Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ιδιο παρατηρησα κι εγω οταν παω να καλεσω με bluetooth μπαινει σε λειτουργια πτησης κι ετσι κοβει το σημα και την κληση , ακουω μετα οτι δεν υπαρχει δικτυο. Αν το βαλω μονο σε λειτουργια gsm θα? χασω κατι??

 

Αν το βάλεις σε μόνιμη λειτουργία GSM δεν χάνεις τίποτα, αν δεν χρησιμοποιείς 3g δίκτυο για πλοήγηση. Μπορείς και μέσω gsm, αλλά με πολύ πιο αργές ταχύτητες.

 

Το καλό με την εφαρμογή που ανέφερα, είναι πως κάνει την εναλλαγή με ένα πάτημα του widget, κάτι το οποίο δεν βρήκα σε καμία άλλη, γιατί οι περισσότερες παρείχαν μεν μια συντόμευση για να πας στο μενου "Δίκτυα", αλλά και πάλι ήθελες άλλες δύο κινήσεις για να κάνεις την εναλλαγή. Κάτι χρονοβόρο και επικίνδυνο για μένα, όπου το BT το χρησιμοποιώ στο αμάξι κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις μια συντόμευση απο οποιοδήποτε μενου QuickShortcutMaker

http://Https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sika524.android.quickshortcut&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω σε kitkat αλλά θέλω να αποφύγω να ξαναπεράσω όλα τα προγράμματα επαφές κτλ, η εφαρμογή της lenovo SYNCit κάνει δουλειά ή υπάρχει κάποιος πιο αξιόπιστος/εύκολος/γρήγορος τρόπος;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναβαθμίσω σε kitkat αλλά θέλω να αποφύγω να ξαναπεράσω όλα τα προγράμματα επαφές κτλ, η εφαρμογή της lenovo SYNCit κάνει δουλειά ή υπάρχει κάποιος πιο αξιόπιστος/εύκολος/γρήγορος τρόπος;

 

Εγώ έχω αυτό : http://www.fjsoft.at/en/downloads.php στον Υπολογιστή

και αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fjsoft.myphoneexplorer.client στο κινητό και κάνω τη δουλειά μου , τουλάχιστο με τις επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Με FlashTool βαλε μια αλλη ROM και ολα θα γινουν οπως τα θελεις

 

Thanks

Ολα οκ αλλα περασα την125. Βεβαια έχω δεί μεγάλη διαφορά με την μπαταρία ( δεν ξερω αν παίζει ρόλο η ρομ). Tο μόνο που με εκνευρίζει είναι τα κινέζικα. Υπάρχει κάποια ρόμ η οποία να είναι σαν την 116 και να περνάει με flashtools?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανάμεσα σε pandawill και minideal ξέρετε ποιο στέλνει πιο σύντομα? Έχω ένα haier w910 και με ψήνει μια αναβάθμιση σε μπαταρία :)

koliri84.blogspot.com

Cycling Routes and more

Link to comment
Share on other sites

Το minideal.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια εχω ενα ΜΙΚΡΟ προβληματακι...

Εδω και μηνες εχω την X-Vibe στο κινητο και ολα ηταν μια χαρα,

Χθες ομως, το κινητο δεν ανοιγε μεσα στην Rom και εκλεινε -ανοιγε συνεχεια μεχρι το logo του ΛΕΝΟΒΟ , μια φορα καταφερα να μπω μεσα στην ρομ , αλλα με το που πατησα για κλασμα δευτερολεπτου το power button κλεινει και ξανα τα ιδια .Παταω Vol-UP kai Vol-Down ,και δεν εμπαινε ουτε στην Recovery....μονο με PowerButton και Vol-Down με ελεγε κατι για 1 sec και μετα ξανα εκλεινε και ανοιγε

Πατησα το power button να κλεισει , και αυτο τιποτα , εκλεινε ανοιγε μονο του ....αφου το βραδυ το εβγαλα εκτος δωματιου γιατι εκανε και αυτην την μικρη δονηση οταν ανοιγει και κλεινει ...

Σημερα, με τα πολλα, το φλασαρα ξανα την ΡΟΜ , και τωρα δεν το κανει αυτο που εκανε , αλλα δεν μου ανοιγει με τιποτα , το βαζω στο pc και δεν το αναγνωριζει ....τουλαχιστον σταματησε να ανοιγει μονο του συνεχεια.

Εαν πατησω το Κοκκινο κουμπακι απο μεσα για να το κανω τοτε ανοιγει και κλεινει ξανα και ξανα , οποτε στην ουσια πιστευω το flash δεν πετυχε αν και στο τελος με βγαζει Πρασινο κυκλο..Υπαρχει καμια περιπτωση να φταει το FirmWare?

Link to comment
Share on other sites

Η xvibe εχει προβλημα με το storage, ειτε με repartition ειτε οχι.

(Ιδιαιτερα στην 2η περιπτωση απογοητευτηκα πολυ που κρασαρε μετα κανα μηνα, απαραδεκτο. Νομιζω το εχουμε αναφερει).

Μην την βαλει κανενας, εκτος αν θελει μια rom περιορισμενης χρονικης διαρκειας.

Επισης πρεπει να εχω αναφερει οτι το theme manager που δινουν εξτρα, ειναι μολυσμενο, το εχω πει και στο xda και κανεις δεν απαντησε...

 

Εβαλες παλι την ιδια?

Αν ναι, ξεχασε την και βαλε αλλη.

 

Προσωπικα ειχα δοκιμασει 3-4 νεες και επισης δημιουργησαν προβλημα και 'γυρισα' στην παλια καλη ελαφρια Life.

Ειναι δυστυχως πολλες οι πειραγμενες rom που φαινεται στην αρχη να παιζουν σωστα και αργα ή γρηγορα τα 'φτυνουν'.

Σε χρηστες που δεν θελουν δοκιμες, θα προτεινα μονο στοκ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημέρα και χρονια πολλα να ρωτησω κατι....εχω την viberom 1407 πολύ καιρο και και με πολλες δοκιμες και σημερα ενώ εκανε αναβαθμίσεις το playstore μου ειπε τελος μνημης...λεω να κανω repartition μπορω σε αυτή την ρομ μεσω twrp η πρεπει να ξαναφλασαρω 135 από την αρχη???
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα καθαρισε λιγη μνημη με μια εφαρμογη τυπου app2sd και περασε μερικες στην sd.

Αν χρειαστει, ξηλώσε και καναδυο που ειναι μονο στην phone storage που δεν χρησιμοποιεις συχνα.

Τα repartitions σημερα δουλευουν και αυριο κρασαρουν, 2 που δοκιμασα, εσκασαν (η μια σε μια βδομαδα αν και ενσωματωμενο μαλιστα στην ρομ, η αλλη σε ~1 μηνα), γι'αυτο δεν ξαναβαζω ποτέ, εκτος αν το κινητο γινει δευτερευων και το εχω για πειραματα.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα καθαρισε λιγη μνημη με μια εφαρμογη τυπου app2sd και περασε μερικες στην sd.

Αν χρειαστει, ξηλώσε και καναδυο που ειναι μονο στην phone storage που δεν χρησιμοποιεις συχνα.

Τα repartitions σημερα δουλευουν και αυριο κρασαρουν, 2 που δοκιμασα, ενσωματωμενα μαλιστα σε ετοιμες ρομ, εσκασαν (η μια σε μια βδομαδα, η αλλη σε 2 μηνες), γι'αυτο δεν ξαναβαζω ποτέ, εκτος αν το κινητο γινει δευτερευων και το εχω για πειραματα.

 

ποια επιλογή για την καλυτερη μνημη θα πρεπει να εχω στο storrage τελικα???

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, σημερα ολοι μιλατε για το προβλημα μου ? ή μιλατε απλα γενικα ?

Λοιπον , ξαναλεω ...

Το κινητο ειχε την X-vibe του χικαπ , καπως ετσι λεγεται αυτος ο ρωσος

Τι μπορει να κανει ?

Οταν το βαζω για 1 λεπτο στην πριζα , τοτε ανοιγοκλεινει απλα μονο του , μεχρι το λενοβο δηλαδη bootloop , μεχρι που να παει στο 0% και να μην κανει τιποτα αλλο!

Δεν μπορω να μπω στην recovery ,οταν μπαινω, μετα απο 1 sec ξανακανει bootloop , (ειτε εχω την sd μου μεσα , ειτε οχι ) !!

Λετε να φταει με την Χ-vibe που ειχα κανει repartition ?

Δεν ξερω...Δοκιμασα και αυτην εδω να βαλω αλλα παλι τα ιδια http://www.needrom.com/download/rom-android-4-4-2/

Την Version 4 !

Οι official της lenovo μπαινουν λενε με την Sd , εγω καλα καλα δεν μπορω να μπω στο recovery μου ..

Ποια αλλη να βαλω?

Επισης εκανα και ενα Threat sto Xda develop , τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα αλλα εκει μιλαω με εναν αλλον τυπο

http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/help/switch-off-bootloop-t2848291

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταφερα και του εβαλα την lenovo official ειναι στα κινεζικα ομως.

το προβλημα τωρα ειναι οτι οταν η οθονη μαυριζει , και πρεπει να παταμε το Power button για να ανοιξει ,τοτε ξανα κλεινει μονο του

Εντομεταξυ εκλεισε και 1-2 φορες ξανα μονο του οσο ηταν κανονικα μεσα στην ΡΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταφερα και του εβαλα την lenovo official ειναι στα κινεζικα ομως.

το προβλημα τωρα ειναι οτι οταν η οθονη μαυριζει , και πρεπει να παταμε το Power button για να ανοιξει ,τοτε ξανα κλεινει μονο του

Εντομεταξυ εκλεισε και 1-2 φορες ξανα μονο του οσο ηταν κανονικα μεσα στην ΡΟΜ

 

glix σε 'σενα ειχα απαντησει στο μηνυμα σου, για την xvibe. Αφου δοκιμασες αλλη ρομ και εχεις προβλημα, μαλλον ειναι hardware πλεον. Για σιγουρια, δοκιμασε ακομη μια αλλη ρομ.

 

ποια επιλογή για την καλυτερη μνημη θα πρεπει να εχω στο storrage τελικα???

Τι εννοεις ποια επιλογη, απο που?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την xvibe με repartition κάτι μήνες,δύο μήνες τώρα το έχω σε φούλ χρήση για πρώτη συσκευή,δεν αντιμετώπισα καποιο πρόβλημα και παραμένω σε αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Καμια αντίρρηση αλλά αφου χτυπαει σε καποιους, πρεπει να αναφερθει, ωστε να μην πεσουν απο τα συννεφα οι επομενοι.

Νομιζω οτι χτυπαει οταν φτασει σε ορια στο οποιοδηποτε storage...

Τεσπα, σε μενα χτυπησε 2 φορες, και με και χωρις repartition, ειδικα το χωρις, μου φανηκε καπως, θα μπορουσα να το ψαξω περαιτερω αλλα το εχω για επαγγελματικη χρηση το κινητο, δεν ειχα περιθωρια πειραματισμων, ουτε χρονο, κατ'ευθειαν ξηλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε nekromanths, στανταρντ την external να βαλεις, θεωρω οτι εχεις γρηγορη καρτουλα και μεγαλυτερο μεγεθος, σωστα?

Βολευει απο πολλες αποψεις (πχ backups καθως και media αρχεια τα οποια δεν χανονται αν παθει κατι το κινητο ή η ρομ κλπ).

Κατοπιν με app2sd μεταφερεις αυτες που μεταφερονται απο phone σε storage (οπου storage εχεις προεπιλεξει την external).

Αν καποια πχ παιχνιδια δεν μεταφερονται, παιξτα οσο θελεις και μετα ξηλωσε τα.

Επισης πολλες εφαρμογες μεταφερονται χανοντας τα widget τους, εφ'οσον δεν τα θελουμε να τα χρησιμοποιουμε, καλως να μεταφερθουν και αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Καμια αντίρρηση αλλά αφου χτυπαει σε καποιους, πρεπει να αναφερθει, ωστε να μην πεσουν απο τα συννεφα οι επομενοι.

Νομιζω οτι χτυπαει οταν φτασει σε ορια στο οποιοδηποτε storage...

Τεσπα, σε μενα χτυπησε 2 φορες, και με και χωρις repartition, ειδικα το χωρις, μου φανηκε καπως, θα μπορουσα να το ψαξω περαιτερω αλλα το εχω για επαγγελματικη χρηση το κινητο, δεν ειχα περιθωρια πειραματισμων, ουτε χρονο, κατ'ευθειαν ξηλωμα.

 

Ούτε κουβέντα πως πρέπει να λέγονται τα προβλήματα της κάθε ρομ για αποφυγή προβλημάτων.Στο δικόμου δεν έφτασα στο όριο του αποθηκευτικου χώρου και γιαυτο δεν αντιμετώπησα το πρόβλημα ακόμη.

 

Φίλε nek4d τελικά στην LiFe έκανες διαμερισμό της μνήμης με (P780_LiFe_v02_ReParted_Data_aroma.zip) δουλεύει εντάξει ή όχι;

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο και επεσα πανω σε αυτο.....

 

http://www.aliexpress.com/item/Lenovo-Phone-RAM-3GB-ROM-16G-Lenovo-New-Phone-Z2-MTK6592-Octa-core-Mobile-phone-5/1827920018.html

 

Ειναι το γνησιο?

Τι λεει η πειρα σας?

 

Καμια καλυτερη - φθηνοτερη προταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μακριά... Lenovo P780+ δεν έχει βγάλει η εταιρία. Πρόκειται για κλώνο που στο εσωτερικό του σίγουρα δεν έχει αυτά που υπόσχεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθε το κινητό μου από merimobiles και θέλω να αλλάξω ρομ.Θέλω αυτήν http://www.needrom.com/download/lenovo-p780-vibe/ αλά δεν έχω ξανασχοληθεί μπορεί καποιος να με βοηθήσει;Το κινητό είναι χωρίς root.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...