Jump to content

Μεταφορά λειτουργικού σε νέο δίσκο


kostassl45i
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα σκληρό δίσκο 200gb.

 

Τον χώρισα κανονικά σε partition και αντέγραψα όλα μου τα αρχεία από τον παλιό στο νέο.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να κάνω το ίδιο και με το λειτουργικό...

 

Αν μπορώ δηλαδή να το περάσω στο νέο δίσκο άθικτο, χωρίς να χρειαστεί να κάνω εκ νέου εγκατάσταση.

 

Δε μπορείτε να φανταστείτε πόση ταλαιπωρία και χρόνο θα γλιτώσω με αυτό το "κόλπο" :o

 

Γίνεται; Κι αν ναι πώς; Με καποιο πρόγραμμα ή υπάρχει περίπτωση και με απλή αντιγραφή αρχείων; Μπορείτε να προτείνετε κάποια προγράμματα που να κάνουν αυτή τη δουλειά;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Symantec Ghost, Arconis Drive Image, ειναι δυο που μου ερχονται τωρα στο μυαλο
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις τον παλιό δίσκο; Γιατί αν μπορείς να τον κρατήσεις είναι καλύτερα να έχεις σ'αυτόν μόνο λειτουργικό και προγράμματα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (15 Αύγ. 2004 , 12:56)

 

Πρέπει οπωσδήποτε να βγάλεις τον παλιό δίσκο; Γιατί αν μπορείς να τον κρατήσεις είναι καλύτερα να έχεις σ'αυτόν μόνο λειτουργικό και προγράμματα.

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι σημαντικά πιο αργός, οπότε δεν θα έχω μεγάλο κέρδος αν φορτώνουν το λειτουργικό και τα προγράμματα από τον καινούργιο;

 

Πάντως τώρα το ξανασκέφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help!!!

 

Έκανα κλωνοποίηση των partition με το norton ghost πριν απο λίγο κι όταν δοκίμασα να μπουτάρω με το νέο δίσκο πήρα το πολύ λακονικό αλλά ξεκάθαρο μήνυμα "press any key to reboot" :cry:

 

Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την επανεγκατάσταση των windows κι όλων των λοιπών προγραμμάτων; :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (15 Αύγ. 2004 , 17:29)

 

Παιδιά help!!!

 

Έκανα κλωνοποίηση των partition με το norton ghost πριν απο λίγο κι όταν δοκίμασα να μπουτάρω με το νέο δίσκο πήρα το πολύ λακονικό αλλά ξεκάθαρο μήνυμα "press any key to reboot" :cry:

 

Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την επανεγκατάσταση των windows κι όλων των λοιπών προγραμμάτων; :(

 

 

περίμενε λίγο να μπει στο νετ η κινητή εγκυκλοπαίδεια που ακούει στο όνομα mcde...μην κάνεις τίποτα γιατι μπορεί να γίνει χειρότερη η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βοηθήσω όμως. Δεν χρησιμοποιώ ποτέ το ghost και γενικά images δίσκων γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται συχνά να στήσω τον υπολογιστή από την αρχή. Οπότε όλο και κάποιο πρόγραμμα ή driver αλλάζει στο μεταξύ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (15 Αύγ. 2004 , 17:29)

 

Παιδιά help!!!

 

Έκανα κλωνοποίηση των partition με το norton ghost πριν απο λίγο κι όταν δοκίμασα να μπουτάρω με το νέο δίσκο πήρα το πολύ λακονικό αλλά ξεκάθαρο μήνυμα "press any key to reboot" :cry:

 

Τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την επανεγκατάσταση των windows κι όλων των λοιπών προγραμμάτων; :(

 

 

Πριν απο μερικές μέρες μου το έκανε και σε εμένα.

Πες μου λίγο τι τύπο σκληρό έχεις...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που δε ξεκαθάρισα είναι ότι ο παλιός ο 80ρης δουλεύει φίνα.

 

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να κάνω όσο κι αν προσπάθησα, είναι αφού κλονοποιήσω το partition με το λειτουργικό στο νέο σκληρό και θέσω στο bios το σύστημα να bootάρει από το νέο σκληρό είναι να φορτωθούν κανονικά τα windows. Αντ' αυτού μου βγάζει αυτό το μήνυμα: "PRESS A KEY TO REBOOT"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (16 Αύγ. 2004 , 01:13)

 

Βασικά αυτό που δε ξεκαθάρισα είναι ότι ο παλιός ο 80ρης δουλεύει φίνα.

 

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να κάνω όσο κι αν προσπάθησα, είναι αφού κλονοποιήσω το partition με το λειτουργικό στο νέο σκληρό και θέσω στο bios το σύστημα να bootάρει από το νέο σκληρό είναι να φορτωθούν κανονικά τα windows. Αντ' αυτού μου βγάζει αυτό το μήνυμα: "PRESS A KEY TO REBOOT"

 

 

Ναι αλλά και πάλι δεν λες τι είδους σκληρό έχεις ;)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 (16 Αύγ. 2004 , 01:17)

 

Ναι αλλά και πάλι δεν λες τι είδους σκληρό έχεις ;)

 

 

lol :o

 

IBM 80Gb Ultra Ata 100 2mb cache ο ένας

 

Maxtor 200Gb Ultra Ata 133 8mb cache ο νέος :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (16 Αύγ. 2004 , 01:20)

 

lol :o

 

IBM 80Gb Ultra Ata 100 2mb cache ο ένας

 

Maxtor 200Gb Ultra Ata 133 8mb cache ο νέος :cool:

 

 

Αφού έχεις sata θα πρέπει να ρυθμίσεις κάτι στο bios.

 

Θα σου απαντήσω αύριο το τι ακριβώς όμως που θα το έχω... :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

φιλε Jim87 μαλλον διαβασες λαθος δεν εχει SATA δισκο ;)

 

Κωστα , υποθετω οτι εχεις η 2000 η XP σαν λειτουργικο το Norton Ghost μεχρι και τη εκδοση 7.3 ( εαν θυμαμαι καλα ) ειχε προβλημα με το MFT σε NTFS partitions και παρουσιαζει το προβλημα που περιγραφεις. Δες εαν μπορεις να βρεις την εκδοση 8.0 του Ghost αλλιως δοκιμασε το Arconis Drive Image

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (16 Αύγ. 2004 , 01:46)

 

φιλε Jim87 μαλλον διαβασες λαθος δεν εχει SATA δισκο ;)

 

Κωστα , υποθετω οτι εχεις η 2000 η XP σαν λειτουργικο το Norton Ghost μεχρι και τη εκδοση 7.3 ( εαν θυμαμαι καλα ) ειχε προβλημα με το MFT σε NTFS partitions και παρουσιαζει το προβλημα που περιγραφεις. Δες εαν μπορεις να βρεις την εκδοση 8.0 του Ghost αλλιως δοκιμασε το Arconis Drive Image

 

 

Έχω windows xp και το νόρτον ghost 2003.

 

Αλλά δεν έχω ntfs αλλά fat32...

 

Μάλλον αύριο θα ψάξω το πρόγραμμα που λες πριν τα παρατήσω τελείως.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει τον καινούριο δίσκο στη θέση του παλιού? Δηλ. αν ο παλιός ήταν primary master, το ίδιο είναι κ ο καινούριος? Αν όχι πρέπει να το κάνεις.

Επίσης στο Βοοt.ini λέει από ποιο Partition θα κάνει boot. Κοίταξέ το.

Πριν το "Press any key to reboot" λογικά βγάζει κι άλλο μήνυμα. Τι λέει?

 

 

PS. Κοίτα κάποια στιγμή να περάσεις σε NTFS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kfran (16 Αύγ. 2004 , 09:32)

 

1)Έχεις βάλει τον καινούριο δίσκο στη θέση του παλιού? Δηλ. αν ο παλιός ήταν primary master, το ίδιο είναι κ ο καινούριος? Αν όχι πρέπει να το κάνεις.

 

2Επίσης στο Βοοt.ini λέει από ποιο Partition θα κάνει boot. Κοίταξέ το.

 

3)Πριν το "Press any key to reboot" λογικά βγάζει κι άλλο μήνυμα. Τι λέει?

 

 

PS. Κοίτα κάποια στιγμή να περάσεις σε NTFS.

 

 

1) Ναι, πριν από κάθε δοκιμή τον βάζω primary και θέτω στο bios να ξεκινάει από αυτόν

 

2)Θενξ, θα το δω τώρα

 

3)Όχι δε βγάζει άλλο μήνυμα

 

Υγ: Βασικά δε το κάνω γιατί δε τα βλέπει το dos.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρίσκει λειτουργικό, το λέει και μετα λεει Press any key to reboot. Οπότε το ότι δεν λέει τπτ άλλο με προβληματίζει...

 

Αν δεν δουλέψει τπτ δοκίμασε απλά να βάλεις τον παλιό primary master, τον καινούριο secondary master ας πούμε και πες στο BIOS να κάνει boot από τον secondary master, να δούμε αν θα δουλέψει αυτό. Δεν είναι λύση αλλά είναι μια δοκιμή.

 

 

Αφού έχεις XP γιατί χρειάζεται να βλέπει το δίσκο σου παλιότερο DOS αφού λογικά δεν υπάρχει στο σύστημά σου???

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!! :D :D

 

Κατάφερα να κλονοποιήσω τον παλιό σκληρό στον καινούργιο και να μπουτάρω κανονικά.

 

Τι έκανα; Απλά χρησιμοποίησα το πρόγραμμα Arconis Drive Image που μου πρότεινε ο hunter (1000 ευχαριστώ για τη βοήθεια :) ) κι όλα πήγαν ρολόι. :happy:

 

By the way norton sucks κι αν είναι ποτέ δυνατόν να μη μπορεί να κάνει κάτι τόσο απλό για το οποίο έχει φτιαχτεί το πρόγραμμα... :down:

 

Λοιπόν, όλα πήγαν τέλεια, και δεν έχω διαπιστώσει το παραμικρό πρόβλημα ή διαφορά σε σχέση με τον παλιό δίσκο, παρά μόνο στον ελεύθερο χώρο που είναι πολλάπλάσιος :cool:

 

Ευχαριστώ όλους όσους ασχολήθηκαν. ;)

 

Και μια ερώτηση ακόμα:

 

Πώς μπορώ να αλλάξω το γράμμα μιας μονάδας δίσκου, πχ από H: να την κάνω J: ;

Link to comment
Share on other sites

Τι windows έχεις?

Στα ΧΡ γίνεται πανεύκολα:

Δεξί κλικ στο My Computer, Manage, και στο tree view διαλέγεις Disk Management. Στη συνέχεια διαλέγεις το partition του οποίο το γράμμα θες να αλλάξεις, κάνεις δεξί κλικ πάνω του και επιλέγεις Change Drive Letter and Paths. Η συνέχεια είναι ευκολή ;).

 

Αν δεν έχεις ΧΡ ψάξε για κάτι αντίστοιχο ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Partition Magic καθώς και το Acronis DiskDirector.

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ReFuseR (16 Αύγ. 2004 , 20:23)

 

Τι windows έχεις?

Στα ΧΡ γίνεται πανεύκολα:

Δεξί κλικ στο My Computer, Manage, και στο tree view διαλέγεις Disk Management. Στη συνέχεια διαλέγεις το partition του οποίο το γράμμα θες να αλλάξεις, κάνεις δεξί κλικ πάνω του και επιλέγεις Change Drive Letter and Paths. Η συνέχεια είναι ευκολή ;).

 

Αν δεν έχεις ΧΡ ψάξε για κάτι αντίστοιχο ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Partition Magic καθώς και το Acronis DiskDirector.

 

Φιλικά :)

 

 

 

Ή:

 

Πίνακας ελένχου->Εργαλεία διαχείρισης->Διαχείριση Υπολογιστή->Διαχείριση δίσκων. :)

 

Αλλά μια ερώτηση.

Πολλές φορές το γράμμα δεν αλλάζει.

Και όχι το σύστημα © αλλά άλλο γράμμα.

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως δε βρίσκεις το γράμμα που θες στη λίστα, ειναι γιατί αυτό είναι δεσμευένο από άλλη μονάδα δίσκου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (17 Αύγ. 2004 , 00:32)

 

Αν εννοείς πως δε βρίσκεις το γράμμα που θες στη λίστα, ειναι γιατί αυτό είναι δεσμευένο από άλλη μονάδα δίσκου.

 

 

Όχι δεν λέω γι'αυτό.

 

Όταν του πατάω αλλάγη γράμματος μου βγάζει:

 

Δεν είναι δυνατή η αλλάγή απο τα windows του γράμματος της μονάδας δίσκου το τόμου συστήματος ή του τόμου εκκίνησης.

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στα xp παραήταν εύκολο :)

 

Στα millenioum όμως; Τα γράμματα είναι διαφορετικά. Πώς μπορώ να τα αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...