Jump to content

Αγορές μέσω Internet: Εναλλακτικές λύσεις (Electron)


LNinio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το εξής. Υπάρχει τρόπος να κάνουμε αγορές μέσω δικτύου, χωρίς να εκδώσουμε τις κλασσικές πιστωτικές κάρτες (VISA, MasterCard κλπ);

Τι εννοώ. Αν εξαιρέσουμε τις διάφορες κάρτες τύπου Electron Visa κλπ, μπορούμε να εκδώσουμε μια κάρτα VISA (πχ) με την οποία θα έχουμε προπληρώσει το ποσό (παράδειγμα 200 ευρώ) και τα οποία θα μπορούμε να χρησιμοποιούμε κατά βούληση! Το θέμα είναι αυτή την κάρτα να την δέχονται τα sites τα οποία ζητούν μόνο VISA MasterCard κλπ (εννοώ να υπάρχουν κωδικός, expiration date κλπ κλπ… τα κλασσικά των πιστωτικών δηλαδή)

Όποιος μπορεί να βοηθήσει ή έχει ιδία άποψη… ας το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα λογαριασμό στην Alpha Bank και ζήτα μια κάρτα Visa Electron συνδεδεμένη με αυτό το λογαριασμό. Δυο μέρες πριν κάνεις την αγορά, κατέθετε ένα ποσό λίγο μεγαλύτερο από αυτό που θέλεις (για τα μεταφορικά κ.λπ. έξοδα) και δίνε την κάρτα σα Visa. Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Εσύ θα θεωρείς ότι έχεις Visa.

 

Υπάρχει και η λύση της Attica Bank Gift card visa electron άλλα παίρνουν προμήθεια, ενώ στην Alpha δεν έχει καμμία προμήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως καταστήματα που δεν δέχονται κάρτες electron visa. Θα πρέπει να το ελέγξει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο forum διάβασα ότι εαν η συναλλαγή γίνεται ηλεκτρονικά και δε ζητήσουν φωτοτυπία της κάρτας, το κατάστημα δε μπορεί να καταλάβει ότι πρόκειται για Electron. Όχι βέβαια ότι είναι κακό που είναι electron, απλά πολλοί νομίζουν ότι δεν τη δέχονται, ενώ στην πραγματικότητα μπορούν να την δεχτούν.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταστήματα που αναφέρουν συγκεκριμένα ότι δεν δέχονται electron visa. Δεν σου το λένε εκ των υστέρων, υπάρχει στις πληροφορίες για τον τρόπο πληρωμής.
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με την Electron Visa δεν υπάρχει στην Ελλάδα (σχεδόν σε όλα τα e-shop την δέχονται). Σε μερικά του εξωτερικού (William Hill κλπ) επίσης γίνεται δεκτή. Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν κανονική VISA. Ειδικά όταν στους "τρόπους πληρωμής" έχει μόνο MasterCard, VISA, Dinners... η Electron δεν γίνεται δεκτή!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LNinio ( 1 Αύγ. 2004 , 05:20)

 

Πρόβλημα με την Electron Visa δεν υπάρχει στην Ελλάδα (σχεδόν σε όλα τα e-shop την δέχονται). Σε μερικά του εξωτερικού (William Hill κλπ) επίσης γίνεται δεκτή. Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν κανονική VISA. Ειδικά όταν στους "τρόπους πληρωμής" έχει μόνο MasterCard, VISA, Dinners... η Electron δεν γίνεται δεκτή!!!

 

 

Εγώ σε όσα site έχω δοκιμάσει την Wincard της Τράπεζας Πειραιώς δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα :) Και μάλιστα κάποια έλεγαν ότι δέχονται μόνο Visa... Αυτή την κάρτα στην δίνουν όταν ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό. Εϊναι κάρτα για τις συναλλαγές στα Α.Τ.Μ. καθώς και χρεωστική visa electron. π.χ. έχεις στον λογαριασμό 1000 ευρώ και θέλεις να αγοράσεις κάτι που κάνει 800 ευρώ. Θα το αγοράσεις κανονικά. Αν όμως θέλεις να αγοράσεις κάτι που κάνει 1100 ευρώ δεν θα μπορέσεις γιατί δεν έχεις το απαιτούμενο ποσό στον λογαριασμό σου. Στην περίπτωση που συνδέσεις στην κάρτα 2 λογαριασμούς ( όπως εγώ ) ο λογαριασμός που θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα χρήματα για μια αγορά είναι ο λογαριασμός που θα επιλέξεις να είναι πρώτος. Για λόγους ασφαλείας κάνω το εξής: στον πρώτο λογαριασμό δεν αφήνω ΠΟΤΕ χρήματα. Τα καταθέτω στον δεύτερο και όταν θέλω να αγοράσω κάτι μπαίνω στο web banking, μεταφέρω στον πρώτο λογαριασμό όσα χρήματα απαιτούνται για την αγορά και μετά την αγορά αν μείνει υπόλοιπο ( έστω και 0,05 ευρώ ) το μεταφέρω στον δεύτερο λογαριασμό. Έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί αν δεν υπάρχουν στον λογαριασμό τα χρήματα για την αγορά, απορρίπτεται επιτόπου η συναλλαγή.Αυτό το πράγμα το κάνω από τον Φεβρουάριο και είμαι μια χαρά :)

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία Electron Visa από την Novabank, χρεωστική κάρτα. Μπορώ να την χρησιμοποιώ για συναλλαγές με ΑΤΜς και για να πληρώνω σε καταστήματα. Μπορώ να την χρησιμοποιήσω και για αγορές online ή πρέπει το κατάστημα να υποστηρίζει υποχρεωτικά Visa Electron;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος LNinio ( 1 Αύγ. 2004 , 05:20)

 

Πρόβλημα με την Electron Visa δεν υπάρχει στην Ελλάδα (σχεδόν σε όλα τα e-shop την δέχονται). Σε μερικά του εξωτερικού (William Hill κλπ) επίσης γίνεται δεκτή. Το θέμα είναι οτι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σαν κανονική VISA. Ειδικά όταν στους "τρόπους πληρωμής" έχει μόνο MasterCard, VISA, Dinners ... η Electron δεν γίνεται δεκτή!!!

 

 

Μέγα λάθος!!! Γινεται και παραγίνεται :p Πάμπολλες φορές έχω κάνει συναλλαγή τέτοια, όπου δέχονται μονο VISA (μέσω της Alpha VISA Electron). AΠΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ. ΕΙΤΕ ONLINE, EITE ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ. So simple... ;)

 

Εδώ έχουμε συζητήσει το θέμα και 1 και 2....... και 10 φορές :p

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 2 Αύγ. 2004 , 10:55)

 

Μέγα λάθος!!! Γινεται και παραγίνεται :p Πάμπολλες φορές έχω κάνει συναλλαγή τέτοια, όπου δέχονται μονο VISA (μέσω της Alpha VISA Electron). AΠΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ. ΕΙΤΕ ONLINE, EITE ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ. So simple... ;)

 

Εδώ έχουμε συζητήσει το θέμα και 1 και 2....... και 10 φορές :p

 

 

Ακριβως ετσι ειναι...απλα το ποσο περναει σε μια δοση και δεν υπαρχει επιλογη για παραπανω. Ειτε online ειτε οχι. (Virtual or Natural POS)

Σαν προπληρωμενη πιστωτικη λειτουργει και η Egnatia Prepay και ειναι μια πολυ καλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

exw mia aporia... giati trwte tetoia kollhmata me tis online agores???

 

egw exw ftiaksei 2 mhxanhmata kai TA PANTA ta exw agorasei online kai malista apo ksena site.

 

xalarwste kai apolauste tis agores sas :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 2 Αύγ. 2004 , 10:55)

 

Μέγα λάθος!!! Γινεται και παραγίνεται :p Πάμπολλες φορές έχω κάνει συναλλαγή τέτοια, όπου δέχονται μονο VISA (μέσω της Alpha VISA Electron). AΠΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ. ΕΙΤΕ ONLINE, EITE ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ. So simple... ;)

 

Εδώ έχουμε συζητήσει το θέμα και 1 και 2....... και 10 φορές :p

 

 

Και όμως δεν είναι πάντα έτσι!!! Επικοινώνησα με το τμήμα καρτών της Alpha και τους ρώτησα για την Electron. Μου είπαν οτι λογικά συμπεριφέρεται σα να είναι κανονική Visa αλλά δεν είναι πάντα έτσι τα πράγματα. Στην προσπάθειά μου να κάνω μια συναλλαγή μέσω δικτύου και χρησιμοποιώντας την Electron, ενώ η συναλλαγή απορρίφθηκε από το site 2 φορές, τα χρήματα αφαιρέθηκαν από τον λογαριασμό μου!!! Σε νέα μου επικοινωνία με το τμήμα καρτών της Alpha, Μου είπαν οτι από την τράπεζα η συναλλαγή εγκρίθηκε και τα χρήματα κρατήθηκαν από τον λογαρισμό μου. Θα παραμείνουν pending για 15 μέρες. Αν μέσα σε αυτές τις μέρες δεν μεταφερθούν στον λογαριασμό της εταιρείας που έγινε η αγορά θα επιστρέψουν στον λογαριασμό μου.

Σε ηλεκτρονική επικοινωνία με το site, το οποίο απέρριψε 2 φορές την κάρτα μου, η στερεότυπη απάντησή τους ήταν οτι η μεταφορά δεν ήταν δυνατή και τις 2 φορές, οτι τα χρήματα δεν μεταφέρθηκαν στην εταιρεία και μου πρότινα ταχυδρομική επιταγή ως εναλλακτική λύση!!!

Τώρα τι δ@#$%&λο συνέβει... ένας Θεός ξέρει!!!

Πάντως δεν είναι πάντα τόσο απλά τα πράγματα!!! Μιλάω εκ πείρας

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια τώρα με πολύ συχνή χρήση, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

 

Και για να καταλήξω στη συγκεκριμένη κάρτα, πίστεψε με... δοκίμασα κι άλλες (χρεωστικές) οι οποίες για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά δεν γινόντουσαν δεκτές.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε στη περίπτωση σου.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 3 Αύγ. 2004 , 00:00)

 

3 χρόνια τώρα με πολύ συχνή χρήση, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

 

Και για να καταλήξω στη συγκεκριμένη κάρτα, πίστεψε με... δοκίμασα κι άλλες (χρεωστικές) οι οποίες για διαφορετικούς λόγους η καθεμιά δεν γινόντουσαν δεκτές.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε στη περίπτωση σου.

 

 

Ούτε και εγώ μπορώ να καταλάβω φίλε μου!!! Δημιούργησα όμως λογαριασμό στο PayPal με Alpha Electron Visa και όλα εξελίχθηκαν κανονικά για την ώρα!!! Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θελω να κανω μια αγορα μεσω paypal που ομως χρειαζεται πιστωτικη καρτα.Πιστωτικη εγω δεν εχω και ουτε γνωριζω τιποτα απο το πως λειτουργουν οι πιστωτικες.

 

Τι μου προτεινετε να κανω.Υπαρχει αλλος τροπος ετσι ωστε να μην βγαλω πιστωτικη αφου θα μου ειναι αχρηστη μετα την αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (14 Αύγ. 2004 , 18:38)

 

Χρησιμοποίησε κάποιου συγγενή σου..(με την συγκατάθεσή του βεβαίως).

 

 

Δεν γινεται.Απο οτι καταλαβα γινεται με την electron visa.Σωστα;Δηλαδη πρεπει να παω στην alpha bank να ανοιξω ενα λογαριασμο και να ζητησω και μια electron visa για αυτο το λογαριασμο.Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid ( 1 Αύγ. 2004 , 06:15)

 

Εγώ σε όσα site έχω δοκιμάσει την Wincard της Τράπεζας Πειραιώς δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα :) Και μάλιστα κάποια έλεγαν ότι δέχονται μόνο Visa... Αυτή την κάρτα στην δίνουν όταν ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό. Εϊναι κάρτα για τις συναλλαγές στα Α.Τ.Μ. καθώς και χρεωστική visa electron. π.χ. έχεις στον λογαριασμό 1000 ευρώ και θέλεις να αγοράσεις κάτι που κάνει 800 ευρώ. Θα το αγοράσεις κανονικά. Αν όμως θέλεις να αγοράσεις κάτι που κάνει 1100 ευρώ δεν θα μπορέσεις γιατί δεν έχεις το απαιτούμενο ποσό στον λογαριασμό σου. Στην περίπτωση που συνδέσεις στην κάρτα 2 λογαριασμούς ( όπως εγώ ) ο λογαριασμός που θα πρέπει να έχει τα απαραίτητα χρήματα για μια αγορά είναι ο λογαριασμός που θα επιλέξεις να είναι πρώτος. Για λόγους ασφαλείας κάνω το εξής: στον πρώτο λογαριασμό δεν αφήνω ΠΟΤΕ χρήματα. Τα καταθέτω στον δεύτερο και όταν θέλω να αγοράσω κάτι μπαίνω στο web banking, μεταφέρω στον πρώτο λογαριασμό όσα χρήματα απαιτούνται για την αγορά και μετά την αγορά αν μείνει υπόλοιπο ( έστω και 0,05 ευρώ ) το μεταφέρω στον δεύτερο λογαριασμό. Έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί αν δεν υπάρχουν στον λογαριασμό τα χρήματα για την αγορά, απορρίπτεται επιτόπου η συναλλαγή.Αυτό το πράγμα το κάνω από τον Φεβρουάριο και είμαι μια χαρά :)

 

 

Επειδή μου άρεσε το παραπάνω κολπάκι.. να ρωτήσω κάτι εξειδικευμένο, μήπως και γνωρίζετε...

Στα διάφορα Betting Sites (Bet&Win, William etc.) με μια τέτοια χρεωστική της WinBank μπορείς να κάνεις και καταθέσεις αλλά και αναλήψεις! στην κάρτα?...

 

[Όχι πως είμαι κανένας καθημερινός παίκτης βέβαια.. :o ]

 

Εdit: Διαβάζω εδώ και κάτι ώρες! :wacko: ένα μεγάλο Topic για τις πιστωτικές που υπήρχε η παραπομπή του σε προηγ. post, και νομίζω πως βρίσκομαι κοντά στη λύση του μυστηρίου..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid ( 1 Αύγ. 2004 , 06:15)

 

Για λόγους ασφαλείας κάνω το εξής: στον πρώτο λογαριασμό δεν αφήνω ΠΟΤΕ χρήματα. Τα καταθέτω στον δεύτερο και όταν θέλω να αγοράσω κάτι μπαίνω στο web banking, μεταφέρω στον πρώτο λογαριασμό όσα χρήματα απαιτούνται για την αγορά και μετά την αγορά αν μείνει υπόλοιπο ( έστω και 0,05 ευρώ ) το μεταφέρω στον δεύτερο λογαριασμό. Έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί αν δεν υπάρχουν στον λογαριασμό τα χρήματα για την αγορά, απορρίπτεται επιτόπου η συναλλαγή.Αυτό το πράγμα το κάνω από τον Φεβρουάριο και είμαι μια χαρά :)

 

Aυτό ακριβώς κάνω εγώ και με την Alpha Bank. Ακριβώς αυτό! ;) Μέγιστη ασφάλεια.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια πηρα και εγω μια electron visa απο την alpha bank και πηγα να την περασω στο paypal.Την περασα και μου βγαζει υπολοιπο 0€.Μηπως εχω κανει καποιο λαθος στην καταχωρηση της καρτας;

Ο λογαριασμος εχει 150 € μεσα.Επισης οταν παω να στειλω χρηματα μου λεει οτι το οριο ειναι 100€ ενω εγω θελω να στειλω 148€.Τι πρεπει να κανω;

 

Υ.Γ. Μηπως για να ανεβει το οριο μου πρεπει να κανω εγγραφη στο Expanded Use Program;Τι χρεωση εχει αυτο;

 

 

Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει αναλυτικα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...