κάνει όταν η μπαταρια ειναι στο κόκκινο, και η' με επανεκκινηση η' το έχω για λίγο κλειστω μέχρι να ανέβει λίγο η μπαταρία και μετά εντάξει
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος να με βοηθησει ,εχω ένα πρόβλημα με την λιστα επαφων .Όλα τα ονόματα που ειχα στην sim μου τα εχει κοψει στα 5 γραμματα και δεν μπορω να βαλω περισσοτερους χαρακτήρες .Ξερει κανενας πως να το λυσω?

 

Κανεις που να γνωριζει?:!:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κανεις που να γνωριζει?:!:

 

Πρέπει να περάσεις τις επαφές σου στη συσκευή ή ακόμα καλύτερα στον google account σου για να τις διαχειριστείς με ευκολία. Δεν χρησιμοποιεί κανείς πια την απαρχαιωμένων δυνατοτήτων sim για τέτοια πράγματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

+1

Μπορεί να είναι το άλλο τηλέφωνο από το οποίο αντιγράφτηκαν οι επαφές στη sim που τις έκοψε.

Link to comment
Share on other sites

SOS .Ειχα ενεργοποιησει στο τηλεφωνο όταν κλειδωνει να ανοιγει με μοτιβο .Πηρε το τηλεφωνο ο μικρος και το ειδε παιχνιδι με αποτέλεσμα μετα από καποιους λαθος συνδυασμούς το τηλεφωνο να κλειδωσει .Μου ζηταει να του δωσω τα στοιχεια συνδεσης στο google αλλα μου τα βγαζει συνεχεια λανθασμένα .Τι να κανω?Το τηλεφωνο εχει μεινει κλειδωμενο.
Link to comment
Share on other sites

SOS .Ειχα ενεργοποιησει στο τηλεφωνο όταν κλειδωνει να ανοιγει με μοτιβο .Πηρε το τηλεφωνο ο μικρος και το ειδε παιχνιδι με αποτέλεσμα μετα από καποιους λαθος συνδυασμούς το τηλεφωνο να κλειδωσει .Μου ζηταει να του δωσω τα στοιχεια συνδεσης στο google αλλα μου τα βγαζει συνεχεια λανθασμένα .Τι να κανω?Το τηλεφωνο εχει μεινει κλειδωμενο.

 

Λεβέντη μου συγνώμη αν άργησα αλλά θα γράψω τη λύση στο πρόβλημά σου για να υπάρχει.

 

Υποθέτω πως είσαι rooted.

 

Αν δεν είσαι, τότε πρέπει να εκκινήσεις σε recovery και να κάνεις factory reset.

 

Αν είσαι rooted λοιπόν, είναι ευκολάκι και δε θα χρειαστεί να κάνεις factory reset.

- Κατεβάζεις το Android Commander και το εγκαθιστάς στον Η/Υ.

- Συνδέεις το κινητό στον Η/Υ. Ανοιχτό το κινητό και ας είναι κλειδωμένο.

- Τρέχεις το Android Commander στον Η/Υ με δεξί κλικ σαν διαχειριστής.

- Μόλις ανοίξει, πας στη δεξιά στήλη και μπαίνεις στον κατάλογο Data και μετά στο System. ( /Data/System )

- Εκεί, θα ψάξεις να βρεις ένα αρχείο με κατάληξη .key (μάλλον gesture.key ).

- Το σβήνεις και είσαι κομπλέ.

.

Android Commander

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε. Είμαι νέος κάτοχος του Lenovo A760.

 

Διάβασα μερικά από τα μηνύματα του νήματος και βλέπω ότι κι άλλοι αντιμετωπίζουν αντίστοιχα προβλήματα με εμένα.

 

Κατ' αρχάς θέλω να ευχαριστήσω το Mark_K και τους άλλους για τις αναλυτικές οδηγίες σε διάφορα ζητήματα. Μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες ήδη.

 

Αν και η συσκευή μου αρέσει, έχει για εμένα ένα βασικό πρόβλημα. Είμαι χρήστης Q card και θέλω να χρησιμοποιήσω το smartphone μέσω της Q card τόσο για τηλεφωνικές κλήσεις όσο για data. Εδώ λοιπόν ξεκινούν τα προβλήματα.

 

Άλλαξα την κάρτα SIM της Q σε κατάστημα Wind, αλλά και η νέα έχει το ίδιο πρόβλημα ("Unfortunately, the process com.android.phone has stopped."). Συγκεκριμένα όταν η κάρτα της Q είναι η μοναδική στη συσκευή εμφανίζει διαρκώς το μήνυμα "Δυστυχώς η διαδικασία com.android.phone έχει σταματήσει." Έκανα πολλές δοκιμές και κατέληξα ότι αν βάλω δεύτερη κάρτα Cosmote και έχω απενεργοποιήσει τα data στην κάρτα της Q, μπορώ να χρησιμοποιήσω την Q για φωνητικές κλήσεις. Αν όμως ενεργοποιήσω τα data στην κάρτα της Q, τότε εμφανίζεται διαρκώς το προαναφερθέν μήνυμα και δεν μπορώ να κάνω ούτε κλήσεις φωνής.

 

Αφού λοιπόν δεν άλλαξε τίποτε με την αλλαγή της κάρτας SIM (αν και κάποιος στο παρόν νήμα λέει ότι τα κατάφερε με την αλλαγή της SIM), δοκίμασα να κάνω update OTA, το οποίο όπως ξέρετε είναι προς το χειρότερο. Το έμαθα λοιπόν αυτό στην πράξη και χάρη στις οδηγίες του Mark_K, επανέφερα την καλή αρχική ROM.

 

Στο ενδιάμεσο αποπειράθηκα να βάλω άλλη ROM σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες, πέρασα το CWM, έβαλα το zip με την AudiROMv1 σε μία κάρτα micro sd 1GByte (λέτε να φταίει το μέγεθος; ) αλλά δεν μπόρεσα να προχωρήσω στο τελευταίο βήμα. Έβλεπα στην οθόνη της συσκευής τα ακόλουθα:

-- Install /sdcard ...

Finding update package...

Opening update package...

Verifying update package...

Installation aborted.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας. Ο βασικός μου στόχος είναι να παίξει τηλεφωνία + data με την Q card. Αν παίξει με την αρχική ROM, ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by I_am_2fast4u
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λεβέντη μου συγνώμη αν άργησα αλλά θα γράψω τη λύση στο πρόβλημά σου για να υπάρχει.

 

Υποθέτω πως είσαι rooted.

 

Αν δεν είσαι, τότε πρέπει να εκκινήσεις σε recovery και να κάνεις factory reset.

 

Αν είσαι rooted λοιπόν, είναι ευκολάκι και δε θα χρειαστεί να κάνεις factory reset.

- Κατεβάζεις το Android Commander και το εγκαθιστάς στον Η/Υ.

- Συνδέεις το κινητό στον Η/Υ. Ανοιχτό το κινητό και ας είναι κλειδωμένο.

- Τρέχεις το Android Commander στον Η/Υ με δεξί κλικ σαν διαχειριστής.

- Μόλις ανοίξει, πας στη δεξιά στήλη και μπαίνεις στον κατάλογο Data και μετά στο System. ( /Data/System )

- Εκεί, θα ψάξεις να βρεις ένα αρχείο με κατάληξη .key (μάλλον gesture.key ).

- Το σβήνεις και είσαι κομπλέ.

.

Android Commander

 

Ο οδηγός σου (αφού τροποποιήθηκε για να ταιριάζει με τη λογική των οδηγών) μπήκε στο σωστό μέρος: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397413

 

Αν θέλεις κάποια τροποποίηση μου λες... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
οταν εχω και τις δυο sim ενεργες και ανοιγω τα δεδομενα στην 3g sim (wind) το ιντερνετ ειναι υπερβολικά αργο και αναγκάζομαι να απενεργοποιησω την δεύτερη sim (cosmote) για να τρεξει. υπαρχει καποια λυση ωστε να μη απενεργοποιώ την δεύτερη sim?
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, γιατί πάει καιρός που δεν έχω το τηλέφωνο, αυτό ήταν bug της συσκευής, και δεν επιτρέπει τη σύνδεση στη 3G μπάντα που χρησιμοποεί η wind όταν είναι ενεργή και 2η κάρτα στο άλλο slot. Από ότι μπορώ να θυμηθώ το έκανε σε οποιοαδήποτε rom και να έβαζες, δηλαδή ήταν καθαρά θέμα hardware.
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα... το Α760 πλεον το εχω σαν δευτερο.. το εδωσα λοιπον σε ανηψια και δεν ξερω πως.. δεν ξερω τι... δεν κανει πλεον επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων..

υπαρχει καποιος χειροκινητος τροπος να το κανουμε? "θα το δωσω μια και καλη οποτε θελω να το δωσω αδειο"

Link to comment
Share on other sites

Μπες recovery (αν θυμάμαι καλά κρατάς πατημένα τα 2 volume πλήκτρα και έπειτα κρατάς πατημένο και το power και τα αφήνεις όταν δεις την αρχική λευκή εικόνα), και εκεί πρέπει να έχει την επιλογή wipe data/factory reset. Αυτό θα κάνει τη δουλειά σου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με αυτο το τηλεφωνο..αλλαξα την σιμ την εκανα Q και στο δικο μου τηλεφωνο(zte v967s) δουλευει κανονικα...σ αυτο ομως που ειναι του αδερφου μου μολις βαζω το pin και μπαινει πεταει αυτο το μυνημα "com.android.phone has stopped" με μονη επιλογη το οκ..παταω οκ και το ξαναβγαζει συνεχεια...ξερει κανεις τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με αυτο το τηλεφωνο..αλλαξα την σιμ την εκανα Q και στο δικο μου τηλεφωνο(zte v967s) δουλευει κανονικα...σ αυτο ομως που ειναι του αδερφου μου μολις βαζω το pin και μπαινει πεταει αυτο το μυνημα "com.android.phone has stopped" με μονη επιλογη το οκ..παταω οκ και το ξαναβγαζει συνεχεια...ξερει κανεις τι να κανω??

 

Ούτε 5 posts παραπάνω στην ίδια σελίδα δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις ? :rolleyes: Κατά πάσα πιθανότητα πρόβλημα του carrier που δεν λύνεται στο συγκεκριμένο τηλέφωνο....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

μωρε τα διαβασα...αλλα δεν υπαρχει καποια απαντηση...προσπαθω τωρα να βαλω αλλη ρομ...

 

Αν είναι h/w πρόβλημα, καμία ROM δεν θα στο λύσει. Βέβαια να μου πεις γιατί δεν εμφανίζεται σε άλλα κινητά με ίδιο modem ? :confused: (ή έχει εμφανιστεί και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι....)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, αυτή ακριβώς τη συμπεριφορά (συνεχώς να πετάει το μήνυμα πως η εφαρμογή του τηλεφώνου σταμάτησε) είχα παρατηρήσει όταν δοκιμάζοντας διάφορα είχα σβήσει εντελώς το apn έχοντας κάρτα wind. Είναι καθαρά θέμα ασυμβατότητας με τη μπάντα 3g που χρησιμοποιεί η wind. Το παράδοξο είναι πως δεν το εμφανίζει αν η κάρτα είναι τοποθετημένη μόνη της, ή η 2η SIM στο άλλο slot είναι απενεργοποιημένη. Τότε λειτουργεί κανονικά αλλά φυσικά χάνεται το νόημα ύπαρξης dual SIM τηλεφώνου..
Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα αλλο προβλημα...εκανα update απ το κινητο και μπηκε η κινεζικη ρομ και δεν ειναι ροοτ...πως το κανω ροοτ ωστε να βαλω αλλη ρομ ??
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια τωρα αλλο προβλημα...εκανα update απ το κινητο και μπηκε η κινεζικη ρομ και δεν ειναι ροοτ...πως το κανω ροοτ ωστε να βαλω αλλη ρομ ??

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...