Jump to content

Lenovo A660


foreno
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Όταν συνδέεις τον υπολογιστή με το καλώδιο, δείχνει να φορτίζει; Με τον συνδυασμό πατημένο vol+ ή/και vol- και Power button δεν κάνει τίποτα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν συνδέεις τον υπολογιστή με το καλώδιο, δείχνει να φορτίζει; Με τον συνδυασμό πατημένο vol+ ή/και vol- και Power button δεν κάνει τίποτα;

 

Απαντω στην θεση του Υιου μου :)

1) Δεν δειχνει να φορτιζει ουτε στην πριζα ουτε στο pc.

2) Τιποτε απολυτως, το ''επιασε νεκρα'' :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχεις δει; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1943442

Δεν μου έχει τύχει αλλά φαίνεται να δουλεύει.

Για το a660 λογικά κάνεις αυτά που λέει μέσα στο SHOW για να μπεις στο META MODE και χρησιμοποιεις το flash tool

For MT6575/ 77

With the battery out, hold the volume up, don't let go & plug in the USB cable will activate META mode for few seconds...Typically, you need to click Download at SP Flash Tool before entering META mode or it will auto disconnected...

 

για το flash tool δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1982587

 

Έχει ανεβάσει κι ο freewin εδώ μια rom

Το έβαλα στο mediafire εδώ το link: http://www.mediafire.com/download/6v1i0uzjqny8e0w/A660International%2Bversion%2Bof%2Bthe%2Bfirmwar....rar

Ναι, έγινε δουλειά με τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα μιας και δεν ειδα να γινεται κατι εσταλη ''συνεργειο'' :lol: και τελειωσε το θεμα (πιστευω δηλ μιας και αποτελεσματα δεν γνωριζω ακομη) :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υποθέτω θα έχει απαντηθεί αλλά είναι μπόλικες οι σελίδες, οπότε λίγη ανοχή please :) ...

Θέλω να του κάνω full wipe/reset, το ρουτάρισμα με το οποίο ήρθε, google play κλπ θα χαθει κι οπότε πρέπει να ξαναγίνει μετά, ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλω να του κάνω full wipe/reset, το ρουτάρισμα με το οποίο ήρθε, google play κλπ θα χαθει κι οπότε πρέπει να ξαναγίνει μετά, ή όχι;

 

Δεν θα χαθούν root και google play μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το lenovo μου ειναι ρουταρισμενο . Για να βαλω καινουργια ρομ , αρκει να ακολουθησω τις οδηγιες απο εδω : http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a660-lewaos-rom/ ;

Installation:

 

1) Download the ROM and copy it to an external SD card root directory

 

2) Rebbot into Recovery (Press power button + volume up button during shutdown state. Release power button after powering on).

3) Press Wipe Data / Factory Reset to delete all user data

4) Press Wipe Cache and Dalvik Cache

5) Install zip from sdcard

6) Restart the phone to complete the installation

 

Γιατι στο 5ο βημα δεν εβλεπε τη ρομ . Μηπως πρεπει να κανω κατι προσθετο ;

Εχω τον android system recovery

Edited by helen7
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο έχεις αποθηκεύσει το zip αρχείο της ROM που θες να εγκαταστήσεις; Στην εξωτερική SD κάρτα ή στην εσωτερική μνήμη;
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα στην sd και ολα οκ . Ακολουθησα παλι τα βηματα και οταν εκανα apply update from sd card εβγαλε το παρακατω μηνυμα. Μαλλον πρεπει να εγαταστησω το cwm . Και δεν εχω ιδεα πως εγκαθισταται . Εχω φτασει ως εδω http://bm-smartphone-reviews.blogspot.nl/2012/02/complete-guide-to-clockworkmod-recovery.html , αλλα δε ξερω ποιο απ τα δυο να επιλεξω.

- MT65x3 flashing tutorial

- MT6516 flashing tutorial

Edited by helen7
Link to comment
Share on other sites

Την ξαναπερασα στην sd και ολα οκ . Ακολουθησα παλι τα βηματα και οταν εκανα apply update from sd card εβγαλε το παρακατω μηνυμα. Μαλλον πρεπει να εγαταστησω το cwm . Και δεν εχω ιδεα πως εγκαθισταται . Εχω φτασει ως εδω http://bm-smartphone-reviews.blogspot.nl/2012/02/complete-guide-to-clockworkmod-recovery.html , αλλα δε ξερω ποιο απ τα δυο να επιλεξω.

- MT65x3 flashing tutorial

- MT6516 flashing tutorial

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις custom rom απο stock recovery που μάλλον έχεις. Πρέπει να περάσεις την cwm και μετά να φλασάρεις την rom Που έχεις στην SD card. Θα βρείς την cwm εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899245 (ποστ 2). Στη συνέχεια ξεζίπαρε το αρχείο βρες το recovery.A660.cybermaus ρίξτο χύμα στην sd και μέσω Mobile uncle tools κάνε recovery update. Έχεις πλεον cwm recovery στο κινητό σου και απο εκεί μπορείς να φλασάρεις οτι θέλεις.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Σε Α660 μιας φίλης που της είχα φέρει από Minideal ξαφνικά (και μετά από επανεκκίνηση που έκανε γιατί είχε χάσει το σήμα), ανοίγει, βγάζει το Logo της Lenovo με την προβλεπόμενη δόνηση αλλά στη συνέχεια εμφανίζει ένα recovery στα αγγλικά με την επικεφαλίδα Factory Mode χωρίς κάποιο άλλο εικονίδιο. Έχει κάποιες επιλογές από κάτω αλλά το μόνο ενεργό πλήκτρο είναι το Volume Up όπου απλά επιλέγει την πρώτη επιλογή (νομίζω λέει Item Check). Ξέρουμε τι είναι αυτό και πως λύνεται; Α, μου είπε επίσης ότι πριν λίγες μέρες της είχε βγάλει μία ειδοποίηση στο notification bar στα κινέζικα. Δε ξέρει τι ήταν, προφανώς θα το πάτησε...
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς θα ήθελα να ζητήσω την κατανόηση των mod/admin που ανοίγω νέο θέμα για το συγκεκριμένο πρόβλημα ενός Lenovo A660, θα παρακαλούσα όμως να αφήσετε το θέμα για μία δύο μέρες μήπως το συγκεκριμένο το έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτοχος άλλου μοντέλου Lenovo και μπορέσει να με βοηθήσει. Μετά ευχαρίστως να το μεταφέρετε στο σχετικό θέμα ή να το διαγράψτε. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Όπως έγραψα και στο θέμα του Α660, αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα: Σε Α660 μιας φίλης που της είχα φέρει από Minideal ξαφνικά (και μετά από επανεκκίνηση που έκανε γιατί είχε χάσει το σήμα), ανοίγει, βγάζει το Logo της Lenovo με την προβλεπόμενη δόνηση αλλά στη συνέχεια εμφανίζει ένα recovery στα αγγλικά με την επικεφαλίδα Factory Mode χωρίς κάποιο άλλο εικονίδιο. Έχει κάποιες επιλογές από κάτω αλλά το μόνο ενεργό πλήκτρο είναι το Volume Up όπου απλά επιλέγει την πρώτη επιλογή. Ξέρουμε τι είναι αυτό και πως λύνεται; Α, μου είπε επίσης ότι πριν λίγες μέρες της είχε βγάλει μία ειδοποίηση στο notification bar στα κινέζικα. Δε ξέρει τι ήταν, προφανώς θα το πάτησε. Συνημμένα βάζω και μία φωτό της πρώτης εικόνας του Factory Mode.

 

Προσπάθησα να περάσω νέα ROM με τη χρήση SP flash tool, η εγκατάσταση δείχνει να γίνεται κανονικά, βγαίνει στο τέλος μήνυμα για επιτυχή εγκατάσταση (πράσινος κύκλος OK) αλλά και πάλι όταν πάω να το ανοίξω βγαίνει στο ίδιο Factory Mode.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπως αποδείχτηκε, το πρόβλημα δεν ήταν με τη ROM ή το recovery αλλά με το κουμπί Volume Down το οποίο για κάποιο λόγο μένει πατημένο και ανοίγοντας το τηλέφωνο μπαίνει σε Factory Mode (ουσιαστικά ο συνδυασμός power + Volume Down μπαίνει σε factory mode). Σιγά σιγά το πρόβλημα δείχνει να μειώνεται και πλέον τις περισσότερες φορές το τηλέφωνο ανοίγει κανονικά. Βέβαια, μέχρι να φτάσω σε αυτό το συμπέρασμα, έμαθα όλες τις τεχνικές για πέρασμα ROM με χρήση SP Flash Tool, Format κινητού, επαναφορά IMEI κ.λπ. Το κινητό φαίνεται ότι έχει γενικότερο πρόβλημα αφού η οθόνη κάνει κάποιες στιγμές ένα τρέμουλο, TILT σε απλά ελληνικά...!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επειδη δεν μπορω να διαβασω 75 σελιδες...τελικα ειναι αξιοπιστο κινητακι το Α660; Tο γλυκοκοιταει ενας φιλος και τον προβληματιζει και το γεγονος οτι ειναι πλεον ειναι παλιο κινητο (εχει κοντα 18 μηνες που βγηκε). Τι λετε; Αξιζει να το παρει καποιος σημερα;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να διαβασω 75 σελιδες...τελικα ειναι αξιοπιστο κινητακι το Α660; Tο γλυκοκοιταει ενας φιλος και τον προβληματιζει και το γεγονος οτι ειναι πλεον ειναι παλιο κινητο (εχει κοντα 18 μηνες που βγηκε). Τι λετε; Αξιζει να το παρει καποιος σημερα;

 

Καποιος κατοχος καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος κατοχος καμια γνωμη?

 

Εξαρτάτε αν σε ενδιαφέρει η στεγανότητα και το βρίσκεις σε καλή τιμή.Αν και εχει RAM:512MB δεν έχει πρόβλημα σε νορμάλ χρήση, εγώ το έχει η κόρη μου και το έχει σχίσει δεν καταλαβαίνει χριστό.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε αν σε ενδιαφέρει η στεγανότητα και το βρίσκεις σε καλή τιμή.Αν και εχει RAM:512MB δεν έχει πρόβλημα σε νορμάλ χρήση, εγώ το έχει η κόρη μου και το έχει σχίσει δεν καταλαβαίνει χριστό.

 

Ευχαριστω για την απαντηση!! :) Εγω του προτεινω το S750 μιας και ειναι πολυ καλυτερο, πιο καινουργιο και δεν υπαρχει τεραστια διαφορα στην τιμη, αλλα δεν του αρεσει το χρωμα :wacko:

 

Το Α660 το βρισκει στα 120-130$. Οποιαδηποτε αλλη γνωμη ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η συσκευή δεν προτείνεται πλέον. Με παλιά έκδοση λειτουργικού και χωρίς αναβαθμίσεις αν συμπεριλάβεις και την πολύ περιορισμένη πλέον ram, κοίταξε πιο σύγχρονες επιλογές. Αν το ip67 είναι απαραίτητο, το S750 είναι σίγουρα καλύτερη αγορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι για μενα αλλα για φιλο (εγω παρηγγειλα το Jiayu F1). Το γλυκοκοιταει λογω σχεδιασμου, ip67 και μικρης σχετικα οθονης. Ετσι κι αλλιως δεν εχει ιδιατερες απαιτησεις!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορείς να εγκαταστήσεις custom rom απο stock recovery που μάλλον έχεις. Πρέπει να περάσεις την cwm και μετά να φλασάρεις την rom Που έχεις στην SD card. Θα βρείς την cwm εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1899245 (ποστ 2). Στη συνέχεια ξεζίπαρε το αρχείο βρες το recovery.A660.cybermaus ρίξτο χύμα στην sd και μέσω Mobile uncle tools κάνε recovery update. Έχεις πλεον cwm recovery στο κινητό σου και απο εκεί μπορείς να φλασάρεις οτι θέλεις.

Σε υπέρ ευχαριστώ. 1,5 χρόνο τώρα ψάχνω πως θα διώξω τα κινέζικα από το Recovery Mode.....

Το κινητό μου κολλάει απίστευτα και είχα βρεί μια ROM E-Total από τα needrom και την εγκατέστησα στα τυφλά με το κινέζικο Recovery Mode. Δηλαδή πατούσα σχεδόν ότι μου φαινόταν για install zip from sd card.

1.Υπάρχει τρόπος να το κάνω wipe εντελώς χωρίς να έχω όμως πρόβλημα με το αρχικό root και το play store και να εγκαταστήσω μια σταθερή ελαφριά ROM?

2.Ποια ROM μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτή:

 

http://www.aliexpress.com/item/PISEN-mobile-phone-battery-lenovo-bl194-a520-a660-a690-a710e-mobile-phone-battery/1145749559.html

 

Είναι πολύ καλή, την είχα και εγώ όταν είχα το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...