Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.

Δηλαδη φιλε λες οτι αν μπαινεις μονο στην κανονικη εφαρμογη του φεισμπουκ, φαινεσαι με την κουκιδα και αν μπαινεις (και??) στην αλλη (μεσεντζερ) φαινεσαι με το τηλεφωνακι..??

 

Αυτο που μου λες επισης για το pc, μου το ειπες για το θεμα που εχω με τον ηχο...??

Συγγνωμη αν σε πρηζω...

 

Ναι το τελευταιο ηταν για το προβλημα που ειχες, αλλα δεν ξερω αν θα σε βοηθησει.

Επειδη νομιζω οτι μπερδεψαμε τους messengers, μηπως λες την συντομευση "messenger" που σου τη βγαζει σαν ξεχωριστη εφαρμογη στο κινητο ή αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.orca&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5mYWNlYm9vay5vcmNhIl0. ?

Εγω για την κανονικη ελεγα, δεν εγκατεστησα ποτε αυτη στο λινκ γιατι εμφανιζε μονιμα ενα τηλεφωνακι διπλα. Αλλα για να μην παιδευεσαι κι αλλο, κρατα μονο την κανονικη εφαρμογη του Facebook, και για να μιλας στο chat του Facebook (χωρις τηλεφωνακια κτλ) δοκιμασε αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spartancoders.gtok&feature=search_result.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το τελευταιο ηταν για το προβλημα που ειχες, αλλα δεν ξερω αν θα σε βοηθησει.

Επειδη νομιζω οτι μπερδεψαμε τους messengers, μηπως λες την συντομευση "messenger" που σου τη βγαζει σαν ξεχωριστη εφαρμογη στο κινητο ή αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.orca&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5mYWNlYm9vay5vcmNhIl0. ?

Εγω για την κανονικη ελεγα, δεν εγκατεστησα ποτε αυτη στο λινκ γιατι εμφανιζε μονιμα ενα τηλεφωνακι διπλα. Αλλα για να μην παιδευεσαι κι αλλο, κρατα μονο την κανονικη εφαρμογη του Facebook, και για να μιλας στο chat του Facebook (χωρις τηλεφωνακια κτλ) δοκιμασε αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spartancoders.gtok&feature=search_result.

Σ'ευχαριστω και παλι φιλε.

Την εφαρμογη που εχεις στο πρωτο λινκ εχω, δεν ξερω ποια συντομευση εννοεις (ποια ειναι αληθεια??)...

 

Για την δευτερη εφαρμογη που μου προτεινεις φιλε την εχω υποψην μου. Επειδη ομως εχουν γινει λιγο θαλασσα τα πραγματα με την αλλη, δεν την εχω δοκιμασει...

 

Αν εχω μονο την κανονικη εφαρμογη θα φαινομαι με κουκιδα, σωστα..??

Με την δευτερη εφαρμογη που μου ειπες πως θα φαινομαι?? Υπαρχει ρυθμιση για το ενα ή το αλλο (τηλεφωνακι ή κουκιδα)...??

Το ξερω οτι ειναι καλυτερα να την δοκιμασω εγω αλλα επειδη μαλλον την εχεις δουλεψει θα ηθελα να μου πεις...

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω και παλι φιλε.

Την εφαρμογη που εχεις στο πρωτο λινκ εχω, δεν ξερω ποια συντομευση εννοεις (ποια ειναι αληθεια??)...

 

Για την δευτερη εφαρμογη που μου προτεινεις φιλε την εχω υποψην μου. Επειδη ομως εχουν γινει λιγο θαλασσα τα πραγματα με την αλλη, δεν την εχω δοκιμασει...

 

Αν εχω μονο την κανονικη εφαρμογη θα φαινομαι με κουκιδα, σωστα..??

Με την δευτερη εφαρμογη που μου ειπες πως θα φαινομαι?? Υπαρχει ρυθμιση για το ενα ή το αλλο (τηλεφωνακι ή κουκιδα)...??

Το ξερω οτι ειναι καλυτερα να την δοκιμασω εγω αλλα επειδη μαλλον την εχεις δουλεψει θα ηθελα να μου πεις...

 

Με την κανονικη οταν ανοιξεις την συνομιλια απο το μενου, φαινεσαι κανονικα με κουκιδα, το ιδιο και με το Go chat. Η συντομευση που λεω εγινε με το τελευταιο update του Facebook, που προσθεσε δυο συντομευσεις και φαινονται σαν ξεχωριστες εφαρμογες στο μενου των εφαρμογων σου στο κινητο, μια που λεει "καμερα", και μια "messenger".

Link to comment
Share on other sites

Με την κανονικη οταν ανοιξεις την συνομιλια απο το μενου, φαινεσαι κανονικα με κουκιδα, το ιδιο και με το Go chat. Η συντομευση που λεω εγινε με το τελευταιο update του Facebook, που προσθεσε δυο συντομευσεις και φαινονται σαν ξεχωριστες εφαρμογες στο μενου των εφαρμογων σου στο κινητο, μια που λεει "καμερα", και μια "messenger".

Ωραια, το ξεκαθαρισαμε για την κουκιδα...

Για την εφαρμογη του μεσεντζερ που λες, εγω την κατεβασα στο κινητο (ειναι αυτη που ειχες βαλει στο πρωτο λινκ)....

Οσο για την εφαρμογη "καμερα", υπηρχε στο τηλεφωνο εγκατεστημενη (η φωτογραφικη??)...Εκτος αν ειναι καποια αλλη εφαρμογη που δεν γνωριζω...

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων :rolleyes:

Στο wildfire s νομίζω θα κάνει δουλειά,για να δούμε

Ευχαριστώ για τι ποστ.:)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορει επι εποχης iphone 3G

και κανει cache την ram στο flash disk

 

αυτο σου δινει εικονικη μνημη για να παιζεις παιχνιδια, να μην κολλαει κλπ

αλλα η flash disk ειναι πιο αργη και εχει και οριο ζωης.

 

βεβαια για συσκευη που κρατας μονο 1 χρονο

δεν νομιζω να προλαβει να σκοτωσει το flash disk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Autokill και είδα διαφορά στην ταχύτητα

Το κινητά μου τα κρατάω όσο μπορώ περισότερο οπότε με βλέπω με το HTC για τουλάχιστον 3 χρόνια :eek:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει με διαφορες rom, οποτε πιστευω οτι ειναι θεμα android:

η οθονη μου, πολλες φορες, για αγνωστο λογο, ανοιγει και κλεινει μονη της, στην login screen παντα.

Ισως το εχουμε ξανασυζητησει, ειπωθηκε οτι πιθανοτατα το προκαλουν ανοικτες διεργασιες, δηλαδη πας στο 'apps' στο 'running' και βλεπεις τι τρεχει εκει.

 

Πραγματικα ομως, δεν καταλαβαινω γιατι ΕΓΩ σαν χρηστης θα επρεπε να ασχολουμαι με αυτα τα πραγματα.

Απο τη στιγμη που οι εφαργμογες ΔΕΝ μου δινουν την δυνατοτητα να κανω exit ή close, και ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι τις δουλειες αυτες τις κανονιζει το ιδιο το android, γιατι λοιπον ολο κατι γινεται και εγω βλεπω την οθονη να αναβοσβηνει, λογω καποιας διεργασιας;

Να πω οτι κανω το καλυτερο που μπορω να κανω, οι εφαρμογες μου ειναι οσο το δυνατον ελεγμενες, ή απο το play, ή απο forum που δεκαδες χρηστες τις εχουν δοκιμασει.

Ε, τι αλλο πια να κανω?

 

Γιατι πρεπει να ασχολουμαι εγω με τετοια βλακωδη μικροπροβληματα;

 

Οπως και να χει, τι μπορει να γινει με αυτο το θεμα? Οπως ειπα, εχω αλλαξει διαφορες rom, κι επειδη το θεμα φαινεται καθαρα σοφτγουερικο, καταληγω οτι εχει να κανει με το android, καθως με τη συσκευη γενικα δεν εχω καποιο θεμα.

 

Λυνεται?

Link to comment
Share on other sites

αν το προβλημα ηταν γενικα το android, δεν πιστευεις οτι θα ταλαιπωριοταν πολυς κόσμος?? Κατι τετοιο ομως δεν συμβαινει. το προβλημα ειναι καποια εφαρμογη σου, ξεκινα να αφαιρεις προς τα πισω με χρονολογικη σειρα εγκαταστασης μεχρι να δεις οτι το προβλημα δεν υφισταται. Αν και το καλυτερο θα ηταν το αντιστροφο, αφου εισαι και εξοικειωμενος με εγκατασταση ρομ. Εγκατεστησε μια φρεσκια ρομ και σιγα σιγα βαζε τις εφαρμογες μεχρι να δεις ποια σε ενοχλει.
Link to comment
Share on other sites

μετεφερα καποιες εφαρμογες στην καρτα μνημης και τωρα μου τις διχνει αντι για 11 mb πχ μου διχνει 1,23 κατι εκει στην διαχειρηση των εφαρμογων...γιατι αυτο?και χαθηκαν καπως τα mb απο την εσωτερικη μνημη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

μετεφερα καποιες εφαρμογες στην καρτα μνημης και τωρα μου τις διχνει αντι για 11 mb πχ μου διχνει 1,23 κατι εκει στην διαχειρηση των εφαρμογων...γιατι αυτο?και χαθηκαν καπως τα mb απο την εσωτερικη μνημη

 

Να σου απαντήσω και εδώ;;;:lol::lol::lol::p

Άντε θα σου απαντήσω. Οι εφαρμογές πιάνουν λιγότερο χώρο στην sd απ ότι στην εσωτερική μνήμη. Το λόγο δε τον ξέρω, αλλά αυτό συμβαίνει!!

Link to comment
Share on other sites

Τα mb που δείχνει τώρα η διαχείριση εργασιών είναι λιγότερα γιατί δείχνει μόνο πόσο χώρο καταλαμβάνει η εφαρμογή στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Φυσικά δεν χάθηκαν τα δεδομένα, αλλά μεταφέρθηκαν στην sd.
Link to comment
Share on other sites

Τα mb που δείχνει τώρα η διαχείριση εργασιών είναι λιγότερα γιατί δείχνει μόνο πόσο χώρο καταλαμβάνει η εφαρμογή στην εσωτερική μνήμη της συσκευής. Φυσικά δεν χάθηκαν τα δεδομένα, αλλά μεταφέρθηκαν στην sd.

 

στην διαχειρηση εφαρμογων μου διχνει 60mb ελευθερα ενω στον αποθηκευτικο χωρο 47, κατι...αυτο δεν το καταλαβαινω...:p

 

οσο για την απαντηση σου...ααα οκ σε ευχαριστω απειρα:D

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έτσι και δεν έχω καταλάβει ακόμα το γιατί. Μπορεί στη διαχείριση εφαρμογών να μην υπολογίζονται τα mb της cache των εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έτσι και δεν έχω καταλάβει ακόμα το γιατί. Μπορεί στη διαχείριση εφαρμογών να μην υπολογίζονται τα mb της cache των εφαρμογών.

 

Αυτό φαντάστηκα και εγώ

Άρα έχω ελεύθερο 60 mb

Όχι 47:-D

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα γραψω τις απορίες μου εδω και αν είμαι σε λάθος τόπο παρακαλώ διορθώστε με. Απο το Πασχα είμαι ( ευτυχής) κατοχος του Asus trs 101. Συγχρόνισα τις επαφές μου με το outlook που το ειχα συγχρονισμένο με το samsung omnia i 800 (win mobile 6) αλλα το μαμισιο mail δεν τις υποστηρίζει με αποτελεσμα, ενω κατα τα άλλα ειναι πολυ καλό να μην μου είναι εύχρηστο οταν θελω να στειλω ή να προωθήσω μήνυμα. Υπαρχει τροπος να τις υποστηρίξει; Έβαλα το Κ9 που τις υποστηρίζει όμως εδω αλλο πρόβλημα. Όταν βάζω τούς παραλήπτες μονο στο bcc τα μηνύματα δεν φεύγουν. Δεν ξέρω που στο @€! πηγαίνουν αλλα σίγουρα όχι στους παραλήπτες.

Πρόσφατα εκανα format στον υπολογιστή, έβαλα win 7 64bit και office 10 64dit (τι το ήθελα) (εργαλείο δουλειάς), για να ανακαλύψω με έκπληξη ότι το Windows mobile center δεν υποστηρίζει το outlook 10 64 bit (!) και δεν μπορω να συγρονισω το omnia με τον υπολογιστή. (την ταμπλετα την συγρόνισα αλλά δεν μπήκαν όπως ήταν και στο κινητό ειναι που γράφω καινουριες σβήνω παλιες...) . Πριν στείλω το 10 64bit απο εκεί πού ήρθε έχει κανενας καμία ιδεα; Μπορώ (άραγε) να συγρονισω το κινητο (win mobile) με την android ταμπλέτα; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για email για το asus που να δουλεύει σωστά και να υποστηρίζει και ομάδες;

Ζητάω πολλά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα την καινούργια μου κάρτα SD τώρα πως παίρνω της εφαρμογές ,επαφές,από την μια στην αλλη; copy paste ; και σε πιο partition της τοποθετώ ;ακόμα τη είναι το swap partition το ποιο έφτιαξα (64MB)

Αλλά δεν εχω ιδέα τι είναι; και τι τοποθετώ εκεί :confused::rolleyes:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι Partition είχες στη πρώτη και στη δεύτερη και πέρνα με copy/paste ότι είχες στο αντίστοιχο διαμέρισμα της πρώτης, στη δεύτερη. Επαφές θα τις έχεις ούτως ή άλλως... Δεν έχει κάποια σχέση η κάρτα μνήμης..
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ότι Partition είχες στη πρώτη και στη δεύτερη και πέρνα με copy/paste ότι είχες στο αντίστοιχο διαμέρισμα της πρώτης, στη δεύτερη. Επαφές θα τις έχεις ούτως ή άλλως... Δεν έχει κάποια σχέση η κάρτα μνήμης..

Ευχαριστω ολα οκ τωρα:D

Να ρωτήσω ακόμα κάτι προσπαθώ να μεταφέρω της εξής εφαρμογές από την εσωτερική μνήμη στην κάρτα gmail,play store,you tube,ολα είναι αναβαθμισμένα και μου βγάζει συνέχεια error το link2sd ξέρει κανείς τι παίζει; :banghead:

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο κινητό μου... και στα 2 μάλλον, Huawei Ideos X5 και Xperia Mini, άρα είναι πρόβλημα του Android.

Μπορεί να έχω ελληνικό μενού, πληκτρολόγιο και να εμφανίζονται τα ελληνικά στις φωτογραφίες κλπ, αλλά στη μουσική εμφανίζονται ακαταλαβίστικα, δεν ξέρω, σαν κινέζικα :P Και δεν έχω βρει κανέναν Music Player που να τα εμφανίζει κανονικά. Ξέρει κανένας αν γίνεται κάτι ή όχι? Πολύ εκνευριστικό πάντως, στο iPod φαίνονται μια χαρά... Κρίμα να πρέπει να τα γυρίσω σε greeklish-.-

 

Είναι θέμα κωδικοποίησης. Θα πρέπει να αλλάξεις τους τίτλους σε UTF-8.

 

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με το Vodafone Joy 845. Πώς θα την κάνω την αλλαγή αυτή; Ο μόνος τρόπος που ξέρω για να ονοματίσω τα κομμάτια είναι μέσω του windows media player που πηγαίνω στα πεδία Title και Artist και γράφω ό,τι θέλω -αλλά εκεί πώς ορίζεται η κωδικοποίηση UTF-8; Δεν έχω δει κάποια επιλογή. Καμία πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έχω ένα Samsung galaxy s με έκδοση gingerbread και έχει εγκατεστημένη μια εφαρμογή gmail.

Πολύ καλό, με ενημερώνει όταν έρχεται ένα email όπως το sms, όταν είμαι στο δίκτυο.

Μπορώ να κάνω κάτι και με τον yahoo μου λογαριασμό χωρίς να βάλω άλλη εφαρμογή?

Τον έβαλα σαν email account στην εφαρμογή email, αλλά δεν συγχρονίζεται όταν συνδέομαι, πρέπει να το κάνω χειροκίνητα….

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έχω ένα Samsung galaxy s με έκδοση gingerbread και έχει εγκατεστημένη μια εφαρμογή gmail.

Πολύ καλό, με ενημερώνει όταν έρχεται ένα email όπως το sms, όταν είμαι στο δίκτυο.

Μπορώ να κάνω κάτι και με τον yahoo μου λογαριασμό χωρίς να βάλω άλλη εφαρμογή?

Τον έβαλα σαν email account στην εφαρμογή email, αλλά δεν συγχρονίζεται όταν συνδέομαι, πρέπει να το κάνω χειροκίνητα….

ευχαριστώ

Για το s συγκεκριμένα δεν γνωρίζω δες αυτο το βίντεο που είναι για το s2 μηπως σε βοηθήσει

πάντως το yahoo mail απο το store ειναι πολύ καλο

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Android υποστηρίζει βιντεοκλήση μέσω 3g όπως είχαν παλιά τα κινητά; χωρίς να χρησιμοποιώ ίντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Η βιντεοκληση ειναι εφαρμογη που αλλες εταιρειες την εχουν βαλει στα κινητα τους ,αλλες οχι. Τα htc sensation & motorola defy που ειχα δεν την υποστηριζαν, τα samsung galaxy s plus & note, lg optimus 3d ναι.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...