Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην το πάρεις από etotalk. Δες vickmall, minideal, geekbuying.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην το πάρεις από etotalk. Δες vickmall, minideal, geekbuying.

 

εχω αγορασει αλλη μια φορα και εμεινα ευχαριστημενος...απλα κολαω στο αν εχει γοριλλα η οχι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος σου βγαίνει ακριβότερο σωστά; Πάντως κοίταξα στο gsmarena και δεν γράφει κάτι για gorilla glass.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τα "πάντα" για τα modem, εδω >

http://lenovo-forums.ru/topic/1702-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D1%8F-p780/

 

Τελικα, εχουμε κατασταλαξει ποιο παιζει καλυτερα στα Ελληνικα δικτυα?

Εκτος του καλου v51, τι λενε οσοι εχουν δοκιμασει ακομη 2-3?

 

Αφορμη, η προσφατη αλλαγη rom, με modem, απο:

P780.v52 (x-vibe, βασιζεται σε κινεζικο firmware/modem)

σε

V101_modem_P780 (απο 'ρωσικη' row rom)

οπου το σημα μου επεσε κατα πολυ.

Εχοντας την κινεζικη εκδοση του κινητου, ειναι αναμενομενο, οπως εχει αναφερθει απο παλιά, αλλά η διαφορά στην πραξη ειναι πολυ μεγαλη, θα το γυρισω αυριο κιολας.

Εν τω μεταξυ ας δουμε τι λετε και εδω και αν μπορεσουμε να βγαλουμε καποια κοινα συμπερασματα, θα ειναι καλο και βολικο για ολους τους κατοχους, τωρινους και μελλοντικους.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δουλεύω το P780.v52 (x-vibe).Απο όσα είχα δοκιμάσει στην περιοχή μου κοσμοτε και βονταφον είναι το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Τα "πάντα" για τα modem, εδω >

http://lenovo-forums.ru/topic/1702-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB%D1%8F-p780/

 

Τελικα, εχουμε κατασταλαξει ποιο παιζει καλυτερα στα Ελληνικα δικτυα?

Εκτος του καλου v51, τι λενε οσοι εχουν δοκιμασει ακομη 2-3?

 

Αφορμη, η προσφατη αλλαγη rom, με modem, απο:

P780.v52 (x-vibe, βασιζεται σε κινεζικο firmware/modem)

σε

V101_modem_P780 (απο 'ρωσικη' row rom)

οπου το σημα μου επεσε κατα πολυ.

Εχοντας την κινεζικη εκδοση του κινητου, ειναι αναμενομενο, οπως εχει αναφερθει απο παλιά, αλλά η διαφορά στην πραξη ειναι πολυ μεγαλη, θα το γυρισω αυριο κιολας.

Εν τω μεταξυ ας δουμε τι λετε και εδω και αν μπορεσουμε να βγαλουμε καποια κοινα συμπερασματα, θα ειναι καλο και βολικο για ολους τους κατοχους, τωρινους και μελλοντικους.

 

Εχω δοκιμασει αρκετα modem firmware και αυτη τη στιγμη εχω βαλει το V20_modem_P780.

Το βλεπω αρκετα καλο και ισως λιγο καλυτερο απο το V50,V51 που ειχα πιο πριν.

Να πω οτι φοραω πανω την ROM 1347 του minideal με Ελληνικα και TWRP recovery.

Οταν βρω ευκαιρια θα δοκιμασω και τα : V23 modem S920 , V52 modem S920 , V16 modem P780 ,V17 modem S920 και V23 modem S920.

Εδω να πω οτι πριν αρκετο καιρο ειχα διαβασει στο Ρωσσικο φορουμ οτι το S920 και το Ρ780 εχουν τα ιδια ακριβως modem οποτε και τα firmware ειναι ιδια.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα θα ηθελα να πω και κατι περι ROM/Recovery.

Ισως αρκετοι να μπερδευονται το πως θα περασουν ενα recovery ή να μην μπορουν να το περασουν.(μου ετυχε και εμενα).

Λοιπον μια ευκολη λυση ειναι η παρακατω την οποια τη δοκιμασα και μου βγηκε.

Κατεβασα τη 1347 και φυσικα ειχε το stock Recovery.Οσες προσπαθιες εκανα για να περασω το Αγγλικο TWRP , απετυχα.

Ψαχνοντας βρηκα το ευκολο για μενα τροπο.Κατεβασα το TWRP για κινεζικη ROM μιας και η 1347 ειναι κινεζικη στη βαση της. Ανοιξα τη ROM και εσβησα το recovery.img και το Checksum.ini απο το φακελο.Εκανα αντιγραφη το αρχειο του recovery που ειναι image στο φακελο της ROM και μετανομασια σε recovery.img

Ανοιγμα το Flash tool και επιλογη το Scatter txt , φλασαρισμα κανονικα και αφου τελειωσε εκανα οτι θελει (Power +volume up+ volume down) και ειδα οτι ειχε μεσα πλεον την TWRP Recovery.

Στη φωτο ειναι σημειωμενα τα δυο αρχεια που ειπα παραπανω. Ελπιζω να βοηθησει αυτο το τρικ σε οποιον δεν μπορει/καταφερει να αλλαξει τη stock recovery

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τα φώτα σας

Αποφάσισα χθές να απεγκαταστήσω κάποια περιττά απο το κινητό ( google maps, street view, hangouts, google books, ειδήσεις .......). το πρόβλημα είναι οτι μαλλον απεγκατάστησα και το ενεργό wallpaper και τώρα το κινητό δεν ανοίγει. Βγάζει μόνο το logo της lenovo και σταματάει εκεί.

help!!!!!!!!!. αν περάσω ρομ θα διορθωθεί?????

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τα φώτα σας

Αποφάσισα χθές να απεγκαταστήσω κάποια περιττά απο το κινητό ( google maps, street view, hangouts, google books, ειδήσεις .......). το πρόβλημα είναι οτι μαλλον απεγκατάστησα και το ενεργό wallpaper και τώρα το κινητό δεν ανοίγει. Βγάζει μόνο το logo της lenovo και σταματάει εκεί.

help!!!!!!!!!. αν περάσω ρομ θα διορθωθεί?????

Με FlashTool βαλε μια αλλη ROM και ολα θα γινουν οπως τα θελεις

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το lenovo p780 γύρω στους 3 μήνες πολύ καλό κινητό και είμαι ευχαριστημένος.Πριν δυο εβδομάδες μου έπεσε χωρίς θήκη και ξεκίνησε να χάνει το σήμα έπειτα το έβρισκε κάποιες φορές κόλλαγε και δεν δούλευε ούτε το reset και στο τέλος έχασε εντελώς το σήμα.Το πήγα σε ένα κατάτημα να το κοιτάξουν στην αρχή είπαν ότι δεν έχει θέμα hardware όλα δουλεύουν κανονικά και πως θα το στείλουν στο εργαστήριο τους για software.Έπειτα από δυο εβδομάδες αναμονής μου είπαν ότι έκαναν ότι μπορούσαν και ότι δεν φτιάχνεται.Έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει εξωτερικά σημάδια στείλε το Κίνα και άστους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το έχω βρει στο ebay με τιμή από 145 ευρώ

http://www.ebay.com/itm/5-0-Lenovo-P780-Dual-SIM-1G-RAM-QUAD-CORE-Android-4-2-GPS-3G-SmartPhone-4000mAH-/261473943053?pt=Cell_Phones&var=&hash=item3ce10fbe0d

Ερώτηση?

1. Είναι γνήσιο?

2. Σε lenovo δίκαρτο, προτείνετε κάποιο καλύτερο μοντέλο (ας είναι και ακριβότερο)?

3. Η μπαταρία του πόσες μέρες κραταει περίπου (stand by) με λογική χρήση?

HUAWEI HONOR 6, XIAOMI REDME NOTE 3 PRO
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το έχω βρει στο ebay με τιμή από 145 ευρώ

http://www.ebay.com/itm/5-0-Lenovo-P780-Dual-SIM-1G-RAM-QUAD-CORE-Android-4-2-GPS-3G-SmartPhone-4000mAH-/261473943053?pt=Cell_Phones&var=&hash=item3ce10fbe0d

Ερώτηση?

1. Είναι γνήσιο?

2. Σε lenovo δίκαρτο, προτείνετε κάποιο καλύτερο μοντέλο (ας είναι και ακριβότερο)?

3. Η μπαταρία του πόσες μέρες κραταει περίπου (stand by) με λογική χρήση?

 

1) Γνησιο φαινεται, αλλα γιατι να το παρεις απο εκει και οχι απο τα γνωστα μαγαζια που ειναι δοκιμασμενα, κανουν δωρακια, ξερουν πως να τα στειλουν για το τελωνειο, βαζουν rom/γλωσσα κλπ και το εχουν και φθηνοτερα?!

 

2) Εχουν βγει λιγα καλυτερα μοντελα και αναμενονται νεα μοντελα. (Απο αλλους κατασκευαστες εχουν βγει "παπαδες" σε καλυτερα μοντελα). Δες στα "γνωστα μαγαζια" που ανεφερα, δεν λεω ονοματα γιατι καποτε μου καταλογησαν οτι διαφημιζω, μερικα μαγαζια θα τα βρεις ευκολα και εδω στο φορουμ, στις σελιδες/θεματα των αντιπροσωπων τους.

 

3) Κραταει πολυυυυυ... Εξαρταται σαφως και κυριως απο τον τροπο χρησης. Πλεον, εχει σημασια και η ρομ, κυκλοφορουν καποιες νεες ρομ με τις οποιες κραταει λιγοτερο απο τις παλαιές.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίσζουμε να έχουμε ακόμα το κινητό με την μεγαλύτερη μπαταρία, παιδιά, ή έχει βγει και κάποιο άλλο με εφάμιλη;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τα THL 4400 και THL 5000.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καποιες φορες ενω ειμαι σε καποια εφαρμογη μου πεταει μηνυμα " δυστηχως η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει" κ την κλεινει. Μου τ κανει στις ρυθμισεις κ στους χαρτες κ καπου αλλου αλλα δεν θυμαμαι,δεν τ κανει παντα. 4.4.2 baralajdiV7
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις, φταιει η ρομ.

Μπορει με ψαξιμο και δοκιμες να βρεις τι ακριβως φταιει και να το διορθωσεις.

Ισως να σου προτεινει κατι αλλο καποιος φιλος εδω.

Εγω θα αλλαζα ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει αυτη η ρομ,κανει κ αναβαθμισεις καθε τοσο στις στανταρ εφαρμογες κ την βρισκω!!! Κατι αλλο, το λεντ που δεν αναβει σε ειδοποιησεις email,facebook κτλ. Μπορουμε ν το διορθωσουμε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το σημαντικότερο πρόβλημα για μένα με την rom του minideal (s1347row), είναι το πρόβλημα που υπάρχει με το bluetooth, και ενώ είσαι συνδεδεμένος σε συσκευή bt, και έχεις επιλέξει λειτουργία δικτύου auto mode (gsm/wcmda) για την 1η sim, τότε δεν μπορείς να κάνεις κλήση από εκείνη την Sim και αυτό που συμβαίνει είναι να χάνει το σήμα και στις δύο κάρτες για κάποια ".

 

Η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι να γίνεται επιλογή "μόνο GSM" στην Λειτουργία Δικτύου. Επειδή όμως δεν υπήρχε καμία συντόμευση για να συμβαίνει αυτό χωρίς το ψάξιμο στις ρυθμίσεις (κάτι εκνευριστικό και χρονοβόρο), κάθισα και έψαξα στο Play Store και βρήκα την εφαρμογή MTK Control. Αυτή παρέχει την δυνατότητα widget που κάνει άμεσα εναλλαγή μεταξύ GSM μονο και Auto Mode. Επίσης έχει κι άλλες λειτουργίες για τις 2 sim, που είναι πολύ χρήσιμες. Και όλα αυτά με 0.99€. Μου έλυσε το πρόβλημα που είχε με το bug στο bluetooth...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μια καλή σταθερή rom ? Δεν με ενδιαφέρει εάν ειναι kit kat !!

Ευχαριστώ πολύ ,

 

Χρήστος .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θελεις root/recovery, βαλε οπωσδηποτε μια official.

Απο τις αλλες, σου προτεινω την Life 0.7, ειναι ελαφρια και με καλη διαχειριση μπαταριας (κατι που δεν συνεβει σε 2 kitkat που δοκιμασα και ξηλωσα τελικα). Την Life δεν την εχω πολυ καιρο, προς το παρον την κραταω και θα ξαναβαλω τον χειμωνα καμια αλλη νεοτερη, αφου καταγραφουν τυχον bugs. Να σημειωσω οτι δεν εχει το παλαιο συνηθισμενο προβλημα με τα αγνωστα νουμερα με το +30 country code, κατι που ακομη και νεες kitkat το εχουν...

Την x-vibe που μου αρεσε πιο παλια, την ξηλωσα επισης, μετα απο κανα μηνα, γιατι χτυπησε το storage ακομη και χωρις το repartition, το θεωρησα απαραδεκτο και δεν θελησα να το ψαξω καν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το σημαντικότερο πρόβλημα για μένα με την rom του minideal (s1347row), είναι το πρόβλημα που υπάρχει με το bluetooth, και ενώ είσαι συνδεδεμένος σε συσκευή bt, και έχεις επιλέξει λειτουργία δικτύου auto mode (gsm/wcmda) για την 1η sim, τότε δεν μπορείς να κάνεις κλήση από εκείνη την Sim και αυτό που συμβαίνει είναι να χάνει το σήμα και στις δύο κάρτες για κάποια ".

 

Η λύση σε αυτό το πρόβλημα είναι να γίνεται επιλογή "μόνο GSM" στην Λειτουργία Δικτύου. Επειδή όμως δεν υπήρχε καμία συντόμευση για να συμβαίνει αυτό χωρίς το ψάξιμο στις ρυθμίσεις (κάτι εκνευριστικό και χρονοβόρο), κάθισα και έψαξα στο Play Store και βρήκα την εφαρμογή MTK Control. Αυτή παρέχει την δυνατότητα widget που κάνει άμεσα εναλλαγή μεταξύ GSM μονο και Auto Mode. Επίσης έχει κι άλλες λειτουργίες για τις 2 sim, που είναι πολύ χρήσιμες. Και όλα αυτά με 0.99€. Μου έλυσε το πρόβλημα που είχε με το bug στο bluetooth...

 

το ιδιο παρατηρησα κι εγω οταν παω να καλεσω με bluetooth μπαινει σε λειτουργια πτησης κι ετσι κοβει το σημα και την κληση , ακουω μετα οτι δεν υπαρχει δικτυο. Αν το βαλω μονο σε λειτουργια gsm θα? χασω κατι??

Link to comment
Share on other sites

Τελικα, αυτο το επισης παλιό bug, δεν εχει λυθει σε καμια ρομ?

Θα δοκιμασω και στην τρεχουσα που εχω και αν δεν υπαρχει προβλημα θα σας πω.

 

Παντως δεν χρειαζεται να αγορασετε εφαρμογη, υπαρχουν λυσεις οπως widget που σε πανε κατευθειαν στα mobile network settings

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.curvefish.widgets.network2g3gonoff

μονο για αυτην την δουλεια, ή σε σετ πολλαπλων εργαλειων

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bartat.android.elixir.widget

Λογικα θα υπαρχει και κατι που θα κανει αμεσα εναλλαγη, δεν μου χρειαστηκε να το ψαξω περαιτερω, καθως στο νησι που βρισκομαι μονο 2g πιανει και σπανιως στην πρωτευουσα του νησιου 3g. Στο 2g εχουμε και οικονομια μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο παρατηρησα κι εγω οταν παω να καλεσω με bluetooth μπαινει σε λειτουργια πτησης κι ετσι κοβει το σημα και την κληση

Ίδια φαινόμενα είχα και στο Lenovo S820 με ένα Dacom K69 stereo bluetooth headset που είχα. Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι θέμα ROM ή λειτουργικού αλλά συσκευής και συμβατότητας με τα bluetooth. Αγόρασα ένα Lenovo LBH308 Bluetooth με λιγότερα από 10 € και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, πιθανόν γιατί είναι και τα δύο Lenovo...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...