Jump to content

Spyware- απειλή για το privacy κ' την ασφάλεια του Η/Υ


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Spyware είναι μικρά προγράμματα που εγκαθίστανται (ημι)παράνομα στον υπολογιστή σου, συνήθως χωρίς να σε ειδοποιούν, είτε όσο σερφάρεις (μέσω της ActiveX κυρίως) είτε έρχονται κρυμένα σε δωρεάν προγράμματα.

 

Τι κάνει το spyware/adware;

-υποκλέπτει προσωπικές πληροφορίες (πχ σε φόρμες που συμπληρώνεις) όπως ονοματεπώνυμο, ημ/νια γέννησης, το email σου, διεύθυνση, αναζητήσεις στο google, το ιστορικό του internet explorer κλπ!

-εμφανίζει ενοχλητικά popups(διαφημιστικά παράθυρα που πετάγονται την ώρα που σερφάρεις)

-αλλάζει την αρχική σελίδα του explorer και δε σε αφήνει να την επαναφέρεις!

 

Τι άλλα προβλήματα δημιουργεί:

-επειδή πρόκειται συνήθως για κακογραμμένα προγράμματα, συχνά κάνουν τον Η/Υ να κολλάει ή να αργεί να αποκριθεί

-επειδή αποστέλλει το email μας σε διαφημιστικές εταιρίες κάνει την θυρίδα μας να γεμίζει από spam, διαφημιστικά emails δλδ!

 

Προβλήματα έχουν αντιμετωπίσει και πολλοί χρήστες του forum. Δες αυτό, και αυτό , και αυτό, και και και!

 

Τι μπορείς να κάνεις:

α.Για να καθαρίσεις τα spyware:

Είναι απαραίτητο το Spybot ή το Ad-aware.

Στο τέλος πρέπει να τρέξεις και το CWShredder.

To spybot, που μπορείς να κατεβάσεις ΕΔΩ,

το adaware ΕΔΩ,

και το CWShredder ΕΔΩ.

 

β.Για να μην ξανακολήσεις SpyWare:

Η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις browser. Αγαπημένος μου είναι ο Firefox. Υπάρχει και ο Opera(πολλά και χρήσιμα χαρακτηριστηκά αλλά με διαφημιστική μπάρα) και ο Mozilla.

 

Αν παρολαυτά θες να παραμείνεις στον Internet Explorer, η απενεργοποίηση της ActiveX από τις ρυθμίσεις θα λύσει αρκετά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Oraia ta eipes :)

 

Ego xrisimopoio to Adaware 6.0 kai AdWatch 3.0 kai eimai polu efxaristimenos

http://eppforum.cretaforce.net/images/avatars/13.jpg

"We are made of emotions, we are all looking for emotions, it's only a question of finding a way to experience them..."

Ayrton Senna ::: Always in our hearts...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (:!:!Wireless Power!:!:: Nokia3650/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Ena tetoiou eidous spyware einai kai h bara tou alexa... :whistle:

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

@killing_u, το alexa στην κλίμακα από 1 εως 10 είναι στο 1, το πιo ανώδυνο δλδ.

 

Μάλιστα έχει και σχόλιο το site που δίνω παρακάτω:

 

Used to transmit a indentifiying ID but no longer does this.

At this time, we do NOT consider this program to be a form of "spyware".

 

 

Ολόκληρη η λίστα με τα γνωστά spyware υπάρχει εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο μου φαίνεται ότι είναι το καλύτερο από όλα τα άλλα. Έχω δει πολλές φορές ότι το spysweeper βρίσκει και αφαιρεί spyware που δεν βρίσκει ούτε το ad-aware ούτε το spybot. Κάτι που έχουν αναφέρει και άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλοί δεν έχουν την απαραίτητ ενημέρωση για την ασφάλεια του υπολογιστή τους.

Μπαίνουν σε ότι σελίδες να ναι και δεν σκέφτονται τις συνέπειες.

 

Εξήγησα σε κάποιους αυτό το θέμα όσο πιο απλά μπορούσα και με κοιτούσαν λες και μιλούσα κινέζικα...

:(

Link to comment
Share on other sites

@jog: Έχεις δίκαιο, για αυτό έγραψα και το θέμα!

 

@mcde: Κατέβασα το spysweeper, πήγα να το κάνω update τα definitions και έβγαλε μήνυμα πως πρέπει να πληρώσω συνδρομή :/ «Subscribe now for complete access to all Spy Sweeper Spyware definitions.»

 

Τα adaware και spybot (δίνω links στο πρώτο post) είναι δωρεάν :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (30 Απρ. 2004 , 02:29)

 

@mcde: Κατέβασα το spysweeper, πήγα να το κάνω update τα definitions και έβγαλε μήνυμα πως πρέπει να πληρώσω συνδρομή :/ «Subscribe now for complete access to all Spy Sweeper Spyware definitions.»

 

Τα adaware και spybot (δίνω links στο πρώτο post) είναι δωρεάν :)

 

Ναι, δυστυχώς ξέχασα να γράψω ότι το Spysweeper δεν είναι δωρεάν. Πάντως και το Ad-aware στην έκδοση που έχει παρόμοια λειτουργικότητα με το Spysweeper (εννοώ το Ad-watch) δεν είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έλα να ξαναζωντανέψει το θέμα!

 

Βγήκε νέα έκδοση του spybot!

Μπορείτε να το κατεβάσετε από τα παρακάτω links:

http://kujoe.com/freeware/spybotsd13.exe

και

http://spybot.dalnet.com.fr/spybotsd13.exe

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (21 Μάι. 2004 , 01:23)

 

Έλα να ξαναζωντανέψει το θέμα!

 

Βγήκε νέα έκδοση του spybot!

Μπορείτε να το κατεβάσετε από τα παρακάτω links:

http://kujoe.com/freeware/spybotsd13.exe

και

http://spybot.dalnet.com.fr/spybotsd13.exe

 

 

Έτσι είναι...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=402338#post402338

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (30 Απρ. 2004 , 13:20)

 

Ναι, δυστυχώς ξέχασα να γράψω ότι το Spysweeper δεν είναι δωρεάν. Πάντως και το Ad-aware στην έκδοση που έχει παρόμοια λειτουργικότητα με το Spysweeper (εννοώ το Ad-watch) δεν είναι δωρεάν.

 

 

Στο dvd του PC Magazine δίδονταν δωρεάν αλλά ήταν κλειδωμένα τα definitions αφού έπρεπε να κάνεις πρώτα register..

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
To Ad-aware μπορείς να το κατεβάσεις από το site της lavasoft που το κατασκευάζει. Το ad-watch περιλαμβάνεται στο Ad-aware professional που δεν είναι freeware και επομένως πρέπει να το πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδια εγω προτιμω τα επι πληρωμη παρα τα ελευθερα διοτι τα εχω χρησιμοποιησει/τεσταρει και μπορω να σας πω τα εξης.

1ον: Το freeware ad-aware τρεχει μια φορα και δεν σε προστατευει αλλο γιατι δεν τρεχει απο πίσω (στο background που λεμε) για να προσεχει τι μπαινει στο σύστημα.

2ον: Το SpySweeper απο τοτε που το τρεχω στο background δεν μου παρουσιαστηκε κανενα προβλημα με διαφημιστικα που πεταγονταν καθε τοσο (διαφημιστικα popups τα οποια δεν υπαρχουν μεσα στο αρχειο html ενος site).

Οταν δεν το ειχα στην taskbar το spysweeper μου πεταγοταν ενα διαφημιστικο (το εχω ξανα-αναφερει) για flash games το οποιο κατεβαζει εναν dialer και αν δεν προλαβεις να το κλεισεις την πατησες διοτι σου κλεινει την συνδεση και ανοιγει νεα.

Τοτε, αν δεν εχεις DSL γραμμη, πρεπει να τα κλεσεις ολα και να κανεις επανεκκινηση διοτι η γραμμη ειναι κατηλλειμενη απο αυτο.

 

Για την ιστορια και μονο, εχω το SpySweeper στην μπαρα εργαλειων σε δοκιμαστικη εκδοση 30 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Hijackers: Ικανά να προκαλέσουν νευρικό κλονισμό

Μια ιδιότυπη και πολύ ανθεκτική κατηγορία spyware, τα λεγόμενα hijackers έχουν ποικίλες μορφές από προγραμματιστικής άποψης....κτλ Τα hijackers που προσθέτουν επιπλέον κουμπιά και μπάρες εργαλείων στους browsers μιμούνται τη συμπεριφορά των BHOs (Browser Helper Objects) που χρησιμοποιούν γνωστά προγράμματα όπως το Acrobat, το Norton Antivirus κ.ά, για να αυξήσουν τη λειτουργικότητα του browser. Αυτά τα hijacker ΒΗΟs είναι δύσκολο να εξολοθρευτούν και συνήθως απαιτούν χειροκίνητες ενέργειες εκ μέρους του χρήστη, παράλληλα με τη δράση ενός antispyware ή ενός ειδικού BHO manager utility.

 

Εξειδικευμένα antispyware για hijackers BHO:

HijackThis

BHODemon 2.0

Toolbarcop 3.3

 

@pcw.gr

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και καλά τα λέτε....λύση σε πρόβλημα μπορείτε να δώσετε?

Μας απαυτώσανε τα spyware και είπαμε να τα σβήσουμε με το Xoft...επειδή όμως δεν κάναμε backup τις ρυθμίσεις ΜΠΑΣ και μας κάνει ζημιά για να κάνουμε μετά restore, πάθαμε μεγάλη ζημιά.

Τώρα δεν μπορούμε να surfαρουμε ούτε στον ΙΕ, ούτε στον FireFox, ούτε στο Opera. Μας βγάζει συνεχώς μύνημα DNS error και κάτι για TCP/IP. Η λύση που σκεφτήκαμε τώρα είναι με ένα πρόγραμμα για recovery σβησμένων αρχείων, να ανακτήσουμε το backup αυτό που ηλιθίως είχαμε σβήσει, να το κάνουμε restore και να δούμε αν ξαναλειτουργεί ο ΙΕ. Αλλιώς cry Haralampus!

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προστασία από spyware σε πραγματικό χρόνο και μάλιστα ... δωρεάν!

 

http://javacoolsoftware.com/spywareguard.html

 

Από την ίδια εταιρία που παράγει το Spywareblaster...:)

Link to comment
Share on other sites

Προστασία από spyware σε πραγματικό χρόνο και μάλιστα ... δωρεάν!

 

http://javacoolsoftware.com/spywareguard.html

 

Από την ίδια εταιρία που παράγει το Spywareblaster...:)

 

Πολύ καλό... :up:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό... :up:

εγω το κανω download αλλα μολις παω να το ανοιξω για install μου λεει πως χαθηκε ενας φακελος και ειναι αδυνατον το ανοιγμα του χωρις αυτο.. τι λετε να συμβαινει? :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
@jog: Έχεις δίκαιο, για αυτό έγραψα και το θέμα!

 

@mcde: Κατέβασα το spysweeper, πήγα να το κάνω update τα definitions και έβγαλε μήνυμα πως πρέπει να πληρώσω συνδρομή :/ «Subscribe now for complete access to all Spy Sweeper Spyware definitions.»

 

Τα adaware και spybot (δίνω links στο πρώτο post) είναι δωρεάν :)

 

http://ssupdater.com/modules/Forums/index.php? ;)

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω την άποψή σας.

Από την αρχή χρησιμοποιώ τον Mozilla Firefox.Ποτέ δεν μπήκα στο internet με internet explorer.

Και πάλι μπορεί να έχω κολλήσει spyware??

Δεν έχω κανένα anti spyware πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...