Jump to content

Πως αλλαζω την εικονα εισοδου στα WinXP??


kakofonixx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τιτλος τα λεει ολα!

Θελω να αλλαξω το λογοτυπο της Micro$oft κατα την εκκινηση των WinXP με μια δικια μου εικονα.

Ξερει κανεις πως γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβως εικονα...το αρχειο υπευθυνο για αυτο που βλεπεις οταν εκκινουν τα windows ειναι το ntoskrnl.exe που βρισκεται στο c:\windows\system32 .Υπαρχουν πολλα site οπου μπορεις να κατεβασεις διαφορετικες εικονες εκκινησης αλλα δεν ξερω πως γινεται να κανεις μια δικη σου.

 

Προσοχη ομως!!

Αν βαλεις καποιο αρχειο το οποιο ειναι προβληματικο τοτε τα windows δεν θα εκκινουν και θα πρεπει με καποιο τροπο να επαναφερεις το συγκεκριμενο αρχειο που εχει αντικατασταθει.Αλλιως φορμαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Leolipop (28 Νοέ. 2004 , 21:07)

 

Δεν ειναι ακριβως εικονα...το αρχειο υπευθυνο για αυτο που βλεπεις οταν εκκινουν τα windows ειναι το ntoskrnl.exe που βρισκεται στο c:\windows\system32 .Υπαρχουν πολλα site οπου μπορεις να κατεβασεις διαφορετικες εικονες εκκινησης αλλα δεν ξερω πως γινεται να κανεις μια δικη σου.

 

Προσοχη ομως!!

Αν βαλεις καποιο αρχειο το οποιο ειναι προβληματικο τοτε τα windows δεν θα εκκινουν και θα πρεπει με καποιο τροπο να επαναφερεις το συγκεκριμενο αρχειο που εχει αντικατασταθει.Αλλιως φορμαρεις.

 

 

Πάρα πάρα πολύ σωστά! :rolleyes:

 

Οπότε κάνεις μια αναζήτηση για την αλλαγή του συγκεκριμένου αρχείου ή περνάς κατά tgtsoft και ψάχνεις εκεί οδηγίες για την αλλαγή. Βέβαια η διαδικασία είναι ιδιαίτερα λεπτή αφού δεν αρκεί να είναι η εικόνα σου συμβατή αλλά και καλοσχεδιασμένη (για να βλέπεται το τελικό αποτέλεσμα) και όλα αυτά σε χαμηλή ανάλυση. Και λέω ιδιαίτερα λεπτή διότι αν θυμάμαι καλά επεμβαίνεις στον πυρήνα του συγκεκριμένου exe, οπότε καταλαβαίνεις πως μία στραβή σε αφήνει χωρίς λειτουργικό ακόμη και με μία λειτουργικά σωστή εικόνα ή στην καλύτερη δεν καταφέρνεις να αλλάξεις το boot screen ποτέ. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Υπάρχει ένα πρόγραμμα το bootxp (νομίζω) το οποίο αναλαμβάνει να κάνει μόνο του την δουλειά. Δεν δουλεύει σε ελληνικά xp με αποτέλεσμα να μην μπαίνει στα windows σε ΚΑΝΟΝΙΚΗ λειτουργεία. (Αυτό έπαθα και εγώ) Αλλά μπαίνοντας σε ασφαλή λειτουργεία ξαναβάζεις το κανονικό και είσαι οκ!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

πωπω! Ολοκληρη ιστορια ειναι! :worry:

Εγω νομιζα οτι θα ηταν απλο οπως με τα παλιοτερα windows...

τεσπα θα δοκιμασω και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

Ο πιο απλός τρόπος είναι το stylexp που λένε τα παιδιά, που θα το βρεις στην tgtsoft. Μετά μπορείς να βρεις πολλές εικόνες στο themexp.org.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα μια με το stylexp και κατα την εκκινηση μου εβγαζε επιλογη σαν να ειχα δυο λειτουργικα! :blink:

Δοκιμασα και με τη χειροκινητη μεθοδο που περιγραφεται στο σαιτ, αλλα το pc απλα δεν εκκινουσε!! :eek:

Το διορθωσα μεσω dos...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kakofonixx (29 Νοέ. 2004 , 17:52)

 

Εβαλα μια με το stylexp και κατα την εκκινηση μου εβγαζε επιλογη σαν να ειχα δυο λειτουργικα! :blink:

 

My computer->Properties->Advanced->Startup and recovery settings

και βάλε 0 sec στο πρώτο.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ipparxos (29 Νοέ. 2004 , 18:12)

 

My computer->Properties->Advanced->Startup and recovery settings

και βάλε 0 sec στο πρώτο.

 

 

Αυτο ηταν! :)

Thanx ipparxos! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος evripidis (29 Νοέ. 2004 , 23:12)

 

Gia na min anoigw paromoio 8ema..

An kserei kanenas pws vazoume-allazoume foto sto system properties :confused:

 

 

Εγω το έχω κάνει και έβαλα μια του μπαμπά μου απο τον στρατό, αλλά δεν θυμάμαι πως! Πάντως πρέπει να ειναι δυο αρχεία στα win98 στο system, στα XP δεν θυμάμαι

Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Για win98 φτιάχνεις μια εικόνα .bmp στο paint με διαστάσεις 400*700 (δεν είμαι σίγουρος για τις διαστάσεις) σε 256 χρώματα, την αποθηκεύεις, και μετονομάζεις το αρχείο σε logo.sys, και βάζεις attributes hidden και readonly. Μετά πετάς το αρχείο αυτό στο root του σκληρού που είναι τα windows, και Voila!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...