Jump to content

scrgrd.exe: Νέος άγνωστος ιός


cybersledge
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπά.. πιο πιθανό είναι να είναι κάποιος που να έχει πάρει κάνα δυο [3..4..5..] ιους και να τους εχει κάνει ένα ωραίο combo ώστε ο ένας να βλέπει τον άλλο.. Ακούγεται λίγο κουφό αλλά αυτό είδα στο τέλος.. ένα collection ιών.. Ένας από το 2002! To το πιθανότερο είναι ότι οι τριτοετείς computer scientists που μόλις τελείωσαν βαριόντουσαν και έβγαλαν ιους στη φόρα στο intra...

 

Το καλό είναι ότι χτες που παρήγγειλα κάτι από το amazon και χρησιμοποίσα πιστωτική, από paranoia και μόνο χρησιμοποίησα το linux partition μου γιατί το θεωρώ πολύ πιο safe.. Όσο το έκανα ένιωθα ΤΕΛΕΙΩΣ paranoid αλλά τελικά μάλλον γλύτωσα μια ωραία διαδικασία ακύρωσης και επανέκδοσης.. Γιατί άμα τα μισά μόνο είχαν keylogger, byebye!

[ψολορ=ρεδ]THANK YOU TUX[/ψολορ]

[όσο για την υπογραφή μου, το παθαίνω εδώ συνέχεια επειδή τα greeklish δεν τα αγαπάτε και γράφω τα tags μόνος μου [μιας και τα κουμπιά δεν με βολεύουν που βάζουν τα tags στο τέλος και όχι στην γύρω από ένα selection ή στο τρέχον σημείο του κέρσορα] οπότε συνεχώς αλλάζω ανάμεσα στις γλώσσες..

Είναι standard ότι σε κάθε post κάποιο alt+shift δεν έχει περάσει και .. "ψολορ=ρεδ" ή ακόμα καλύτερα "θρλ=ηττπ¨//ςςς.[...]"

Κρυπτόγραμμα : η κορυφαία εφημερίδα ασφαλείας του Bruce Schneier στην ελληνική γλώσσα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια...

 

Εχω το εξης προβλημα:

Εχω σιγουρα το scrgrd.exe στο pc μου αλλα ουτε task manager μπορω να τρεξω ουτε registry.Εβαλα safe mode και εσβησα τα values αλλα οταν εκανα restart ηταν ακομα εκει.Επισης δεν μπορω να κανω αναζητηση αρχειων.

 

Ειναι και κατι αλλο:

Υπαρχει μια καταχωρηση στο registry με ονομα "Outlook Express" και value "fuxph.exe" (σχεδον σε ολους τους φακελους τυπου "run once","run services" κλπ.).Και σ'αυτο το αρχειο,παρ'ολο που εσβησα τις καταχωρησεις του,ξαναετρεξε κανονικα.

 

!!!: Η καταχωρηση "Outlook Express" ειναι σιγουρα ιός/worm γιατι τη βρηκα και σε αλλο pc με διαφορετικο value (kkude.exe) . Επομενως το filename ειναι random.Το περιεργο ειναι οτι σ'αυτο το pc εκανα search αλλα δεν βρηκα το αρχειο!

 

Τελικα βρηκα την απαντηση μεσω IRC.

 

Ολα τα παραπανω προβληματα λυνονται με το παρακατω προγραμμα:

http://download.nai.com/products/mcafee-avert/stinger.exe

 

Yes!

lel!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog ( 7 Ιούν. 2004 , 08:51)

 

Εγώ πάντως με virus definitions στις 2/06 και με scan δεν έχω ευτυχώς τπτ!

 

Ποτέ δεν έχω κολλήσει ιό στο pc μου μέχρι στιγμής....(ευτυχώς) :)

 

Τι ήθελα και μίλησα?

7 trojans στα temporary internet files! :( :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...