Jump to content

Compact Flash GPS device!


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή τον τελευταίο καιρό με έχει απασχολήσει πολύ το θέμα του GPS, έχω ψάξει σε πολλά site και για τεχνικά θέματα αλλά και για τιμές για τις συγκεκριμένες συσκευές. Αυτό που κατάλαβα είναι οτι αν το PDA έχει CF θύρα, είναι προτιμότερο η συσκευή GPS να είναι τέτοιου είδους, από το να είναι ανεξάρτητη (Bluetooth). Γενικώς υπάρχουν προβληματάκια και με τη σύνδεση των GPS receivers με το PDA, και έχουν και κάποια απόκληση στην ακρίβεια του σήματος που παίρνουν από τους δορυφόρους.

 

Λοιπόν, εγώ τουλάχιστον, θα αγοράσω μια συσκευή που βρήκα και κάνει ΜΟΝΟ 170 δολάρια (δηλαδή περίπου 150 ευρώ) και μου φαίνεται πολύ καλύτερη από κάποιες παρόμοιες που έχει στο expansys. Την συγκεκριμένη συσκευή την βρήκα εδώ

 

http://users.panafonet.gr/avra/images/ETCFGPS.jpg

 

Θα την παραγγείλω την Τρίτη και όταν την παραλλάβω θα σας πω εντυπώσεις :p

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

na koitaksi poio map program trexei omws. ke kaloriziko file mu.

 

odws ta bt gps exoun diafora provlimata mias ke oi bt com (eikonikes) diaferoun apo ppc se ppc (logw diaforetikwn programmatwn: widcomm, plugfree, toshiba bt etc)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

...και μην ξεχνάτε ότι το ίδιο το σύστημα GPS δεν βγάζει πάντα σωστές συντεταγμένες, τουλάχιστον ΟΧΙ σε εμάς τους κοινούς θνητούς - θυμηθείτε μόνο ότι είναι στρατιωτικό project.

Επίτηδες ενσωματώνουν ένα αλγόριθμο λάθους στα δεδομένα που στέλνονται. Ο αντίστροφος αλγόριθμος βρίσκεται στην κατοχή των Αμερικάνικων Ενόπλων Δυνάμεων, ο οποίος αλλάζει. Τα στρατιωτικά GPS receivers (και όχι μόνο, είδα και στην κοινή αγορά) υποστηρίζουν την δυνατότητα εισαγωγής του εν λόγω "αντι-αλγόριθμου" λάθους, ούτως ώστε να σου δίνουν το πραγματικό ΑΚΡΙΒΕΣ στίγμα.

Δοκιμάστε το εξής: Πηγαίνετε σε ένα συγκεκριμένο σημείο και μετρήσετε συντεταγμένες. Ξαναπάτε στο ίδιο ακριβώς σημείο μετά από κάποιες μέρες και θα δείτε απόκλιση!

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom (11 Απρ. 2004 , 21:49)

 

Δοκιμάστε το εξής: Πηγαίνετε σε ένα συγκεκριμένο σημείο και μετρήσετε συντεταγμένες. Ξαναπάτε στο ίδιο ακριβώς σημείο μετά από κάποιες μέρες και θα δείτε απόκλιση!

 

 

δεν μετράει και το τυχαίο δορυφορικό σφάλμα ±σ?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μετράει, πως δε μετράει! :)

12 δορυφόρους να πιάσεις και στις δυο φορές που θα μετρήσεις, πάλι διαφορετικό στίγμα θα σου δώσει. Αυτό δεν συμβαίνει με τα στρατιωτικά GPS του Αμερικάνικου Στρατού, που το σφάλμα είναι της τάξης 1-2 μέτρων :wacko:

Και που το δώσανε στους κοινούς θνητούς, ευχαριστώ να πούμε!...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

αααααα εδώ σας πιάνω αδιάβαστους :p :p :p

 

Πλάκα κάνω, άσχετος είμαι! Ο,τι ξέρω είναι αυτα που έχω διαβάσει σε διάφορες σελίδες...

 

Λοιπόν αυτό που λες sigmacom ειναι απολύτως σωστό, ΑΛΛΑ σύμφωνα μ' αυτά που διάβασα το πρωτόκολλο NMEA-0183 v.2 σε αντίθεση με το v.1 έχει κάποιον τέτοιο αλγόριθμο που σου παρέχει πιστή απεικόνιση θέσης με απόκληση 3 μέτρα!!!!! Δεν ισχύει αυτό ;;;;;;;;; Μήπως αυτό που λες ισχύει μόνο για το πρωτόκολλο NMEA-0183 v.1 ;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

170$ πάντως για cf gps είναι πολλά..

Anyway,αν το βρίσκεις καλό και έχεις διαβάσει καλές κριτικές μην το σκέφτεσαι..Θα το χαρείς πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kplr (12 Απρ. 2004 , 13:01)

 

170$ πάντως για cf gps είναι πολλά..

Anyway,αν το βρίσκεις καλό και έχεις διαβάσει καλές κριτικές μην το σκέφτεσαι..Θα το χαρείς πολύ!

 

 

έχεις βρει πιο φθηνο;;;;;;;!!!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το GlobalSat BC-307..Εγώ αυτό έχω και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος..

Κοίτα και σ'αυτό το forum γνώμες για όλες τις συσκευές που σκέφτεσαι

http://www.gpspassion.com/forumsen/forum.asp?FORUM_ID=3

Link to comment
Share on other sites

ειναι και Online shop??? στέλνει ελλάδα;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Όχι

Δεν είναι online shop..Είναι forum για pocket pc-gps..

 

Για online shop εγώ είμαι φανατικός του ebay, οπότε δεν ξέρω να σου δώσω παραπάνω πληροφορίες παρά μόνο ebay..

Πέρασε μια βόλτα να δεις τιμές!

Link to comment
Share on other sites

α εγώ δεν έχω ψωνίσει ποτε από ebay! πάω τωρα να ψάξω σε Online shop!!!! απο software τι χρησιμοποιείς

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

TomTom Routeplanner 3.1

'Οπως έχω πει και σε άλλα thread είναι το μόνο αυτή τη στιγμή με ελληνικούς χάρτες..

πολύ καλό επαρχιακό δίκτυο και μόνο κεντρικοί δρόμοι από Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

α οκ! αυτό κατέβασα κι εγώ :D

 

164 ευρώ το βρίσκω το GlobalSat BC-307 από αγγλία.......

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ψάχνοντας να βρω αυτό που μου είπες, βρήκα αυτό εδώ DC-0101 CF (Compact Flash) GPS Receiver

 

από Singapore, ΜΟΝΟ 108 ευρώ με έξοδα αποστολής!!!! Τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια με αυτά της GlobalSat BC-307 οπότε λέω να το χτυπήσω! Τι λες;;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

και μάπα να είναι είναι κάτι για 108 ευρώ :)

 

πάρε το και ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαν το Bc-307..

Είναι το Bc-307, τουλάχιστον αυτό που δείχνει στη φωτο..

Κοίταξε όμως και τι περιλαμβάνει η συσκευασία..

Εμένα είχε + εξωτερική antenna + pcmcia--->cf αντάπτορα

Link to comment
Share on other sites

δε θυμάμαι σίγουρα..Πάει κάποιος καιρός..

Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 100 Ευρώ τελική από ebay το είχα πάρει..

Καινούριο και σφραγισμένο

Link to comment
Share on other sites

οκ kplr !!! κι αυτό τα έχει όλα αυτά στη συσκευασία!!!!

 

Θα το παραγγείλω το βράδυ :p

 

Όταν μου έρθει θα γράψω νέα!

Ευχαριστώ πολύ!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

ipoarxei alla ine poli pio akriba!!ego pantos exo ena cf gps thw pretec ke to xo ke ego mazi me to tom tom:)

i am back at last .....

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Το GPS αναπτύχθηκε από και για τον αμερικανικό στρατό και όσα γράφτηκαν πιο πάνω περί σφάλματος ισχύουν.

Παλαιότερα το (εσκεμμένο) σφάλμα ήταν στα 50μ, μειώθηκε στα 10 και τώρα πλέον είναι κάτω από 5. Να συμπληρώσω μόνο ότι ο αμερικανικός στρατός διατηρεί το δικαίωμα να κλειδώσει το σύστημα όποτε κρίνει ότι θίγονται τα συμφέροντά του (ελπίζω να αναφέρονται σε εμπόλεμες καταστάσεις). Η Ενωμένη Ευρώπη μαζί με τη Ρωσία σκόπευε να αναπτύξει ένα δορυφικό σύστημα εντοπισμού από το οποίο όμως θα αποκλειόταν η στρατιωτική χρήση.

 

 

Για όσους έχουν CF θύρα πιστεύω ότι ένα αντίστοιχο gps είναι η καλύτερη λύση από θέμα συμβατότητας και φορητότητας.

Αναπόφευκτα όμως η καρτούλα θα μειώνει -αρκετά- την αυτονομία.

Η Pretec είναι πολύ αξιόλογη στις καρτούλες της. Για gps βγάζει δύο μοντέλα εκ των οποίων το ένα έιναι low consumption.

 

Πλήρεις χάρτες για Ελλάδα για χρήση σε ppc προσφέρει η Teletype. Πρόκειται όμως για πανάκριβη λύση και δεν αξίζει τόσα χρήματα. Και φυσικά οι εν λόγω χάρτες είναι κλειδωμένοι ώστε να παίζουν μόνο με το δικό της gps.

Τουλάχιστον ας περιμένουμε, γιατί όλο και κάτι θα βγει πριν τους Oλυμπιακούς ;)

 

O TomTom είναι πολύ καλός, στο εξωτερικό -συγκεκριμένα Γαλλία- στην προηγούμενη κιόλας έκδοση, σου έβγαζε μέχρι και διαδρομή για βόλτα με τα πόδια.

Mακριά από τον Route66.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Muck Smith (12 Απρ. 2004 , 23:41)

 

O TomTom είναι πολύ καλός, στο εξωτερικό -συγκεκριμένα Γαλλία- στην προηγούμενη κιόλας έκδοση, σου έβγαζε μέχρι και διαδρομή για βόλτα με τα πόδια.

Mακριά από τον Route66.

 

 

Καλός ο TomTom αλλά το προσωπικό του την κάνει σιγά σιγά. Μου έχουν πει για άθλιες καταστάσεις στην εταιρεία... Καμια σχέση με τα προϊόντα της!

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...