Jump to content

Τ-Μοbile USA


apnea
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας κ δεν βλέπω κανέναν να έχει αναφέρει τίποτα για τα αμερικάνικα δίκτυα ας γράψω δυο λογάκια.

 

Πρέπει να σας πω πως παρόλο που οι αμερικανοί βρίσκονται δεκαετίες πίσω σε ό,τι εχει να κάνει με συσκευές, (σε σχέση με Ευρώπη, Ασία), τα δίκτυα προσφέρουν στους καταναλωτές υπηρεσίες σε τιμές που θα αργήσουμε πολύ να δούμε στην Ευρώπη.

 

Είμαι χρήστης της T-Mobile στην Βοστώνη όπου κ σπουδάζω, (δεν θεωρείται η τοπ μιας κ η ΑΤ&Τ θα συγχωνευτεί με την X-Cingular που θεωρείται τοπ με την Verizon) κ μπορώ να πω πως αυτό που συμβαίνει εδώ στον τομέα της επικοινωνίας δεν περιγράφεται. Το συμβόλαιό μου περιλαμβάνει τα εξής:

 

600 λεπτά τον μήνα δωρεάν (σου τρώνε κ λεπτά όταν σε καλούν επίσης).

Απο τις 8 το βράδυ ως τις 6 το πρωί δωρεάν κλήσεις για όσο χρόνο θέλεις σε ολόκληρη την Αμερική (κινητά - σταθερά για αυτούς είναι το ίδιο πράγμα, ίδιες χρεώσεις).

Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή, δωρεάν κλήσεις όλη μερα.

300 γραπτά μηνύματα δώρεαν (σου τρώνε κ όταν λαμβάνεις βέβαια).

Δωρεάν WAP

Ολα αυτά μόνο με 39.99$ τον μήνα.

GPRS με 19.99$ τον μήνα, 24 ώρες / 24ωρο δωρεάν online χωρίς όριο σε mb.

Έχω πρόσβαση στον λογαριασμό μου μέσω ιντερνετ, μπορώ να τον πληρώνω μέσω της πιστωτικής μου, μπορώ να προσθαφαιρώ υπηρεσίες, να βλέπω αναλυτικά όλες τις κλήσεις μου (εισερχόμενες, εξερχόμενες). Απο το κινητό μου πληκτρολογω #646# κ βλέπω πόσα λεπτά από τα 600 μου μένουν κ με #225# βλέπω το υπόλοιπο του λογαριασμού μου.

 

Επίσης το πιο κουφό από όλα είναι οι international cards που πουλάνε στον δρόμο. Βρήκα κάρτα 5$ κ σου δίνει 500 λέπτα για σταθερό Ελλάδα. (Τις κάρτες μπορείς να τις χρησιμοποιείς κ από το κινητό σου, κ εννοέιται πως αν πέρνεις μετά τις 8 η παρασκευοσαββατοκύριακο, δεν χρεώνεσαι για το κέντρο υπηρεσίας της κάρτας που καλείς.) με 5$ στην ελλάδα δεν μιλάς 500 λεπτά ουτε απο σταθερό σε σταθερο στην αθήνα, πόσο μάλλον για Αθήνα - Βοστώνη... Πέρνω τους φίλους μου κάθε μέρα στην Ελλάδα κ μιλάμε με τις ώρες.

 

Αυτά τα κουφά συμβαίνουν εδώ, περιμένω σχόλιά σας

 

 

apn3a

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος `trapped ( 9 Οκτ. 2004 , 22:20)

 

Καλά κουφάθηκα τώρα.. και όλα αυτά για πόσα δολλάρια το μήνα; οι χρεώσεις; τί παίζεται;

 

 

39.99$ για τις υπηρεσίες που έγραψα + 19.99$ για το GPRS. Τοσα δίνω τον μήνα. Αν ξεπεράσεις τα 600 λεπτά, σε βαράνε 0.40$ το λεπτό (εισερχόμενες, εξερχόμενες). Αλλα σιγά μην το ξεπεράσεις ποτέ. Με τέτοια ελαστικότητα είναι πολύ δύσκολο. Έχει κ άλλα πακέτα με 1000 λεπτά τον μήνα. Όπως έχει κ τα family plans όπου βάζεις 2-3 οικογενιακά νούμερα, κ με κάποιο πάγιο μιλάς όλη μέρα, κάθε μέρα δωρεάν με όποιο Τ-Μοbile κινητό θέλεις. Κ πίστεψε με.. Δεν θέλεις να μάθεις για το Ιντερνετ...

 

apn3a

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Ζήλεψα τώρα... :(

Ο τίτλος όμως δεν είναι παραπλανητικός;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (10 Οκτ. 2004 , 03:03)

 

Ζήλεψα τώρα... :(

Ο τίτλος όμως δεν είναι παραπλανητικός;

 

 

τι εννοείς? :blink:

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι το θέμα σου δεν είναι η T-Mobile αλλά αρκετά γενικότερο.

Τεσπά, άνευ ουσίας το ζήτημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος apnea (10 Οκτ. 2004 , 01:18)

 

39.99$ για τις υπηρεσίες που έγραψα + 19.99$ για το GPRS. Τοσα δίνω τον μήνα. Αν ξεπεράσεις τα 600 λεπτά, σε βαράνε 0.40$ το λεπτό (εισερχόμενες, εξερχόμενες). Αλλα σιγά μην το ξεπεράσεις ποτέ. Με τέτοια ελαστικότητα είναι πολύ δύσκολο. Έχει κ άλλα πακέτα με 1000 λεπτά τον μήνα. Όπως έχει κ τα family plans όπου βάζεις 2-3 οικογενιακά νούμερα, κ με κάποιο πάγιο μιλάς όλη μέρα, κάθε μέρα δωρεάν με όποιο Τ-Μοbile κινητό θέλεις. Κ πίστεψε με.. Δεν θέλεις να μάθεις για το Ιντερνετ...

 

apn3a

 

 

0,40 $ το λεπτό εισερχόμενες/εξερχόμενες;;;;;; Φαρμακείοοοοοοοοοοοοοοο :wacko: Αυτό πάντως που χρεώνουν τις εισερχόμενες είναι ληστεία... Άκου και τα εισερχόμενα μηνύματα!! Πες μερικές τιμές και ταχύτητες για internet. Ξέρω βέβαια τι παίζεται στο περίπου αλλά λεπτομέρειες δεν μου έχουν πει ποτέ.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο φίλος αναφέρει ότι η χρέωση ισχύει μόνο αν ξεπεράσεις τον δωρεάν χρόνο σου (που είναι 600 ώρες σε εξευτελιστική τιμή).

Πράγμα που ποτέ δεν μπορεί να συμβεί γιατί υπάρχουν προγράμματα που μπορούν να καλύψουν μέχρι και τους πιο απαιτητικούς χρήστες.

 

Το γεγονός ότι χρεώνονται οι εισερχόμενες δεν έχει νόημα γιατί εμπίπτει στον δωρεάν χρόνο που είναι πάμφθηνος και άρα τους έρχεται πιο φθηνά από εμάς εδώ όπου οι εισερχόμενες είναι "δωρεάν". Από την άλλη η χρέωση των εισερχόμενων, επιτρέπει την φορητότητα αριθμών από σταθερό σε κινητό με αποτέλεσμα να μην ξεχωρίζουν οι κλήσεις προς σταθερό και προς κινητό και πολλοί να καταργούν τελείως το σταθερό τους τηλέφωνο λόγω των εξευτελιστικών χρεώσεων των εταιρειών κινητής.

 

Αναφέρω μόνο ότι εδώ στην Ελλάδα το πάγιο του ΟΤΕ αγγίζει τα 20 Ευρώ και βάλε...

 

Από θέμα τιμών ούτε στα όνειρά μας αυτά που γίνονται στις ΗΠΑ... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (10 Οκτ. 2004 , 14:37)

 

0,40 $ το λεπτό εισερχόμενες/εξερχόμενες;;;;;; Φαρμακείοοοοοοοοοοοοοοο :wacko: Αυτό πάντως που χρεώνουν τις εισερχόμενες είναι ληστεία... Άκου και τα εισερχόμενα μηνύματα!! Πες μερικές τιμές και ταχύτητες για internet. Ξέρω βέβαια τι παίζεται στο περίπου αλλά λεπτομέρειες δεν μου έχουν πει ποτέ.

 

 

 

Μωρέ σίγουρα είναι φαρμακείο αλλά για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να είσαι με ένα κινήτο στο χέρι. Κ όπως είπα, κινητά κ σταθερά είναι το ίδιο πράγμα. Δεν έχουν "ειδικά" prefixes όπως γίνεται στην Ελλάδα (δλδ 69ΧΧΧΧΧΧΧ). Τέσπα, όσο για το ίντερνετ που με ρώτησες σου δίνω ένα link από την Verizon να το κοιτάξεις. Μιλάει από μόνο του...

 

http://www22.verizon.com/ForYourHome/Fios/packagePrice.asp

 

apn3a

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο συμβόλαιο έχω στην T-Mobile και είναι κορυφή. Πάντως από συσκευές δεν είναι και τόσο πίσω, ειδικά στα GSM δίκτυα. Αν μιλάς για iDEN, ε, ναι, έχουν γκουμούτσες, αλλά δεν είναι θέμα. Και τα CDMA και TDMA κινητά έχουν φτιάξει πολύ τελευταία.
http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellnoH2O (17 Οκτ. 2004 , 22:28)

 

Κι εγώ το ίδιο συμβόλαιο έχω στην T-Mobile και είναι κορυφή. Πάντως από συσκευές δεν είναι και τόσο πίσω, ειδικά στα GSM δίκτυα. Αν μιλάς για iDEN, ε, ναι, έχουν γκουμούτσες, αλλά δεν είναι θέμα. Και τα CDMA και TDMA κινητά έχουν φτιάξει πολύ τελευταία.

 

 

ε εντάξει, τα τελευταία 1-2 χρόνια άρχισαν να δίνουν βαση κ στις συσκευες. αντε να δουμε κ 3G. εκεί κ αν θα υπάρξει ανταγωνισμός...

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος apnea (10 Οκτ. 2004 , 18:07)

 

Μωρέ σίγουρα είναι φαρμακείο αλλά για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να είσαι με ένα κινήτο στο χέρι. Κ όπως είπα, κινητά κ σταθερά είναι το ίδιο πράγμα. Δεν έχουν "ειδικά" prefixes όπως γίνεται στην Ελλάδα (δλδ 69ΧΧΧΧΧΧΧ). Τέσπα, όσο για το ίντερνετ που με ρώτησες σου δίνω ένα link από την Verizon να το κοιτάξεις. Μιλάει από μόνο του...

 

http://www22.verizon.com/ForYourHome/Fios/packagePrice.asp

 

apn3a

 

 

Τι είναι αυτές οι τιμές;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Εκεί με 49,95$ τον μήνα έχουν γραμμή 15 Mbps/2 Mbps και εμείς με 50 ευρώ τον μήνα έχουμε 384 kbps/128 kbps( και στην πραγματικότητα είναι 320/96 ) :blink:

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellnoH2O (18 Οκτ. 2004 , 23:26)

 

Χλίδουλες είμαστε, ε;

 

 

εγώ πάντως την έχω καταβρεί :p . Ειδικά στο Uni που κατεβαζεις με 2.4Mb/sec. Πρέπει να το δοκιμάσω κ βράδυ να δω πόσο πιάνει. :whistle:

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος apnea (19 Οκτ. 2004 , 00:41)

 

εγώ πάντως την έχω καταβρεί :p . Ειδικά στο Uni που κατεβαζεις με 2.4Mb/sec. Πρέπει να το δοκιμάσω κ βράδυ να δω πόσο πιάνει. :whistle:

 

 

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι σύντροφε εκ Μασαχουσέτης;

 

BTW, έχει δει κανένας το limited edition tenth anniversary StarTac?

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellnoH2O (19 Οκτ. 2004 , 20:02)

 

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι σύντροφε εκ Μασαχουσέτης;

 

BTW, έχει δει κανένας το limited edition tenth anniversary StarTac?

 

 

Boston University σύντροφε. Εσυ που είσαι?

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος apnea (20 Οκτ. 2004 , 01:10)

 

Boston University σύντροφε. Εσυ που είσαι?

 

 

NYU LAW.

 

http://nyubook.collegestoreonline.com/webitemimages/209/W40035.jpg

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellnoH2O (20 Οκτ. 2004 , 06:18)

 

NYU LAW.

 

http://nyubook.collegestoreonline.com/webitemimages/209/W40035.jpg

 

 

μια χαρά. παω ΝΥ απο το '93 συνέχεια κ την έχω ψιλομάθει. κ ευτυχώς δεν είναι μακριά απο βοστώνη κ μπορώ κ κατεβαίνω κανα παρασκευοσαββατοκύριακο. Economics & Business Administration εγω.

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήξω κατιτίς ρε μάγκες να με διαφωτίσετε και μένα λιγάκι?

Θα πάει ένας γνωστός μου για ένα μήνα στην αμερική και ο πιο λογικός/οικονομικός τρόπος να'χει κινητό εκεί φαντάζει το ν'αγοράσει μια καρτοκινητή απο κει. Τι παίζει λοιπόν με τις καρτοκινητές εκεί στην περιοχή ΝΥ-Ουάσινγκτον κλπ, πουλάνε παντού τέτοιες συνδέσεις όπως στο ελλάντα?

Link to comment
Share on other sites

πουλάνε αλλά δεν θα έλεγα πως συμφέρουν κ πολύ. Το καλύτερο είναι να κάνει σύνδεση ΑΝ σκοπεύει να κάτσει καιρό κ να γραφτεί σε κάποιο plan με free minutes and national calls. Αν θέλει να τηλεφωνεί ελλάδα, υπάρχουν διάφοροι στον δρόμο που πουλάνε κάρτες για international calls. Εγώ βρήκα μία με 1cent το λεπτό για ελλαδα σταθερό. δλδ.. με 5$ 500 καθαρά λεπτά για ελλάδα :) για περισσότερα info: http://www.t-mobile.com http://www.att.com http://www.verizon.net http://www.cingular.com αυτές είναι οι μεγαλύτερες εταίριες, μπορεί να ρίξει μια ματιά στο site τους κ να δει στα πλανς τους τι τον συμφέρει περισσότερο. hope that helps...

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά να κάνει συμβόλαιο για ένα μόνο μήνα δεν είναι κάπως κουλό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει σύνδεση λίγο δύσκολο, όπως σωστά απόρησε κι ο λιούτον είναι μόλις για ένα μήνα. Την ψάχνει μόνο για καρτοκινητή, να χώσει την αμερικάνικη σιμ στο 3650 του για να μη τα στάζει μέσω ρόαμινγκ. Και σε ρωτάω άπνεα: πόσο εύκολο είναι για κάποιον που πάει 1η φορά στο αμέρικα, ν'αγοράσει ένα πακέτο καρτοκινητής, έχει πχ στο αεροδρόμιο (τζέι-εφ-κέι), στα περισσότερα μαγαζιά κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sallax (26 Οκτ. 2004 , 12:34)

 

Να πάρει σύνδεση λίγο δύσκολο, όπως σωστά απόρησε κι ο λιούτον είναι μόλις για ένα μήνα. Την ψάχνει μόνο για καρτοκινητή, να χώσει την αμερικάνικη σιμ στο 3650 του για να μη τα στάζει μέσω ρόαμινγκ. Και σε ρωτάω άπνεα: πόσο εύκολο είναι για κάποιον που πάει 1η φορά στο αμέρικα, ν'αγοράσει ένα πακέτο καρτοκινητής, έχει πχ στο αεροδρόμιο (τζέι-εφ-κέι), στα περισσότερα μαγαζιά κλπ?

 

 

Από όσο ξέρω είναι πανεύκολο να βρεις καρτοκινητό, όπως και στην Ελλάδα και ίσως περισσότερο.

Προσοχή όμως να πάρει από εταιρία με δίκτυο GSM, αλλιώς δε θα δουλεύει με τη συσκευή του (εκτός αν είναι quad-band).

Πχ T-Mobile, Cingular, AT&T βάζει άνετα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, δεν πρόσεξα οτι θα κάτσει 1 μήνα. Ε ναι σε αυτη την περίπτωση συμφέρει καρτοκινητό. στο jfk δεν θυμάμαι να έχει κατάστημα, τωρα μπορεί κ να εχει, ισως να μην το έχω προσέξει. μπορώ να μάθω ομως. αλλιώς σιγουρα θα βρεί πολλά μαγαζία για να πάρει. αν μείνει πάντως new york, απόσο θυμάμαι έχει η t-mobile store στο Office Depot, 686 Broadway Ave. είναι στο κέντρο. Κ σημαντικό ρόλο παίζει να ειναι όπωσδηποτε τουλάχιστον tri-band (quad-band ακόμα καλύτερα για να υποστηρίζει κ 850Μhz) αλλιώς με tri-band θα δουλεύει μια χαρά. Επίσης να έχεις στα υπόψειν σου πως οι αμερικανοί χρεώνουν κ εισερχόμενα sms κ εισερχόμενες κλήσεις. Μία κομπίνα για τα sms (που κάνω κ εγώ) είναι να έχεις μια ελληνική σύνδεση σε roaming κ να σου στέλνουν τα sms εκεί κ εσύ να απαντάς με το αμερικάνικο ωστε να γλυτώνεις τις εισερχόμενες χρεώσεις. Εννοείται για ευκολία πως χρείαζεσαι 2 συσκευές.

If the whole world wants to go left and u feel like going right, go right. U don't have to follow..U don't have to make a big deal about which way u r going. Just go.. It's very easy.

 

Link to comment
Share on other sites

To JFK έχει εννέα terminals, οπότε λίγο δύσκολο να σου πούμε αν θα βρει κατάστημα. Εξαρτάται σε ποιο φτάνει. Στη ΝΥ θα βρεις πανεύκολα κάρτα για το κινητό. Διαρκεί 90 μέρες.
http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...