Jump to content

Lenovo S660


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφαίρεσα τα προγράμματα booster και το ραδιόφωνο επανήλθε, και γενικά το τηλέφωνο δεν κάνει reset .

Ένα άλλο θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τα αρχεία κλήσεων όταν μιλάω με κάποιον και θέλω να δω έναν αριθμό από τα αρχεία καταγραφής κλήσεων δεν με αφήνει να τα δω , πρέπει να κλείσω την γραμμή και μετά να μπω στο αρχείο κλήσεων.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ για την βοήθεια γενικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το σήμα έχω σχεδόν πάντα 3g και με το wifi δεν έχω ποτέ αποσύνδεση

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλό θα ήταν να λέτε αν έχετε την μαμά ROM (και ποια?) καθώς επίσης κι αν την έχετε αλλάξει (με ποια)

Πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις κάτω κάτω στο "Σχετικά με το τηλέφωνο" > "Version infos" > Αριθμός έκδοσης.

Επίσης καλό θα ήταν να λέτε από ΠΟΥ το πήρατε το τηλ κι αν ήρθε root ή όχι.

Μόνο έτσι θα βγάλουμε μια άκρη με όλα αυτά.

 

Πάντως εμένα δεν έχει κανένα θέμα με τα ονόματα. Όποιος κι αν με έχει πάρει που είναι αποθηκευμένος, είτε έχει +30 μπροστά, είτε όχι, μια χαρά εμφανίζεται το όνομά του!

 

Έχω την μαμά ROM 4.2.2 Αριθμός έκδοσης S660_S026_140228 (ήρθε ρουταρισμένο) και αγορά από το to2c.com

 

Ραδιόφωνο κι όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Βασικά δεν έχω βρει κάποιο πρόβλημα στο τηλέφωνο ως τώρα. Μόνο την χαμηλή ένταση των ακουστικών, του ραδιοφώνου και του εξωτερικού ηχείου που τα έφτιαξα με τις ρυθμίσεις ΜΤΚ από το mobileuncle.

 

Πάντως όταν εγκαταστήσω αυτά τα προγράμματα που ανέφερες μετά από λίγο δεν έπαιζε ραδιόφωνο, και τις ρυθμίσεις στο MTK δεν τις κρατά ούτε level ούτε value τίποτα , στην κατηγορία media .

Δεν έχω δει ακόμη την version της Rom θα το δω και θα ενημερώσω , το κινητό ήρθε ν από mini deal και ούτε το πρόγραμμα number fix διόρθωσε όλα τα +30 .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 840
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η μπαταρία μια χαρά είναι τελικά! Μετά την 1η φόρτιση, με πήγε 3 μέρες και 5 'ωρες μέχρι το 10%

Με 6 ώρες και 45' αναμμένης οθόνης... 2,5 ώρες wifi, μόνιμα δεδομένα ανοιχτά, πολύ σερφάρισμα, και 3,5 ώρες ομιλίας!

Με το ZTE και την 1600άρα μπαταρία του, με αυτά τα δεδομένα, σε 24ώρες ήθελα φόρτιση.

 

Και πιστεύω θα στρώσει κι άλλο η μπαταρία.... μια φόρτιση έχω κάνει μόνο!

 

Η δε ταχύτητα φόρτισης είναι πολύ καλή. Φορτώνει περίπου 1% ανά λεπτό. Δηλαδή από το 10%, χρειάστηκε 1 ώρα και 35' λεπτά να πάει στο 100%!!!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε και η έξτρα θήκη που παράγγειλα μέσω ebay, η Crystal clear της imak.

Tι καταπληκτική θήκη είναι αυτή ρε παιδιά!!! Έπαθα σοκ! Μιλάμε είναι πάαααρα πολύ κομψή χωρίς να σου κάνει το τηλέφωνο κουμούτσα!

http://n1.sdlcdn.com/imgs/a/k/v/Imak-Wings2-Crystal-Clear-Scratch-SDL314141744-1-a8089.jpg

Είναι από σκληρό υλικό (λυγίζει βέβαια) αλλά δεν σπάει όπως λέει.

Και τώρα μπήκα στο δίλημμα.... να βάλω αυτή, ή να αφήσω την δερμάτινη flap θήκη της Mofi που μου έστειλε δώρο το to2c.com και που μου άρεσε! Όπως και να το κάνουμε, όταν σκεπάζεται η οθόνη, δεν καταλαβαίνει τίποτα το κινητό! Ούτε γρατσουνιές, ούτε τίποτα!

Κοιτάχτε να δείτε τι έπαθα τώρα! :X

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία μια χαρά είναι τελικά! Μετά την 1η φόρτιση, με πήγε 3 μέρες και 5 'ωρες μέχρι το 10%

Με 6 ώρες και 45' αναμμένης οθόνης... 2,5 ώρες wifi, μόνιμα δεδομένα ανοιχτά, πολύ σερφάρισμα, και 3,5 ώρες ομιλίας!

Με το ZTE και την 1600άρα μπαταρία του, με αυτά τα δεδομένα, σε 24ώρες ήθελα φόρτιση.

 

Και πιστεύω θα στρώσει κι άλλο η μπαταρία.... μια φόρτιση έχω κάνει μόνο!

 

Η δε ταχύτητα φόρτισης είναι πολύ καλή. Φορτώνει περίπου 1% ανά λεπτό. Δηλαδή από το 10%, χρειάστηκε 1 ώρα και 35' λεπτά να πάει στο 100%!!!

 

Ρε φίλε, πως γίνεται σε σένα να κρατάει 3 μέρες και στο δικό μου με την ίδια χρήση σε οθόνη και Wi-Fi, χωρίς δεδομένα ανοιχτά και 1 ώρα ομιλίας, να κρατάει το πολύ 2 μέρες;

 

Για βάλε και ένα screenshot για να δούμε. ....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Mόλις το ξανακάνω θα βάλω.

Από χτες κάνω δοκιμή να έχω bluetooth αναμμένο και συνδεδεμένο με την bluetooth συσκευή και να κάνω πάνω κάτω την συνηθισμένη χρήση.

Αυτό όντως τρώει μπαταρία.

Είμαι στη 1 μέρα και 15 ώρες με 30% ακόμα μπαταρία.

Με 15 ώρες σχεδόν bluetooth, με 3 ώρες οθόνη, 1 ώρα ομιλίας και καθόλου wifi. (Δεδομένα μόνιμα ανοιχτά)

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω όμως ότι η μπαταρία δείχνει ότι κρατάει λίγο παραπάνω, από φόρτιση σε φόρτιση......ίσως ξεπεράσω τις 2 μέρες έτσι όπως πάει τελικά....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε και η έξτρα θήκη που παράγγειλα μέσω ebay, η Crystal clear της imak.

Tι καταπληκτική θήκη είναι αυτή ρε παιδιά!!! Έπαθα σοκ! Μιλάμε είναι πάαααρα πολύ κομψή χωρίς να σου κάνει το τηλέφωνο κουμούτσα!

http://n1.sdlcdn.com/imgs/a/k/v/Imak-Wings2-Crystal-Clear-Scratch-SDL314141744-1-a8089.jpg

Είναι από σκληρό υλικό (λυγίζει βέβαια) αλλά δεν σπάει όπως λέει.

Και τώρα μπήκα στο δίλημμα.... να βάλω αυτή, ή να αφήσω την δερμάτινη flap θήκη της Mofi που μου έστειλε δώρο το to2c.com και που μου άρεσε! Όπως και να το κάνουμε, όταν σκεπάζεται η οθόνη, δεν καταλαβαίνει τίποτα το κινητό! Ούτε γρατσουνιές, ούτε τίποτα!

Κοιτάχτε να δείτε τι έπαθα τώρα! :X

 

φίλε μου, προοσωπική μου άποψη, πολύ καλή η imak, αλλά τη mofi τη θεωρώ κορυφή στις θήκες, και κομψή και ασφαλής. Επίσης μπορείς να μιλάς και να είναι κλειστή (δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε απευθείας επαφή με την οθόνη).

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα. Η μία αναδεικνύει το τηλέφωνο αφήνοντας να φαίνεται η οθόνη του, ο σχεδιασμός του αλλά και το πίσω μεταλλικό του καπάκι, ενώ η άλλη, είναι πιο προστατευτική και λίγο πιο glamur λόγω δέρματος.

 

Κάπου επίσης διάβασα, ότι το καπάκι λέει έχει μέσα φύλλο μολύβδου, το οποίο όταν μιλάς και το έχεις κλειστό, αποτρέπει την ακτινοβολία προς το κεφάλι. ΣΗ ΜΑ ΝΤΙ ΚΟ ΤΑ ΤΟ!!! (ίσως όχι όλη λέω εγώ, αλλά ο μόλυβδος, είναι γνωστός για τις μη διαπεραστικές του ικανότητες σε ακτινοβολίες! Πολύ καλή κίνηση αυτή από αυτούς που φτιάχνουν τις θήκες!)

 

Πάντως το πρωί έφυγα για τη δουλειά έχοντας τη μπαταρία στο 27% και γύρισα στο 11%. Δεν του έκανα πολύ χρήση σήμερα από πλευράς οθόνης-ίντερνετ, αλλά έκανα αρκετά τηλέφωνο και είδαμε και κάποιες φωτογραφίες με κάτι φίλους.

Πάντως είναι σημαντικό να έχεις 30% και να φεύγεις για δουλειά χωρίς άγχος ...θα μου φτάσει δεν θα μου φτάσει και τελικά να γυρνάς σπίτι και να έχεις ακόμα μπαταρία! ;) Με το προηγούμενο ούτε κατά διάνοια να το έκανα αυτό! :X

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Νέα μέτρηση μπαταρίας, δείχνει αρκετά βελτίωση.......

 

Αυτή τη στιγμή έχω υπόλοιπο 15%, με χρήση 2 μέρες και 15 λεπτά.

 

Τα επί μέρους δεδομένα είναι:

 

10 ώρες και 17' αναμμένης οθόνης

18,5 ώρες wifi ανοιχτό

δεδομένα κλειστά

πολύ σερφάρισμα

και 1,5 ώρα ομιλίας

 

Νομίζω αρκετά καλά...... :)

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!!! Πολύ καλά θα έλεγα για τόσες ώρες οθόνης και wifi! (μ' αρέσει που γκρίνιαζες :lol: )

Περιμένω κι εγώ να αυξηθεί κι άλλο η διάρκεια της μπαταρίας μετά από 4 - 5 κύκλους φορτίσεων αποφορτίσεων. Τώρα είμαι στην 3η φόρτιση.

Κι όπως παρατήρησα κι άλλη φορά, μεγάλο ατού επίσης είναι η πολύ γρήγορη φόρτιση, παρόλο που έχει τόσο μεγάλη μπαταρία! Ορίστε... κοντεύει να φορτίσει (98% από 11%) σε μόλις 90 λεπτά!!

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ALXGS ποια θήκη από τις δύο που αναφέρεις έχει φύλλο μολύβδου;

Το βρίσκω ενδιαφέρον!

Nokia 6150 => Alcatel One Touch 701 => Motorola V66 => Motorola U6 Pebble => Samsung G810 => Sony Ericsson K800i
Link to comment
Share on other sites

Εχει ψαξει κανεις τιποτα απο εδω εχει σκαλισει κανεις ρομ?

 

Άστο, μην το σκαλίζεις. ....

 

Φίλε ALXGS ποια θήκη από τις δύο που αναφέρεις έχει φύλλο μολύβδου;

Το βρίσκω ενδιαφέρον!

 

Δεν νομίζω να είπε για θήκη, για το πίσω καπάκι είπε. ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ALXGS ποια θήκη από τις δύο που αναφέρεις έχει φύλλο μολύβδου;

Το βρίσκω ενδιαφέρον!

 

Η θήκη Imak δεν έχει μπροστινό καπάκι, είναι απλά back cover. H mofi είναι πλήρης θήκη με καπάκι το οποίο στο εσωτερικό του έχει steel (χάλυβα, ατσάλι).

http://www.aliexpress.com/item/MOFI-PU-Leather-Case-For-Lenovo-Lenovo-S660-8T-Colorful-High-Quality-Side-Turn-Case-Screen/1805476521.html

Τώρα για μόλυβδο στο καπάκι της mofi δεν έχω δει κάπου να το αναφέρουν, ίσως όμως ο alxgs που το είδε να δώσει κάποιο link.

Link to comment
Share on other sites

Όντως μόλυβδο είχα διαβάσει (σε κάποιο aliexpress νομίζω) αλλά αυτοί εδώ λένε χάλυβα. Μάλλον το πιθανότερο είναι να έχει όντως χάλυβα, γιατί ο μόλυβδος είναι μαλακός και αυτό το καπάκι της mofi δεν λυγίζει. Άρα μάλλον χάλυβας είναι. Νταξ, γράφουν κι ό,τι να 'ναι μερικές σελίδες.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας!Νεο μελος και πολυ αρχαριος σχετικα με τεχνολογια κτλ.Μετα απο διαβασμα στο forum αποφασισα να αγοαρασω απο minideal ενα Lenovo S650.Αφου εκανα την παραγγελια ο πωλητης με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει στο stock και μου προτεινε να αγορασω το S660 και θα μου εκανε και δωρο μια extra κατα μνημης.Συμφωνησα και το κινητο σε 15 μερες ηταν στα χερια μου.Τις τελευταιες τρεις μερες ομοως το τηλεφωνο κανει στιγμιαιες διακοπες.Συγκεκριμενα,οταν παω να πατησω καποια επιλογη(τηλεφωνο,εφαρμογη,απαντ� �ση σε κληση κτλ)το τηλεφωνο σβηνει,εμφανιζεται το σημα της Lenovo και σε μερικα δευτερολεπτα ειναι παλι ενταξει χωρις να μου ζηταει pin.Το προβλημα συμβαινει πολλες φορες κατα την διαρκεια της ημερας.Επικοινωνησα με το minideal,και στην πρωτη επαφη μου ειπε να επαναφερω της εργοστασιακες ρυθμισεις.Πριν ξεκινησει το προβλημα κατεβασα καποιες εφρμογες απο το google play της οποιες και διεγραψα μετα μηπως εφταιγαν αυτες.Εχω αφησει μονο το antivurus αλλα δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο στο προβλημα.Ειναι θεμα καποιων ρυθμισεων η την πατησα και το τηλεφωνο ειναι ελλατωματικο?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με Antivirus. Αν δεν φτιάξει με επαναφορά και φλασάρισμα στείλτο πίσω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πως κανουμε επαναφορα και φλασαρισμα?Οπως προειπα ειμαι ασχετος με το θεμα smartphone:)

 

Εδώ θα βρεις τις διαθέσιμες rom για τη συσκευή σου και τον τρόπο που θα τις περάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1

Εδώ θα βρεις τις διαθέσιμες rom για τη συσκευή σου και τον τρόπο που θα τις περάσεις.

http://www.needrom.com/phone-roms/lenovo/serial-s/s660/

 

2 (edited)

σχετικα με το προβλημα που ανεφεραν καποιοι οτι δεν αναγνωριζει ονομα καλουντος οταν

ξεκιναει απο +30 κτλ, σε μερικα s660 που ελεγξα, σε καποιους αριθμους αναγνωριζε κανονικα [εικονα]

ενω σε καποιους αλλους οχι. εχω την εντυπωση πως αν βρισκεσαι στη χωρα που ειναι το δικτυο σου

(δηλαδη δεν εχεις φυγει εκτος χωρας) και εχεις αυτον που σε καλει περασμενο με το +3...

τοτε δεν τον αναγνωριζει. αν ομως αυτος που σε καλει ανηκει σε δικτυο αλλης χωρας (οποτε τον εχεις

με το +3...) τον αναγνωριζει. αυτο ειναι υποθεση μου, δεν το ελεγξα ενδελεχως.

τα στοιχεια-εκδοση της rom φαινονται στη συνημμενη εικονα. (τα κινητα ηταν απο καταστημα minideal).

 

3

υπαρχει τροπος να μην εμφανιζεται η χωρα-πολη αυτου που καλει?

 

4

ειχα ρυθμισει καποιο s660 να μην ακουγεται ο ηχος οταν φωτογραφιζεις (shutter).

τωρα κολλησα κ δεν το βρισκω. ειμαι σιγουρος 100% οτι γινεται. θυμαται κανεις?

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

ειχα ρυθμισει καποιο s660 να μην ακουγεται ο ηχος οταν φωτογραφιζεις (shutter).

τωρα κολλησα κ δεν το βρισκω. ειμαι σιγουρος 100% οτι γινεται. θυμαται κανεις?

 

Δοκίμασε να παίξεις κάποιο βίντεο ή μουσική και χαμήλωσε τέρμα το media volume. Όταν θα τραβήξεις μετα φωτογραφία δεν θα ακούγεται ο ηχος του κλειστρου.

 

μονιμη λυση:

-root the phone

-mount the system partition as r/w

-go to /system/media/audio/ui

-rename file camera_click.ogg

Link to comment
Share on other sites

Good newssss :D

 

H Lenovo μαζί με άλλα high end κινητά, θα αναβαθμίσει και 6 middle range, στα οποία περιλαμβάνεται και το S660!!! :shifty:

 

http://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/lenovo-announces-android-44-kitkat-updates-for-6-mid-range-smartphones-567987

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Good newssss :D

 

H Lenovo μαζί με άλλα high end κινητά, θα αναβαθμίσει και 6 middle range, στα οποία περιλαμβάνεται και το S660!!! :shifty:

 

http://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/lenovo-announces-android-44-kitkat-updates-for-6-mid-range-smartphones-567987

 

Με αφορμή αυτό, ψάχνω σήμερα το κινητό μου να δω εάν υπάρχει κάποιο κουμπί για Software Update, αλλά δεν. .....το κινητό το πήρα από Vickmall, Rooted Multilanguage.. ....

 

Πως θα κάνουμε το update?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όταν θα βγει η αναβάθμιση, θα υπάρξουν και οδηγίες από την lenovo ή και από τους guru του "αθλήματος" :D
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Good newssss :D

 

H Lenovo μαζί με άλλα high end κινητά, θα αναβαθμίσει και 6 middle range, στα οποία περιλαμβάνεται και το S660!!! :shifty:

 

http://gadgets.ndtv.com/mobiles/news/lenovo-announces-android-44-kitkat-updates-for-6-mid-range-smartphones-567987

Για τα S930, S650, S820, S920 και P780 έχει γίνει η αναβάθμιση σε 4.4 εδώ και αρκετό καιρό. Στο επίσημο site της official ROM της Lenovo, της VIBE, μπορεί να δει κάποιος ποιες συσκευές μπορούν να υποστηρίξουν την VIBE. Προς το παρόν, το S660 δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτές, όπως επίσης προς το παρόν η γλώσσα στο μενού της VIBE είναι κινέζικα και αγγλικά μόνο, δεν έχουν ελληνικά.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...