Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ντε και καλα ηθελε η ανηψια μου να μπει στον χωρο του Κινεζικου τηλεφωνου,εγω εχω το coolpad f1 και η μαμα της το lenovo s650 που της ειχα παραγγειλει εγω,της προτεινα ασυζητητη να παρει το coolpad f1 μιας και ειναι κλασεις ανωτερο απο το lenovo s650 το κολημα της ηταν κυριος οτι δεν ηξερε την μαρκα coolpad (ειμαι σιγουρος για αποφυγη κοροιδεματος απο συμαθητες,ασχετα που δεν το παρεδεχεται!) βρε αμαν ζαμαν να της googlaρω για να της δειξω οτι η coolpad ειναι αν οχι ισξια σε μεγεθος εταιρια αλλα ακομη και μεγαλυτερη απο την lenovo αλλα ντε και καλα ηθελε lenovo αλλα δεν ηθελε και ιδιο με της μανας της ετσι της παρηγγειλα το S820 !

Το πηρα απο vickmall ,ποια ρομ φωραει μηπως ξερει κανεις?

Ποιοτικα σε σχεση με το lenovo s650 τι λεει(μιας και το s650 δεν μου αρεσε καθολου ποιοτικα και μαλιστα το θεωρω και κατωτερο ποιοτικα σε σχεση με το πολυ φθηνοτερο thl t5s της γυναικας μου!)

Απο ταχυτητα πως τα παει ο MTK6589 σε συγκριση με τον MTK6582?

Απο θεμα καμερας επισης τι λεει?

Και ποια ειναι η πιο καλη σταθερη και γρηγορη ρομ που κυκλοφορει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αμα δεν στώσεις διάβασμα δεν κάνεις δουλειά:p

ρε papg δεκτό το αστειάκι αλλα σε παρακαλώ δώσε μου και τις σελίδες που πρέπει να διαβάσω για να το κάνω

γενικά είδα τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν αλλα δεν είδα κάτι σχετικά με την αλλαγή για root κινητό από 4.2 σε 4.4

αν μπορείς κανε τον κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, για να περάσεις ROM χρειάζεσαι να βάλεις ένα recovery στα αγγλικά. Εγώ ακολούθησα αυτές τις οδηγίες (βήμα 2ο) για να βάλω το CWM Recovery. Προσοχή, θα πρέπει το κινητό σου να έχει κινέζικη έκδοση ROM και όχι ROW, αυτό το βλέπεις από τη version του κινητού σου. Αφού μπει το CWM, μετά μπορείς να φλασάρεις όποια ROM θες, τα gapps και το root. ROMs θα βρεις στο needrom (custom & official), ενώ στο site της VIBE βρίσκεις τις νεότερες εκδόσεις της official ROM, η V1.5 & V2.0 είναι 4.4.2 kitkat (με γλώσσα αγγλικά και κινέζικα μόνο). Root και gapps για την νεότερη 4.4.2 V2.0 δες εδώ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ,

μολις παρελαβα το S820 και ειχα την ιδεα να το κανω system update , ετσι εχασε οτι ειχε περασει ο προμηθευτης (το οποιο αντιληφθηκα μετα το update φυσικα!!!) και τωρα ειμαι με τι vide ui , πολυ καλο αλλα μου βγαζει αρκετα "κινεζικα" σε εφαρμογες και κυριως στο lenovo store , υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης (δεν εχω θεμα με τα αγγλικα ουτε με το vibe ισα ισα δειχνει πολυ καλο , αλλα με τα κινεζικα υπαρχει θεμα) ...

 

ενα δευτερο ερωτημα , που λογω των 60+ σελιδα δε καταφερα να εντοπισω , ειναι εαν υπαρχει καποιος οδηγος για περασω το google apps ή γενικοτερα μια αλλη rom (εαν δεν μπορεσω να κανω το vibe ετσι οπως το θελω)

 

******> πως βλεπω απο την εκδοση του κινητου οτι εχω κινεζικη εκδοση ROM ? (εαν μπρω στο recovery vol+/power εκει ολα ειναι κινεζικα, αρκει αυτο?)

 

******> εκανα δοκιμη με το flash tool οπως περιγρφετε στο βημα 2 που αναφερει στο ποιο πανω ποστ ο "AndreasQTEK" , αλλα μετα το download και συνδεοντας το κινητο παιρνω μυνημα λαθος με κωδικο 8038 [sp flash tool error : ( 8038 )] , εχει κανεις καμια ιδεα τι ειναι "τουτο" ?

 

 

καθε βοηθεια θεμιτη

σας ευχαρσιτω

Edited by makfor
Link to comment
Share on other sites

Εάν δε κάνω λάθος, δεν υπάρχει ROW (Rest of World) έκδοση της VIBE ακόμα, οπότε θεωρώ μάλλον δεδομένο ότι η έκδοση που έχεις είναι κινέζικη. Όσο για την εγκατάσταση του CWM με τις οδηγίες από xda, αυτές αναφέρονται σε εγκατάσταση με εγκατεστημένη "παλιάς κοπής" κινέζικη ROM, εννοώ όχι VIBE, οπότε πιθανόν το σφάλμα να οφείλεται σε αυτό. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να περαστεί το CWM πάνω σε VIBE;

 

Το κινέζικο recovery είναι το μαμά recovery της Lenovo και αυτό θέλουμε να αντικαταστήσουμε με το αγγλικό CWM για να κάνουμε τη δουλειά μας.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για την ανταποκριση ,

 

τι θα μου προτεινατε να κανω ωστε να εχω μια εκδοση χωρις κινεζικα ? ή να βαλω google apps ?

 

****> εαν καταφερνα (πως αραγε?) μεσα απο το recovery menu να κανω επαναφαρα θα ειχα λογικα την παλιας "κοπης" rom και θα βοηθουσε αυτο να βρω λυση ?

 

****> τελικα βρηκα πως να κανω το reset

... και σε λιγο θα δοκιμασω να περασω το CWM ... δυστυχως δεν παιρναει , το flash tool βγαζει και παλι το λαθος !!!

 

καμια ιδεα ?

 

ευχαριστω

Edited by makfor
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτή τη στιγμή ποια έκδοση έχεις; Δες από τις ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο ποια έκδοση λειτουργικού έχεις.
Link to comment
Share on other sites

android version 4.4.2

baseband s820.v101, 2014/03/12

build number vibeui_v1.5_1427_2_st_s820

Έχεις ακόμα τη VIBE και συγκεκριμένα τη πιο πρόσφατη stable έκδοση της V1.5 δηλαδή λειτουργικό android 4.4.2. Το κακό με την stable έκδοση είναι ότι δε μπορείς να βάλεις Google Play, για κάποιο λόγο δεν επιτρέπει την εγκατάστασή του. Σκοπός σου είναι να βρεις τρόπο να περάσεις το αγγλικό CWM recovery για να μπορέσεις να βάλεις κάποια ROM που να δέχεται Google Play. Ξέρει κάποιος πως περνάμε το CWM πάνω σε VIBE;

 

antutu ποιο ειναι το μεγαλυτερο σκορ και με ποια ρομ?

Εγώ έχω δοκιμάσει το σκορ στο Antutu με VIBE V1.5 και V2.0, 16.000+ στη πρώτη, 14.500 περίπου στη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το τηλ. θα ερθει ρουταρισμενο και κατα πασα πιθανοτητα με 4.2.2 ρομ,μπορω να κανω update μεσο τηλεφωνου σε 4.4.2?

Αν ναι Ελληνικα θα εχει το τηλ.,και μου το συνιστατε ναι η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το τηλ. θα ερθει ρουταρισμενο και κατα πασα πιθανοτητα με 4.2.2 ρομ,μπορω να κανω update μεσο τηλεφωνου σε 4.4.2?

Αν ναι Ελληνικα θα εχει το τηλ.,και μου το συνιστατε ναι η οχι?

 

αν και δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε σχετικος , αυτο εκανε και ο μικρος και την πατησε , στην ουσια ΕΓΩ την "πατησα" καθως πλεον ολα ειναι στα κινεζικα, επιλεγω ελληνικα στο πληκτρολογικο και αγγλικα στο μενου αλλα δεν εχει google app store , ενω το lenovo store ειναι στα κινεζικα ... !!!! απο χτες προσπαθω να βρω λυση μιας και το κινητο ειναι για τον μικρο και μου εχει φαει το "κεφαλι" χαχα

 

εχω βρει για την ωρα αυτο εδω και εχω στειλει μυνημα να μου απαντησει καθως απο την μια θελει $2 (οκ δεν ειναι προβλημα) ενω απο την αλλη καποιος αναφερει οτι δεν δουλευει το google apps και email ... οποτε εαν δεν βρεθει κατι αλλο για την ωρα ειμαι σε αναμονη και θα σου προτεινα να μη κανει κατι

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε την S820_S129_130513 με Ελληνικά και πλήρες λειτουργική απο γνωστό Κινεζομαγαζο περιμένετε να την ανεβάσω.
Link to comment
Share on other sites

antutu ποιο ειναι το μεγαλυτερο σκορ και με ποια ρομ?

Με αυτήν έβγαλε 16300 το κινητό ..http://www.needrom.com/mobile/aosp-android-4-4-2-kitkat-discovery-v1-0-s820-cn/

έχει πλήρως ελληνικά ..το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι ότι δεν λειτουργούν τα notification led..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Εάν δε κάνω λάθος, δεν υπάρχει ROW (Rest of World) έκδοση της VIBE ακόμα, οπότε θεωρώ μάλλον δεδομένο ότι η έκδοση που έχεις είναι κινέζικη. Όσο για την εγκατάσταση του CWM με τις οδηγίες από xda, αυτές αναφέρονται σε εγκατάσταση με εγκατεστημένη "παλιάς κοπής" κινέζικη ROM, εννοώ όχι VIBE, οπότε πιθανόν το σφάλμα να οφείλεται σε αυτό. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως να περαστεί το CWM πάνω σε VIBE;

 

Το κινέζικο recovery είναι το μαμά recovery της Lenovo και αυτό θέλουμε να αντικαταστήσουμε με το αγγλικό CWM για να κάνουμε τη δουλειά μας.

Εγω εχω πανω στο τηλ την 1421 με το cwm κανονικα.το τηλ το εχω παρει απο Απριλη.το αναφερω αυτο γιατι σε 2 τηλ που παρελαβα πριν 1 μηνα ειχα το ιδιο error.ενω σε παλιοτερες παραγγελειες δεν ειχα προβλημα.στα 2 τελευταια ομως ειχα προβλημα με φλασαρισμα απο flash tool.εχω γραψει καποια post πιο πισω

Link to comment
Share on other sites

Έχω το S820 απο τον απρίλιο.

Πάντα είχα θέμα με το σήμα να μην ειναι τέλειο αλλα δεν έδινα σημασία.

Έχω λιγο καιρό που άλλαξα απο Cosmote σε Vodafone και το σήμα ειναι χειριστο εως ανυπαρκτο.

Με άλλη συσκευη (ΖΤΕ V967s) η ίδια sim vodafone εχει full σημα. Αρα φταίει το κινητό.

 

Το αγόρασα απο minideal.

Εχω δοκιμάσει τη Vibe ROM. version 1401 κ 1415 ακολουθώντας τη διαδικασία απο xda developers.

Εχω δοκιμάσει να αλλάξω τα modem v51 και v52.

Πάλι το σημα ειναι ανυπαρκτο/χαλια ειτε GSM ειτε WCDMA.

 

Αν βάλω εκδοση ROW θα αλλάξει κάτι;

Αν βάλω άλλη ROM οπως MIUI?

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες με το δικο του λειτουργικο εαν δουλευει σωστα ? εαν το κανεις "factory reset" , το σημα εχει προβλημα ή οχι ? [εαν δουλευει κανονικα τοτε το προβλημα ειναι το software , αλλιως ειναι το κινητο] ... με καθε επιφυλαξη σε οσα γραφω
Link to comment
Share on other sites

Μοορεις να γραψεις που παμε για αυτη τη ρύθμιση

Φίλε μου έβαλα κ εγώ την vibe UI 2.0.Θέλω απλά να σε ρωτήσω πως θα αναβαθμίσω το contact manager?έχω την έκδοση 2.7

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποιες μέρες σε χρήση με τη νέα ROM της VIBE (την 2.0) να αναφέρω ότι θεωρώ ότι είναι εξαιρετική. Ίσως ο,τι καλύτερο έχει βγει σε επίσημη VIBE. Πολύ γρήγορη, χωρίς κολλήματα ή lag-αρίσματα. Τη root-αρα κανονικά flash-άροντας μέσω CWM το 4.4Root.zip και πέρασα αυτά τα gapps πάλι μέσω CWM. Όλα δουλεύουν άψογα. Επίσης, όπως προανέφερα και παραπάνω, έχει το Contact Manager επιλογή που λύνει το πρόβλημα με την αναγνώριση με και χωρίς το +30. Επιλογή φυσικά που υποθέτω ότι εάν αναβαθμίσει κάποιος τον Contact Manager στην έκδοση που έχω εγώ (3.0) λογικά θα του βγάλει αυτή την επιλογή, άσχετα εάν τρέχει VIBE 2.0 ή 1.5.

 

Φίλε μου έβαλα κ εγώ την vibe UI 2.0.Θέλω απλά να σε ρωτήσω πως θα αναβαθμίσω το contact manager?έχω την έκδοση 2.7

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στις επαφές σου, πατάς το πλήκτρο του μενού (τρεις οριζοντιες γραμμές μέσα σε ένα τετράγωνο), more features and settings, about lenovo address book, upgrade.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις στις επαφές σου, πατάς το πλήκτρο του μενού (τρεις οριζοντιες γραμμές μέσα σε ένα τετράγωνο), more features and settings, about lenovo address book, upgrade.[/quote

Σε ευχαριστώ.Το έκανα.Κ στην επιλογή number match bits βάζω 7 ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπαίνεις στις επαφές σου, πατάς το πλήκτρο του μενού (τρεις οριζοντιες γραμμές μέσα σε ένα τετράγωνο), more features and settings, about lenovo address book, upgrade.

Σε ευχαριστώ.Το έκανα.Κ στην επιλογή number match bits βάζω 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες οδηγίες ακολουθείς; Εγώ ακολούθησα κατά γράμμα αυτές τις οδηγίες και δε συνάντησα πρόβλημα.

 

παιζει κανενα βιντεακι με τα βηματα ενα ενα ??? ειμαι ασχετος και δεν πολυκαταλαβαίνω τις ορολογιες....

ειμαι απελπισμενος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάτι σε βίντεο, πάντως δεν είναι κάτι δύσκολο, αρκεί να καταλάβεις σε τι αναφέρεται κάθε φορά ο οδηγός...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιζει κανενα βιντεακι με τα βηματα ενα ενα ??? ειμαι ασχετος και δεν πολυκαταλαβαίνω τις ορολογιες....

ειμαι απελπισμενος....

 

Οι οδηγίες είναι τυφλοσούρτης, αν δεν σου είναι κατανοητό το τι γίνεται, καλύτερα να μην ασχοληθείς με τέτοια πειράγματα μέχρι να αποκτήσεις τη σχετική εξοικείωση και να καταλάβεις τι είναι αυτά που διαβάζεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...