Jump to content

Θέματα Ασφαλείας Windows - Alerts/Fixes/SPs


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (12 Αύγ. 2003 , 15:22)

 

Ναι :)

 

 

 

Egw prospathisa kai den ta katafera.

Molis katevhke to SP1a, mou petaje mhnuma oti to product number mou den einai egkuro kai h egkatastash den egine.

Mhpws mporw na thn vrw apo kapou allou? An jerete kati parakalw voitheiste..

 

Edit: Epeidh to quote den epiase, anaferomai se ena post pou leei oti einai dunaton na kanw update an exw peiratika windows..

V. Rappos

Graphics Designer

GreatApps . iSteam

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαζική ηλεκτρονική απάτη

Κατασκοπευτικό πρόγραμμα στο Διαδίκτυο υποκλέπτει τραπεζικές πληροφορίες χρηστών

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=548748&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... Γίνεται να κατεβάσω το sp1a με download manager έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το κατεβάσω με τη μία??? Είναι ~45MB το άτιμο και έχω 56Κ...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το SP1 των ΧΡ? Αν δεν το εχετε βαλει βαλτε κατευθείαν το SP2. Βέβαια είναι Release Candidate και όχι κανονική έκδοση, αλλά εγω που το έχω είναι μια χαρα.

 

Ναί μπορείς να το κατεβάσεις με download manager.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kfran ( 1 Ιούλ. 2004 , 13:44)

 

 

Ναί μπορείς να το κατεβάσεις με download manager.

 

Εμ.... το θέμα είναι με ποιο τρόπο γίνεται αυτό.

Απ'όσο θυμάμαι όταν πας να το κατεβάσεις από το site της MS σου βγάζει ένα αρχειάκι 1,9MB. Έπειτα αυτό το αρχείο τσεκάρει το σύστημα σου, κάνει restore point κλπ. και έπειτα το αρχείο αυτό αρχίζει το download των 45ΜΒ. Εκεί δε νομίζω να γίνεται να χρησιμοποιήσεις download manager και αν κάνεις cancel στο download του αρχείου μετά σε ξαναρχίζει από την αρχή...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iRi (30 Ιούν. 2004 , 11:16)

 

θέλω κ εγώ Plz!

 

 

http://www.free-av.com/index.htm

 

Πολύ καλό, τσάμπα, με Internet Updates σε στύλ Norton :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (30 Ιούν. 2004 , 16:38)

 

Να ρωτήσω κάτι... Γίνεται να κατεβάσω το sp1a με download manager έτσι ώστε να μην χρειαστεί να το κατεβάσω με τη μία??? Είναι ~45MB το άτιμο και έχω 56Κ...

 

Κανείς δεν ξέρει αν γίνεται?

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

για να κατεβασεις το SP1a με download manager θα πρεπει να κατεβασεις το network install version απο εδω http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=83e4e879-fa3a-48bf-ade5-023443e29d78&DisplayLang=en για αγγλικα windows και απο εδω http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=83e4e879-fa3a-48bf-ade5-023443e29d78&DisplayLang=el για ελληνικα windows, ειναι 126668 KB το αρχειο δυστυχως :(
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter ( 3 Ιούλ. 2004 , 17:03)

 

για να κατεβασεις το SP1a με download manager θα πρεπει να κατεβασεις το network install version απο εδω http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=83e4e879-fa3a-48bf-ade5-023443e29d78&DisplayLang=en για αγγλικα windows και απο εδω http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=83e4e879-fa3a-48bf-ade5-023443e29d78&DisplayLang=el για ελληνικα windows, ειναι 126668 KB το αρχειο δυστυχως :(

 

Θα μας τρελλάνουν τελείως.... :wacko:

Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει για πιο λόγο αυτό το αρχείο είναι 4 φορές μεγαλύτερο από το κανονικό sp1a? :blink:

 

Hunter ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5 καινούρια updates με ημερομηνία 13 Ιουλίου βγήκαν στο site tis MS. Αυτό δεν είναι λειτουργικό, κασέρι είναι!!!!! Αλήθεια κρατά κανείς αριθμό hotfixes, updates από την αρχή του έτους;;;;
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (15 Ιούλ. 2004 , 01:57)

 

Αλήθεια κρατά κανείς αριθμό hotfixes, updates από την αρχή του έτους;;;;

 

 

Μολις τελειωσει το update (η και πριν νομιζω) exei link οπου εχει κρατηθει log με το ποτε και ποια update εκανες.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (15 Ιούλ. 2004 , 01:57)

 

5 καινούρια updates με ημερομηνία 13 Ιουλίου βγήκαν στο site tis MS. Αυτό δεν είναι λειτουργικό, κασέρι είναι!!!!! Αλήθεια κρατά κανείς αριθμό hotfixes, updates από την αρχή του έτους;;;;

 

Εγώ αν θες μπορώ να σου πω πόσα hotfixes & updates υπάρχουν συνολικά αφού δεν έχω κάνει κανένα :p :whistle: (με εξαίρεση αυτά για sasser+blaster worm).

Καλά μη βαράτε... τώρα που θα βάλω dsl θα τα κάνω όλα μαζί πακέτο -και ο Θεός μαζί μου- :)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan ( 3 Ιούλ. 2004 , 18:43)

 

Θα μας τρελλάνουν τελείως.... :wacko:

Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει για πιο λόγο αυτό το αρχείο είναι 4 φορές μεγαλύτερο από το κανονικό sp1a? :blink:

 

Hunter ευχαριστώ για τη βοήθεια...

 

 

To network installation είναι η πλήρης έκδοση του SP. Το χρησιμοποιείς για να κάνεις εγκατάσταση σε πάνω από 1 μηχάνημα.

Η μικρή (απλή) έκδοση περιέχει μόνο κάποια απαραίτητα στοιχεία και για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση, συνδέεται στο internet και κατεβάζει μόνο τα στοιχεία που λείπουν από τον υπολογιστή σου.

Έτσι γλυτώνεις χρόνο και bandwidth για κάτι που ήδη το έχεις μέσα από τα κατά καιρούς patches.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas (15 Ιούλ. 2004 , 02:09)

 

Μολις τελειωσει το update (η και πριν νομιζω) exei link οπου εχει κρατηθει log με το ποτε και ποια update εκανες.

 

Έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει :blink: Μαζί με τα καινούρια έφτασα αισίως στα 45!!!!!!!!!! (το SP4) το έβαλα στην εγκατάσταση. Να τα εκατοστήσουμε φέτος Billάκο........... (ού να χαθείς) :mad:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε με ποιο τρόπο μπορούμε να κρατήσουμε τα ήδη εγκατεστημενα parts απο το windows update΄μετα απο format; Ποια folder να κρατήσω; Βλεπετε είναι δυσκολο με ISDN 64 να ξανακατεβάσω updates 1 έτους...
Link to comment
Share on other sites

papajohn Όταν αρχίσεις να κατεβάζεις τα Windows Update ,θα δεις οτι τι στο C:\ έχει δημιουργηθεί ένας φάκελος με όνομα "WUTemp".

Eκεί αποθηκεύονται προσωρινά τα αρχεία των updates

και μετα το τέλος της εγκατάστασης σβήνονται αυτόματα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα νέο φάκελο

και να τα κάνεις αντιγραφή και επικόλληση εκει μέσα.

Η αντιγραφή και επικόλληση πρέπει να γίνει την στιγμή που ξεκινάει η εγκατάσταση των updates έτσι ώστε και τα updates να εχουν κατέβει ολόκληρα και να μην εχουν προλάβει τα Windows να τα σβήσουν.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Aν δεν προλάβεις να κάνεις copy and paste κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης τα updates θα σβηστούν και δεν θα υπάρχουν ούτε στον κάδο ανακύκλωσης. Ειναι λιγο δύσκολο.

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (15 Ιούλ. 2004 , 23:23)

 

Παιδιά ξέρετε με ποιο τρόπο μπορούμε να κρατήσουμε τα ήδη εγκατεστημενα parts απο το windows update΄μετα απο format; Ποια folder να κρατήσω; Βλεπετε είναι δυσκολο με ISDN 64 να ξανακατεβάσω updates 1 έτους...

 

 

κατεβασε τα updates απο εδω ;) ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδία το πρόβλημα μου είναι πως ήδη έχω κατεβασει τα updates. Ουτε να τα ξανακατεβάσω μπορώ, ουτε φυσικα να βρω τον WUtmp κατάλογο καθως μιλάω για Updates που έκνα εδώ και ένα χρόνο...

 

Λύση δεν υπάρχει δηλαδή ε;

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οχι φιλε μου :( θα πρεπει να τα ξανακατεβασεις αλλα δες το λινκ που σου εδωσα σου δινει την δυνατοτητα να σωσεις τα αρχεια στον σκληρο σου για χρηση αργοτερα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που το πήρα απόφαση να κατεβάσω το sp1a που είναι 35ΜΒ με την κακομοίρα την 56Κ μου, και μου βγάζει error.

Επισυνάπτω μια φωτο με το error. Δοκίμασα να κλείσω από το task_manager όσα προγράμματα τρέχουν στο background (εκτός βέβαια από Norton και Firewall) αλλά το μύνημα δε φεύγει... Το atapi αν δεν κάνω λάθος είναι για το CD/DVD drive.

Α, στο background αυτή τη στιγμή τρέχουν: Norton, Sygate Firewall, Spysweeper, Cool&Quiet, AsusProbe, ATIpanel, mRouter (το πρόγραμμα σύνδεσης του SX1 είναι) και τέλος το πρόγραμμα ασφαλούς κατάργησης συσκευών υλικού.

 

Any suggestions...?

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

κανενα winamp agent παιζει? η κανενα nero smart start , dvd player software , autorun κτλ , δες τα ολα
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το τοπικ αλλα θελω να ρωτησω πως θα αποτρεψω στα sryware να μπαινουν στο pc μου?

 

Κατεβασα το spy sweeper και κανει καλη δουλεια offline αλλα καθε φορα που μπαινω στο ιντερνετ βρισκω 5-6.

 

υπαρχει τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του spy sweeper, ενεργοποίησε τα διάφορα shields που έχει και άφησε το ανοιχτό όσο είσαι στο Internet. Μπορεί να προστατεύσει το μηχάνημα σου αρκετά καλά.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (16 Ιούλ. 2004 , 02:03)

 

Βρε παιδία το πρόβλημα μου είναι πως ήδη έχω κατεβασει τα updates. Ουτε να τα ξανακατεβάσω μπορώ, ουτε φυσικα να βρω τον WUtmp κατάλογο καθως μιλάω για Updates που έκνα εδώ και ένα χρόνο...

 

Λύση δεν υπάρχει δηλαδή ε;

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

 

Εγώ πάντως δεν ξέρω κατι αλλο. :(

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...