Jump to content

Κάρτες μνήμης: Απορίες, συμβατότητα, προβλήματα κ.α.


eosid
 Κοινοποίηση

ποια να επιλεξω???  

3 members have voted

  1. 1. ποια να επιλεξω???

    • SAMSUNG
      1
    • Sandisk
      2


Recommended Posts

ναι, ΜΕ το ΦΠΑ. σφραγισμένα ήταν. Είχε καμια 10αριά. Δεν έλεγε πρωτόκολλο πάνω όμως, οπότε μάλλον για USB 1.1 μιλάμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν προκειται για καρτα μνημης, αλλα περνωντας χτες απο το Πλαισιο ειδα usb flash disk (Trancend usb 2.0) στα €23,60 το 128αρι και γυρω στα €37 το 256αρι τελικες με ΦΠΑ.

Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλες τιμες... :)

Link to comment
Share on other sites

Από το γνωστό μαγαζί φωτογραφικών Olympus στην Στουρνάρη...

 

1 GB Compact Flash 8x=99 ευρώ

 

512 MB Compact Flash 8x=58 ευρώ

 

1 GB Secure Digital=103 ευρώ

 

Οι πρώτες σε κατάστημα Αθήνας Mini SD:

 

256 Mini SD=38 ευρώ

 

128 Mini SD=25ευρώ

 

Aφιερωμένο στον Μιχάλης_10...

 

Memory Stick Pro@512 MB=115 ευρώ... :p

 

Όλες της Lexar.

 

Πρόκειται για τις φτηνότερες τις αγοράς στην κατηγοριά της έκαστη ΑFAIK. :!: :)

 

Υ.Γ. Δεν μπορω να αντισταθώ στον πειρασμό να σχολιάσω μια ακόμα τιμή που πρόσεξα... Κάταστημα φωτογραφικών επίσης της Olympus στην Ακαδημίας την Compact Flash του μισού GB της Lexar 8x την έδινε μόλις... 160 ευρώ... :whistle: :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (27 Οκτ. 2004 , 14:12)

 

 

 

Οι πρώτες σε κατάστημα Αθήνας Mini SD:

 

256 Mini SD=38 ευρώ

 

128 Mini SD=25ευρώ

 

πολυ καλη τιμη για τις mini sd. εμενα η sandisk mini sd 256mb μου ειχε στοιχησει 40€(μαζι με τα μεταφορικα) απο http://www.mymemory.co.uk πριν 2 μηνες και τωρα που το ξανακοιταξα βγαινει ακομα πιο ακριβα. περιπου 42€
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (27 Οκτ. 2004 , 16:12)

 

Κάταστημα φωτογραφικών επίσης της Olympus στην Ακαδημίας την Compact Flash του μισού GB της Lexar 8x την έδινε μόλις... 160 ευρώ... :whistle: :whistle: :whistle:

 

 

Να υποθέσω πως αναφέρεσαι στο Photo Olympia?

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν equip USB2.0 CardReader, τον οποίον αγόρασα από την Cosmodata πριν καιρό. Τον χρησιμοποιούσα μια χαρά με αρκετές κάρτες MMC και CF. Σήμερα αγόρασα μία TRANSCEND MMC 256 MB και ο card reader μου αρνείται να την διαβάσει. Μήπως έχει κανείς καμμιά ιδέα για το πρόβλημα;;;
Link to comment
Share on other sites

Στο play247.gr :

 

SD 1Gb 60x -> 122 euros

SD 512mb 60x ->67 euros

SD 256mb -> 45,9 euros

SD 128mb -> 29 euros

miniSD 64mb -> 21,7 euros

miniSD 128mb -> 26,9 euros

τιμές με Φ(α)ΠΑ

 

link

 

Πολύ καλό μαγαζί.Ψωνίζω συχνά μνήμες από αυτό...

 

υγ η αποστολή είναι δωρεάν, δεν υπάρχει επιπλέον κόστος.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dp1975 (29 Οκτ. 2004 , 23:37)

 

Να υποθέσω πως αναφέρεσαι στο Photo Olympia?

 

Toσές φορές που έχω περάσει, δεν έχω προσέξει ποτέ την επωνυμία!!! :alien: :blink:

 

Πάντως είναι δίπλα στην ένωση πεζών, δεν υπάρχει άλλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Tελικά ΔΕΝ είναι το Photo Olympia.

 

Έχει δικιά του σελίδα πάντως.

 

http://www.photoagora.gr/memory_cards.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια μια μικρη βοηθεια.Ειμαι νεος κατοχος του νοκια 6600 και ενδιαφερομαι να παρω μια καρτα 512 η και παραπανω αν υπαρχει.

Μπηκα στο λινκ που θα παραθεσω πιο κατω και ειδα τις δυο πρωτες καρτες και θελω να μου πειτε εσεις πια θα παιρνατε και να μου πειτε αν ειναι συμβατες με το τηλεφωνο (αν κολλαει αν ειναι αργο κ.λ.π)

Θελω επισης να μου πειτε εαν το 16χ που λεει ειναι η ταχυτητα και αν υπαρχει γρηγοροτερη

Ευχαριστω εκ τον προτερων για το ενδιαφερον σας

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=index&cPath=14_32_34

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος terry (17 Νοέ. 2004 , 12:18)

 

παιδια μια μικρη βοηθεια.Ειμαι νεος κατοχος του νοκια 6600 και ενδιαφερομαι να παρω μια καρτα 512 η και παραπανω αν υπαρχει.

Μπηκα στο λινκ που θα παραθεσω πιο κατω και ειδα τις δυο πρωτες καρτες και θελω να μου πειτε εσεις πια θα παιρνατε και να μου πειτε αν ειναι συμβατες με το τηλεφωνο (αν κολλαει αν ειναι αργο κ.λ.π)

Θελω επισης να μου πειτε εαν το 16χ που λεει ειναι η ταχυτητα και αν υπαρχει γρηγοροτερη

Ευχαριστω εκ τον προτερων για το ενδιαφερον σας

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=index&cPath=14_32_34

 

 

Η ΑΤP είναι μια καλή επιλογή. Εγώ πρόσφατα πήρα την 1 gb για το 6230 και την αναγνώρισε κανονικά και χωρίς πρόβλημα το τηλέφωνο. Είναι αρκετά γρήγορη και θα στην συνιστούσα. Νομίζω κάνει τόσο η 512 όσο και η 1 για το 6600, αλλά καλύτερα θα ήταν πριν προβείς στην αγορά της , να ρωτήσεις και στο φόρουμ του 6600 να σου πούνε σίγουρα εκεί τα παιδιά.

:X
Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω μια καρτα μνημης για το κινητο μου 6600, να ειναι γυρο στα 125 mb . ποσο περιπου θα μου βγει; :)
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (17 Νοέ. 2004 , 15:31)

 

Η ΑΤP είναι μια καλή επιλογή. Εγώ πρόσφατα πήρα την 1 gb για το 6230 και την αναγνώρισε κανονικά και χωρίς πρόβλημα το τηλέφωνο. Είναι αρκετά γρήγορη και θα στην συνιστούσα. Νομίζω κάνει τόσο η 512 όσο και η 1 για το 6600, αλλά καλύτερα θα ήταν πριν προβείς στην αγορά της , να ρωτήσεις και στο φόρουμ του 6600 να σου πούνε σίγουρα εκεί τα παιδιά.

 

 

i ATP einai kali epilogi... alla kanenas den elege oti den einai dual voltage kai oti den tha ipostirizetai apo ta kinita pou theloun RSMMC 1.7V pou einai kai o vasikos logos pou allaksan oi mmc se RS... (KATANALOSI mias kai katanalonan iperdiplasia ton SD)...

Link to comment
Share on other sites

Νέες τιμές στα Memory Stick Duo Pro (της Sony)!

Ενδεικτικά ο "Γερμανός":

- Duo Pro 256mb : 59 euro

- Duo Pro 512mb : 99 euro

 

Kαιρός ήταν να το πάρει χαμπάρει η SE! :up:

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (22 Νοέ. 2004 , 16:44)

 

Eξακολουθούν όμως να είναι ακριβές...όταν με 54 ευρώ αγοράζεις SD Κingston 512άρα...

 

 

(Just for the record) Αυτές οι δύο δεν είναι άμεσα συγκρίσιμες, γιατί οι απλές SD (όπως οι Kingston) είναι πιο αργές από τα Duo Pro.

 

Αλλά δεν χωρά αμφβολία ότι ακόμα και οι γρήγορες SD (πχ Sandisk Ultra II 60x) είναι και πάλι φθηνότερες από τα αντίστοιχης χωρητικότητας Duo Pro (απλώς η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

{Price watch} Kάρτες μνήμης: που είναι οι ακριβότερες; ;) ;) ;)

 

ATP MultiMedia Card MMC 2GB 16x και

 

ATP Redused Size MultiMedia Card RS-MMC 1GB 16x ....

 

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Αν και όλοι ξέρουμε πως αυτές οι τιμές θα πέσουν, και όχι απλά κατακόρυφα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Play247 (23 Νοέ. 2004 , 21:25)

 

{Price watch} Kάρτες μνήμης: που είναι οι ακριβότερες; ;) ;) ;)

 

ATP MultiMedia Card MMC 2GB 16x και

 

ATP Redused Size MultiMedia Card RS-MMC 1GB 16x ....

 

:wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

 

Αν και όλοι ξέρουμε πως αυτές οι τιμές θα πέσουν, και όχι απλά κατακόρυφα....

 

vasika... grapse sto site... oti oi kartes aftes den einai simvates me ta nea kinita pou ipostirizoun to xamilotero voltage... giati idi akoustikan atoma pou agorasan ATP RSmmc kai de doulevoun px... sto 6630... pou ipostirizei 1.7V (an thimamai akrivos)

gia diefkolinsi mas/sas, kai apofigi lathous! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (24 Νοέ. 2004 , 00:14)

 

vasika... grapse sto site... oti oi kartes aftes den einai simvates me ta nea kinita pou ipostirizoun to xamilotero voltage... giati idi akoustikan atoma pou agorasan ATP RSmmc kai de doulevoun px... sto 6630... pou ipostirizei 1.7V (an thimamai akrivos)

kathara pragmata... gia kathares agores...

 

 

1. Δεν γράφω εγώ τα στοιχεία αυτά στο site.

 

2. Πουθενά δεν βλέπω να γράφει στο site οτι αυτές οι κάρτες "παίζουν" πχ στο 6630. Είπαμε σαν καταστημα κάτι τέτοιο και πρέπει να το αναιρέσουμε; Έχεις δει πουθενα να λένε για τους σκληρούς των 3.5", Προσοχή δεν μπορούν να τοποθετηθουν σε laptop...; Τα χαρακτηριστικά των προιοντων υπάρχουν για να μπορεί ο καθένας να κάνει την επιλογή του βαση αυτων.

 

2. Στα χαρακτηριστικά των καρτών ρητά αναφέρεται η τάση λειτουργίας τους. (...Τροφοδοσία: Δεν χρειάζεται. Operation Mode: 2.7 to 3.6V...). Δεν φαίνεται ξεκαθαρα; Ειδικά τέτοια λεπτομέρεια στα χαρακτηριστικά δεν βρίσκεις ευκολα σε online shop....

 

3. Ποια δεν είναι τα καθαρά πράγματα; Ποιες δεν είναι οι καθαρές αγορές; Υπονοείς οτι υπάρχει τάση εξαπατησης; Μήπως πρέπει να προσέξεις τα λεγομενά σου; Οταν υπάρχει μια νομιμη επιχειρηση η οποια δίνει και το δικαίωμα επιστροφής βάση νόμου τέτοιες κουβέντες θεωρούνται συκοφαντική δυσφημιση...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Play247 (23 Νοέ. 2004 , 22:49)

 

3. Ποια δεν είναι τα καθαρά πράγματα; Ποιες δεν είναι οι καθαρές αγορές; Υπονοείς οτι υπάρχει τάση εξαπατησης; Μήπως πρέπει να προσέξεις τα λεγομενά σου; Οταν υπάρχει μια νομιμη επιχειρηση η οποια δίνει και το δικαίωμα επιστροφής βάση νόμου τέτοιες κουβέντες θεωρούνται συκοφαντική δυσφημιση...!!!

 

 

signomi... den iksera oti kaneis diafimisi meso tis selides TOU FORUM tou myphone gia na ta pareis toso os sikofantiki disfimisi ta legomena mou...

 

stis sizitiseis... iparxoun kai arnitika sxolia... ego den eida na sikofanto to katastima sas... ego eipa... kalo einai na anagrafete... gia na iparxoun kathares agores... enoontas na min sas epistrefoun piso... kai exete eseis ponokefalo... den anefera thema eksapatisis... anefera thema voitheias ton agoraston... tora esi pou to piges ekei... pragmatika afto de mou arese... kai mou afinei apories!!

 

se ena forum mporo na disfimizo kati pou den mou arese... den sou ekana sikofantiki disfimisi... giati ena forum einai SIZITISI... eipa tin apopsi mou...

 

tora an esi kaneis diafimiseis ola ta post sou... tote as ta mazepsei kapoios... kai na pliroseis tis diafimiseis sou... kai na prosexoume kai emeis ti leme otan grafoume se esena...

 

an plironeis idi... ok... me sigxoreis poli... tha prosexo ti grafo... mi sou xalaso tin diafimisi kai tin kano sikofantiki disfimisi... opos esi les...

 

alla thimisou... to internet einai FREE SPEECH pano apo ola... den ekana hack to site sou kai sto disfimisa... eipa tin apopsi mou...

 

kai vasika... sou ekana mia protasi "grapse blah blah"... den vgika na se krakso (pou kai afto exo to dikeoma na to kano...forum/internet!)... esi ta pires ola strava stin teliki...

 

alla kai vasi tou nomou... kaliptontai oi xristes perissotero apo tis epixeiriseis sto internet kai to ksereis.

 

tsiou

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...