Jump to content

ACER FERRARI?


DON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς σας φαίνεται αυτό σύντροφοι του forum? Αξίζει να το αγοράσει κάνεις ή να προτιμήθει κάτι με Centrino?

 

http://www.acer.co.uk/acereuro/wr-resource/2250925779/upload/E0Entity3/1/Ferrari3000_normal.jpg

 

Specs:

 

Ferrari 3000LMi

Athlon XP-M 2500+ ULV, 15" SXGA 1400x1050, ATI Mobility Radeon 9200 128MB, 60GB σκληρός δίσκος, 2x256MB DDR μνήμη, DVD±RW, Wi-Fi, Bluetooth, FireWire, USB2.0, 4 in 1 card reader, Windows XP Home

1.753,94 € χωρίς ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι, φοβάμαι μήπως πληρώσω την φίρμα φεράρι παρά τα χαρακτ. του..

 

Κάποιος που να το έχει αγοράσει; :confused:

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Opws eipe hdh o filos aggelopas apo panw yparxei hdh thread idio...

 

egw pantws acer exw kai to mhxanhma gamaei!!! einai teleio! :cool: :D

pisteyw oti einai kalytero apo compaq klp

 

bebaia exw to 1705 SMi me 17ara o8wnh sta 3,06 kai me 120 sklhro...

kai symfwna me to http://www.msystems.gr einai kai pio fthnos apo ayto ths ferrari (pi8anon epeidh o ferrari einai neos, einai akoma akribos) kai pio kalos se ola ta epipeda o8wnh-epeksergasth-karta grafikwn-sklhros (o ferrari exei kati blakies toy styl fire-wire klp poy den exw egw alla den kserw esena poso xrhsima 8a soy fanoyn kai sth telikh ta bazeis meta xtra ayta)

Epishs den kserw an eisai kolhmenos kai me ferrari opote ayto einai allo 8ema (sth telikh bale ena aytokolhto re sy.... :lol: :D )

Link to comment
Share on other sites

1) nomizw tha to varetheis kokkino kai dhlomeno ferrari.

2) den sto proteinw logo amd.

 

apo alla texnika xaraktiristika einai ok kai logo acer

tha elega na protimoseis kati se series 1600 aspire (p4) i series 290 travelmate (centrino)..

Link to comment
Share on other sites

MAD 13 : Ο Ferrari έχει καλύτερη κάρτα γραφικών, εσύ έχεις 64ΜΒ ενώ το Ferrari έχει 128 ;)

 

Evripidis : Τι κακό έχουν οι AMD;Ίσα ίσα που είναι ο επεξεργαστής των Multimedia και ο συγκεκριμένος είναι καλύτερος απο τους Centrino, οι Centrino δεν έχουν φτάσει ακόμα τα 2,5GHz

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έκανα μια μικρή έρευνα σε ξένα φόρουμς για το συγκεκριμένο λαπτοπ και διαπίστωσα τα εξής:

 

1) Σχεδιαστικά δεν συγκρίνεται με κανένα λάπτοπ της αγοράς, τώρα βέβαια αν υπάρχει και κανένας McLaren-όβιος (Βλέπε gkr41) σίγουρα θα σιχένεται να το ακουμπήσει.. παρ'ολ'αυτά,η ποιότητα υλικού κατασκευής του λάπτοπ δεν είναι και η καλύτερη, η αλήθεια είναι οτι το πλαστικό δεν συγκρίνεται με την ακριβή άισθηση που έχεις όταν αγκίζεις ένα SONY VAIO.

 

Σε πολλούς άρεσε η μικρή κάμψη του λάπτοπ μπροστά απο το πληκτρολόγιο, δίνοντας έτσι θέση στους καρπούς των χεριών..

 

2) Ο επεξεργαστής και γενικά το σύστημα με την κάρτα γραφικών δεν πιάνεται.Ένας τύπος λέει πως το είχε 2 εβδομάδες ανοιχτό, έπαιζε παιχνίδια και γενικά έκανε ότι μπορούσε για να το 'φορτώσει' και το λάπτοπ δεν έκανε ούτε ένα crash!Χμμμ.. υπάρχει ένα αλλά όμως, ακουμπώντας στα δεξιά του λάπτοπ, ο καρπός ζεστένεται, και αυτό γιατί ακριβώς απο κάτω βρίσκεται ο AMD ATHLON XPM ο οποίος κάτι φορές λογικό είναι να ζεστένεται, μαζί όμως με αυτή τη θερμότητα ο επεξεργαστής προκαλεί την λίγο ενοχλητική υπερβολική ταχύτητα των FANs.

 

3) Η κάρτα γραφικών αν και 128άρα δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες τις καθώς συμπληρώνει περίπου το 70% απο αυτά που θα μπορούσε να προσφέρει, δεν παύει όμως να είναι ικανοποιητική και να παίζει τα αγαπημένα μας παιχνίδια(Βλέπε Need For Speed Undergound :D )

 

4) Υπάρχουν πολλά μπιχλιμπίδια που μπορείς να παίξεις όπως On/Off, Bluetooth και Wireless κουμπιά..

 

5) Ο επεξεργαστής αν και Mobile υποστηρίζει την τεχνολογία ULV(Ultra Low Voltage) στην οποία δεν ανταποκρίνεται ισάξια με την Centrino καθώς αν και η επίσημη σελίδα της Acer αναφέρει πως η μπαταρία διαρκεί περίπου 4.5 ώρες μετά απο δοκιμές η μπαταρία διαρκεί λιγότερο απο 2.5 .. σας ανησυχεί; Εμένα καθόλου!!

 

 

Γενικά:Το λάπτοπ αυτό είναι για κάποιον που σίγουρα δεν θέλει να το χρησιμοποιήσει επαγγελματικά αλλά για να περάσει την ώρα του στο λεωφορίο πηγαίνοντας στο χωριό του, να χαζέψει στο ίντερνετ, να δει DVD και φυσικά να παίξει!Είναι ένα μέτριο λάπτοπ που σίγουρα προσφέρει συγκινίσεις στους φαν της F1 και φυσικά της Ferrari!

 

 

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΣΥΖΗΤΗΜΕΝΟ ΛΑΠΤΟΠ!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MiKe-Dee (24 Ιαν. 2004 , 17:42)

 

Σχεδιαστικά δεν συγκρίνεται με κανένα λάπτοπ της αγοράς, τώρα βέβαια αν υπάρχει και κανένας McLaren-όβιος (Βλέπε gkr41) σίγουρα θα σιχένεται να το ακουμπήσει..

 

Άπαπαπαπαπαπα ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ, ΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ!! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα ωά. Με το McLaren laptop που θα βγει (και θα έχει Pentium πάνω, όχι AMD) θα τρώτε τη σκόνη μας. Και στα laptops και στις πίστες. :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MiKe-Dee (24 Ιαν. 2004 , 10:41)

 

MAD 13 : Ο Ferrari έχει καλύτερη κάρτα γραφικών, εσύ έχεις 64ΜΒ ενώ το Ferrari έχει 128 ;)

 

Evripidis : Τι κακό έχουν οι AMD;Ίσα ίσα που είναι ο επεξεργαστής των Multimedia και ο συγκεκριμένος είναι καλύτερος απο τους Centrino, οι Centrino δεν έχουν φτάσει ακόμα τα 2,5GHz

 

 

Kaneis la8os file....

Ki egw exw 128MB thn nVidia GeForce FX Go5600 sta 128 MB, enw o ferrari exei thn ATI 9200 me 128 MB VRAM

ki an den kanw la8os h GeForce einai anwterh... :cool: :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MiKe-Dee (24 Ιαν. 2004 , 10:41)

Evripidis : Τι κακό έχουν οι AMD;Ίσα ίσα που είναι ο επεξεργαστής των Multimedia και ο συγκεκριμένος είναι καλύτερος απο τους Centrino, οι Centrino δεν έχουν φτάσει ακόμα τα 2,5GHz

 

O amd ειναι πιο θορυβοδης και αυτο λογο του οτι ειναι πιο hot ή και αντίστροφα. καταλαβαίνεις ελπιζω τι σημαινει αυτο για ενα φορητο. Οι centrino τωρα αισιως εχουν ξεπεράσει τα "2,6GHz" με τον 1,7GHz Φιλικά! http://www.intel.com
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (24 Ιαν. 2004 , 20:35)

 

Σιγά τα ωά. Με το McLaren laptop που θα βγει (και θα έχει Pentium πάνω, όχι AMD) θα τρώτε τη σκόνη μας. Και στα laptops και στις πίστες. :D

 

 

σωστος ο παιχτης αλλα για ριξτε και μια ματια http://www.platopc.gr/products_notebook_ap4+.asp

το πηρα παει σφαιρα και του βαζεις και οτι αυτοκολητο θες ;) ;) ;)

Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΕΥΤΡΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΛΕΝΤΙΖΕΙΣ

tenten99[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου. Δεν αγοραζεις laptop για να παιζεις need for speed ή counter strike ή quake 3 arena. Τα laptop παντα ειχαν ενα πιο επαγγελματικο χαρακτηρα. Για αυτο και παντα θα ειναι πιο αδυναμα.

Host

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fumantsu (25 Ιαν. 2004 , 03:42)

 

Παιδια ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου. Δεν αγοραζεις laptop για να παιζεις need for speed ή counter strike ή quake 3 arena. Τα laptop παντα ειχαν ενα πιο επαγγελματικο χαρακτηρα. Για αυτο και παντα θα ειναι πιο αδυναμα.

 

 

Δεν ανιτλέγω, εγώ θα το πάρω τώρα που θα φύγω για φοιτητής, δεν θέλω desktop και τελικά κατέληξα σε αυτό το μοντέλο γιατί πιστεύω οτι έχει όλα τα χαρακτ. που θέλω.. ;)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάρω ένα laptop χωρίς διαφημιστικά, χρώματα της ΦΕΡΡΑΡΙ (ή οποιασδήποτε άλλης ομάδας)... ίσως είναι φανεί μ...ία αυτό που λέω αλλά μου δίνουν την αίσθηση του φθηνίαρικου διαφημιστικού! Για laptop δες και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=14825
Link to comment
Share on other sites

Είναι στις απαιτήσεις του καθενός.Εμένα μετά απο πολύ ψάξιμο μου ταιριάζει αυτό το λάπτοπ, είναι αυτό που χρειάζομαι.Στην αρχή και εγώ φοβόμουν οτι ήταν ένα όχι και τόσο value for money λάπτοπ λόγω του σήματος της φερράρι που έχει πάνω αλλά διάβασα κάποιους άλλους να μιλούν και είδα οτι είναι ένα καλό λάπτοπ με καλές επιδόσεις.. ψάξιμο θέλει.. ;)

 

Υ.Γ. :Πέραν όμως των απαιτήσεων σου, αν έχεις και κ@#λα με την φερράρι.. αυτο το λάπτοπ είναι πειρασμός!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησα την διαδικασία χρηματοδότησης.Την Τετάρτη αν όλα πάνε καλά θα το έχω στα χέρια μου και θα χαρώ πολύ να σας γράψω ένα ακόμα review.. :D
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το εχω λοιπον το μηχανημα σκιζει. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ.

Εχει επανω οτι μπορει να ζητησει καποιος....εκτος ισως απο ενα floppy το γιατι δεν το ξερω αλλα αυτο ειναι ενα πολυ μικρο ελλατωμα πιστευω εφοσον η συγκεκριμμενη συσκευη ειναι στα τελευταια της. Εκτος των αλλων το DVD WRITTER ειναι dual format δηλαδη και + και - RW, εχει smart reader για οτιδηποτε memory card, bluetooth, wireless network, tv-out, η καρτα γραφικων του αποδιδει τα μεγιστα σε οποιαδηποτε τωρινη εφαρμογη COREL DRAW 11, POSER, MAYA και φυσικα GAMES, αρκει να αναφερω οτι στο C&C Zero HOur με full τα παντα το μηχανημα δεν ελεγε να κολλησει με τιποτα (εστω μια μικρη καθυστερηση που λεει ο λογος) ακομα και εαν η οθονη γεμιζε απο οχηματα αεροσκαφη εκρηξεις, ακομα και υστερα απο 4 ωρες συνεχους παιξιματος. Η αναλυση της οθονης απο τη μαμα ειναι 1400χ1050 στα 60mhz. Οσον αφορα το θεμα θερμοκρασιας ε...... ζεσταινεται αλλα οχι απο τα δεξια απο τα αριστερα διπλα απο το touchpad αλλα δεν υπαρχει προβλημα ουτε και υστερα απο 8 συνεχεις ωρες λειτουργιας. Η μπαταρια κραταει 2 ωρες, και αν μου ξεφευγει κατι αλλο που θελετε να ρωτησετε ρωτηστε με. Τα λεφτα του πιστευω οτι τα αξιζει με το παραπανω.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spinemm (31 Ιαν. 2004 , 10:37)

 

Οσον αφορα το θεμα θερμοκρασιας ε...... ζεσταινεται αλλα οχι απο τα δεξια απο τα αριστερα διπλα απο το touchpad αλλα δεν υπαρχει προβλημα ουτε και υστερα απο 8 συνεχεις ωρες λειτουργιας.

 

Εκεί λογικά είναι ο σκληρός, οπότε λογικό είναι να ζεσταίνεται μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (27 Ιαν. 2004 , 14:47)

 

εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάρω ένα laptop χωρίς διαφημιστικά, χρώματα της ΦΕΡΡΑΡΙ (ή οποιασδήποτε άλλης ομάδας)... ίσως είναι φανεί μ...ία αυτό που λέω αλλά μου δίνουν την αίσθηση του φθηνίαρικου διαφημιστικού! Για laptop δες και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=14825

 

 

Κι εμενα δεν μου αρεσει αυτη η λογικη...

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fumantsu (25 Ιαν. 2004 , 03:42)

 

Παιδια ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου. Δεν αγοραζεις laptop για να παιζεις need for speed ή counter strike ή quake 3 arena. Τα laptop παντα ειχαν ενα πιο επαγγελματικο χαρακτηρα. Για αυτο και παντα θα ειναι πιο αδυναμα.

 

Kι εφοσον μπορεις να παιξεις games γιατι να μην κοιταξεις κ αυτη την παραμετρο στην αγορα?

Εγω εχω laptop Τοshiba ο οποιος ομως δεν μπορει να παιξει games οποτε αναγκαστηκα να αγορασω ενα PS2.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gbil (31 Ιαν. 2004 , 13:36)

 

Εκεί λογικά είναι ο σκληρός, οπότε λογικό είναι να ζεσταίνεται μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας.

 

 

Το ξερω φιλε μου αλλα καπου πιο πανω διαβασα οτι ζεσταινεται στα δεξια και για αυτο το εγραψα.

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spinemm (31 Ιαν. 2004 , 14:00)

 

Το ξερω φιλε μου αλλα καπου πιο πανω διαβασα οτι ζεσταινεται στα δεξια και για αυτο το εγραψα.

 

 

Εγω το είχα γράψει. Λάθος μου.. ;)

 

Απο την τετάρτη θα είμαι κι εγώ ενας πανευτυχής κάτοχος αυτού του λάπτοπ.. θα σας γράψω κι εγώ οτι μπορώ..

 

@Spinemm

 

Εκτός απο το λάπτοπ τι άλλο είχε το πακέτο;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MiKe-Dee (31 Ιαν. 2004 , 14:16)

 

Εγω το είχα γράψει. Λάθος μου.. ;)

 

Απο την τετάρτη θα είμαι κι εγώ ενας πανευτυχής κάτοχος αυτού του λάπτοπ.. θα σας γράψω κι εγώ οτι μπορώ..

 

@Spinemm

 

Εκτός απο το λάπτοπ τι άλλο είχε το πακέτο;

 

 

Λοιπον φιλε μου καλοριζικο σου λεω απο τωρα, το πακετο περιλαμβανει εκτος απο το Γ@Μ@ΤΟ Μηχανημα τα: mouse acer-ferrari στο ιδιο χρωμα με το laptop (ασημενιο-κοκκινο), ειδικο αντιστατικο για την οθονη, τα manuals, 9 cd με το Norton Antivirus 2003, system cd rom. τα recovery cd's και ενα cd rom με διαφορα προγραμματα, την μπαταρια, τον φορτιστη και την διεθνη εγγυηση της acer που ομως δεν περιλαμβανει την Ελλαδα, και διαφορα αλλα χαρτια (starting guide κλπ).

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ασφαλισμενο?

Διοτι εγω οταν αγορασα τον δικο μου (Toshiba Satellite) ηταν ασφαλισμενο για ενα χρονο για τα παντα στην Ιντεραμερικαν!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (31 Ιαν. 2004 , 20:19)

 

Ειναι ασφαλισμενο?

Διοτι εγω οταν αγορασα τον δικο μου (Toshiba Satellite) ηταν ασφαλισμενο για ενα χρονο για τα παντα στην Ιντεραμερικαν!

 

 

Μπα σιγα μην ειναι, αυτο νομιζω εξαρταται απο το καταστημα που το παιρνεις. Δεν ξερω απο που το πηρες εσυ εγω το πηρα απο το ΠΛΑΙΣΙΟ. Παντως οταν το πηγα σπιτι την πρωτη μερα που το πηρα και η ΤFΤ ηταν γρατσουνισμενη (οχι απο εμενα) τον πηγα πισω την αλλη μερα αμεσως μου το αλλαξαν, ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ θα μου πεις αλλα οταν ειχα παρει εναν COMPAQ απο τον ΓΕΡΜΑΝΟ και ειχε καμμενα pixels παραπανω απο οσα δικαιολογει η COMPAQ (4 καμμενα, τουλαχιστον τοσα δικαιολογουσε το 1999 δεν ξερω σημερα ποσα) προσπαθουσαν να με πεισουν οτι εφταιγα εγω και οτι εγω εκαψα τα pixels μεσα σε μιση ωρα που τον ειχα. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.......

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...