Jump to content

Διαθεσιμότητα DSLAM και ελευθέρων θυρών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pira simera to 134 tilefono gia na rotiso se ti katastasi vriskete i etisi pou exo kanei edo kai sxedon ena mina, otan tou eipa to noumero mou eipan pos i etisi einai akiromeni giati sto kentro tis trepsitheas pou aniko den exei eleftheres portes gia nees grames!!! fisika ego den to afisa etsi kai arxisa ta tilefona, gia na min ta polilogo milisa me 20 atoma kai oi misi lene pos den iparxoun diathesimes portes kai oi aloi misi pos iparxoun..... :mad: :'(

Exei tixi se kanena kati tetio i eimai o atixos tis pareas???

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

i eimai o atixos tis pareas???

 

Φοβάμαι πως είσαι ο άτυχος της παρέας. Όχι τόσο από την άποψη οτι πιθανόν να ισχύει αυτό περί μη ελεύθερων πορτών, αλλά κυρίως απ' το γεγονός οτι προέκυψε τεχνικό ζήτημα και πιθανώς ο οτε να μην είναι 100% έτοιμος να απαντήσει. Γι' αυτό ίσως και η μαγάλη ταύτιση στις 2 απόψεις (υπάρχουν-δεν υπάρχουν)

 

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έκανα την αίτηση και σε 10 μέρες φέρανε τη γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον miou

 

Φοβάμαι πως είσαι ο άτυχος της παρέας. Όχι τόσο από την άποψη οτι πιθανόν να ισχύει αυτό περί μη ελεύθερων πορτών, αλλά κυρίως απ' το γεγονός οτι προέκυψε τεχνικό ζήτημα και πιθανώς ο οτε να μην είναι 100% έτοιμος να απαντήσει. Γι' αυτό ίσως και η μαγάλη ταύτιση στις 2 απόψεις (υπάρχουν-δεν υπάρχουν)

 

 

Εγώ προσωπικά δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Έκανα την αίτηση και σε 10 μέρες φέρανε τη γραμμή

 

 

Afto fovame ki ego file mou, to oti den iparhoun eleftheres thires einai apla mia dikeologia.... ante na vgalo akri me ton pOTE :'(

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί το ίδιο πρόβλημα και στη Κηφισιά.
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Έχει αναφερθεί το ίδιο πρόβλημα και στη Κηφισιά.

 

 

Kai se ales perioxes exei anaferthi to provlima file mou.... i ousia einai pote tha mas kani tin xari o pOTE na prosthesi thires.... :(

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Estila E-mail sto http://www.oteshop.gr zitontas apantisis giato to pote tha prosthesi o pOTE mees thires sto DSLAM trepsitheas... idou i apantisi:

 

 

Κε Γ*********

 

Αυτό που προκαλεί την έλλειψη πορτών σε πολλά DSLAMs είναι η μεγάλη

ζήτηση για ADSL από τους συνδρομητές μας με ISDN συνδέσεις.

Εμείς παρακολουθούμε την ζήτηση σε όλα τα αστικά κέντρα όπου είναι

εγκατεστημένα DSLAMs και ζητάμε έγκαιρα να προστεθούν πόρτες (όπου υπάρχει

χώρος) ή και να εγκατασταθεί νέο DSLAM. Η διαδικασία αυτή είναι λίγο ή

πολύ χρονοβόρα γιατί οι κάρτες που προστίθενται σε ήδη υπάρχοντα DSLAM

δεν παραδίδονται άμεσα από τους προμηθευτές οίκους, πόσο μάλλον να

εγκατασταθεί καινούργιο DSLAM εξαρχής. Πάντως και η Τερψιθέα και όλα τα

κέντρα μας θα αναβαθμιστούν όσο το δυνατόν συντομότερα, όσο βέβαια

εξαρτάται από εμάς.

Όσον αφορά στην αίτησή σας είναι όντως σε προτεραιότητα και μόλις μπουν

οι πόρτες θα προωθηθεί.

 

Με τιμή

Β******* Π*******

Τμήμα Υπηρεσιών xDSL

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον AGNOSTOS

 

Good wines....που λεει και καποιος εδω μεσα......Οι γνωστες απαντησεις για να σε "μαλακωσουν" λιγο...... :wacko:

 

 

Δεν λες πάλι καλά που απαντήσανε? :rolleyes:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Mexri xtes to proi otan evaza ton arithmo mou sto oteshop.gr mou evgaze oti eixa diathesimotita stin perioxi mou, simera to proi to site elege pos den iparxi diathesimotita, gia rikste mia matia kai esis an iparxi diathesimotita stin perioxi sas kai grapste edo ta apotelesmata.

 

Ano Glyfada se ISDN den iparxi diathesimotita, se PSTN iparxi, Ilioupoli den iparxi diathesimotita oute se ISDN oute se PSTN.....

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Ουτε στην Νεα Σμυρνη ISDN υπαρχει. Ετσι επιβεβαιωνεται η τρομερη πτωση ταχυτητας που εχω.

Host

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες αντίο always on με το flat rate gprs της Telestet και για τους παλιούς συνδρομητές. Και μιας και καλοέμαθα στο always on και στο flat rate είπα να βάλω και εγώ aDSL τώρα που έγινε πιο προσιτό και με μόνο κόστος στον Οτέ τα 50 ευρώ της εγκατάστασης για την περίπτωση που ο συνδρομητής διαθέτει δικό του τερματικό εξοπλισμό και επιθυμεί να τον εγκαταστήσει χωρίς το συνεργείο του Οτέ γλυτώνοντας έτσι και τα 50 ευρώ της εγκατάστασης. Εγώ βρήκα ένα ολοκαίνουριο adsl router της cisco, που λειτουργεί σε γραμμές adsl over isdn από site δημοπρασιών στην Αμερική ολοκαίνουριο. Το πήρε φίλος μου εκεί για μένα στην εξευτελιστική τιμή των 12 και κάτι δολλαρίων με τα μεταφορικά. Το έλαβε σπίτι του και μου το έδειξε στην camera πριν μου το στείλει. Το router αυτό ο πωλητής του θέλησε να το ξεφορτωθεί όσο όσο μιας και εκεί είναι άχρηστο χωρίς δίκτυο isdn. Πρόκειται για το cisco 677i. Αν λειτουργήσει εδώ θα είναι επιτυχία μιας και έτσι θα γλυτώσω την αγορά ενός aDSL modem ή router αν χρησιμοποιήσω τη γραμμή για περισσότερους υπολογιστές. Η πρώτη απογοήτευση όμως ήρθε χθες το βράδι όταν έβαλα για μια ακόμη φορά τον αριθμό τηλεφώνου μου στο http://www.ondsl.gr και ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ aDSL ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΩ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ! Έγινε αυτό που φανταζόμουνα:( Το κέντρο γέμισε και όπως έμαθα σήμερα από τον Οτέ έμειναν 12 μόνο πόρτες για pstn ενώ καλύφτηκαν για isdn εδώ και λίγες μέρες. Τι κάνω τώρα? 4 πράγματα λογικά.

1.Μετατρέπω τη γραμμή μου από isdn σε pstn πληρώνοντας ένα ποσό και λέω αντίο στο isdn τηλέφωνο της siemens που έχω, στην αναγνώριση κλήσεων, στους χρεωστικούς παλμούς του Οτέ ώστε να βλέπω τη χρέωση όταν καλώ από το isdn τηλέφωνο κτλ. υπηρεσίες που αν τις είχα σε pstn θα ερχόταν το πάγιο ίδιο με την isdn και βέβαια με την isdn, θα είχα 2 κανάλια επικοινωνίας ( ο πλεονέκτης ) αξιόπιστη σύνδεση ως back up link αν δεν δούλευε το aDSL κάποια στιγμή και φυσικά θα είχα και τηλέφωνο όταν θα έμπαινα με pstn ή isdn 64 sto δίκτυο.

2.Κάνω νέα pstn σύνδεση στον Οτέ για aDSL μόνο αγοράζοντας και aDSL μόντεμ μιας και το cisco σίγουρα δεν θα λειτουργεί σε αυτή την περίπτωση και φυσικά θα πληρώνω και πάγιο για την pstn Αυτή η λύση θα λειτουργήσει μόνο στην περίπτωση που υπάρχει μια τουλάχιστον μη φερέσυχνη ή pcm ελεύθερη γραμμή στην περιοχή μου.

3.Βάζω γραμμή από Vivodi αρκεί πάλι να υπάρχει μια τουλάχιστον μη φερέσυχνη ή pcm ελεύθερη γραμμή στην περιοχή μου αγοράζοντας μόντεμ και πληρώνοντας αναγκαστικά τα 50 ευρώ εγκατάστασης που δεν σε υποχρεώνει πλέον ο Οτέ και φυσικά αν η Vivodi έχει προβλήματα κλαις τα ωραία σου λεφτάκια στην αρχή.

4.Περιμένω για αναβάθμιση του κέντρου του Οτέ αν φυσικά γίνει ποτέ!

Οι 3 πρώτες λύσεις δεν με συγκινούν γενικά αν και έρχεται και δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα που μένω ώστε να χρησιμοποιηθεί στις λύσεις 2 ή 3.

Άραγε θα μπει καμιά κάρτα επέκτασης στα dslam εδώ? Και αν ναι πότε? Η όταν κλείσουν και οι τελευταίες 12 πόρτες για adsl over pstn στο κέντρο της Πάτρας θα έχουν aDSL μόνο όσοι πρόλαβαν και οι επόμενοι το... 3004? Ό, τι ξέρει κάποιος για το θέμα αυτό για την περιοχή που μένω ή και άλλες περιοχές με την ίδια "τύχη" ας μας παρηγορήσει !!! Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

se para polles perioxes yparxei ayto to provlhma ... dystyxws ta kentra mpoukwsan!!!! sto kentro amarussiou pou peftoun epanw polles perioxes mpoukwse prin kamia 10ria meres... mono pstn exoun meinei... vre kati pragmata :)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα θα γίνει μεγαλύτερο όσο περνάει ο καιρός . Αν τώρα έχεις πέσει σε dslam intracom πορεί να γίνει γρήγορα κάποια αναβάθμιση στις πόρτες , αν και χλωμό το βλέπω, ΑΝ είσαι ΠΟΛΥ τυχερός και έπεσες σε dsalm siemens τότε τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα για ενδεχόμενη αναβάθμιση , καλύτερα να αλλάξεις ......γειτονιά .

Άσε που ακούστηκε και κάτι κουφό , ότι ο ΠΟΤΕ εταοιμάζεται να φέρει dslams από κίνα για τις αναβαθμίσεις από δω και πέρα .

Link to comment
Share on other sites

Της Ίντρακομ είναι όπως μου είπαν από το τεχνικό τμήμα του Οτέ. Μάλιστα με παρέπεμψαν στην εξυπηρέτηση πελατών της εταίριας η οποία με τη σειρά της, πολύ σωστά, μου ανάφερε διά στόματος τεχνικού υπευθύνου της ότι από μόνη της δεν κάνει τίποτα απλά προμηθεύει και εγκαθιστά τον τερματικό εξοπλισμό στον Οτέ σύμφωνα με τις επιθυμίες και τις ανάγκες του τελευταίου. Και γειτονιά να αλλάξω πάλι μπορεί να μείνω χωρίς aDSL ακόμη και αν είχα μέχρι τώρα! 5 Θέσεις σε χρήστες isdn και 20 σε pstn έμειναν στο κέντρο της Κωσταντινοπόλεως στην Πάτρα τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές όπως μου είπε φίλος μου που μένει εκεί κοντά και πρόλαβε να βάλει aDSL πριν κορεστεί και αυτό το κέντρο. Τρέξτε να προλάβετε όσοι μένετε εκεί! Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για τη πιθανη μου αφελεια, αλλα δε καταλαβα:

 

Σε μια γειτονια μπορουν να βαλουν μονο χ χρηστες DSL? Και μαλιστα αυτο το χ ειναι σχετικα μικρο?

 

Και μετα τι?????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

συγνωμη για τη πιθανη μου αφελεια, αλλα δε καταλαβα:

 

Σε μια γειτονια μπορουν να βαλουν μονο χ χρηστες DSL? Και μαλιστα αυτο το χ ειναι σχετικα μικρο?

 

Και μετα τι?????

 

 

και μετα φιλε Κωστα , οι κυριοι διευθυντες και λοιποι υπαλληλοι καθονται παλι στην καρεκλα τουσ και τα ξυνουν για τα επομενα χρονια μεχρι να τους βαλει χερι παλι η Ευρωπαικη Ενωση :mad:

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vampyre

 

Το ίδιο και στον ΟΤΕ Χαλανδρίου..... :mad:

 

 

Για ξανακοίτα. Και εγώ πριν λίγες μέρες έβλεπα ότι για την ISDN δεν παρέχεται, και τώρα παρέχεται! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και στον Πειραιά (451, 428), τώρα πλέον μόνο σε PSTN βλέπω διαθεσιμότητα! :eek:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

συγνωμη για τη πιθανη μου αφελεια, αλλα δε καταλαβα:

 

Σε μια γειτονια μπορουν να βαλουν μονο χ χρηστες DSL? Και μαλιστα αυτο το χ ειναι σχετικα μικρο?

 

Και μετα τι?????

 

 

Οχι σε γειτονια. Ο πΟΤΕς εγκατεστησε σε καθε τηλεπικοινωνιακη περιοχη ενα συγκεκριμενο αριθμο DSLAM θυρων για PSTN και ISDN αντιστοιχα (αλλος αριθμος για PSTN και αλλος για ISDN). Ο αριθμος αυτος ειναι μικρος καθως ο πΟΤΕ δεν περιμενε τετοια ανταποκριση. Για αυτο σε καποιες περιοχες ειναι γεματα και σε αλλες οχι.

Host

Link to comment
Share on other sites

Και στη δική μου περιοχή ΑΛΥΣΙΔΑ (Α. ΠΑΤΗΣΙΑ, 202) δεν έχει πλέον διαθέσιμη over ISDN, μόνο PSTN.....

Κάτι μου λέει ότι οι έξυπνοι έβαλαν μισές - μισές ISDN - PSTN ενώ θα έπρεπε να έχουν 90% μόνο ISDN καθώς αυτοί που ζητούν ADSL λογικά θα είχαν ήδη (ως προχωρημένοι χρήστες) ISDN για Internet.....

Πάλι μ@μ@κία ο ΠΟΤΕ :eek: :mad:

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον iceman

 

Και στη δική μου περιοχή ΑΛΥΣΙΔΑ (Α. ΠΑΤΗΣΙΑ, 202) δεν έχει πλέον διαθέσιμη over ISDN, μόνο PSTN.....

Κάτι μου λέει ότι οι έξυπνοι έβαλαν μισές - μισές ISDN - PSTN ενώ θα έπρεπε να έχουν 90% μόνο ISDN καθώς αυτοί που ζητούν ADSL λογικά θα είχαν ήδη (ως προχωρημένοι χρήστες) ISDN για Internet.....

Πάλι μ@μ@κία ο ΠΟΤΕ :eek: :mad:

 

 

Πάντως αν διάβαζες τα forum πριν μερικούς μήνες, όλοι λέγανε πως με το που θα βγει το adsl θα το γυρνούσανε σε PSTN από ISDN για να μην πληρώνουν τα €2 πάγιο επιπλέον... :rolleyes: Όταν το προϊόν είναι νέο και μάλιστα δεν διατίθεται καν, πόσο αξιόπιστες εκτιμήσεις επί της ζήτησής του μπορεί να έχεις;

 

Ελπίζουμε ότι η ζήτηση είναι αρκετά μεγάλη ώστε ο ΟΤΕ να προχωρήσει σε επέκταση των DSLAM άμεσα... :luck:

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ,

αυτή τη στιμγή ΔΕΝ προβλέπεται αναβάθμιση των υπαρχόντων dslams. Το έχουμε ξαναγράψει .Ο (Π)ΟΤΕ πρόβλεψε την τοποθέτηση 17500 πορτών (χεεεε, καλό ε? ) σε ΟΛΗ τη χώρα . ΚΑΝΕΙΣ δεν γνωρίζει αν υπάρχουν συμβάσεις αναβάθμισης .Προσωπικά το βλέπω πολύ χλωμό. Όσο τρέχει η αρχική προμήθεια δεν βλέπω να γίνεται κάτι . Μπορεί όμως να γίνει το εξής (το υποπτεύονται μερικοί από μέσα) , και αν γίνει θα είναι πολύ κακό. Να μειώσουν τις πόρτες που είχαν προβλέψει για επαρχία και να τις "μεταφέρουν" στα μεγάλα αστικά κέντρα . Αυτό όμως δεν είναι αναβάθμιση .

PSTN συνέδεις εξακολουθούν να υπάρχουν γιατί πεσανε έξω στον προγραμματισμό , σε σχέση με το isdn.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...