Jump to content

SMS Storage solution and Greek Lang. Pack


Lord British
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο πολυημερο ψαξιμο και αφου δεν με επεισαν οι υπευθυνοι της εδω Motorola οτι δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο αναβαθμιση για το V600 που να επιτρεπει την αποθηκευση των εισερχομενων μηνυματων στην μνημη του τηλεφωνου και οχι μονο στην καρτα SIM εγινε εφικτη η λυση στο συγκεκριμενο προβλημα.Ειχα αναφερει και πριν απο μερικες βδομαδες οτι υπαρχει ηδη διαθεσιμη αναβαθμιση στην Αγγλια που λυνει το συγκεκριμενο προβλημα.Ο μονος λογος για τον οποιο δεν ειχα προχωρησει σε αναβαθμιση ηταν οτι δεν υπηρχε το ελληνικο itap.Μεσα ομως απο το συνεχες ψαξιμο και με οδηγο την απιστευτη δουλεια που εχει γινει απο ατομα στο εξωτερικο για τα αγαπημενα μας τηλεφωνα,βρεθηκε και η λυση στο προβλημα της γλωσσας.

 

Η λυση που αναφερω παρακατω ειναι συνολικη και πραγματικα μονο θα προσθεσει πραγματα στο V600

 

Πριν κανετε οτιδηποτε απο τα παρακατω καντε backup μεσω του Mobile Phone Tools ή οποιουδηποτε αλλου προγραμματος χρησιμοποιειτε στις τηλεφωνικες σας επαφες,στις επαφες του ημερολογιου σας,στις αποθηκευμενες φωτογραφιες και ηχους του τηλεφωνου σας.

 

1ον Πηγαινετε στο http://www.mob453.com/phones/motorola_v600/ οπου υπαρχει ενας υπερπληρης και υπεραναλυτικος βημα προς βημα οδηγος για το πως θα αναβαθμισετε το τηλεφωνο σας αρχικα στην εκδοση TRIPLETS_G_0B.09.1DR_A / SE6446AXXF10F8(Flash AND Flex) η οποια επιτρεπει την αποθηκευση των SMS στη μνημη του τηλεφωνου καθως και βελτιωνει σε γενικες γραμμες την αποδοση του.

 

2ον Πηγαινετε στο site http://motorola.acidjazz.net/lang.html και κατεβαζετε το αρχειο TRIPLETS_G_0B.09.1DR_A_lang0038_reflash (το συγκεκριμενο site δυστυχως ειναι ισως down καποιες στιγμες της μερας,χρειαζεται απλα λιγη υπομονη)

 

3ον Ανατρεχετε στο οδηγο του πρωτου βηματος και επαναλαμβανετε τα βηματα 9 μεχρι και τελος χρησιμοποιωντας αυτη τη φορα το αρχειο που κατεβασατε παραπανω(το unzip του αρχειου θεωρειτε δεδομενο).

 

 

Αυτο ηταν!!

 

Μεταφερετε ξανα στο τηλεφωνο οσα ειχατε κανει Backup και πλεον εχετε στα χερια σας ενα V600 με τα SMS να αποθηκευονται στην μνημη του τηλεφωνου και οχι αποκλειστικα στη SIM.Επισης θα δειτε οτι το ελληνικο language pack με το ελληνικο itap ειναι εκει!!!

 

 

Λογικα ολα τα παραπανω ισχυουν και για τους κατοχους V525 και V400 τα οποια και εχουν τη δυνατοτητα να αναβαθμιστουν σε V600.Επειδη ομως δεν ειναι κατι που εχω δοκιμασει δεν μπορω και να το προτεινω.

 

 

 

Προσοχη!!!

 

Δε φερω καμια ευθηνη για τυχον λαθη που μπορει να κανετε στη διαδικασια(οσο απλη και αν ειναι) και μπορει να προκαλεσουν οτιδηποτε στο τηλεφωνο σας.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Thanks φιλε.Προσωπικα πιστευω οτι μονο και μονο για τα SMS αξιζε τον κοπο και το ψαξιμο αν και οι βελτιωσεις ειναι πολυ περισσοτερες.Τις επομενες μερες ισως περασω και απο το sevice τους για να τους δειξω το τηλεφωνο μπας και πειστουν οτι υπαρχει τετοια αναβαθμιση για να την ζητησουν απο την Motorola.Μου την εσπαγε υπερβολικα να βλεπω τον κοσμο να γραφει στα ξενα forums οτι λυθηκε το προβλημα με τα SMS και εδω να μου λενε "Αποκλειεται κυριε μου" και "Δεν υπαρχει πουθενα τετοια αναβαθμιση" κλπ,κλπ.
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ πως το πιο σημαντικό πρόβλημα ήταν η αποθήκευση των γραπτών μηνυμάτων ΜΟΝΟ στη Sim κάρτα

και όχι στη μνήμη του τηλεφώνου...

 

χρήσιμο θα ήταν για αυτούς να τους ενημερώσεις ΑΛΛΑ θα έπρεπε κάποια στιγμή να μάθουν ΟΛΟΙ να είναι

πιο υπεύθυνοι στη δουλειά τους...

 

υποθέτω επίσης πως η αναβάθμιση που επιτρέπει την αποθήσευση των μηνυμάτων στο κινητό θα ισχύει και για

το V525.

Link to comment
Share on other sites

Lord

 

Για να αποθηκεύονται τα μηνύματα στο τηλέφωνο χρειάζεται flash και flex ή μόνο το flex αρκεί για να διορθώσει το πρόβλημα;

 

Εσύ έχεις βάλει το TRIPLETS_G_0B.09.1DR_A / SE6446AXXF10F8 ;

Υποστηρίζει αναφορά μηνυμάτων;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η αναβαθμιση μονο προσθετει πραγματα στο τηλεφωνο.Οι αναφορες παραδοσης ισχυουν κανονικα.Οσον αφορα αυτο που εγραψες στο τελευταιο μηνυμα,κανεις ακριβως οτι λεει ο οδηγος και τις 2 φορες.Δηλαδη flash και flex.Στην ουσια την δευτερη φορα περναει μονο το language pack αλλα εσυ ακολουθεις την διαδικασια που αναφερει σαν να εκανες flash Και flex.
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (MOT-V500/0B.09.1DR MIB/2.2 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

exw to 525 k skeftomai na to epixeirisw petyxenontas parallhla k anava8mish..skeftomai vevaia oti isws proklh8oun parenergeies px me thn camera ktl. merika flexes den exoun anafora gia auto rwtisa..mallon xreiazetai k flash k flex..8a dokimasw afou to psaksw ligo akoma...

Link to comment
Share on other sites

BRAVO!!!! Lord British polu kalh douleia. Paw na agorasw kalwdio gia na to ftiaksw to provlimataki!!! Giati varethika na svinw sunnexia sms, kai kala me tin karta tin agglikh pou xwraei 30 sms, giati h ellhnikh mou an 8umamai kala apo8ikeuh girw sta 15 mono (einai apo tin epoxh tis panafon) :P

 

Lord British esu to flashares??

kanenas allos pou to ekane kai tou douleuei?

Be a leader of your mind and your heart, believe in yourself and change your destiny..... :cool: The Dreams always came true!Be a Dreamer :zzz:


Link to comment
Share on other sites

Δουλευει κανονικοτατα στο V600 μου εδω και περιπου μια βδομαδα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.Αυτη τη στιγμη εχω 16 μυνηματα στα εισερχομενα και 10 στα εξερχομενα(πολλα απο αυτα εχουν παραπανω απο 160 χαρακτηρες και ο μετρητης μνημης δειχνει 1/6.Προσωπικα προτεινω την αναβαθμιση ανεπιφυλακτα.
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Ρωτα και στο θεμα της αναβαθμισης V525->V600 αν και δε νομιζω να εχεις προβλημα αφου μιλαμε για flash και flex του τηλεφωνου.

 

Φιλικα

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Μόλις ολοκλήρωσα την αναβάθμιση του Vodafone Live V525 μου σε απλό V600, ακολουθώντας τις οδηγίες του φίλου Lord...

Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και απέκτησα καινούριο (κυριολεκτικά) τηλέφωνο.

 

Thanks for the good work Lord :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι εξοικειωμένος με το "άθλημα", θα προσπαθήσω να το κάνω στο v525 μιας φίλης σύντομα, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο... :o

Σύμφωνα με αυτό, η έκδοση _Α1_ "βλέπει" την κάμερα, σε αντίθεση με την _Α_ που δεν τη βλέπει. Στις παραπάνω οδηγίες αναφέρεται η δεύτερη έκδοση, ενώ στο Link για το Langage Pack υπάρχει και αντίστοιχη _Α1_...

Οι νεότερες εκδόσεις είναι αυτές που αναφέρονται στην αρχή του θέματος; Μήπως θα πρέπει να έχω διαθέσιμη και κάποια έκδοση για το 525 σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, και αν ναι, ποιά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιό είναι το language pack που πρέπει να βάλω στο v525?Έκανα τη μετατροπή σε v600 με τον τρόπο που λέτε αλλά τώρα όταν πάω να ανοίξω την κάμερα μου λέει :

Απασχολημένο Δοκιμάστε Πάλι

Τί να κάνω?

Δοκίμασα και το Α1 αλλά πάλι τα ίδια........

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά είστε απίθανοι... Το δοκίμασα σε Motorola V300 και λειτούργησε άψογα..... Μόλις τέλειωσα την αναβάθμιση και το δοκίμασα.... Παίζει βίντεο πεντακάθαρα, έχει αναφορά στα μηνύματα και πάνω απ'όλα είναι στα Ελληνικά....

 

Ααααααα, και στα μηνύματα έχει λεξικό με Ελληνικά.....

 

Μέχρι στιγμής (δέκα λέπτα) δεν βρήκα πρόβλημα.... Τώρα θα προσπαθήσω να βάλω παιχνίδια....

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες καμμιά διαφορά στην κάμερά σου στο V300? Πολλοί ισχυρίζονται ότι βελτιώνεται.. Εγώ πάντως με ένα flex που έχω κάνει μόνο (GI9V600000AA0E9) δεν είδα καλυτέρευση.. Δεν ξέρω μήπως τελικά είναι θέμα flash..

Πάντως μάλλον θα την κάνω κι εγώ την παραπάνω διαδικασία γιατί με το flex αυτό που πέρασα έχασα την αναφορά μηνυμάτων:(

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά δεν έχει στην κάμερα... Υπάρχει μία μικρή διαφορά στο ότι είναι λίγο πιο έντονα τα χρώματα, αλλά τίποτα παραπάνω.... Διέγραφα αρχεία με το P2kman και τώρα δεν λειτουργούν κάποια πράματα, άντε ξανά αναβάθμιση.....

 

Δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν κάνω πολλές φορές αναβάθμιση???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Paidia esis pou exete kani flex/flash tha ithela

na sas kano mia erotisi

Exo to V600 kai thelo na tou valo to

teleuteo flex/flash. An thimame kala einai

to 38.R kai kapio SE64XXXXXXX (edo ta

xano me tis toses ekdosis)

Oi erotisis einai oi eksois.

a) I motorola edo pia vazi gia 38.R (enno pio SE

b) I glosa (elliniko menu kai ITAP) pou periexete. Sto flex i sto flash

c) exo di arketes fores kapio flash i.e 35R

i 35R reflash. Ti einai to reflash

d) Mporoume na valoume opiodipote sindiasmo flash/flex

Euxaristo poli

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ FLASH ME TO TRIPLETS_G_0B.09.1DR_A_LP0039_JPG_0B_TRIP_0B_04.05R_SE6446AXXF10F8_1FF

KAI EΓΙΝΕ ΣΩΣΤΑ!!!!

 

AΛΛΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ

 

TRIPLETS_G_0B.08.1DR_A_lang0038_reflash

 

MOY BΓAZEI (FLASH FAILED).

 

Lord British ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

Dokimase na valeis kalytera TRIPLETS_G_0B.09.1FR-A1 kai gia flex to ...XP10F9 moy eipan oti tote doulevei.

 

Den mporw omvs egw na vrw to ellhniko pou lete edw dhl to ..._lang0038_reflash.

To site pou lete den doulevei pote...!

 

Mporeis kaneis na voithhsei...? Xserete an paizei kamia allh ekdosh pou na einai 0038?? Pou na koitaxsw?

 

Thanx paides!

How r U doin...?
Link to comment
Share on other sites

Δες στο http://www.motclub.com και στο http://www.v525.com αφού κάνεις πρώτα register.

You have to take the money first. When you get the money, you get the power, and when you get the power then you get the woman.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to SMS Storage solution and Greek Lang. Pack

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...