Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2597590&page=85 .

Εκανα freeze όσες εφαρμογές βρήκα στη λίστα του danero2005 (#845) και είδα αισθητή μείωση στην κατανάλωση μπαταρίας.

Είμαι έτοιμος για εγκατάσταση έκδοσης 1429 DEV (baralajbi edition) το έχει δοκιμάσει κανείς ?

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι με την τελευταια official v1.5 1427 και το τρελο ειναι οτι δεν μπορω να βρω πως βαζεις φωτογραφια στο lock screen....εχει κανεις το ιδιο θεμα?

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με την τελευταια official v1.5 1427 και το τρελο ειναι οτι δεν μπορω να βρω πως βαζεις φωτογραφια στο lock screen....εχει κανεις το ιδιο θεμα?

Από την 1.5 του S820 που θυμάμαι, πας από εκεί που αλλάζει το wallpaper και κάπου εκεί, αφού βρεις τι θέλεις να βάλεις, σου έχει επιλογή που σου λέει εάν αυτή τη φωτό τη θες για desktop ή για το lockscreen ή και για τα δύο. Και εγώ είχα βασανιστεί για να το βρω αλλά ήταν μπροστά στα μάτια μου...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω. Πλεον δεν την εχει αυτη την επιλογη.... Ακομα το ψαχνω!

 

Edit: Το βρηκα. Φταίει το update του launcher. Τον εκανα uninstall και μου εβγαλε την επιλογη.... Τραγικο!!

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει..

Από την στιγμή που στο vickmall το έχει πιο φθηνά γιατί να το πάρεις από το aliexpress?

 

ε καλά, 3 ευρώ διαφορά :) Αλλά μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του θέματος αποφάσισα να μην το πάρω. Πολλά, ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα ρε παιδιά, πραγματικά πρέπει να το έχετε μετανοιώσει όλοι...

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

ε καλά, 3 ευρώ διαφορά :) Αλλά μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του θέματος αποφάσισα να μην το πάρω. Πολλά, ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα ρε παιδιά, πραγματικά πρέπει να το έχετε μετανοιώσει όλοι...

 

Προσωπικά δε το μετάνιωσα καθόλου. Ίσα ίσα που το θεωρώ μια από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Κοίτα, ότι το θέλει το σκάλισμά του το θέλει, νομίζω όλοι θα συμφωνήσουν σε αυτό. Είτε root & gapps στην stock rom, είτε αναβάθμιση σε πιο καινούργια rom, πρέπει να ασχοληθείς λίγο. Προσωπικά το έχω το μικρόβιο και σκαλίζω όλες τις συσκευές που περνάνε από τα χέρια μου. Με το συγκεκριμένο, και με τους οδηγούς που έχουν γράψει τα παιδία στο παρόν thread ήταν σχετικά απλά τα πράγματα.

Έφαγα άπειρες ώρες όσο περίμενα να έρθει διαβάζοντας εμπειρίες άλλων χρηστών απλά για να μην κάνω καμιά πατάτα από την βιασύνη μου.

Μόλις ήρθε έφαγα όλο κ όλο μια ώρα να το κάνω update στην τελευταία official 4.4.2 stable rom με root + gapps και να βάλω τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (το μόνο που μου λείπει είναι το recovery).

 

Από εκείνη τη στιγμή και μετά 2 προβλήματα είχα. Το ένα είχε να κάνει με την αναγνώριση των κλήσεων (έχω Cosmote & Wind - αναγκαστικά με το χέρι διπλοί αριθμοί σε όλες τις επαφές με και χωρίς το +30) και το άλλο με διπλές ειδοποιήσεις στα sms με την εγκατάσταση του go sms pro που λύθηκε και αυτό με τη βοήθεια των παιδιών εδώ μέσα (το NotifyClean του xposed).

 

Εκτός από αυτά ευτυχώς δεν μου παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. Λειτουργεί όπως ακριβώς πρέπει.

 

Για εμένα προσωπικά, που έψαχνα ένα δυνατό android smartphone, Dual sim dual active, με καλή κάμερα & gps ήταν μονόδρομος η συγκεκριμένη επιλογή - απλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

 

Πρόβλημα είναι για εμένα η ενσωματωμένη μπαταρία, η έλειψη sdcard, το μέγεθος της οθόνης (προτιμώ 4,7" - 5" max) αλλά αυτά τα ήξερα από πριν, τα ζύγισα και συμβιβάστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε έφαγα όλο κ όλο μια ώρα να το κάνω update στην τελευταία official 4.4.2 stable rom με root + gapps και να βάλω τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (το μόνο που μου λείπει είναι το recovery).

 

Yπάρχουν κάπου τα βήματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν κάπου τα βήματα?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5425379#post5425379

 

Απλά, μια διαφορά, σε win 8.1 δε μου δούλευε το sideload, δούλεψε σε xp.

Link to comment
Share on other sites

Thanx! Η εγγύηση χάνετε με αυτό το update?

 

Θεωρητικά ναι (λόγω root).

Πρακτικά όχι καθώς αν δεν κάνω λάθος - ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος - μπορείς πάντα να γυρίσεις στην μαμά 4.2.2 rom όπου δεν φαίνεται ότι έχει γίνει κάτι, εκτός κ αν υπάρξει πρόβλημα λόγω του οποίου δεν μπορείς να βάλεις την rom.

 

Προσωπικά το έλεγξα με το που ήρθε στα χέρια μου και αφού βεβαιώθηκα ότι όλα δούλευαν κανονικά άρχισα το σκάλισμα. :p

Link to comment
Share on other sites

Rootαρισμένο θα ρθει οπότε μάλλον μάλλον δε θα υπάρχει θέμα. Αναφέρομαι φυσικά στην εγγύηση του μαγαζιού και όχι της Lenovo.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την vibe 2.0 dev και έχει θέμα με την θερμοκρασία και την μπαταρία. Κάποιο process το κρατάει ανοιχτό. Οπότε και γύρισα στην τελευταία stable.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την vibe 2.0 dev και έχει θέμα με την θερμοκρασία και την μπαταρία. Κάποιο process το κρατάει ανοιχτό. Οπότε και γύρισα στην τελευταία stable.

σε ποια stable rom γύρισες πίσω?:)

p.s εχει καποιος τον κωδικο απο την νεα ρομ του baralajbi? Lenovo K910 4.4.2 VibeUI 2.0 Multilang GAPPS να την δοκιμασω και εγω?

Link to comment
Share on other sites

σε ποια stable rom γύρισες πίσω?:)

p.s εχει καποιος τον κωδικο απο την νεα ρομ του baralajbi? Lenovo K910 4.4.2 VibeUI 2.0 Multilang GAPPS να την δοκιμασω και εγω?

 

εδώ θα την βρείς http://rom.lenovo.com/xiazai_k910_nk.html

και συγκεκριμένα VIBEUI_V1.5_1427_3_ST_K910 .

 

o Baralajbi για την καινούργια ρομ άλλαξε τον κωδικό του. Η γνώμη μου είναι αν δεν χρειάζεσαι τα Ελληνικά στα μενού, τότε βάλε την παραπάνω, το ίδιο είναι, εγώ αυτό έκανα τώρα και μόλις βγεί η stable 2.0 θα κάνω το ίδιο.

 

Όσο αφορά το κινητό, ναι έχουμε 2 θεματάκια 1. Ελληνικά και 2. υπερθέρμανη κάποιες φορές, το οποίο οφείλεται σε κάποιες εφαρμογές.

 

Από εκεί και πέρα αν δεν θέλει κάποιος να το σκαλίσει, και μαμά όπως είναι μια χαρά λειτουργεί. Ο lenovo launcher είναι παρόμοιος με του Huawei.

 

Αν θέλει κάποιος δίκαρτο με αυτά τα χαρακτηριστικά, όπως προαναφέρθηκε, δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή και σε αυτή την τιμή τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που θέλουμε να κάνουμε τώρα, και το συζητάμε λίγο και στο xda, έιναι να προσπαθήσουμε να περάσουμε cyanogenmod στο K910.

Αλλά για αυτό χρειαζόμαστε την open source rom για το κινητό. Αν την διαθέσει η lenovo τότε, θα μπορέσουμε να έχουμε 1 κινητό που πραγματικά θα φυσάει.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

εδώ θα την βρείς http://rom.lenovo.com/xiazai_k910_nk.html

και συγκεκριμένα VIBEUI_V1.5_1427_3_ST_K910 την 1423 έχω του Baralajbi και είναι αρκετά καλή θα έλεγα

 

o Baralajbi για την καινούργια ρομ άλλαξε τον κωδικό του. Η γνώμη μου είναι αν δεν χρειάζεσαι τα Ελληνικά στα μενού, τότε βάλε την παραπάνω, το ίδιο είναι, εγώ αυτό έκανα τώρα και μόλις βγεί η stable 2.0 θα κάνω το ίδιο.απλά ήθελα να παίξω με τις ρομ αλλά θα περιμένω την stable έκδοση, έχεις δίκιο :)

 

Όσο αφορά το κινητό, ναι έχουμε 2 θεματάκια 1. Ελληνικά και 2. υπερθέρμανη κάποιες φορές, το οποίο οφείλεται σε κάποιες εφαρμογές.

 

Από εκεί και πέρα αν δεν θέλει κάποιος να το σκαλίσει, και μαμά όπως είναι μια χαρά λειτουργεί. Ο lenovo launcher είναι παρόμοιος με του Huawei.

 

Αν θέλει κάποιος δίκαρτο με αυτά τα χαρακτηριστικά, όπως προαναφέρθηκε, δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή και σε αυτή την τιμή τώρα.συμφωνώ απόλυτα πιο vff για δικαρτο δεν υπάρχει αυτήν την στιγμή

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό που θέλουμε να κάνουμε τώρα, και το συζητάμε λίγο και στο xda, έιναι να προσπαθήσουμε να περάσουμε cyanogenmod στο K910.

Αλλά για αυτό χρειαζόμαστε την open source rom για το κινητό. Αν την διαθέσει η lenovo τότε, θα μπορέσουμε να έχουμε 1 κινητό που πραγματικά θα φυσάει.

άντε να δούμε πότε για να γίνει turbo το κινητακι :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ε καλά, 3 ευρώ διαφορά :) Αλλά μετά την ολοκλήρωση της ανάγνωσης του θέματος αποφάσισα να μην το πάρω. Πολλά, ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα ρε παιδιά, πραγματικά πρέπει να το έχετε μετανοιώσει όλοι...

 

Όχι. Η συσκευή δεν διατίθεται στην ευρωπαϊκή αγορά και γιαυτό (έστω και κακώς) δεν έχει βγει ευρωπαϊκή rom. Αυτό από μόνο του σε οδηγεί σε κάποιος συμβιβασμούς που μπορείς να τους κάνεις σε σχέση με αυτά που παρέχει η συσκευή. Προβλήματα λοιπόν δεν έχει εκτός των κάποιων θεμάτων υπερθέρμανσης αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link για την τελευταία έκδοση IdeaFriend_v3.0.286.140630.c6ec4eb_xxhdpi.apk .

Επίσης έκανα update το SNAPit στην 3.6.7 μέσα απο την εφαρμογή και μου εμφάνισε παράλληλα και μια κινεζιά barcode scanner

που δεν ξέρω πως να τη στείλω.

Παραμένω με την 1429 DEV (baralajbi edition) και είμαι ευχαριστημένος παρά την αυξημένη θερμοκρασία όταν το ζορίζω παραπάνω.

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link για την τελευταία έκδοση IdeaFriend_v3.0.286.140630.c6ec4eb_xxhdpi.apk .

Επίσης έκανα update το SNAPit στην 3.6.7 μέσα απο την εφαρμογή και μου εμφάνισε παράλληλα και μια κινεζιά barcode scanner

που δεν ξέρω πως να τη στείλω.

Παραμένω με την 1429 DEV (baralajbi edition) και είμαι ευχαριστημένος παρά την αυξημένη θερμοκρασία όταν το ζορίζω παραπάνω.

 

φίλε μου και εγώ πήγα εκεί :1429 DEV (baralajbi edition) αλλά είδα ότι έχει πολλή μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας :confused:,

επίσης το securiti ενώ το παγώνω με το titanium pro μετά από κάθε reboot επανέρχεται και θέλει ξανά freeze ξανα :cry+ το οτι ο contact manager κρασαρει : ετσι ξαναγύρισα στην 1.5 1423 version . εσύ παρατήρησες κάτι?

Edited by talstar
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Η ποιο σταθερή ειναι η official stable,

 

εδώ θα την βρείς http://rom.lenovo.com/xiazai_k910_nk.html

 

και συγκεκριμένα VIBEUI_V1.5_1427_3_ST_K910.

 

Έχουν σταματήσει οι υπερθερμάνσεις και η μπαταρία με λογική χρήση φτάνει την 1 1/2 μέρα περίπου.

έχω ανοιχτά συνέχεια τα wifi/3g/Data/BT και 2 sim ταυτόχρονα.

Ηλίας

OnePlus 6 8/128GB Mirror Black :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Η ποιο σταθερή ειναι η official stable,

 

εδώ θα την βρείς http://rom.lenovo.com/xiazai_k910_nk.html

 

και συγκεκριμένα VIBEUI_V1.5_1427_3_ST_K910.

 

Έχουν σταματήσει οι υπερθερμάνσεις και η μπαταρία με λογική χρήση φτάνει την 1 1/2 μέρα περίπου.

έχω ανοιχτά συνέχεια τα wifi/3g/Data/BT και 2 sim ταυτόχρονα.

καλήμερα. θα ήθελα να την περάσω άλλα δεν είναι ρουτ ,νομιζω :confused:και δεν έχει και ελληνικά :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μας λετε και εμας το password του baralajb να την δοκιμασουμε και εμεις; :P

 

τσέκαρε pm :cool:

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα. θα ήθελα να την περάσω άλλα δεν είναι ρουτ ,νομιζω :confused:και δεν έχει και ελληνικά :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τσέκαρε pm :cool:

 

Ευχαριστω για το password. Root μπορεις να την κανεις κανονικα και Ελληνικα μπορεις να βαλεις να ειναι ολες οι εφαρμογες με εφαρμογες στυλ morelocal 2. Απλα θα εχεις Αγγλικο μενου. Τα Ελληνικα στο baralajb τα εδωσα εγω. Τα εβγαλα απο την row rom tou s860 που εχει official ελληνικα η ρομ.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το password. Root μπορεις να την κανεις κανονικα και Ελληνικα μπορεις να βαλεις να ειναι ολες οι εφαρμογες με εφαρμογες στυλ morelocal 2. Απλα θα εχεις Αγγλικο μενου. Τα Ελληνικα στο baralajb τα εδωσα εγω. Τα εβγαλα απο την row rom tou s860 που εχει official ελληνικα η ρομ.

 

η διαδικασία είναι ίδια όπως την περιγράφεις στον οδηγό για root, gapps k.lp ?

και για ελληνικα απλα κανω istall το morelocale2?

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία είναι ίδια όπως την περιγράφεις στον οδηγό για root, gapps k.lp ?

και για ελληνικα απλα κανω istall το morelocale2?

 

Ναι ετσι ακριβως. Ειναι ευκολο. Αρκει να του παρεις τον αερα.Εγω εφαρμογη εχω το locale & language αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα στο playstore. Αν δεν υπαρχει δωσε ενα email να στην στειλω αν θες αν και με τις αλλες εφαρμογες το ιδιο ειναι.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ακριβως. Ειναι ευκολο. Αρκει να του παρεις τον αερα.Εγω εφαρμογη εχω το locale & language αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα στο playstore. Αν δεν υπαρχει δωσε ενα email να στην στειλω αν θες αν και με τις αλλες εφαρμογες το ιδιο ειναι.

 

θα το δοκιμασω σημερα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...