Jump to content

Λαθρεπιβάτης....πρώτη σελίδα!!!


christ-k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα εδώ και λίγο καιρό....

 

Σχεδόν κάθε φορά που ανοίγω το internet explorer μου βγαίνει μια α μηχανή αναζήτησης σαν πρώτη σελίδα....Πηγαίνω στo internet option το διαγράφω και το επαναφέρω στο λευκό....Την επόμενη φορά ή την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια....

 

Τι μου προτείνετε να κάνω.....;

 

Παρακαλώ στην ...απλή καθομιλουμένη...γιατί το επίπεδό μου στο pc είναι απλώς....αυξανόμενο! ;)

 

Να σας πω τέλος ότι έχω windows xp!

Link to comment
Share on other sites

φιλε chris-k μηπος ειναι το websearch? , εαν ναι τοτε πας add/remove programs και βγαζεις το toolbar αυτο , και μετα ενα scan με το adware να καθαρισει τα παντα :)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Hunter

 

φιλε chris-k μηπος ειναι το websearch? , εαν ναι τοτε πας add/remove programs και βγαζεις το toolbar αυτο , και μετα ενα scan με το adware να καθαρισει τα παντα :)

 

Γαμότο δεν το βρήκα στο add/remove programs....Nai ayto einai....(websearch)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μηπος ειναι το οτι το εχει στο λευκο.....????

θα διορθονοταν μηπος αν εβαζε καποια αλλη σελιδα για home.page? :o

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι, κάποιο πρόγραμμα θα έχεις κάνει install που σου έβαλε πάνω το websearch, πχ, Netpumper/Kazaa κτλ....

 

Κάνε ένα search με το AD-Aware και όλα θα γίνουν όπως πριν... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλά φίλε christ-k το ίδιο έπαθα κι εγώ όταν είχα κατεβάσει κάποιο crack από ένα site κάτι μου είπε και από κεκτημένη ταχύτητα πάτησα yes και άλλαξε η αρχική μου σελίδα καθώς επίσης εγκαταστάθηκε και ένα άσεμνο προγραμματάκι τα οποία δεν έφευγαν με τίποτα. Μπορεί να μπαινα μια δυό φορές και να μην εγκαθίστανται αλλά ξαφνικά μπαίναν και τα δύο, μετά από πολλούς κοπούς κατάφερε ο brother και μου το φτιάξε έπρεπε να πειράξει κάτι από τα register του συστήματος και διάφορα άλλα παλευε ώρα και είναι και της πληροφορικής. Άσε πολύ πακέτο να συμβαίνει αυτό και σπάσιμο σινάμα.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον christ-k

 

Παιδιά τι εννοείται λέγοντας search me to AD-Aware και πώς γίνεται αυτό;

Y.Γ. Πάντως δεν μου τη βάζει συνέχεια....

 

Είναι ένα utility που σε βοηθάει να ξεφορτωθείς το spyware που μπορεί να υπάρχει στο υπολογιστή σου http://www.lavasoft.de. Είναι απαραίτητο πλέον.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: Nokia5100/1.0 (3.02) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Protino na valeis to uninstaler 6 kai to ad-ware pou eipe enas filos.Gia cracks astalavista. Sorry gia tin paraviasi ton kanonon!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

egw pali proteinw to ekshs:anoikse to pc se dos kai grapse format c:/

petyxainei kathe fora..bebaia exei kai kapoia mikra meionektimata

p.x. tha xaseis oti exeis sto sklhro..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη προτείνω, αν δεν έχεις τι να κάνεις, να πάρεις σβάρνα τα ΠΡΟΠΟτζήδικα μπας και φανείς τυχερός και να αφήσεις κάποιους που έχουν πραγματική διάθεση να βοηθήσουν.

Ξέρεις? θέλεις? Βοηθάς!

Δεν ξέρεις? δεν θέλεις? Σιωπάς!

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την VaradeRo

Εγώ από την άλλη προτείνω, αν δεν έχεις τι να κάνεις, να πάρεις σβάρνα τα ΠΡΟΠΟτζήδικα μπας και φανείς τυχερός και να αφήσεις κάποιους που έχουν πραγματική διάθεση να βοηθήσουν.

Ξέρεις? θέλεις? Βοηθάς!

Δεν ξέρεις? δεν θέλεις? Σιωπάς!

 

fantazomai oti auto paei se mena...ofeilw na omologhsw oti den katalaba ti se peirakse toso poly kai egines toso epithetikos...mia plaka ekana kai den nomizw na einai toso kako...den nomizw na enoxlhse toso...kai akomh kai an enoxlhse den htan tropos autos...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το group!

 

Μιας και έχω παρατηρήσει ότι το θέμα των spyware απασχολεί αρκετά όλους μας στο group, είπα να ενημερώσω (όσους δεν το γνωρίζουν ήση) για δύο πολύ καλά freeware προγραμματάκια. Και τα δύο επιτυγχάνουν spyware detection πριν αυτά "εγκατασταθούν" στον υπολογιστή σας με πολύ μικρή εως καθόλου κατανάλωση resources:

 

http://www.wilderssecurity.net/spywareguard.html

http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

 

 

fantazomai oti auto paei se mena...ofeilw na omologhsw oti den katalaba ti se peirakse toso poly kai egines toso epithetikos...mia plaka ekana kai den nomizw na einai toso kako...den nomizw na enoxlhse toso...kai akomh kai an enoxlhse den htan tropos autos...

 

 

Δεν είναι για να το συνεχίσουμε... αλλά οι πλάκες συνήθως υποδηλώνονται με κάποιο smilie. 'Η τουλάχιστον προσέχουμε πού/πώς/πότε τις κάνουμε. Ειδικά όταν ρωτάει κάποιος (κατά δήλωσή του) άσχετος και (κατ' εκτίμηση) πανικόβλητος που θα πιθανόν να κάνει μηχανικά ότι του πουν χωρίς να καταλαβαίνει γιατί το κάνει.

Θα μου πεις... δεν έχει dos στα ΧΡ... αλλά.. ποτέ δεν ξέρεις.

Φιλικά πάντα!

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vlsis

 

Χαιρετώ το group!

 

Μιας και έχω παρατηρήσει ότι το θέμα των spyware απασχολεί αρκετά όλους μας στο group, είπα να ενημερώσω (όσους δεν το γνωρίζουν ήση) για δύο πολύ καλά freeware προγραμματάκια. Και τα δύο επιτυγχάνουν spyware detection πριν αυτά "εγκατασταθούν" στον υπολογιστή σας με πολύ μικρή εως καθόλου κατανάλωση resources:

 

http://www.wilderssecurity.net/spywareguard.html

http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html

 

 

Δοκιμάζω τώρα το πρώτο (SpywareGuard). Φαίνεται αρκετά καλό (αν και έχω ήδη το Ad-watch του Ad-aware Pro) :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την VaradeRo

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

 

 

fantazomai oti auto paei se mena...ofeilw na omologhsw oti den katalaba ti se peirakse toso poly kai egines toso epithetikos...mia plaka ekana kai den nomizw na einai toso kako...den nomizw na enoxlhse toso...kai akomh kai an enoxlhse den htan tropos autos...

 

 

Δεν είναι για να το συνεχίσουμε... αλλά οι πλάκες συνήθως υποδηλώνονται με κάποιο smilie. 'Η τουλάχιστον προσέχουμε πού/πώς/πότε τις κάνουμε. Ειδικά όταν ρωτάει κάποιος (κατά δήλωσή του) άσχετος και (κατ' εκτίμηση) πανικόβλητος που θα πιθανόν να κάνει μηχανικά ότι του πουν χωρίς να καταλαβαίνει γιατί το κάνει.

Θα μου πεις... δεν έχει dos στα ΧΡ... αλλά.. ποτέ δεν ξέρεις.

Φιλικά πάντα!

 

mporei na mhn ebala smilie alla eipa sto telos tou post oti tha xasei ta panta apo to sklhro..

Link to comment
Share on other sites

έχω ξαναγράψει εδώ τους λόγους για τους οποίους θεωρώ υπερβολικό το ad-watch όπως και τους κλόνους του που μόλις είδα...

 

Ήμαρτον δηλαδή, δε μας φτάνει που έχουμε firewall - antivirus να γονατίζουν το σύστημα και να καθυστερούν την εκκίνηση, θα βάλουμε κι άλλους διαόλους στο κεφάλι μας;

 

Τουλάχιστον τα 2 παραπάνω είναι απαραίτητα σε όλα τα pc που συνδέονται με το ίντερνετ, όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη κανένας δεν καταστράφηκε επειδή μπήκε ένα spyware ή κάποια "σπαστική μπάρα" στον υπολογιστή του... απλά συγχίστηκε ίσως...

 

edit: πριν παρεξηγηθεί το μέιλ μου συμπληρώνω. Δεν αναφέρομαι στα προγράμματα αφαίρεσης / προστασίας από spyware (αυτά είναι επίσης απαραίτητα) αλλά στις υπηρεσίες όπως το ad-watch του ad-aware που μένουν στη μνήμη και δεν αφήνουν το spyware ούτε να μπει στον υπολογιστή.΄

 

Άλλωστε δεν μπαίνουν spyware όσο είμαστε προσεκτικοί κατά την πλοήγηση στο διαδίκτυο παρά μόνο αν εγκαταστήσουμε πρόγραμμα που υποστηρίζεται από αυτά... Άρα δεν είναι και κάτι που γίνεται συχνά ώστε να δικαιολογεί την παρουσία ενός ακόμα (περιττού) προγράμματος στη μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Auto pisteuw oti einai sthn krish tou ka8enos!!!

O allos mporei na mhn exei problhma na perimenei ligo parapanw na anoi3ei to PC tou gia na mhn tou mpainoun SpyWares ta opoia meta prepei na faei pali xrono gia na kanei search kai delete!!!

 

Allwste mporei na mhn einai ola ta SpyWares epikyndyna alla einai enoxlhtika!!! Omws skepsou kapoios pou exei mia aplh PSTN ti mporei na pa8ei apo kapoio Dialer pou to perasthke sto PC tou!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας γιά τις υποδείξεις, ενώ σύντομα θα κατεβάσω κάποιο spyware πρόγραμματάκι και θα σας πω τις εντυπώσεις μου....Όσο γιά τον hunk, δεν παρεξηγείτε γιατί όσο και ανίδεος ξέρω πως τα xp δεν έχουν ντος, -ενώ και να είχαν δεν θα ήξερα πως να τα εμφανίσω.... :whistle:- , αλλά σίγουρα δεν θα έσβηνα και τον σκληρό μου....και περα από αυτό ο hunk δεν είναι ποτέ κακοπροαίρετος.... ;)

 

Αν θέλει τώρα κάποιος, ας μου πει κάποια πράγματα σχετικά με το πως λειτουργεί και τι επιλογές πρέπει να βάλω - αν υπάρχουν αυτές- π.χ. στο AD-Aware....

 

Και πάλι ευχαριστώ, δεν περίμενα τόσες απαντήσεις.... :)

Link to comment
Share on other sites

na tin po tin alitheia mou, apo tote pou afisa ton ypologisti mamisio, xoris na vazo diafora mikra programmatakia jetakia kai genikos koloprogrammata agnostou proelefseos, vrika tin ygeia mou...

exo na kano format ena xrono.

apolafsi...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kostas@sl45i

 

όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη κανένας δεν καταστράφηκε επειδή μπήκε ένα spyware ή κάποια "σπαστική μπάρα" στον υπολογιστή του... απλά συγχίστηκε ίσως...

 

Πριν 2-3 βδομάδες όταν άνοιξα μια σελίδα και χωρίς να κάνω τίποτα βρέθηκε κάτι να τρέχει στο tray... Εννοείται ότι έτρεξα το ad-aware το οποίο και το έστειλε στον αγύριστο. Επίσης εννοείται ότι έχω antivirus και firewall ενημερωμένο. Όμως από τότε έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να έχω ανοιχτό το ad-watch. Όντως δεν έκανε καμιά ζημιά, αλλά βλέπω ότι όσο πάει η κατάσταση αγριεύει περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Nα καταθέσω και εγω με την σειρά μου το πάθημα μου. Περιδιαβαίνοντας στο διαδύκτιο έπεσα σε μια πολύ ωραία σελίδα που διαφήμιζε 2000 icons και smilies free. Προσπάθησα να τα κατεβάσω αλλά τελικά υπήρχε κάποιο πρόβλημα με το λίνκ και δεν κατέβαινε όλο το προγραμματάκι. Ως δια μαγείας όμως, μου εγκατάστάθηκε μια ακόμα toolbar στον Explorer, η Websearch.

 

Για να μην σας κουράζω θα σας πώ οτι δεν έφευγε ούτε με το Ad-aware 6.0 proffessional που έχω. ¨Εφυγε με ενα άλλο προγραμματάκι που έχω, το Regcleaner. Απο οτι φαίνεται πάει και εγκαθίστατε στην registry γι'αυτό και δεν φεύγει τόσο εύκολα. Ευτυχώς ξεμπέρδεψα μέσα σε 20 λεπτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, τα πράγματα είναι πιό μπερδεμένα.....

 

Σήμερα το πρωί ο περίεργος....λαθρεπιβάτης ξαναεμφανίστηκε! Φαίνεται πως υπάρχει κάποιος χρονικός προσδιορισμός, γιατί ενώ όπως είπα το ξανακάνω λευκό, καθόλη την διάρκεια της ημέρας δεν γίνεται κάποια αλλαγή, ενώ εξακριβωμένα πλέον αυτή συμβαίνει το επόμενο πρωί με την πρώτη είσοδο στο i.e....Σήμερα μου βγήκε ο cool-search.net, ενώ δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη παρέμβαση ή προσθήκη σε κάποιο άλλο σημείο του pc..... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...