Jump to content

Εναλακτικα modems για DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω για εναλλακτική λύση modem.

 

Έχει κάποιος να προτείνει τύπο/μάρκα modem το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε dslam κέντρο, όπου η μόνη πρόταση του ΟΤΕ είναι το INTRACOM ADSL MODEM JETSPEED 500i ???

 

Aπάντηση παρακαλώ, από άτομα που έχουν εναλλακτικό modem και το έχουν χρησιμοποιήσει στην DSL σύνδεση τους.

 

Όχι απαντήσεις του στυλ "ένας φίλος μου...", "άκουσα ότι..." :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

I8ela na se rotiso,toso a8lio einai auto to modem "JETSPEED 500i "giati kai se mena auto 8a baloun!!!!Ego 8a eperna zyxel pantos,kai tora me tin isdn zyxel exo kai eimai poli euxaristimenos!!

 

Ti gnomi exete gia auta ta modems?Kai an kserei kaneis apo pio katastima mporoume na ta promi8eutoume!!

 

Zyxel Prestige 630 65 evro

 

Zyxel Prestige 650R-33 120 evro

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Tα παραπανω μοντεμ, θα δουλευουν στο Dslam σου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Basika ti einai to Dslam ?? Eimai oligo asxetos apo dsl :D

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Ψάχνω για εναλλακτική λύση modem.

 

Έχει κάποιος να προτείνει τύπο/μάρκα modem το οποίο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε dslam κέντρο, όπου η μόνη πρόταση του ΟΤΕ είναι το INTRACOM ADSL MODEM JETSPEED 500i ???

 

Aπάντηση παρακαλώ, από άτομα που έχουν εναλλακτικό modem και το έχουν χρησιμοποιήσει στην DSL σύνδεση τους.

 

Όχι απαντήσεις του στυλ "ένας φίλος μου...", "άκουσα ότι..." :whistle:

 

 

Δεν είπες ακόμα όμως τόσο κακό είναι το εν λόγω dsl modem?

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

Basika ti einai to Dslam ?? Eimai oligo asxetos apo dsl :D

 

 

DSLAM σημαίνει Πολυπλέκτης :)

 

Στο dslam συνδέονται όλες οι ADSL γραμμές μιας περιοχής σας

 

Εκεί οι γραμμές "πλέκονται" όλες μαζί... και μετά "ταξιδεύουν" μέσω (συνήθως) οπτικής ίνας πέρα από το Τηλεφωνικό Κέντρο της περιοχής!

 

Στα dslam συνήθως μπορεί να παρατηρηθεί κάποια "συμφώρηση" των γραμμών, κι αυτό λόγω του φόρτου που μπορεί υποστεί το dslam και των ικανοτήτων του... να μπορεί να "σηκώσει" όλες τις ADSL γραμμές συγχρόνως.

 

KAI EΔΩ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΜΑΡΚΑ/ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ DSLAM ;)

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

Δεν είπες ακόμα όμως τόσο κακό είναι το εν λόγω dsl modem?

 

 

Έχουν παρατηρηθεί και έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα.

 

Οι τεχνικοί του ΟΤΕ... ρίχανε το σφάλμα στον κατασκευαστή.

 

Ο κατασκευαστής (λέγε με ΙΝΤΡΑΚΟΜ) το έριχνε στους "άσχετους" τεχνικούς του ΟΤΕ.

 

Γι αυτό από το καλοκαίρι και μετά, η ΙΝΤΡΑΚΟΜ στελέχωνε τα συνεργεία του ΟΤΕ, με δικό της υπάλληλο. :whistle:

 

Δεν το κατηγορώ το συγκεκριμένο μοντέλο. Απλώς... μπορείς να βρεις και φθηνότερα και καλύτερα μόντεμ από αυτά που υποχρεώνει ο ΟΤΕ να πάρεις.

 

Και στην τελική... και γω αυτό θα πάρω ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Απλά επειδή δεν γνωρίζω ποιο άλλο μοντεμ μπορεί να "παίξει" στο dslam της περιοχής μου.... :o

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

DSLAM σημαίνει Πολυπλέκτης :)

 

Στο dslam συνδέονται όλες οι ADSL γραμμές μιας περιοχής σας

 

Εκεί οι γραμμές "πλέκονται" όλες μαζί... και μετά "ταξιδεύουν" μέσω (συνήθως) οπτικής ίνας πέρα από το Τηλεφωνικό Κέντρο της περιοχής!

 

Στα dslam συνήθως μπορεί να παρατηρηθεί κάποια "συμφώρηση" των γραμμών, κι αυτό λόγω του φόρτου που μπορεί υποστεί το dslam και των ικανοτήτων του... να μπορεί να "σηκώσει" όλες τις ADSL γραμμές συγχρόνως.

 

KAI EΔΩ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΜΑΡΚΑ/ΤΥΠΟΣ ΤΟΥ DSLAM ;)

 

 

 

 

Έχουν παρατηρηθεί και έχουν αναφερθεί διάφορα προβλήματα.

 

Οι τεχνικοί του ΟΤΕ... ρίχανε το σφάλμα στον κατασκευαστή.

 

Ο κατασκευαστής (λέγε με ΙΝΤΡΑΚΟΜ) το έριχνε στους "άσχετους" τεχνικούς του ΟΤΕ.

 

Γι αυτό από το καλοκαίρι και μετά, η ΙΝΤΡΑΚΟΜ στελέχωνε τα συνεργεία του ΟΤΕ, με δικό της υπάλληλο. :whistle:

 

Δεν το κατηγορώ το συγκεκριμένο μοντέλο. Απλώς... μπορείς να βρεις και φθηνότερα και καλύτερα μόντεμ από αυτά που υποχρεώνει ο ΟΤΕ να πάρεις.

 

Και στην τελική... και γω αυτό θα πάρω ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Απλά επειδή δεν γνωρίζω ποιο άλλο μοντεμ μπορεί να "παίξει" στο dslam της περιοχής μου.... :o

 

 

Γιατί δεν παίρνεις απο κάποιο κατάστημα στη Στουρνάρη δοκιμαστικά ενα μόντεμ και αν δεν κάνει να το επιστρέψεις; Ρε παιδιά δεν είχε πει κάποιος εδω μέσα παλιά πως 100% παίζουν ΚΑΙ τα Alcatel σε αυτές τις περιπτώσεις;

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Ego pantos me to pou mou to baloun malon 8a pao kai 8a paro to zyxel!!!Diabasa kai to test kai eimai poli kalo kai ftino!!Gia arxi kalo einai!Pali den ksero an doulepsei kala to intrakom mporei kai na min paro allo modem alla den to blepo!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Γιατί δεν παίρνεις απο κάποιο κατάστημα στη Στουρνάρη δοκιμαστικά ενα μόντεμ και αν δεν κάνει να το επιστρέψεις; Ρε παιδιά δεν είχε πει κάποιος εδω μέσα παλιά πως 100% παίζουν ΚΑΙ τα Alcatel σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Ποιος θα το δώσει για να το δοκιμάσεις και αν δεν κάνει, να το επιστρέψεις;;; :o

 

Να, αυτό θέλω να αποφύγω....το "KAΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ...." ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί δέν ψάχνεστε στο φόρουμ του adslgr.com;; Εκεί υπάρχουν πολύ περισσότεροι χρήστες του adsl και μπορείτε να βρείτε περισσότερες λεπτομέρειες περι συμβατότητας κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για το σχοινί;;; :whistle:

 

Είναι κακό αν δημιουργηθεί κι άλλη κοινότητα;;;

 

 

:blink: :blink:

 

 

 

 

ΤΥΡΙ-ΡΥΖΙ-ΓΑΛΑ-ΚΑΜΠΑ.............. :whistle:

 

 

Sorry gia to off topic, αλλά...... :blink:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι, ότι μιας και θέλετε το dsl modem σας να δουλεύει ικανοποιητικά, αν αποφασίσετε να ψάξετε για λύση διαφορετική από αυτήν που προτείνει ο ΟΤΕ, δοκιμάστε κάτι καλύτερο και όχι απλά φτηνότερο.

Χαιρετίζω ;) όλους όσους ψάχνουν κάτι καλύτερο από το jetspeed, αλλά ας μην το κάνουμε λόγω τσιγκουνιάς. Τόσα λεφτά δίνουμε για την dsl, στο modem θα κάνουμε οικονομία?

Στο κάτω κάτω της γραφής, μια φορά το παίρνουμε.

 

btw, τα Zyxel δεν θεωρούνται καλύτερα από τα Intracom. (Δεν είναι προσωπική μου άποψη αυτό, φίλοι σχετικοί με το αντικείμενο το λένε)

Δεν καταδικάζω την ZYXEL, είχα ISDN router-hub και δούλευε (σχεδόν) ικανοποιητικά.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον a_aris

 

Ρε παιδιά γιατί δέν ψάχνεστε στο φόρουμ του adslgr.com;; Εκεί υπάρχουν πολύ περισσότεροι χρήστες του adsl και μπορείτε να βρείτε περισσότερες λεπτομέρειες περι συμβατότητας κτλ...

 

 

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν... Όταν έψαχνα εκεί να βρω πληροφορίες, αντί για πολούς χρήστες aDSL έβλεπα συνεχώς πολλούς υποψήφιους χρήστες. Το "θέλω να γίνω" με το "είμαι" έχει μεγάλη διαφορά. Δεν αντιλέγω ότι σαν forum είναι περισσότερο ειδικευμένο, αλλά στο myphone είμαστε περισσότεροι, και κατά τεκμήριο πιο τσίφτηδες :p :p :p

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

Χαιρετίζω ;) όλους όσους ψάχνουν κάτι καλύτερο από το jetspeed, αλλά ας μην το κάνουμε λόγω τσιγκουνιάς. Τόσα λεφτά δίνουμε για την dsl, στο modem θα κάνουμε οικονομία?

Στο κάτω κάτω της γραφής, μια φορά το παίρνουμε.

 

Έλεος! Συμφωνώ... ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑΣ.

 

Αλλά, με τα λεφτά που δίνεις για το Jetspeed 500i (μέχρι πριν λίγο καιρό, γύρω στα 200€)... παίρνεις ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, αλλά πολύ καλύτερο από το μηχάνημα του θείου.

 

Χθες, συγκεκριμένα έτυχε σε έναν φίλο μου το εξής. Που έχει DSL και το Jetspeed 500i.

 

Διακοπή ρεύματος στο σπίτι. Επανέρχεται το ρεύμα, αλλά το μοντεμ αρνείται ν'ανάψει/λειτουργήσει :o

 

Συμπέρασμα; ΚΑΗΚΕ. :blink: Παίρνει τηλέφωνο το 121 να δηλώσει πρόβλημα/βλάβη.

 

Μετά από 3-4 ώρες με παίρνει τηλέφωνο και συζητάμε για το πρόβλημα. ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ εδέησε να πάρει μπρος και να λειτουργήσει, σαν να μην είχε πάθει τίποτα. :wacko: :wacko:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

Η δική μου άποψη είναι, ότι μιας και θέλετε το dsl modem σας να δουλεύει ικανοποιητικά, αν αποφασίσετε να ψάξετε για λύση διαφορετική από αυτήν που προτείνει ο ΟΤΕ, δοκιμάστε κάτι καλύτερο και όχι απλά φτηνότερο.

Χαιρετίζω ;) όλους όσους ψάχνουν κάτι καλύτερο από το jetspeed, αλλά ας μην το κάνουμε λόγω τσιγκουνιάς. Τόσα λεφτά δίνουμε για την dsl, στο modem θα κάνουμε οικονομία?

Στο κάτω κάτω της γραφής, μια φορά το παίρνουμε.

 

btw, τα Zyxel δεν θεωρούνται καλύτερα από τα Intracom. (Δεν είναι προσωπική μου άποψη αυτό, φίλοι σχετικοί με το αντικείμενο το λένε)

Δεν καταδικάζω την ZYXEL, είχα ISDN router-hub και δούλευε (σχεδόν) ικανοποιητικά.

 

 

Basika kai ego exo modem zyzel isdn to omni.net lcd kai eimai apolita euxarustimenos giauto skeutome gia zyxel pali!!Basika 8elo na paro kati kalo!!Exeis na protineis katis ektos zyxel kai fisika na kikloforei stin Ellada!!Mexri 250 evro peripou??

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Έλεος! Συμφωνώ... ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑΣ.

 

Αλλά, με τα λεφτά που δίνεις για το Jetspeed 500i (μέχρι πριν λίγο καιρό, γύρω στα 200€)... παίρνεις ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, αλλά πολύ καλύτερο από το μηχάνημα του θείου.

 

Χθες, συγκεκριμένα έτυχε σε έναν φίλο μου το εξής. Που έχει DSL και το Jetspeed 500i.

 

Διακοπή ρεύματος στο σπίτι. Επανέρχεται το ρεύμα, αλλά το μοντεμ αρνείται ν'ανάψει/λειτουργήσει :o

 

Συμπέρασμα; ΚΑΗΚΕ. :blink: Παίρνει τηλέφωνο το 121 να δηλώσει πρόβλημα/βλάβη.

 

Μετά από 3-4 ώρες με παίρνει τηλέφωνο και συζητάμε για το πρόβλημα. ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ εδέησε να πάρει μπρος και να λειτουργήσει, σαν να μην είχε πάθει τίποτα. :wacko: :wacko:

 

 

 

heheheheh

Δεν είναι ο μόνος!

Και εγώ το έπαθα αυτό. Έλειπα στο εξωτερικό και γυρίζοντας βλέπω το jetspeed πεθαμένο. Προφανώς είχε κοπεί το ρεύμα, καθώς το ρολόι της ηλεκτρικής κουζίνας είχε μείνει πίσω. Ακόμα κι όταν έβγαλα όλα τα καλώδια και το γύριζα από μπρίζα σε μπρίζα δεν ξυπνούσε. Μετά από τηλέφωνα στο 121, 1500 κλπ... κατάλαβα ότι το modem περνάει σε κατάσταση χειμερίας νάρκης από την οποία βγαίνει αν κρατήσεις για πολλά δευτερόλεπτα το κουμπάκι πατημένο.

Σημειωτέον ότι το κουμπάκι δεν είναι ακριβώς on/off διακόπτης, αλλά κλειδώνει/ξεκλειδώνει τη μεταφορά δεδομένων. Λίγα δεύτερα πατημένο, προκαλούν reset της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

κατάλαβα ότι το modem περνάει σε κατάσταση χειμερίας νάρκης από την οποία βγαίνει αν κρατήσεις για πολλά δευτερόλεπτα το κουμπάκι πατημένο.

Σημειωτέον ότι το κουμπάκι δεν είναι ακριβώς on/off διακόπτης, αλλά κλειδώνει/ξεκλειδώνει τη μεταφορά δεδομένων. Λίγα δεύτερα πατημένο, προκαλούν reset της συσκευής στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

 

Πολύ καλή πληροφορία αυτή ;)

 

Thanks :happy:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

Ego pantos me to pou mou to baloun malon 8a pao kai 8a paro to zyxel!!!Diabasa kai to test kai eimai poli kalo kai ftino!!Gia arxi kalo einai!Pali den ksero an doulepsei kala to intrakom mporei kai na min paro allo modem alla den to blepo!!

 

 

Δεν θα σου το βάλουν και μετά θα πάρεις άλλο modem εσύ! Θα το δηλώσεις από την αρχή ότι δεν θέλεις να βάλεις δικο τους modem! Δεν είναι netmod ε΄δω που σου το βάζουν τζάμπα! Το μοντεμ για το ΔΣΛ το πληρώνεις κανονικά και με τον νόμο... :eek:

Link to comment
Share on other sites

egw exw ena alcatel speed touch pro pou einai kai router, exei hub 10/100 4 8esewn kai einai poly kalo, to synistw anepifilakta!!!!!
άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Bayern7

 

Δεν θα σου το βάλουν και μετά θα πάρεις άλλο modem εσύ! Θα το δηλώσεις από την αρχή ότι δεν θέλεις να βάλεις δικο τους modem! Δεν είναι netmod ε΄δω που σου το βάζουν τζάμπα! Το μοντεμ για το ΔΣΛ το πληρώνεις κανονικά και με τον νόμο... :eek:

 

 

Ma outos i alos den mporo na kano kai allios!!Einai ipoxreotiko to modem!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι υποχρεωτικό είπαμε! Θ'απαιτήσεις απ'τον πΟΤΕ να ΜΗ σου δώσουν μόντεμ, μη το δεχτείς με τίποτα εφόσον δεν το επιθυμείς! Τσέκαρε τι dslam εγκατάσταση παίζει στο κέντρο της περιοχής σου και πάρε κάποιο ανάλογο μόντεμ που θα μπορεί να συνεργαστεί.
Link to comment
Share on other sites

An enoeis to tilefoniko kentro tis perioxis mou einai intrakom!Oso gia to modem ksanapiga na tous rotiso an emena me pianoun ai allages stis times kai mou eipan nai :) kai tous rotisa an mporo na min paro to modem tous,kai mou ipan ena megalo OXI!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

An enoeis to tilefoniko kentro tis perioxis mou einai intrakom!Oso gia to modem ksanapiga na tous rotiso an emena me pianoun ai allages stis times kai mou eipan nai :) kai tous rotisa an mporo na min paro to modem tous,kai mou ipan ena megalo OXI!!

 

 

Ενα μεγάλο ΟΧΙ ε; Για πες στους "κυρίους" αυτούς να διαβάσουν μπροστά σου τους όρους του συμβολαίου που υπέγραψες (και που και εσυ έπρεπε να είχες διαβάσει) και μετά θα δούμε αν θα έχουν τα @@ να σε κοροιδέψουν φίλε john75 :) Μην κολώνεις! Χως τους τα!

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Ulticool

 

Ενα μεγάλο ΟΧΙ ε; Για πες στους "κυρίους" αυτούς να διαβάσουν μπροστά σου τους όρους του συμβολαίου που υπέγραψες (και που και εσυ έπρεπε να είχες διαβάσει) και μετά θα δούμε αν θα έχουν τα @@ να σε κοροιδέψουν φίλε john75 :) Μην κολώνεις! Χως τους τα!

 

 

Και ρωτώ εγώ τώρα :o

 

Και αυτοί που κάνουν την αίτηση μέσω OTEshop.gr πως/που μπορούν να διαβάσουν τους όρους του συμβολάιου;;;

 

Πότε να πουν το μεγάλο ΟΧΙ, στον ΟΤΕ? Όταν έρθει το συνεργείο στο σπίτι τους; :blink:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Basika o monos logos pou den 8elo auto to modem einai giati exo akousei ta xeirotera!!Osoi to exoun an tous einai aukolo as mas poun tin gnomi tous kai genika ti problimata antimetopizoun me auto!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...