Jump to content

Home Networking - Internet Sharing


redstar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαστε αρκετοί φαντάζομαι που έχουν παραπάνω από ένα PC στο σπίτι. Ας προτείνουμε λοιπόν λύσεις για Internet sharing με ένα λογαριασμό σε ISP και την καλύτερη λύση σε S/W και Η/W ώστε να κάνουμε browsing και από τα δύο PC συγχρόνως, με την ταχύτερη δυνατή ταχύτητα, μέ έναν λογαριασμό σε ISP !

 

Ακούω προτάσεις !

...and nothing else matters...
Link to comment
Share on other sites

Η φτηνοτερη λυση ειναι ενα router. Kanei gyro sts 25.000drx kai δουλευει αψογα με μια DSL συνδεση. Δε ξερω τι γινεται με modem.

No extra S/W is rquired.

 

Λιγο ακριβοτερο σαν υλοποιηση ειναι να στησεις ενα server. Δε χρειαζεσαι τρομερο εξοπλισμο. Ενας Celeron με μια απο τισ μητρικες που εχουν ενσωματωμενη καρτα γραφικων και το παλιο σου πληκτρολογιο αρκουν :p Καλη ιδεα θα ηταν αν εβαζεσ απλως μεγαλο δισκο ωστε να λειτουργησει και ως File Server για τα mp3 ας πουμε....

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν.

Το ένα PC θα συνδέεται με οποιοδήποτε τρόπο στο Internet και το άλλο πάνω στο πρώτο.

Το λιγότερο που χρειάζεσαι είναι 2 κάρτες δικτύου (από μία για κάθε μηχάνημα) και ένα καλώδιο φυσικά.

Το πρώτο PC αν έχει winME/win2000/winXP μπορεί άνετα να μοιράσει τη σύνδεση. Ακόμα και με τα παλαιότερα win98 μπορούσες να το κάνεις αυτό, αν εγκαθιστούσες το ICS (δεν υπήρχε στην default αγκατάσταση).

Το δεύτερο απλά θα βλέπει σαν gateway/DNS το πρώτο και τίποτα άλλο.

Στα winXP τα πάντα είναι πανεύκολα, καθώς ο wizard σου λέει ακριβώς τι να κάνεις.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις μόνος σου είναι οι ρυθμίσεις του τοπικού δικτύου:

 

PC1 (με modem)

--------------------

onoma: lala1

workgroup: koko

IP: 192.168.0.1

Subnet: 255.255.255.0

DNS: auto

 

PC2 (χωρίς modem)

-----------------------

onoma: lala2

workgroup: koko

IP: 192.168.0.2

Subnet: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.0.1

DNS: 192.168.0.1

 

Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Ρυθμίσεις που δεν αναφέρω, άστες όπως είναι. Αν κάτι έχω ξεχάσει, ας το προσθέσει κάποιος.

 

ΥΓ. Ξέχασα να πω ότι την σύνδεση που χρησιμοποιείς στον πρώτο υπολογιστή, πρέπει να την ορίσεις ως shared.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

ΝΑι αλλα αυτο προυποθετει πως το ενα PC ειναι συνεχεια ανοιχτο...

 

Κατι οχι ιδιαιτερα πραχτικο αν βρισκεται σε κρεβατοκαμαρα ας πουμε...

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

και από τα δύο PC συγχρόνως

 

Κώστα, μα έτσι θέλει. Σε κάθε περίπτωση κάτι πρέπει να είναι ανοιχτό (ο router στην δική σου πρόταση).

 

BTW, o ΟΤΕ πουλάει το dsl router της Intracom πάνω από 200 euro.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Νai θελει και στα 2 Ιντερνετ, αλλα οχι απαραιτητα ταυτοχρονα. αν η συνδεση περανει μεσα απο ενα απο τα δυο αυτο το ενα πρεπει να δουλευει συνεχεια.

 

Το ρουτερ μπορει να μειενι ανοικτο 24/7 καθοτι ειναι αθορυβο, εναλαχτικα ο Server mporei na einai sth.. ντουλαπα!

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ,

 

μου εβαλαν DSL πριν περιπου δυο εβδομαδες στο σπιτι και επειδη εχω ενα PC που το δουλεβει η γυναικα (WIN2K) μου και το Laptop μου (XP PRO) εφτιαξα ενα LAN με ενα 10mbps Hub για τα δυο μηχανηματα.

 

επειδη ΔΕΝ δινω τα 200+ για το router του πΟΤΕ , πηρα ενα παλαιο 386 ΧΩΡΙΣ δισκο με 16MB EDO RAM , μονο με FLOPPY δυο παλαιες ISA καρτες LAN (NE2000) :!: , κατεβασα ενα προγραμματακι απο εδω ;) το εβαλα σε μια δισκετα και εχω ενα ασφαλες router/firewall/dhcp/dns server combo για το σπιτι και ALWAYS ON. Το DSL modem (SIEMENS EXPRESSLINK) μπηκε στην μια καρτα του 386 και η αλλη στο Hub μαζι με τα αλλα PC

 

Κοστος?

8 port Hub = 40 EURO ( Πλαισιο )

LAN CARDS = 5 EURO (Μοναστηρακι)

LAN CABLE = 30 EURO ( 100 metres + RJ45 Jacks )

 

πιστευω οτι ειναι καλη λυση για καποιους ( μικρα γραφεια κτλ ) :o

το 386 το εχωσα σε μια γωνια χωρις οθονη , μονο το πληκτρολογιο του και το ρευμα του

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

Ελπίζω κυνηγέ να μην πήρες και το καλώδιο από το μοναστηράκι.... χεχε

 

 

μπα , το πηρα απο ενα φιλο με καταστημα ηλεκτρικων κτλ :p :D

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SonyEricssonT610/R301 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Hunter

Αρχικό Μήνυμα από τον xpuser

 

Ελπίζω κυνηγέ να μην πήρες και το καλώδιο από το μοναστηράκι.... χεχε

 

 

μπα , το πηρα απο ενα φιλο με καταστημα ηλεκτρικων κτλ :p :D

 

Yparxei kai mia alli lysi pio eukoli kai oikonomiki kai to vasiko,xwris kalwdia.An pareis 2 kartes gia asyrmato diktyo (wireless lan) aksias 100€ peripou apo to Plaisio katharises. Etsi to ekana egw,exw kyrio PC ena desktop to opoio mpainei sto internet kai apla to laptop syndeetai mesw tou desktop sto internet.To diktyo einai an den kanw lathos 10Mbps.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι. Είναι και router και μάλιστα αποτελεί πολύ καλή και οικονομική πλέον λύση κατά τη γνώμη μου.

 

ADSL modem + Router + Firewall = 105 + ΦΠΑ.

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maxitis (22 Νοέ. 2003 , 17:25)

 

to jetspeed 500 den einai k router?

ti diafora exi me to 500i?

105 euro den kanei?

 

 

η διαφόρά τους είναι ότι το πρώτο χρησιμοποιείται όταν ο χρήστη έχει PSTN γραμμη και το δεύτερο όταν έχει ISDN

pout
Link to comment
Share on other sites

Με DSL ολα καλα... Το modem-ακι θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα και router...η παρε ενα switch-ακι και καθαρισες με το δικτυο...

Για ISDN η PSTN τα πραγματα ειναι λιγο πιο σκουρα...

ISDN router και δικτυο, η απλως δικτυο και ο ενας υπολογιστης εχει WOL με VNC-server εγκατεστημενο για να μπορει να ανοιγει την συνδεση και να κλεινει την συνδεση οποτε θελει ο αλλος. Αν και στα xp μπορουν να γινουν μερικες πατεντες ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Το WOL όμως είναι ολίγον τι ευαίσθητο και όταν το δοκίμασα, άνοιγε τον υπολογιστή με το παραμικρό....

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

epeidi me endaferei kai mena poli to thema....tha balo dsl me enan kathigiti pou meni sto proto orofo kai ego eimai 3...skeftika tin eksis lisi...

 

zyxel 650h 33 pou einai modem/router dinei kai switch me 4 kartes ethernet na trabikso ena tilefoniko(????) kalodio me rj 45 os ton orofo mou kai na to sindeso stin karta ethernet?tha ginete na eimaste online kaioi dio taytoxrona mazi na exo prosbasi stis rithmisis tou zyxel ,na kano kai ena diktiaki me ton allo?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Λοιπον σε ενα μικρο δικτιο 6 υπολογιστων που βλεπουν εναν windows 2003 server, και εχει ενα isdn modem, ποια ειναι η πιο ασφαλη μεθοδος για να βγαινουν ολοι internet ???? Internet connection sharing , ή κατι αλλο ???? Πως θα προστατευθει καλα απο τον εξω κοσμο αν βαλω internet connection sharing ? Help please

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
paides kalispera!eimai ligo kainourios sto forum kai tha ithela ligi help.ebala adsl kai thelo na sindeso 5 pc o enas server mporei kapoios na boithisei?/yparxei modem adsl switsaki kai hub please help!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter (10 Αύγ. 2003 , 20:34)

 

Καλησπερα παιδια ,

 

μου εβαλαν DSL πριν περιπου δυο εβδομαδες στο σπιτι και επειδη εχω ενα PC που το δουλεβει η γυναικα (WIN2K) μου και το Laptop μου (XP PRO) εφτιαξα ενα LAN με ενα 10mbps Hub για τα δυο μηχανηματα.

 

επειδη ΔΕΝ δινω τα 200+ για το router του πΟΤΕ , πηρα ενα παλαιο 386 ΧΩΡΙΣ δισκο με 16MB EDO RAM , μονο με FLOPPY δυο παλαιες ISA καρτες LAN (NE2000) :!: , κατεβασα ενα προγραμματακι απο εδω ;) το εβαλα σε μια δισκετα και εχω ενα ασφαλες router/firewall/dhcp/dns server combo για το σπιτι και ALWAYS ON. Το DSL modem (SIEMENS EXPRESSLINK) μπηκε στην μια καρτα του 386 και η αλλη στο Hub μαζι με τα αλλα PC

 

Κοστος?

8 port Hub = 40 EURO ( Πλαισιο )

LAN CARDS = 5 EURO (Μοναστηρακι)

LAN CABLE = 30 EURO ( 100 metres + RJ45 Jacks )

 

πιστευω οτι ειναι καλη λυση για καποιους ( μικρα γραφεια κτλ ) :o

το 386 το εχωσα σε μια γωνια χωρις οθονη , μονο το πληκτρολογιο του και το ρευμα του

 

 

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

εγω καθαρισα με μια ασυρματη καρτουλα (63 ευρω απο το πλαισιο) μια και το laptop διεθετε ηδη. Το desktop απλα το ανοιγω και δεν ξανασχολουμαι μαζι του (το αφηνω να βραζει με το υπολοιπο γραφειο μου, και ειμαι στο σαλονι με το a/c συνδεομαι κανονικα απο το laptop και κανω τη δουλεια μου)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest Tankwart
Το θέμα το έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν.

Το ένα PC θα συνδέεται με οποιοδήποτε τρόπο στο Internet και το άλλο πάνω στο πρώτο.

Το λιγότερο που χρειάζεσαι είναι 2 κάρτες δικτύου (από μία για κάθε μηχάνημα) και ένα καλώδιο φυσικά.

Το πρώτο PC αν έχει winME/win2000/winXP μπορεί άνετα να μοιράσει τη σύνδεση. Ακόμα και με τα παλαιότερα win98 μπορούσες να το κάνεις αυτό, αν εγκαθιστούσες το ICS (δεν υπήρχε στην default αγκατάσταση).

Το δεύτερο απλά θα βλέπει σαν gateway/DNS το πρώτο και τίποτα άλλο.

Στα winXP τα πάντα είναι πανεύκολα, καθώς ο wizard σου λέει ακριβώς τι να κάνεις.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις μόνος σου είναι οι ρυθμίσεις του τοπικού δικτύου:

 

PC1 (με modem)

--------------------

onoma: lala1

workgroup: koko

IP: 192.168.0.1

Subnet: 255.255.255.0

DNS: auto

 

PC2 (χωρίς modem)

-----------------------

onoma: lala2

workgroup: koko

IP: 192.168.0.2

Subnet: 255.255.255.0

Gateway: 192.168.0.1

DNS: 192.168.0.1

 

Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Ρυθμίσεις που δεν αναφέρω, άστες όπως είναι. Αν κάτι έχω ξεχάσει, ας το προσθέσει κάποιος.

 

ΥΓ. Ξέχασα να πω ότι την σύνδεση που χρησιμοποιείς στον πρώτο υπολογιστή, πρέπει να την ορίσεις ως shared.

 

 

VaradeRo εισαι .........ΑΡΧΗΓΟΣ!!!!!!!!!

1 ωρα εψαχνα το φορουμ για να βρω οτι ακριβως ειπες!!!

thanxxx.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...