Jump to content

Gmail Drive


PropheT
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναφέρθηκε και μέσα στο thread σχετικά με τα invitations του gmail, αλλα πιστεύω ότι του αξίζει ξεχωριστή αναφορά...

 

Κάποτε λοιπόν ήταν ένας τρελός... ο οποιος σκέφτηκε... 1 GB mail... γιατί να μην το χρησιμοποιήσω για να φυλάω αρχεία στα οποια θέλω να έχω εύκολη πρόσβαση on-line? Και αφού έφτασα μέχρι αυτή την σκέψη, γιατί να μην το κάνω τόσο απλό ώστε να είναι σαν να γράφεις σε έναν σκληρό δίσκο?

 

Έτσι γεννήθηκε το Gmail Drive. I Think. :p.

 

To Gmail Drive είναι ένα utility το οποιο υπάρχει τόσο για Linux όσο και για Windows. Σου επιτρέπει να δεις το gmail σαν έναν virtual δίσκο, στον οποιο μπορείς να κάνεις copy αρχεία, να δημιουργείς φακέλους και γενικά να φυλάς δεδομένα.

 

Στην ουσία κάνει emulate ένα filesystem, φυλλάσοντας όλες τις πληροφορίες που του χρειάζονται σε e-mail subjects.

 

Anywayz, η Windows εφαρμογή προσθέτει ένα drive letter στο My Computer. Το προγραμματάκι μπορείτε να το βρείτε εδώ: http://www.viksoe.dk/code/gmail.htm και είναι πολύ απλό τόσο στην εγκατάστασή του όσο και στην λειτουργεία του. Απλά προσθέστε ένα φίλτρο στο gmail που θα παίρνει όλα τα email που θα έχουν from το e-mail σας και περιέχουν GMAILFS στο subject ώστε να μην γίνεται χαμός στο inbox σας :) Όπως και θα παρατηρήσετε, τα email που δημιουργούνται είναι σχετικά απλά, αφού το file system φαίρνει σε απλό fat.

 

H linux εκδοχή του προγράμματος (που ήταν και η πρώτη), κάνει emulate ένα κανονικό linux file system (ext2 I think). Είναι αρκετά πιο πολύπλοκη στην εγκατάσταση και χρήση, αλλά δουλεύει εξίσου καλά - έχει φάση να κάνεις mount το g-mail account σου :p Μπορείτε να την βρείτε εδώ: http://richard.jones.name/google-hacks/gmail-filesystem/gmail-filesystem.html

Άμα αντιμετωπίσετε προβλήματα ρωτήστε με, εμένα μου έπαιξε :)

 

Δυστυχώς αυτά τα 2 προγραμματάκια δεν είναι συμβατά μεταξύ τους και δεν έχω δοκιμάσει να τα χρησιμοποιήσω και τα 2 ταυτόχρονα στο ίδιο account :)

 

Όπως και ναχει πάντως είναι ένας πολύ βολικός τρόπος να φυλάς αρχεία. Απλά, άμα θέλετε να φυλάξετε σημαντικά αρχεία, καλό θα ήταν να τα προφυλάξετε κάπως (πχ encryption), για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και τα αρχεία σας backed-up :o

 

Have fun!

 

EDIT: μόλις διάβασα ότι τουλάχιστο η Linux έκδοση παρουσίασε πρόβλημα και δεν μπορεί να κάνει upload αρχεία λόγο κάποιας αλλαγής που έγινε από την Google... Δεν ξέρω αν η Windows έκδοση παίζει ακόμα, δοκιμάστε τη...

 

Tuesday October 19th 2004

GmailFS has stopped working for file uploads. You are still able to read existing files on your filesystems. I'll update here if and when this problem is resolved. Google has made some improvements to their interface and libgmail will probably need to be updated to co-operate with the new changes.

 

Αναμένουμε update!

Link to comment
Share on other sites

OK βρήκαν λύση και για την linux έκδοση του Gmail FS:

 

Saturday October 23rd 2004

I found some time to investigate the previously mentioned upload failures. Google added some extra validation of the To: field in composed messages. You are now required to append @gmail.com when sending to gmail users which GMail Filesystem did not do. To workaround this problem add @gmail.com to the Gmail Filesystem username you are using, i.e. fred.nerks@gmail.com instead of fred.nerks.

 

@rohamis: Eh, δεν είναι και λίγο 1gb! Αλλά βοηθάει και η δομή του gmail interface που επιτρέπει εύκολο parsing - και το search που επιτρέπει εύκολο retrieval μηνυμάτων! :)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια 1GB backup... Και αμα εχεις και πολλα gmail accounts x*1GB

 

Αααα δεν ειν κακο... δεν ειν κακο...

 

Και για encryption? Ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT (23 Οκτ. 2004 , 19:41)

 

@rohamis: Eh, δεν είναι και λίγο 1gb! Αλλά βοηθάει και η δομή του gmail interface που επιτρέπει εύκολο parsing - και το search που επιτρέπει εύκολο retrieval μηνυμάτων! :)

 

 

Για το searching ίσως να συμφωνήσω. Αλλά 1 Gb δεν είναι τπτ σπουδαίο, αν σκεφτείς ότι πλέον βγαίνουν stickakia με την ίδια χωρητικότητα. Και παράλληλα άμα δεν έχεις πολύ γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ θα είναι μάλλον εκνευριστικό να αποθηκεύεις μεγάλα αρχεία. Άμα είσαι στο wifi του ntua και έχεις 700 kb bandwitch, τότε θα συμφωνήσω, είναι ένας portable δίσκος 1 Gb. Άλλα μάλλον ο μέσος χρήστης απέχει πολύ από αυτό. Πάντως είναι απόλυτα ασφαλές ? (μιας και το έχεις χρησιμοποιήσει). Επειδή το gmail είναι ακόμα beta. ΘΑ ήθελα πάντως να μου πεις την γνώμη σου για την λειτουργικότητά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rohamis (24 Οκτ. 2004 , 16:27)

 

Για το searching ίσως να συμφωνήσω. Αλλά 1 Gb δεν είναι τπτ σπουδαίο, αν σκεφτείς ότι πλέον βγαίνουν stickakia με την ίδια χωρητικότητα. Και παράλληλα άμα δεν έχεις πολύ γρήγορη σύνδεση στο ίντερνετ θα είναι μάλλον εκνευριστικό να αποθηκεύεις μεγάλα αρχεία. Άμα είσαι στο wifi του ntua και έχεις 700 kb bandwitch, τότε θα συμφωνήσω, είναι ένας portable δίσκος 1 Gb. Άλλα μάλλον ο μέσος χρήστης απέχει πολύ από αυτό. Πάντως είναι απόλυτα ασφαλές ? (μιας και το έχεις χρησιμοποιήσει). Επειδή το gmail είναι ακόμα beta. ΘΑ ήθελα πάντως να μου πεις την γνώμη σου για την λειτουργικότητά του.

 

 

Κοίτα... όσο ασφαλές είναι το gmail αυτό καθεαυτό, τόσο είναι και το

Gmail Drive :p

Πάντως σε συνδιασμό με ένα encryption utility (πχ seahorse/gnome στο linux & pgp στα windows) δεν είναι άσχημη ιδέα για μικρά σημαντικά αρχεία. Εγώ έχω DSL σπίτι και > 1mbit στην δουλειά οπότε δεν μου φαίνεται και πολύ αργό, αλλά σίγουρα με μια dial-up σύνδεση θα ήταν αργό για οτιδήποτε εκτός text files :P

 

Πάντως, παρόλο που εμπιστεύομαι γενικά το google, δεν θα ανέβαζα ποτέ critical information χωρίς να τα ασφαλίσω καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (11 Νοέ. 2004 , 20:44)

 

To google leei tha dwsei prosvash mesw POP3 sto mail box mas.

http://www.eweek.com/article2/0,1759,1723553,00.asp

 

 

Δεν θα δώσει... Έδωσε!

 

http://gmail.google.com/support/bin/answer.py?answer=13273

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν το εχει δωσει ακομα σε ολους,ας πουμε σε εμενα που εχω δυο λογαριασμους δεν υπαρχει ακομα η επιλογη για ΡΟΡ3 στα settings.

Aπ'οτι ακουγεται θα δωθει σταδιακα μεσα στις επομενες δυο εβδομαδες.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sxetikos_asxetos (24 Οκτ. 2004 , 14:29)

 

 

Και για encryption? Ποιο προγραμμα να χρησιμοποιησουμε?

 

 

steganos security suite, το καλυτερο (α για reg. code, pm me ;) ;) )

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του topic δεν είναι προγράμματα encryption και σε παρακαλώ να μην ξεθάβεις topics απλά για να γράψεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...