Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Vivodi ειναι ισως η εταιρια που αυτη τη στιγμη διαφοροποιειται περισοτερο απο τους υπολοιπους, δυστυχως η καλυψη της ειναι ακομα περιορισμενη...

 

Καθε εμπειρια σχετικα με το δικτυο της ευπροσδεχτη εδω :)

 

 

edit by rigasnic: Vivodi F.A.Q.

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

First things first.

 

Μην δίνετε σημεσία εάν στο site της Vivodi (http://www.vivodi.gr) γράφει ότι δεν δατίθεται η υπηρεσία στην περιοχή σας. Πάρτε τηλέφωνο καλύτερα στο 801 - 11 - 45600 ή 210- 8893777 για να είστε σίγουροι.

 

- ΟΚ έχει στην περιοχή μου τι κάνω?

Κατεβάζετε και τυπώνετε από το site της Vivodi τα παρακάτω :

 

α. Αιτηση παροχής της υπηρεσίας ( http://www.vivodi.gr/dslpdf/dslnet_ai.pdf )

 

β. Ορους παροχής της υπηρεσίας ( http://www.vivodi.gr/dslpdf/dslnet_or.pdf )

 

Τα συμπηρώνετε και τα υπογράφετε.

Βάζετε σε ένα φάκελο τα παραπάνω και ΜΑΖΙ :

 

α. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας

β. Φωτοτυπία τελευταίου λογαριασμού ΟΤΕ

γ. Αυθεντική απόδειξη κατάθεσης της τραπέζης για την κατάθεση εφ'άπαξ των 224.20 Ευρώ (ΦΠΑ συμπεριλαμβάνεται). (Στην αιτιολογία βάζετε τηνσύνδεση που έχετε επιλέξει. πχ. DSLNet 384, DSLNet 512 κ.λ.π.)

 

Τα στέλνετε όλα μαζί με συστημένο/courier (Η Vivodi Telecom σας δίνει την δυνατότητα να αποστείλετε τα έγγραφα χωρίς κόστος μέσω

του συνεργαζόμενου δικτύου ταχυμεταφορών (τηλέφωνο 210 9943400).)

στην διέυθυνση :

Vivodi Τηλεπικοινωνίες Α.Ε.

Δεριγνύ 29-31 & Ελπίδος 18, 104 34 Αθήνα

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών (DSLnet).

 

Υπόλοιπα εν καιρώ όπως θα μου συμβαίνουν. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

γ. Αυθεντική απόδειξη κατάθεσης της τραπέζης για την κατάθεση εφ'άπαξ των 224.20 Ευρώ

 

Για να καταλάβω... πληρώνεις προκαταβολικά? Πριν ακόμα δουν αυτοί την αίτησή σου?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

Για να καταλάβω... πληρώνεις προκαταβολικά? Πριν ακόμα δουν αυτοί την αίτησή σου?

 

 

Αφού μιλήσεις τηλεφωνικά , μετά για να κάνεις αίτηση πρέπει να καταθέσεις τα 224.20 και μετά θα αρχίσουν αυτοί τις διαδικασίες για την ολοκλήρωση της αιτησής σου.

 

Τα 224.20 Ευρώ είναι

 

α. 125 Ευρώ - Τέλος ενεργοποίησης - εγκατάστασης

β. 65 Ευρώ -SAGEM Fast 800 ADSL Modem

γ. ΦΠΑ 18%

 

Είναι λίγο κουφό αλλά μάλλον το κάνουν για να μην δέχονται μούφες/για πλάκα/όχι σοβαρές αιτήσεις ... :confused:

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Και γω πήρα τηλέφωνο, έτσι από περιέργεια (έχω κάνει αίτηση στον ΟΤΕ ήδη) να δω αν καλύπτουν την περιοχή μου.

 

Δυστυχώς όχι. Η κοπελιά όμως, μου είπε να καλέσω από τις αρχές του χρόνου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Oyte h Vivodi moy epitrepei na xrisimopoihso diko μου μοντεμ?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Σου επιτρέπει,αρκεί να βρείς κάποιο που να παίζει με τα dslam της.Γενικά τα παιδία εκεί ξέρουν τα παντα για το τι δίνουν και οχι σαν τον πΟΤΕ.Παρτε τηλ. και ζητήστε κάποιον υπεύθυνο για τις dsl γραμμές..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Oyte h Vivodi moy epitrepei na xrisimopoihso diko μου μοντεμ?

 

 

Κώστα το sagem είναι μια χαρούλα. Εκτός αν χρειάζεσαι router κ.λ.π. Και στα 65 Ευρώ δεν μου φάνηκε τρομερά ακριβό για να μην το πάρω.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vampyre

 

Κώστα το sagem είναι μια χαρούλα. Εκτός αν χρειάζεσαι router κ.λ.π. Και στα 65 Ευρώ δεν μου φάνηκε τρομερά ακριβό για να μην το πάρω.

 

 

Ναι αλλα εγω εχω φερει το δικο μου απο Αγγλια.....

 

Αυτο για το ρουτερ τι σχεση εχει??? :worry: Εγω το ειχα ανε3αρτητα απο το μοντεμ. Υπαρχουν μοντεμ που δεν επιτρεπουν κατι τετοιο?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Ναι αλλα εγω εχω φερει το δικο μου απο Αγγλια.....

 

Αυτο για το ρουτερ τι σχεση εχει??? :worry: Εγω το ειχα ανε3αρτητα απο το μοντεμ. Υπαρχουν μοντεμ που δεν επιτρεπουν κατι τετοιο?

 

 

Οχι, απλά εννοούσα αν θέλεις να μοιράσεις την DSL και σε άλλα PC.

 

Πάρε ένα τηλέφωνο τη Vivodi έχουν πολύ καλό CC και θα σου λυθούν όλες οι απορίες περί modem κ.λ.π.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον manoz

 

Νέες μειώσεις τιμών, νέα πακέτα και πανελλαδική κάλυψη DSL υπηρεσιών από την VIVODI

http://www.insomnia.gr/comments.php?catid=2&id=112

 

 

Και φυσικα εδω :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=5307

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση Αποκλειστικά για την υπηρεσία DSLnet της Vivodi (Μέσω του δικτύου του ΟΤΕ ΜΟΝΟ)

 

 

 

Ας δούμε το KOΣΤΟΣ για τις 3 βασικές υπηρεσίες που προτιμούν οι πελάτες της:

 

DSLnet 256/128 (256 Kbps Download, 128 Kbps Upload) : 22,50 €

 

DSLnet 384/128 (384 Kbps Download, 128 Kbps Upload) : 32,30 €

 

DSLnet 512/128 (512 Kbps Download, 128 Kbps Upload) : 49,40 €

 

Οι τιμές δεν συμπεριλαμβάνουν τον Φ.Π.Α.

 

Μετά την TELLAS και η VIVODI με νέες τιμές!!!!!! :) :D

 

ΕΛΕΓΞΤΕ αν σας καλύπτει η Vivodi έστω μέσω του δικτύου του ΟΤΕ. Έχει ανανεωθεί η Β.Δ. της σελίδας της.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή την Παρασκευή στο τηλέφωνο δεν ήξεραν τι τους γίνεται, και το site τους είναι μπάχαλο, μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει αν τα έχω καταλάβει καλά;

 

Έστω ότι το δίκτυο της Vivodi καλύπτει την περιοχή μου (όπως με είχαν ενημερώσει πριν από 2 εβδομάδες, πριν ανακοινωθούν τα νέα πακέτα, με κάλυπτε). Εγώ μπορώ είτε να πάρω γραμμή και internet από τη Vivodi (οπότε δε χρειάζεται να έχω σταθερό ΟΤΕ, είτε να βάλω γραμμή DSL από τον OTE, και να έχω ως internet provider τη Vivodi?

 

Εαν δε με καλύπτει η Vivodi, μπορώ να βάλω γραμμή ΟΤΕ και internet provider τη Vivodi;

 

Στις γραμμές του ΟΤΕ μπορώ να επιλέξω μόνο τις ταχύτητες 384,512...

 

Στις γραμμές της Vivodi (αν μου φέρουν αυτοί γραμμή στο σπίτι), μπορώ να βάλω 256,384,512... (όλα τα νέα πακέτα) ή μόνο 256,512... (τα παλιά πακέτα);

Link to comment
Share on other sites

Guest vasilis

Σε αυτό το link : http://80.76.39.173/vivodi/site/popup.php?artid=234

 

Βλέπουμε ότι η aDSL 384/128 κοστίζει 27.5 euro + ΦΠΑ

 

Σε αυτό το link : http://80.76.39.173/vivodi/site/popup.php?artid=248

 

Βλέπουμε ότι η aDSL 384/128 κοστίζει 32.3 euro + ΦΠΑ. :blink:

 

Τελικά πόσο κοστίζει η aDSL από Vivodi?????????

 

ΥΓ: Δεν έχω βάλει τις χρεώσεις του ΟΤΕ, οι οποίες ευτυχώς δεν διαφέρουν από σελίδα σε σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

(1) Έστω ότι το δίκτυο της Vivodi καλύπτει την περιοχή μου (όπως με είχαν ενημερώσει πριν από 2 εβδομάδες, πριν ανακοινωθούν τα νέα πακέτα, με κάλυπτε). Εγώ μπορώ είτε να πάρω γραμμή και internet από τη Vivodi (οπότε δε χρειάζεται να έχω σταθερό ΟΤΕ, είτε να βάλω γραμμή DSL από τον OTE, και να έχω ως internet provider τη Vivodi?

 

(2) Εαν δε με καλύπτει η Vivodi, μπορώ να βάλω γραμμή ΟΤΕ και internet provider τη Vivodi;

 

(3) Στις γραμμές του ΟΤΕ μπορώ να επιλέξω μόνο τις ταχύτητες 384,512...

 

(4) Στις γραμμές της Vivodi (αν μου φέρουν αυτοί γραμμή στο σπίτι), μπορώ να βάλω 256,384,512... (όλα τα νέα πακέτα) ή μόνο 256,512... (τα παλιά πακέτα);

 

(1) Ναι μπορείς να προτιμήσεις, είτε την μία, είτε την άλλη λύση. Αλλά αφού σε καλύπτει... τότε μάλλον (οικονομικά) σε συμφέρει να προτιμήσεις την λύση της ΕΥΘΕΙΑΣ γραμμής από την Vivodi. (Αν βάλεις γραμμή από την Vivodi, το σταθερό του ΟΤΕ θα το έχεις για τηλεφωνία).

 

(2) Aφου πιο πάνω λες, πως σου είπαν ότι σε καλύπτει!!!! Όπως και να χει, η απάντηση στην ερώτηση σου, είναι ΝΑΙ.

 

(3) ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ. Πρόσεξε όμως...Αν η γραμμή του ΟΤΕ που θα επιλέξεις είναι 384/128, και επιλέξεις την σύνδεση DSLnet 256/128 της Vivodi...θα έχεις μια γραμμή τζάμπα πληρωμένη για τέτοιες ταχύτητες.

 

(4) Όλα τα νέα πακέτα φυσικά.

 

Για την 256/128 της Vivodi, ακόμα και μέσω του ΟΤΕ διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Το έχουν με ΑΣΤΕΡΙΣΚΟ, και λέει "Παρέχεται μόνο όπου υπάρχει η δυαντότητα πρόσβασης από το DSL δίκτυο της Vivodi"

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vasilis

 

Σε αυτό το link : http://80.76.39.173/vivodi/site/popup.php?artid=234

 

Βλέπουμε ότι η aDSL 384/128 κοστίζει 27.5 euro + ΦΠΑ

 

Σε αυτό το link : http://80.76.39.173/vivodi/site/popup.php?artid=248

 

Βλέπουμε ότι η aDSL 384/128 κοστίζει 32.3 euro + ΦΠΑ. :blink:

 

Τελικά πόσο κοστίζει η aDSL από Vivodi?????????

 

ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ: Η οικογένεια υπηρεσιών DSLnet της Vivodi αφορά πλέον μόνο την πρόσβαση στο Internet, ενώ η υπηρεσία πρόσβασης στο DSL δίκτυο της Vivodi Telecom ονομάζετε ADSL access by vivodi.

 

Εδώ μιλάμε για DSLnet by vivodi. Που σημαίνει με πρόσβαση μέσω του δικτύου του ΟΤΕ.

 

Συνεπώς, στη περίπτωση μας ισχύει το ΕΞΗΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

nai telika etsi einai...

se merikes perioxes h Vivodi exei diko ths diktyo DSL kai dinei me dikes ths grammes

internet xwris na mesolavei o OTE...

alliws dinei opws oloi oi alloi mesw OTE...

megalo mperdema... gia osous den asxolountai kai poly me internet kai diktya na vgaloun akrh... allo emeis... :P

kati ligo off-topic:

telika an kanw aithsh ston OTE gia ADSL to noumero mou 8a katargh8ei kai 8a ginei DSL MONO??

dhladh prepei na parw kai ALLH grammh tou OTE (PSTN/ISDN??) kai na thn kanw DSL???

8a plhrwnw to pagio gia PSTN/ISDN h mono to pafio ADSL??

Link to comment
Share on other sites

Άμα η vivodi καλύπτι την περοχή μου κ θέλω την 384 θα πληρώνω μόνο τα 32ε κ τίποτα άλλο? (ούτε στν vivodi ούτε σε ΟΤε)?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον antonis_wrx

 

Άμα η vivodi καλύπτι την περοχή μου κ θέλω την 384 θα πληρώνω μόνο τα 32ε κ τίποτα άλλο? (ούτε στν vivodi ούτε σε ΟΤε)?

 

 

+ 27,50 Ευρώ Adsl Access (vivodi)

+ ΦΠΑ

 

νομίζω

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ τηλέφωνο σήμερα στην vivodi και μου είπαν ότι δεν γίνεται να αποκτήσω dsl μέσω οτε με μετατροπή υπάρχουσας γραμμής (έχω μια ISDN μόνο για το δίκτυο) αλλά χρειάζεται να φέρουν καινούργια γραμμή η οποία βέβαια θα είναι μόνο για το γρήγορο internet και όχι για φωνή..:o

επίσης είπαν ότι η όλη διαδικασία υπολογίζεται ότι θα πάρει 20-25 μέρες,οπότε καταλαβαίνετε για πόσο πραγματικά μιλάμε..:o

και ερωτώ..: έχω μια γραμμή στο σπίτι (αυτή που υπάρχει χρόνια και είναι για όλους) και μια στο δωμάτιό μου (ISDN 64k μόνο για inetrnet ουσιαστικά μιας και σπάνια παίρνω τηλέφωνο από αυτήν)...αξίζει να κάνω αίτηση στην vivodi για ADSLnet μέσω οτε και να φορτωθώ και τρίτη γραμμή..??:o υπερβολικό δεν είναι..??:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos_s3

 

πήρα και εγώ τηλέφωνο σήμερα στην vivodi και μου είπαν ότι δεν γίνεται να αποκτήσω dsl μέσω οτε με μετατροπή υπάρχουσας γραμμής (έχω μια ISDN μόνο για το δίκτυο) αλλά χρειάζεται να φέρουν καινούργια γραμμή η οποία βέβαια θα είναι μόνο για το γρήγορο internet και όχι για φωνή..:o

επίσης είπαν ότι η όλη διαδικασία υπολογίζεται ότι θα πάρει 20-25 μέρες,οπότε καταλαβαίνετε για πόσο πραγματικά μιλάμε..:o

και ερωτώ..: έχω μια γραμμή στο σπίτι (αυτή που υπάρχει χρόνια και είναι για όλους) και μια στο δωμάτιό μου (ISDN 64k μόνο για inetrnet ουσιαστικά μιας και σπάνια παίρνω τηλέφωνο από αυτήν)...αξίζει να κάνω αίτηση στην vivodi για ADSLnet μέσω οτε και να φορτωθώ και τρίτη γραμμή..??:o υπερβολικό δεν είναι..??:o

 

 

Εγώ το έκανα Νίκο. Πήρα 3η γραμμή για το adsl από vivodi. Είμαι στην αναμονή των 25ημερών τώρα. 25 μέρες θέλει ο ΟΤΕ για να φέρει τη DSL σπίτι σου , όχι η Vivodi. Πρόσεξε όμως. Επειδή είναι νέα γραμμή θα πρέπει να υποστηρίζει η καλωδίωση του σπιτιού και 3η γραμμή (σπάνιο). Εγώ θα τραβήξω καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ κάτω μέχρι το 2ο όροφο που είμαι γιατί έχω 2 γραμμές ήδη σπίτι (απλή και ISDN , 2 νούμερα).

Την διαδικασία αυτή (του καλωδίου) ΔΕΝ την αναλαμβάνει ούτε ο ΟΤΕ , ούτε η Vivodi αλλά πρέπει να την κάνεις με ιδία μέσα. (Το λέει και στο site της Vivodi).

 

Για όσους μπερδεύτηκαν εάν πάρεις DSL γραμμή από Vivodi και DSL σύνδεση από Vivodi, πάλι ο ΟΤΕ φέρνει την DSL ΑΛΛΑ αναλαμβάνει η vivodi να πληρώνει τον OTE.

 

Δείτε το site της ΕΕΕΤ που λέει τι ο ΟΤΕ χρεώνει την Vivodi (και κάθε vivodi) το μήνα για τη γραμμή.

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον vampyre

 

Εγώ το έκανα Νίκο. Πήρα 3η γραμμή για το adsl από vivodi. Είμαι στην αναμονή των 25ημερών τώρα. 25 μέρες θέλει ο ΟΤΕ για να φέρει τη DSL σπίτι σου , όχι η Vivodi. Πρόσεξε όμως. Επειδή είναι νέα γραμμή θα πρέπει να υποστηρίζει η καλωδίωση του σπιτιού και 3η γραμμή (σπάνιο). Εγώ θα τραβήξω καλώδιο από το κουτί του ΟΤΕ κάτω μέχρι το 2ο όροφο που είμαι γιατί έχω 2 γραμμές ήδη σπίτι (απλή και ISDN , 2 νούμερα).

Την διαδικασία αυτή (του καλωδίου) ΔΕΝ την αναλαμβάνει ούτε ο ΟΤΕ , ούτε η Vivodi αλλά πρέπει να την κάνεις με ιδία μέσα. (Το λέει και στο site της Vivodi).

 

Για όσους μπερδεύτηκαν εάν πάρεις DSL γραμμή από Vivodi και DSL σύνδεση από Vivodi, πάλι ο ΟΤΕ φέρνει την DSL ΑΛΛΑ αναλαμβάνει η vivodi να πληρώνει τον OTE.

 

Δείτε το site της ΕΕΕΤ που λέει τι ο ΟΤΕ χρεώνει την Vivodi (και κάθε vivodi) το μήνα για τη γραμμή.

 

 

thanks Ντέννις...το έχω υπόψιν μου αυτό με την γραμμή... :o

τελικά μάλλον θα προβώ και σε τρίτη γραμμή..απλά το καθυστερώ λίγο μπας και έχουμε καμιά ενδιαφέρουσα εξέλιξη.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον a_aris

 

Έκανα κι'εγώ την αίτηση σήμερα στον ΟΤΕ της Ερμού. Για να δούμε πόσες μέρες θα περιμένω...

 

Θα βοηθούσες κι άλλους, αν πήγαινες και το γραφες ΕΔΩ :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...