Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαλέγω το default (δεν έχει άλλο) και μετά εκκινώ αλλά πάλι τίποτα. Ξέρεται μήπως σε ποιο φάκελο κρατάει τους σελιδοδείκτες; Όπως πχ ο ΙΕ έχει τον φάκελο favorites.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Στο profile σου, στα xp C:\Documents and Settings\%username%\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\ [αλλιώς] το αρχείο bookmarks.html.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε αλλά το πρόβλημα μάλλον είναι το bookmarks.html. Από εκεί φαίνεται ότι χάθηκαν οι σελιδοδείκτες. Ακολούθησα τις συμβουλές στο link αλλά τίποτα.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος stefangsm ( 2 Δεκ. 2004 , 01:11)

 

Σε ευχαριστώ πολύ ρε φίλε αλλά το πρόβλημα μάλλον είναι το bookmarks.html. Από εκεί φαίνεται ότι χάθηκαν οι σελιδοδείκτες. Ακολούθησα τις συμβουλές στο link αλλά τίποτα.

 

Αν το Bookmarks.html είναι άδειο, δες το bookmarks.bak (αποθήκευσέ το κάπου safe, και άλλαξε την ονομασία του σε bookmarks.html). Αν και αυτό είναι άδειο, τότε μάλλον χάθηκαν :( Μπορείς να θυμηθείς τι έκανες τη στιγμή που χάθηκαν;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, χίλια συγνώμη για το bouncing. Αλλά επειδή σας κόβω ιδιαίτερα δυνατούς στο firefox, μήπωε έχετε καμιά ιδέα για αυτό (Google και cookies);

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

aimilie.

a. Πρέπει να δέχεσαι cookies από το google και όχι μόνο για μια session, αλλιώς οι ρυθμίσεις σου θα κρατούν ώσπου να κλείσεις τον firefox. Tools | options | privacy | cookies.. παίξε εκεί, δεν είσαι χτεσινός.

 

b. Αν οι ρυθμίσεις χάνονται κάθε πολλές ημέρες:

-1.Γράψε about:config στην location bar

-2.Γραψε life στο φίλτρο

-3.Άλλαξε το network.cookie.lifetime.days σε έναν αριθμό μεγαλύτερο (default: 90, σημαίνει ότι τα cookies Που είναι πιο παλιά από 90 μέρες σβήνονται αυτόματα)

 

c. Οι ρυθμίσεις σου θα χάνονται κάθε φορά που σβήνεις τα cookies. Αν πηγαίνεις tools | options | privacy | clear all -> σβήνεις τα cookies, χάνονται οι ρυθμίσεις.

 

[είμαι άυπνος, ακούγονται awkward?]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 2 Δεκ. 2004 , 09:46)

 

aimilie.

a. Πρέπει να δέχεσαι cookies από το google και όχι μόνο για μια session, αλλιώς οι ρυθμίσεις σου θα κρατούν ώσπου να κλείσεις τον firefox. Tools | options | privacy | cookies.. παίξε εκεί, δεν είσαι χτεσινός.

 

 

@aimilios:

.....|cookies|keep cookies until they expire... ;)

 

και για να μην τα χάνεις σίγουρα από την επιλογή του privacy, φρόντιζε να σβήνεις μόνο την cache και όχι τα cookies... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε και Νίκο:

 

Αρχικά, ευχαριστώ. :up: Λοιπόν, τα cookies τα είχα έτσι κι αλλιώς «Until they expire». Δεν τα έκανα clear καθόλου, άρα έληγαν όταν έπρεπε να λήξουν. Θα δοκιμάσω αυτό με το network.cookie.lifetime.days που πρότινε ο Φίλιππος και θα δούμε τι γίνεται. Αλήθεια, αυτό το «Until they expire» ποιός το καθορίζει; Αυτός που δίνει το cookie (στην περίπτωσή μας το google) ή το setting που λέει ο Φίλιππος;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios ( 2 Δεκ. 2004 , 12:15)

Αλήθεια, αυτό το «Until they expire» ποιός το καθορίζει; Αυτός που δίνει το cookie (στην περίπτωσή μας το google) ή το setting που λέει ο Φίλιππος;

 

Αυτό που τελειώνει νωρίτερα. Τα sites καθορίζουν συνήθων να λήγουν τα cookies Μετά από έναν ή δύο χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Είδα τώρα ότι για να παίξει το network.cookie.lifetime.days θέλει και το network.cookie.lifetimePolicy στο 3 (με normally στο 0, ό,τι και να σημαίνει το «normally»). Θα ενημερώσω μετά από καμιά εβδομάδα για τα αποτελέσματα, αν ενδιαφέρεστε φυσικά.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

network.cookie.lifetimePolicy

0 = Accept cookies normally = Να τα αποδέχετε κανονικά, εκτός από τα exceptions Που έχεις δηλώσει

1 = Prompt for each cookie

2 = Accept for current session only

3 = Accept for N days

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 2 Δεκ. 2004 , 12:07)

 

Ο Νίκος θα γίνει καλός μπαμπάς :p

 

 

:D καλόοο... :p

και για να μην είμαι και εντελώς off topic να ενημερώσω ότι το αγαπητό extension του weatherfox αλλάζει όνομα και γίνεται ForecastFox (v 0.5.8)

κατεβάζετε από το γνωστό site ...αν και το πρωί κάτι πήρε το μάτι μου για remove του λινκ ώσπου να πάρει το extension την τελική μορφή του.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn ( 1 Δεκ. 2004 , 17:53)

 

Βρε π[αιδια κανεις βοήθεια γιατι δεν γίνεται refresh ο τιτλος της σελιδας πανω πανω στο firefox όταν έχω ανοιχτα πολλά tabs;; Δεν μπορω να διαβασω φορουμ, δεν ξερω σε πιο topic είμαι γαμωτο...

[...]

 

 

Το ίδιο πρόβλημα κι εδώ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostolis ( 2 Δεκ. 2004 , 20:39)

 

Το ίδιο πρόβλημα κι εδώ...

 

 

Καποιο extension που έχουμε κοινο πρέπει να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο χαζο θα φανει αλλα εγω εχω αρχισει να νευριαζω που δεν βρισκω τη λυση και επειδη δεν εχω πολυ χρονο να το ψαξω....θα ρωτήσω ;)

 

Έκανα install καποια extensions για να τα δοκιμάσω και πολλα απο αυτα δεν μου αρεσαν και δεν τα χρειαζομουν. Πατησα να απεγκατασταθουν, μου ειπε οτι θα γινει στην επομενη εκκινηση του firefox αλλα τιποτα. Εκανα reset εκανα uninstall το firefox ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΚΕΙ!! :mad: :mad: Στο παραθυρο με τις επεκτασεις επιμενει να λεει οτι θα απεγκατασταθουν στην επομενη εκκινηση!

 

Πειτε μου τι να κανω για να απαλλαγω γιατι ο firefox σερνεται με τοσα που κουβαλαει και επισης οι σελιδες που λειτουργουν με frames διαλυονται με τις βλακειες που εχω περασει και αναγκαζομαι να ανοιξω ie!! :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος ( 2 Δεκ. 2004 , 07:17)

 

Αν το Bookmarks.html είναι άδειο, δες το bookmarks.bak (αποθήκευσέ το κάπου safe, και άλλαξε την ονομασία του σε bookmarks.html). Αν και αυτό είναι άδειο, τότε μάλλον χάθηκαν :( Μπορείς να θυμηθείς τι έκανες τη στιγμή που χάθηκαν;

 

 

Δυστυχώς χάθηκαν. Πλήρης απογοήτευση. Τώρα θα πρέπει να ξανακάνω τα παλιά μου αγαπημένα από τον ΙΕ. Δεν θυμάμαι τι έκανα και χάθηκαν και δεν νομίζω να έκανα τίποτα κακό.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος viper_07 ( 3 Δεκ. 2004 , 12:10)

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να ανοίξω πολλές σελίδες στον Μοzila, σε διαφορετικά ταμπάκια;;

 

Mπορεις να εγκαταστησεις το tabbrowser extensions
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel ( 3 Δεκ. 2004 , 12:25)

 

Mπορεις να εγκαταστησεις το tabbrowser extensions

 

 

Οκ, ευχαριστώ! :)

Ξέρεις μήπως ποιές άλλες χρήσιμες δυνατότητες, μπορούμε να έχουμε στον Mozila, όπως αυτήν;;

:alien:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος viper_07 ( 3 Δεκ. 2004 , 12:46)

 

Οκ, ευχαριστώ! :)

Ξέρεις μήπως ποιές άλλες χρήσιμες δυνατότητες, μπορούμε να έχουμε στον Mozila, όπως αυτήν;;

 

Yπαρχουν πολλες και για ολα τα γουστα ;) αναλογως εσυ τι θελεις. Μπορεις να κοιταξεις εδω οπoυ υπαρχουν ολες οι επεκτασεις για τον firefox.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel ( 3 Δεκ. 2004 , 12:25)

 

Mπορεις να εγκαταστησεις το tabbrowser extensions

 

 

Άν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι δημιουργει προβλήμματα.

Ισχύει αυτό;;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostolis ( 2 Δεκ. 2004 , 20:39)

 

Το ίδιο πρόβλημα κι εδώ...

 

 

Έκανα εκκαθαριση τα extensions μου σημερα και το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξερω ποιο ηταν αλλα σίγουρα καποιο την έκανε τη δουλειά...

EDIT: Τελικα τίποτα δεν έφτιαξε... Παρατηρω όμως οτι μονο σε μερικα σιτε την κανει αυτη τη δουλεια. Σε αλλα η μπαρα γίνεται refresh κανονικα...

 

 

Επίσης μηπως ξέρει κανείς πως γινεται όταν γραφω μια διεύθυνση και παταω shigt+enter να προσθετει αυτόματα http://www.......gr στη διεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georgep800 ( 3 Δεκ. 2004 , 14:04)

 

Άν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι δημιουργει προβλήμματα.

Ισχύει αυτό;;

 

To συγκεκριμενο extension ηταν το πρωτο που εβαλα στον firefox και πραγματικα το θεωρω αναντικαταστατο. ;) Τουλαχιστον εως τωρα και σε συνδυασμο και με καμια δεκαπενταρια αλλα extension που εχω φορτωσει στον browser μου,δεν παρατηρησα καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...