Jump to content

VoIP Telephony - FireFly VS Skype


 Κοινοποίηση

Who is the best  

51 members have voted

  1. 1. Who is the best

    • FireFly
      16
    • Skype
      20
    • Den Gnorizo | Den Apanto | Eimai allou ...oxi Fun Park :p
      14
    • Kanena, yparxei kalitero [Please diefkriniste pio]
      1


Recommended Posts

Exontas dokimasei kai ta dyo programmata, kateliksa se orismena syberasmata ta opoia 8a analiso alla 8elo kai tis dikes sas gnomes:

 

 

FireFly http://www.myworldvox.com

 

+

 

Mikro se mege8os kata to Downloading [<2 MB]

 

Kalhterh piotita hxou apo to Skype [dokimasmeno me akoustika Sony]

 

Exei Voice Mail Box

 

Exei epilogi ari8mou [apo 80000000 mexri 89999999]

 

Ekseretikh siberifora akoma kai me 56 kbps sindesi sto Internet

 

Krataei Log File

 

-

 

Einai akoma beta kai exei orismena Bugs [alla me ena Restart tou Programmatos einai ok]

 

Den sozei thn Contact List, kai gia ayto prepi na sosoume to ka8e noumero ton filon mas se ena txt file [eno to Skype sozei thn Contact List ston Server]

 

Den einai toso User Friendly se sxesi me to Skype

 

 

Skype http://www.skype.com

 

+

 

Einai pio User Friendly apo to FireFly

 

Exei epilogh NickName

 

Exei epilogh glossas [mh xereste den exei Ellhnika :p ]

 

H Contact List sozetai ston Server

 

Krataei Log File

 

-

 

Exei elafra xeiroterh piotita hxou se sxesi me to FireFly [gyro sto 5 alla ligotero apo 10% dokimasmeno me akoustika Sony]

 

Megalo se mege8os se sxesi me to FireFly [>6 MB]

 

Den exei Voice Mail Box

 

--------------------

 

Telionontas na sas toniso pos KAI ta dyo programmata einai akoma se Beta Test :)

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεται στο computing μιας και οι διαξιφισμοί φιλοξενούν μόνο vs. που έχουν να κάνουν με κινητά ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχει βγει η έκδοση Skype v 1.0 (http://www.skype.com/) η οποία εκτός από δωρεάν κλήσεις από PC σε PC δίνει με πολύ μικρό κόστος από PC στο τηλεφωνικό δίκτυο! Οι τιμές προς ορισμένες χώρες είναι 0,02€ ανά λεπτό! (Ένα τοπικό τηλεφώνημα στην Ελλάδα κοστίζει 0,03€/λεπτό με ΦΠΑ). Οι χώρες αυτές είναι:

Argentina - Buenos Aires

Australia

Austria

Belgium

Canada

Canada - Mobile

Chile

Denmark

France

Germany

Ireland

Italy

Mexico - Mexico City, Monterrey

Netherlands

New Zealand

Norway

Portugal

Russia - Moscow, St. Petersburg

Spain

Sweden

United Kingdom

USA

USA - Mobile

Vatican

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και τα δυο παλιοτερα, αλλα στην δουλεια τωρα που γυρισαμε το τηλεφωνικο μας κενρο σε VOIP δουλευουμε το SJPhone που ειναι και αυτο αρκετα καλο, εγω ομως προτιμαω το Firefly ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Τετοια προγραμματα χρησιμοποιω μονο για κλησεις σε PC και οχι σε καποιο σταθερο! Ψηφιζω Firefly γιατι απλα ειναι πολυ καλυτερο σε μια 56αρα συνδεση απο οτι το SKYPE το οποιο μου εσπασε τα νευρα. Επισης πολυ δυνατο προτερημα του Firefly ειναι το voice mailbox,οπως ανεφερε ο φιλτατος Dromeas, που μετραει τρελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι το σωστό forum εδώ που έδωσα τέτοιες πληροφορίες... Παρακαλώ τον Δρομέα να το κάνει νέο θέμα. (Δεν το έκανα από την αρχή γιατί πάντα παραπέμπει νέα θέματα για το skype εδώ)

Δε με ενδιαφέρει μια σύγκριση με το firefly. Ήθελα να τονίσω τη νέα υπηρεσία του skype με την οποία μιλάς π.χ. με κινητό στην Αμερική σε κόστος 33% φτηνότερα από ένα τοπικό τηλεφώνημα εσωτερικού!! Το βρίσκω αν μη τι άλλο εντυπωσιακό...

Link to comment
Share on other sites

To skype έχει έκδοση και για Linux και σύντομα και για Mac οπότε για εμένα τελειώνει εδώ κάθε σύγκριση.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος con ( 4 Αύγ. 2004 , 20:50)

 

Οι εκδόσεις skype από 0.98 και μετά έχουν πολύ βελτιωμένη ποιότητα σε σχέση με παλαιότερες.

 

 

Ara ftou ksanamana VS apo thn arxi :p

 

P.S. Oti exei na kanei me Skype h FireFly boroume na to sizitisoume edo, den xriazetai na anoiksoume neo Topic :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dromeas ( 5 Αύγ. 2004 , 00:19)

Ara ftou ksanamana VS apo thn arxi :p

 

P.S. Oti exei na kanei me Skype h FireFly boroume na to sizitisoume edo, den xriazetai na anoiksoume neo Topic :)

Σε όλα μου τα μηνύματα μιλάω μόνο το το skype και ειδικότερα για τη νέα υπηρεσία που βρίσκω ενδιαφέρουσα για τους λόγους που προανέφερα και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις. Δεν ταιριάζει κάτι τέτοιο σε ένα forum vs. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gbil ( 4 Αύγ. 2004 , 18:46)

 

To skype έχει έκδοση και για Linux και σύντομα και για Mac οπότε για εμένα τελειώνει εδώ κάθε σύγκριση.

 

 

kai gia PocketPC iparxei idi ekdosi...

 

skype kai apo mena... (ver 1.0 fisika)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σιγά σιγά ξυπνάμε κι εδώ: http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3832

Δίνει και η HOL το evoice με πολύ καλές χρεώσεις για σταθερούς διεθνείς προορισμούς.

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι το skype θα είναι καλύτερο από πλευράς ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το καλύτερο απο ολα ειναι το yahoo messenger.

PC to PC εχει τελειο ηχο, και μαλιστα σταθερο ακομα κ στισ πιο χαμηλες ταχυτητες κ σε ολες τις καταστασεις.

Δοκιμαστε το και πειτε μου.

Επισης εχει κ απο PC to phone με οχι τοσο καλη χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει, αλλά νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από το skype. Το skype είναι πολύ καλύτερο και έχει δυνατότητα full duplex. Στο yahoo όταν μιλάει ο ένας δεν μπορεί παράλληλα να μιλήσει και ο άλλος χωρίς διακοπές.
Link to comment
Share on other sites

To yahoo ειναι τρομερα σταθερο κ χωρις διακοπες ακομα κ με modem 33600

ενω το skype ειναι πιο ασταθες.

Ασε το αλλο πλεονεκτημα.

Στο yahoo κανεις conference με οσα ατομα θελεις 40 και ακουν ολοι τελεια.

Ενω στο skype οχι τοσο καλα (τουλαχιστον απο δικη μου μεγαλη εμπειρια).

Παντως το skype υπο καταλληλες συνθηκες, ειναι σχεδον τελειο.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το yahoo είναι ένα πολύ καλό allround πρόγραμμα ειδικά για απλό videoconference. Αλλά για telephony δεν είναι βολικό κυρίως λόγω όχι καλού full duplex σε σχέση με το skype που και λόγω τεχνολογίας P2P ξεκινάει από καλύτερη βάση. Εκεί που αναμφισβήτητα έχεις δίκιο είναι στο conferencing.

Γενικά πάντως τα δύο προγράμματα έχουν άλλα κέντρα βάρους, άρα χρησιμοποιείς το καθένα εκεί που έχει πλεονέκτημα :) .

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα.

Δεν νομιζω να υπαρχει ενα αλλο προγραμμα αυτι τι στιγμη που να κανει τοσα πολλα και σε τοσο καλη ποιοτητα.

Αν κανω λαθος πειτε μου αλλο.

Ασε που το καινουργιο yahoo messenger εχει κ ωραιες φατσουλες μεσα, που εχουν πολυ γελιο.

Επίσης το yahoo κραταει τις επαφες στον server του και ετσι αν σβησεις το προγραμμα και το ξαναβαλεις δεν χανεις καμια επαφη.

Σε αντιθεση με το Skype.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...