Jump to content

Εδώ Φτιάχνουμε το δικό μας χάρτη της Αθήνας!


kplr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ως συνέχεια αυτού του thread ανοίγω καινούριο thread εδώ και παρακαλώ να γίνει επισημασμένο!

 

Ξεκινάμε εδώ μια σοβαρή κίνηση για να φτιάξουμε επιτέλους χάρτες Αθηνών με gps support ..

 

Η δουλειά θα γίνει με τη χρήση του OziExplorer ενός καταπληκτικού προγράμματος..

Θα χρειαστούν εθελοντές με gps (είτε κανονικό είτε σε pocket pc) και καλή θέληση..

 

Αρχική σκέψη ήταν οι χάρτες αυτοί που αναφέρει ο Alexkass (της Forthnet).

Δεν είναι κακοί χάρτες..Θα πρέπει όμως να φτιαχτούν έτσι 12 ξεχωριστοί χάρτες με 12*4 calibration points πράγμα που κάνει το έργο δύσκολο..

Επιπλέον έχουν γραμμένα διάφορα στις γωνίες που κάνουν το εγχείρημα δύσκολο..

Σκέφτηκα προς στιγμήν να ενώσω τους χάρτες στο Photoshop..Έτσι θα βγει ένας χάρτης..Είναι εύκολη διαδικασία..

Αλλά

1) Το πρόβλημα με τα σημειωμένα παραμένει

2) Οι χάρτες καλύπτουν μόνο το κέντρο..

 

Η σκέψη που έχω τώρα και ομολογώ με ενθουσιάζει είναι να χρησιμοποιήσουμε τους χάρτες του flash.gr

 

Έκανα μια δοκιμή και είμαι κατενθουσιασμένος!

Θα πάρoυμε τους χάρτες από μεγάλα σημεία της Αθήνας και θα τους κάνουμε jpeg..Μετά θα τους ανεβάσω σε κάποιο χώρο..

Μετά ας δηλώσουν εδώ όσοι ενδιαφέρονται να συνεργαστούν και αρχίζουμε δουλειά..

 

Οι χάρτες μπορούν να γίνουν σε μερικά αρχεία (όχι 1) ώστε να τρέχουν πιο γρήγορα..

Το OziExplorer θα ανοίγει αυτόματα τον επόμενο μόλις έρθουν οι κατάλληλες συντεταγμένες..

 

Μια πρόταση για το πως μπορεί να γίνει το callibration (π.χ. με χρήση pocket pc)

 

1) Θα χωρίσουμε οι ενδιαφερόμενοι τα κομμάτια που μας βολεύουν και θα κανονίσουμε σε ποια σημεία θα πάρουμε σήμα..

Σε κάθε χάρτη καλό είναι να παίρνουμε 1 κεντρικό και 4 ακριανά σημεία

2) Βάζουμε το ppc σας στο αυτοκίνητο (σε βάση αν έχετε) με το gps σε ετοιμότητα..

3) Χρησιμοποιούμε ένα screen capture πρόγραμμα που το ορίζουμε σε ένα hardware button

4) Πηγαίνουμε ΑΚΡΙΒΩΣ στα σημεία που έχουμε ορίσει, σταματάμε στιγμιαία το αυτοκίνητο και ενώ έχουμε αναμμένο τον driver του TomTom κάνουμε capture screen σε κάθε σημείο

Στο ppc θα αποθηκευτεί η εικόνα του TomTom με τις ακριβείς συντεταγμένες

5) Να θυμόμαστε τη σειρά που κάναμε την αποθήκευση ώστε να μην μπερδευτούν οι συντεταγμένες

6) Γυρίζουμε και γράφουμε ακριβώς τις συντεταγμένες τις δίνουμε στον OziExplorer (Windows έκδοση) χρησιμοποιώντας τους χάρτες από το flash.gr (που θα ανεβάσω σύντομα)

7) Ο χάρτης είναι έτοιμος

 

Συνοψίζοντας

1) Όσοι ενδιαφέρονται να βοηθήσουν και να ωφεληθούν και οι ίδιοι ας το δηλώσουν εδώ

2) Σύντομα θα ανεβάσω τους χάρτες από το flash.gr σε link που θα δώσω εδώ

3) Μόλις μαζευτούμε να χωρίσουμε τις περιοχές που μας ενδιαφέρουν και ας προχωρήσουμε

4) Μόλις τελειώσουμε θα κάνουμε δοκιμές και όσα σημεία δεν τα δείχνει σωστά στο σήμα θα τα διορθώσουμε αυξάνοντας τα σημεία που κάνουμε calibration..

 

Προσωπικά δηλώνω συμμετοχή.. Ας το κάνουν και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται σοβαρά με ένα post εδώ ή pm!

 

EDIT Τα στίγματα να τα παίρνετε μόνο όταν έχετε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 δορυφόρους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα φτιάξουμε χάρτη της Αθήνας με gps support Που θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε palm και ppc!

 

Please για να είναι το thread πιο ευκολοανάγνωστο τέτοιες απορίες στείλτε μου καλύτερα με Pm..Εδώ ας επικεντρωθούμε στη διαδικασία, στο χωρισμό των περιοχών και στα άτομα που θα συμμετέχουν..

Link to comment
Share on other sites

Αν ενώναμε ΌΛΟΥΣ τους χάρτες σε έναν και γινόταν αυτή η δουλειά με τις συντεταγμένες μόνο μια φορά θα ήταν καλό το αποτέλεσμα;;;;;

 

 

Όσο για τους χάρτες, δεν θα είναι δύσκολο να γίνει αυτό που λες απο το site του flash για όλο το λεκανοπέδιο;;; Μήπως καλύτερα να παω να πάρω το cdrom με τους δρομους και να το κάνω capture σε φωτογραφίες;;; Δεν είναι καλύτερο;

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μπλέξει με τα threads..

Σου απαντάω κάποια πράγματα στο άλλο..

 

Είμαι 90% έτοιμος..

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό...

Είμαι κατά του να ενώσουμε όλα σε 1 χάρτη για τους εξής λόγους

 

1) Οι συντεταγμένες δε θα είναι καλές..Μην ξεχνάτε την ιδιομορφία του λεκανοπεδίου με πολλά βουνά και λόφους

2) Το αρχείο θα γίνει τεράστιο (μιλάμε για πλήρη χάρτη.. δεν κάνουμε πρόχειρες δουλειές)..Θα είναι πολύ δύσκολο να φορτωθεί και θα είναι buggy

3)Ο Oziexplorer φωνάζει αυτόματα το επόμενο αρχείο με τις σωστές συντεταγμένες, οπότε καλύτερα να είναι πολλά αρχεία..

π.χ. όταν είσαι στα βόρεια δε σου χρειάζεται να έχεις φορτωμένο το αρχείο της Γλυφάδας..

Link to comment
Share on other sites

Εϊδα το ποστ σου στο άλλο thread.

 

Σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι κάτι που κάνουμε για προσωπική χρήση. Είναι δηλαδή σαν να έχουμε ανοίξει το site του flash από το Pocket pc μας!!!! Δεν θα το πουλήσουμε!

Μπορούμε να ρωτήσουμε και τον legal advisor του site μας αν γνωρίζει σχετικά αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ειναι παράνομο!

 

Τους χάρτες σε ποιο επίπεδο μεγέθυνσης τους αποθηκεύεις;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Τους χάρτες τους τελείωσα..

Η αποθήκευση έγινε σε μεγένθυση 2x (δηλαδή για να δεις πως είναι πάτα μεγένθυση και κάνε 2 φορές click..Λογάριασε ότι έχω 19άρα οθόνη με ανάλυση 1280*1024)

Συνολικά βγήκαν 46 χάρτες (για όλη σχεδόν την Αθήνα) 8,6mb

 

Θα δοκιμάσω τις επόμενες μέρες να φτιάξω του κέντρου και αν βγει καλό προχωράμε με μοίρασμα..

Οι χάρτες είναι πάρα πολύ καλοί νομίζω..

Να δούμε και πόσοι πρόθυμοι θα μαζευτούν!

 

PS Αν δούμε ότι δουλεύει μπορούμε να το φτιάξουμε και στην αμέσως επόμενη μεγένθυση όπου φαίνονται τα ονόματα και όλων των δρόμων..

Αλλά μετά θα αυξηθεί το μέγεθος και του χάρτη και της δουλειάς!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα θα σε τρελάνω εντελώς!!!! Μόλις διαπίστωσα κάτι φοβερό σ'αυτούς τους χάρτες!! Μόνο που θα πρέπει να τους ξανακάνουμε "συλλογή" από το site!!! Αν στην αριστερή στήλη επιλέξουμε ταχυδρομεια, αστ. τμήματα, εκκλησίες κλπ. μετα τα δείχνει πάνω στον χάρτη!!!!!!!!!!!!!! ΦΟΒΕΡΟ!!!!

 

 

EDIT

 

Έβαλα ταχυδρομεία, εκκλησίες, αστ. τμήματα, σημεια τοπικού ενδιαφέροντος, και φαρμακεία, και ο χάρτης πλέον ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω..

Κατά την άποψη μου

Αυτό αξίζει αν το κάνεις στη μεγένθυση 3x..

Στη 2x πέφτουν πολύ κοντά το ένα με το άλλο και γίνεται μπάχαλο..

 

Στην 3x όμως το μέγεθος θα απογειωθεί και η δουλειά θα γίνει πολύ περισσότερη..

 

Προτείνω να τελειώσουμε έτσι και αν βγει καλό το επεκτείνουμε

(ούτωσηάλλως τις συντεταγμένες θα τις έχουμε μετά..)

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων δείτε το όλοι και πείτε μου τι να βάλω στους χάρτες..

Έχω βρει έναν τρόπο συστηματικής αποθήκευσης τους και το κάνω γρήγορα (dsl) και κατηγοριοποιημένα!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!!!

 

Πες μου κάτι. Οταν σώζεις τους χάρτες μετά τους ενώνεις ανα δήμο;;; Σε τι μέγεθος τους έχεις; 400 Χ 400; Πως τους δέχεται το πρόγραμμα για το ppc;

 

Αρχίζω δουλεία από αύριο κι' ολας!!!! Δώσε μου αν είναι τους χάρτες των Ν.Προαστίων και από αύριο αρχίζω να μαζεύω στίγματα!!!!!!!!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

Η αποθήκευση έγινε σε ανάλυση 1085*812 !!!!!!

Από εκεί και πέρα στο πρόγραμμα τους περνάς σαν jpeg και πρέπει να δώσεις σε τουλάχιστον 4 σημεία στίγματα!

 

Νομίζω ότι δε χρειάζεται να γίνει ένωση..

Συνολικά είναι 46 αλλά καθένας καλύπτει μεγάλη περιοχή..

Υπάρχουν μέσα πολλοί χάρτες για περιοχές όπου κάποιοι από εμάς ίσως να μη χρειαστεί να πάνε ποτέ..

Το κέντρο και τα σημεία μεγάλου ενδιαφέροντος είναι 10-15 χάρτες..

Ας φτιάξουμε πρώτα αυτούς και σιγά σιγά επεκτεινόμαστε..

Ούτωσηάλλως τα στίγματα που σιγά σιγά μαζεύουμε μένουν..

Σιγά σιγά θα έχουμε μια μεγάλη database από στίγματα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό τον καιρό δεν έχω gps.

Βάζω αυτοκίνητο και pocket pc.

Μένω Ζωγράφου, αντε να μαζευόμαστε :) .

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή προσπάθεια. Συγχαρητήρια. Count me in. Μένω πειραιά αν μπορώ να βοηθήσω το θέλω πολύ. Δεν έχω προσωπικά gps στο pocket pc μου και ο λόγος είναι πως δεν έβρισκα χάρτες. Ωστόσο μπορώ να βρω ένα από φίλο για να βοηθήσω. PM me please.
Link to comment
Share on other sites

Μεσα και εγω, περιμενω συντομα gps.

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

μέσα και εγώ. :)

 

σκέφτομαι μόνο και μόνο πόσο θα λυσάξουν οι εταιρίες :Ρ

 

λοιπόν έχω 2 ppc με ΒΤ και cf slot δίνω προσφέρω το ένα και έχω και αμάξι αλλά ακόμα περιμένω το δίπλωμα από το Υπ.

 

αν χρειασθεί αγοράζω και gps.

 

ακόμα:

 

1) με τι λεπτομέρεια είναι οι χάρτες? δλδ είναι κάπως όπως αυτοί που σου έστειλα από το driveme?

 

2) μπορούμε να προσθέσουμε διάφορα Points? (πχ. Πλ. Συντάγματος, Goodies ΠΕριστερίου κλπ κλπ)

 

3) είναι 46 χάρτες και στο ppc ανάλογα με το μέρος που είμαστε θα ανοίγουμε και διαφορετικό? (φαίνεται λίγο μπέρδεμα)

 

4) είναι 8.6 ΜΒ ο κάθε χάρτης ή σύνολο? αν είναι σύνολο τότε γιατί δεν τους κάμουμε ένα αρχείο? ή θα είναι δύσκολο να βρούμε σημεία? ακόμα και ένας μικρός λόφος μπορεί να κάμει τη διαφορά?

 

5) κάθε χάρτης (αν υποθέσουμε ότι παίρνουμε έναν έναν) θέλει 4 σημεία?

από gps είμαι άσχετος και θα ήθελα σεμινάρια. Δρ.? :)

 

6) καλή μας επιτυχία ;) :up:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει οι χάρτες είναι "ενωμένοι" ανά δήμο/περιοχή. Οπότε, θέλουμε 4-5 στίγματα ανά δήμο.

 

Αν είναι όλοι οι χάρτες ενωμένοι, τότε θα αργεί πολύ το πρόγραμμα. Και αφού υπάρχει η δυνατότητα να καλέι το πρόγραμμα όποιον χάρτη χρειάζεται τότε δεν υπάρχει λόγος να τα ενώσουμε.

 

Συνολικά είναι τα 8.6ΜΒ. Περιμένουμε το kplr για νεώτερα:)

 

Δεν είναι τίποτα το δύσκολο το GPS. Θα δεις.... :p

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DrMaslow ( 6 Μάι. 2004 , 13:21)

 

Απ' ότι έχω καταλάβει οι χάρτες είναι "ενωμένοι" ανά δήμο/περιοχή. Οπότε, θέλουμε 4-5 στίγματα ανά δήμο.

 

 

τότε είμαστε jet :lol:

 

 

Αν είναι όλοι οι χάρτες ενωμένοι, τότε θα αργεί πολύ το πρόγραμμα. Και αφού υπάρχει η δυνατότητα να καλέι το πρόγραμμα όποιον χάρτη χρειάζεται τότε δεν υπάρχει λόγος να τα ενώσουμε.

 

 

δεν το ήξερα! μεγάλη μαγκιά :cool:

 

 

Συνολικά είναι τα 8.6ΜΒ. Περιμένουμε το kplr για νεώτερα:)

 

 

όντως, που χάθηκε? :p

 

Δεν είναι τίποτα το δύσκολο το GPS. Θα δεις.... :p

 

 

αναμένω λοιπόν ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα όπου πήγαινα με το αμάξι είχα αναμμένο το gps και όπου ήμουν σταματημένος και βόλευε το σημείο τράβαγα ένα screen capture..

Έτσι για δοκιμή..

 

Λοιπόν οι χάρτες είναι 46 συνολικά 8,6mb ..Το πρόγραμμα καλεί αυτόματα τον χάρτη που έχει τις σωστές συντεταγμένες..Ορίζεις ένα folder που βρίσκονται οι χάρτες που θέλεις και τα άλλα τα κανονίζει ο OziExplorer..

Αν ενώσουμε τους χάρτες θα έχουμε τα εξής προβλήματα

1) Ένα πολύ μεγάλο αρχείο που θα αργεί πολύ να το επεξεργαστεί το πρόγραμμα..π.χ. σε τι ωφελεί όταν είσαι στην Κηφισιά να έχεις φορτωμένο στη μνήμη το χάρτη του Πειραιά..

Μόλις φτάσεις Πειραιά το πρόγραμμα θα ανοίξει αυτόματα το σωστό χάρτη..

2) Θα γίνει τεράστιο το σφάλμα..

π.χ. σκέψου ότι ορίζεις ένα σημείο της διασταύρωσης Κηφισίας με Αλεξάνδρας..Η διασταύρωση έχει τεράστια έκταση και το σημείο που έχεις ορίσει θα έχει μεγάλη απόκλειση.. Αν ορίσεις σε όλη την Αθήνα 4 τέτοια σημεία τότε καταλαβαίνεις ο υπολογισμός που θα γίνεται θα είναι της Πλακας..Θα είσαι Κηφισίας και θα σε βγάζει Μεσογείων.

 

Οι χάρτες που έχω αποθηκεύσει είναι πολύ πολύ καλύτεροι από αυτούς της Forthnet..Πήγαινε στο site του flash να δεις πως περίπου είναι..

Δεν έχω βάλει σημεία ενδιαφέροντος γιατί πέφτουν πολλά το ένα πάνω στο άλλο και μετά δε διαβάζεις τα ονόματα των δρόμων..

Αν δουλέψει μπορούμε στη συνέχεια να τον φτιάξουμε σε μεγαλύτερο zoom και να βάλουμε τα πάντα πάνω..

Σημασία έχει αυτή τη στιγμή να φτιάξουμε μια database με συντεταγμένες διαφόρων σημείων..

 

Ετοιμάζω κάτι καλό..Ένα χώρο κλειδωμένο μόνο για εμας που θα μπορούμε να συζητάμε ελεύθερα μέχρι να τελειώσουμε το χάρτη.. Εκεί θα βρείτε και ότι χρειάζεται από soft και όλους τους χάρτες...

Όσοι έχουν δηλώσει ενδιαφέρον θα τους στείλω σύντομα pm..

Πάντως νομίζω ότι αν μαζευτούμε αρκετοί σε 1-2 βδομάδες θα έχουμε χάρτες ενός μεγάλου μέρους των Αθηνών..

Link to comment
Share on other sites

1)ontws oi xartes tou flash einai poly kaloi kai me ta shmeia endiaferontos einai apsogoi.Elpizw to x2 zoom pou lete na deixnei ta onomata twn dromwn kai na mhn dixnei mono tous poly kentrikous. Me thn 19ara o8onh pou exeis 8a mporouses na baleis kai 1600x1200 ektos an den thn yposthrizei.

Pou 8a broume tous xartes? tous exete anebasei kapou?

 

2)Mhpws an tous swzete se tiff compressed exoume kalyterh poiothta apo jpg kai analogo mege8os? Giati tiff einai mh apoles8etikh sympiesh kai etsi opws einai oi xartes (megales perioxes gri, xwris xrwmata ktl) bgoun analogo mege8os me mia jpg katwterhs poiothtas?

 

3)Mporeis na baleis sto myphone ena deigma gia na doume ti mporoume na perimenoume? h kalytera 2 pou synoreyoun gia na doume poso kala mporoun na eno8oun (gia na einai estw ana perioxh). alh8eia pws metakineis to xarth etsi wste o diplanos na einai akribws ekei pou teliwnei aytos pou exeis? fantazomai oxi me to mouse. h den xreiazetai na einai akribws?

 

4)telika to olo egxeirhma me to gps sto ama3i me kanei na pisteyw pws ena laptop me gps einai oti kalytero.bebaia twra me tis o8ones 640x480 kati ginetai.

 

5)den exw akoma oute pocket pc oute gps of course (afou eimai fantaros) alla an ginotan 8a h8ela na dw to pws kanete to calibration. akougetai poly endiaferon. an kapoios exei ore3h na mou dei3ei as steilei ena pm. menw nea smyrnh

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι και με 320*240 (qvga) είναι μια χαρά. το έχω δει σε δράση. ;)

 

@κπλρ: εν ήξερα για την αυτόματη αναζήτηση και άνοιγμα του επόμενου χάρτη :) τώρα είμαστε οκ.

 

μπορείς να ανεβάσεις ένα ντέμο? :worry: γιατί έχω λιώσει στην αγωνία.

 

Υ.Γ. πριν λίγο πήρα το ροζ χαρτάκι που γράφει GR, άρα είμαι και εγώ 100% μέσα (ένα gps να βρω μόνο).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έφτιαξα και χάρτες σε 3x zoom..

Κάθε ένας έχει ανάλυση 1400*900 και περιλαμβάνει εκκλησίες, ταχυδρομεία, αστυνομικά τμήματα, metro, σημεία ενδιαφέροντος και υπουργεία..

 

Χρειαζόμαστε πάρα πολλούς τέτοιους χάρτες για να καλύψουμε όλη την Αθήνα..Δε σκοπεύω να κάθομαι 1 μήνα να κάνω clopy right..

Έφτιαξα όμως κέντρο- απόκεντρο (από Μαρούσι μέχρι Άλιμο και Νέο Φάληρο με όλο το κέντρο..) Σιγά σιγά μπορούμε να επεκτεινόμαστε..

Συνολικά βγήκαν 63 χάρτες 17,3 mb..

Θέλουν πάρα πολύ δουλειά για να φτιαχτούν συντεταγμένες σε ανάλυση 3x..

Εγώ προτείνω να αρχίσουμε να δουλεύουμε στην ανάλυση 2x που πιάνει όλο το λεκανοπέδιο σχεδόν ώστε να έχουμε κάτι (τώρα δεν έχουμε τίποτα πέρα από τον routeplanner) και να δούμε πως δουλεύει και μετά προχωράμε να μαζεύουμε συντεταγμένες και για 3x..

 

Για demo όσοι θέλουν να συμμετάσχουν στην προσπάθεια που θα κάνουμε όλοι μαζί , και μου έχουν πει θα πάρουν ένα pm σύντομα με ΟΛΑ τα απαραίτητα..

 

Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε.. Ας το συζητήσουμε..Κυρίως σχετικά με το zoom..

Στη 2χ ανάλυση φαίνονται όλοι οι δρόμοι με ονόματα στους Κεντρικούς

Στην 3χ ανάλυση φαίνονται όλοι οι δρόμοι και όλα τα ονόματα..

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα διάλεγα 3χ αλλά λες ότι είναι μεγάλη δουλειά. όταν λες μεγάλη τι εννοείς?

 

είναι 67 χάρτες όλοι μαζί?

 

δλδ 67 χάρτες και 4-5 σημεία στον καθένα?

 

πες ότι παίρνουμε ο καθένας μας 5 χάρτες την βδομάδα και είμαστε 4 στο κόλπο.

 

σε ένα μήνα το υπερ πολύ θα είμαστε οκ και μάλιστα με δωρεάν (πέρα από τις βενζίνες) χάρτες.

 

δική μου άποψη. μιας και πιστεύω ότι τα ονόματα ακόμα και τους μικρούς δρόμους είναι πολύ βασικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ δουλειά γιατί 63 χάρτες είναι μέχρι στιγμής κέντρο -απόκεντρο..

Για να καλυφθεί όλη η έκταση που καλύπτουν οι 2χ χρειάζονται 100+

Τα σημεία που βρίσκουμε συντεταγμένες δεν πάνε χαμένα..

Τα ίδια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και για τους 2..

Αν έχουμε συντεταγμένες μπορούμε να τους φτιάχνουμε και τους 2 μαζί..

Επίσης στην 3χ zoom το πρόγραμμα θα πρέπει συνέχεια να αλλάζει χάρτη..

Δεν ξέρω πόσο γρήγορα γίνεται..Δεν το έχω δοκιμάσει..

Ας κάνουμε μια δοκιμή πρώτα..Γιατί το να κάνουμε clopy όλους τους χάρτες σε 3χ είναι πολλή δουλειά..

Αν τελικά δε δουλέψει κρίμα δεν είναι να έχει γίνει τόση δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναλαμβάνω, Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Άλιμο, Γλυφάδα, Δάφνη, Βύρωνα, Παγκράτι και Υμηττό.

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...