Jump to content

Και η θερμοκρασία της CPU όλο και ανεβαίνει...


GreekCharmed
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τις τελευταίες 2-3 ημέρες όποτε εργάζομαι στο pc και κάνω τις διάφορες δουλειές μου, παρατηρώ πως μετά απο αρκετή ώρα η θερμοκρασία της CPU που σε νορμαλ επίπεδα είναι απο 55-60 βαθμοί τώρα έχει αρχίσει να φτάνει στους 67 βαθμούς.

Ειδικά σήμερα όταν πήγαινα να γράψω ένα DVD το οποίο κανονικά θα μου έλεγε στο DVD Shrink πως θέλει 1 ώρα, ήθελε 2 ώρες και και η θερμοκρασία έφτασε και 69 βαθμούς.

Εγκατεστημένο στο PC έχω το πρόγραμμα Core Center στο οποίο βλέπω την θερμοκρασία.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια απλή λύση δεδομένου οτι δεν έχω λεφτά για service ή αλλαγή ανεμιστήρα ή εγκατάσταση cooler(δεν ξέρω κιόλας τι είναι αυτά) ώστε να μπορώ τουλάχιστον να κάνω την δουλειά μου χωρίς το pc να παγώνει ξαφνικά και να φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω.

Έχω P4 στα 2.60GHz με Windows XP ελληνικά και 512 RAM

Eυχαριστώ εκ των προτέρων

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να ρίξουν αρκετά την θερμοκρασία σου είναι τεχνικά, άρα δεν μπορείς να τα κάνεις μόνη σου δυστυχώς...
Link to comment
Share on other sites

Να το ανοίξεις και να αφαιρέσεις τη σκόνη?

Μία φορά μου το έκανε, το άνοιξα, το 'φύσηξα' με μπουκάλα και έπεσε η θερμοκρασία 10 βαθμούς!!!

Link to comment
Share on other sites

Η φυσιολογικη θερμοκρασια της cpu σου ειναι 55-60 βαθμοι;;; :shock:

Πολλοι δεν ειναι;;Εμενα ειναι γυρω στους 40-44 το πολυ.Παντως η θερμοκρασια που σου ανεβαζει οταν χρησιμοποιεις το dvd shrink ειναι φυσιολογικη αν αναλογιστεις και την σταθερη σου.

Και εμενα με 40-44 βαθμους με τη χρηση του dvd shrink φτανει παντα καπου στους 52-55 βαθμους.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές τώρα που δεν κάνω τίποτα στο pc η θερμοκρασία είναι 65 βαθμοί Κελσίου.

Το άνοιξα και τσέκαρα και τα 3 ανεμιστηράκια και δουλεύουν όλα μια χαρά. Το έχω αφήσει ανοιχτό, χωρίς το καπάκι του και θα πάω να αγοράσω και εγώ αέρα σε μπουκάλα να το φυσήξω. Πάντως πολύ σκόνη δεν έχει μέσα για 2-3 φορές τον μήνα το ανοίγω και του ρίχνω κάτι φυσήματα απλά. Τι άλλο μπορώ να τσεκάρω για να δω τι φταίει?

 

Α ξέχασα να σας πω...σε μια φάση που έγραφα το DVD ακούω το pc να 'φρενάρει' ελαφρά και βλέπω την θερμοκρασία να πέφτει στους -14 βαθμούς!!!

:shocked: λέω πάει πουλάκια κάνουν τα μάτια μου...αλλά μετά το ξαναέκανε...

τι να πω...

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Για P4 στα 2.60GHz η θερμοκρασία των 60 βαθμών είναι υπερβολική.

Μάλλον το φύσημα δεν θα κάνει τίποτα αφού όπως λες το καθαρίζεις που και που. Ακόμα και με τη default ψύκτρα πάνω από 50 υπό φυσιολογικές συνθήκες (surfing, mp3s, chat, αναπαραγωγή avi) δεν έπρεπε να πηγαίνει.

Όταν χρησιμοποιείς dvdshrink φυσιολογικό είναι να ζεσταίνεται και να πηγαίνει +10 βαθμούς πάνω, ειδικά και τώρα που είναι καλοκαίρι.

Ρύθμισε και το φανάκι της cpu στο μέγιστο αριθμό στροφών, γίνεται από το core center.

Υποπτεύομαι ότι θέλει πάστα ανάμεσα στη cpu και στη ψύκτρα..

Link to comment
Share on other sites

Για P4 στα 2.60GHz η θερμοκρασία των 60 βαθμών είναι υπερβολική.

Μάλλον το φύσημα δεν θα κάνει τίποτα αφού όπως λες το καθαρίζεις που και που. Ακόμα και με τη default ψύκτρα πάνω από 50 υπό φυσιολογικές συνθήκες (surfing, mp3s, chat, αναπαραγωγή avi) δεν έπρεπε να πηγαίνει.

Όταν χρησιμοποιείς dvdshrink φυσιολογικό είναι να ζεσταίνεται και να πηγαίνει +10 βαθμούς πάνω, ειδικά και τώρα που είναι καλοκαίρι.

Ρύθμισε και το φανάκι της cpu στο μέγιστο αριθμό στροφών, γίνεται από το core center.

Υποπτεύομαι ότι θέλει πάστα ανάμεσα στη cpu και στη ψύκτρα..

 

Αν εννοείς πάστα σοκολατίνα τότα οκ γιατί είναι και φτηνή:p

Αν εννοείς άλλη πάστα θα πρέπει τότε να πάρω τον κομπιουτερά μου και να δω πόσο θα πάει το μαλλί.

Κατέβασα ένα μικρό προγραμματάκι (δεν θυμάμαι και πως το λένε) που παρακολουθεί την θερμοκρασία κλπ κλπ...είχε κάπου 2 ενδείξεις με Fan1 και Fan2 και έλεγε RPM και για τους 2...ο πρώτος είχε 2679 νομίζω ενώ ο άλλος ήταν μηδενικός....χμμμμμμμ

Έδειχνε επίσης 3 θερμοκρασίες, στις 2 μια εμφανιζόταν ένα πράσινο βέλος πιυ δήλωνε όλα οκ ενώ μια τρίτη θερμοκρασία έδειχνε πότε 63 πότε 65 και δίπλα μια φλόγα.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζετε να κανεις τίποτα στον υπολογιστη σου. Αυτο που φταει ειναι η θερμοκρασια της ατμοσφαιρας που ανεβαινει. Οσο ποιο πολυ ζεστη θα κανει τοσο ποιο γρηγορα θα ζεστε ο Η-Υ σου.

Αναψε το κλιματιστικο, αν εχεις, και το μηχανημα θα δουλευει σε κανονικες, για το συστημα, θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κολλάει ο υπολογιστής σου, άσχετα με την θερμοκρασία που έχει, τότε μην ανησυχείς. Άστο όπως είναι. Εξάλλου όλες οι μέρες δεν θα είναι ίδιες στις θερμοκρασίες τους.

 

Αν σε ενδιαφέρει να ρίξεις μια και καλή την θερμοκρασία του επεξεργαστή (γενικά), καλό είναι να βάλεις μια καλούτσικη ψύκτα. Θα γλυτώσεις αρκετούς βαθμούς προς το - και με θα γλυτώσεις και από τον θόρυβο του ανεμιστήρα (όταν είναι της intel και ανεβάζει στροφές, ίσως να ακούς τον ανεμιστήρα και έξω από το σπίτι).

 

Αν οικονομικά δεν μπορείς να πας στην αγορά ψύκτρας και ανεμιστήρα (περίπου 80 ευρώ κοστίζει η καλύτερη λύση στην αερόψυξη αυτή την στιγμή με συνδιασμό της ψύκτας XP-120 και ενός ανεμιστήρα που θα τρέχει στις 1300 στροφές=δεν ακούγεται καθόλου), τότε μην δίνεις και μεγάλη σημασία στις θερμοκρασίες που λέει το πρόγραμμαπου τσεκάρει την Cpu. Εφόσον δουλεύει και δεν κολλάει, άστο έτσι :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

80 Euro???? Έλεος....anyway...αφού λέτε να μην ανυσηχώ τόσο πολύ το αφήνω και λέω το καλοκαίρι να το αφήσω cabrio προσέχωντας όμως για σκόνη. Thanks για την βοήθεια:)
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

80 Euro???? Έλεος....anyway...αφού λέτε να μην ανυσηχώ τόσο πολύ το αφήνω και λέω το καλοκαίρι να το αφήσω cabrio προσέχωντας όμως για σκόνη. Thanks για την βοήθεια:)

 

Έχεις δίκιο. Είναι πολλά για έξτρα στο pc. Αν αποφάσιζε η Intel π.χ. να βάλει τέτοιες ψύκτρες και αγόραζες τον υπολογιστή από την αρχή με αυτή την διαφορά των 80 περίπου ευρώ, πίστεψέ με, δεν θα είχες πρόβλημα με τις θερμοκρασίες... :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φτηνότερες αλλά εξίσου αξίοπιστες λύσεις για ψύκτρα νομίζω..τουλάχιστον εγώ διάλεξα μία Thermaltake των 30€ και μόλις μπει θα σας πω εντυπώσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

ThermalFake ?

Κακώς σε αυτά τα λεφτά έπαιρνες μια από τις πολύ καλές της Zalman, που είναι καλύτερες από τις ThermalT(f)ake

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το έχω ...ψάξει εκτενώς θα προσπαθήσω να βοηθήσω.

 

...σε νορμαλ επίπεδα είναι απο 55-60 βαθμοί

Σε νορμάλ επίπεδα η θερμοκρασία αυτή είναι πολύ υψηλη για τον επεξεργαστή σου.

 

... η θερμοκρασία έφτασε και 69 βαθμούς.

Επίσης πολύ υψηλή (σε σχεδόν απογορευτικά επίπεδα -το maximum είναι κάπου 72 C) όταν κάνεις έντονη χρήση του Υπολογιστή.

 

...Εγκατεστημένο στο PC έχω το πρόγραμμα Core Center στο οποίο βλέπω την θερμοκρασία.

Καλύτερα να προτημίσεις το SpeedFun για τον έλεγχο της θερμοκρασίας σου.Ψάξε για "speedfun" στο Google (είναι Freeware) εγκατέστησει το και δες τις νέες θερμοκρασίες.Εαν είναι οι ίδιες τότε έχουμε πρόβλημα.

 

...βλέπω την θερμοκρασία να πέφτει στους -14 βαθμούς!!!

Αυτό είναι λάθος ανάγνωσης από το πρόγραμμα και δεν ισχύει όσες φορές και να γίνει.

 

για τους 2...ο πρώτος είχε 2679 νομίζω ενώ ο άλλος ήταν μηδενικός....χμμμμμμμ

Επίσης λάθος ένδειξη.Δεν μπορούν όλα τα προγράμματα να βλέπουν όλες τις μετρήσεις σε στροφές.Είναι θέμα συμβατότητας BIOS - Software.

 

Λοιπόν...

α) η θερμοκρασία αυτή αποκλείεται να προκαλέιται από την άνοδο της θερμοκρασίας λόγω καλοκαιριού.

β) μην αφήνεις ανοιχτό το κάλυμα του PC!Δεν υπάρχει σωστό Air-Flow και ενώ τα εξαρτήματα που έχουν ανεμηστήρα ενδέχεται να ψύχωνται ελαφρώς καλύτερα τα υπόλοιπα θα βράζουν πολύ άσχημα...Είναι σίγουρό ότι δεν είναι καλή λύση.

γ) Είναι πιθανό εφόσον το πρόβλημα παρουσιάστηκε ξαφνικά να βλέπεις λάθος ενδείξεις για αυτό σου είπα να εγκαταστήσεις και ένα δεύτερο πρόγραμμα ελέγχου της θερμοκρασίας.Αν είναι έτσι τότε όλα είναι ΟΚ!

δ) Πάστα θα χρειαστείς εάν τα προγράμματα σου δείχνουν 60 - 70 βαθμούς και εάν αγγίζεις την ψύκτρα του επεξεργαστή με το δαχτυλό σου δεν καιγεσε.Τότε δεν μεταδίδεται θερμότητα από τον επεξεργαστή στην ψύκτρα και για αυτό μάλλον φταίει η πάστα.

ε) Τσέκαρε εάν ο επεξεργαστής σου είναι σε 0-5% χρήση όταν δεν κάνεις τίποτα,γιατί ενδέχεται κάποιο πρόγραμμα να κολλάει και να σου ανεβάζει τη θερμοκρασία

Τέλος καλύτερα να το κοιτάξεις σύντομα αυτό το πρόβλημα, ακόμα και εάν δεν μπόρεσεις να βοηθηθείς από εδώ να πας στον "Computera σου" γιατί εάν το αφήσεις έτσι θα σου στοιχίσει πολύ περισσότερο από μία ψύκτρα και έναν ανεμιστήρα.

The Bride Is Back For The Final
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να επιλέξεις την τοποθέτηση μιας καλής ψύκτρας και επιπλέον ανεμιστήρων στο κουτί. Συνίσταται επίσης η τακτοποίηση των καλωδίων του κουτιού.
Link to comment
Share on other sites

Τι ΧΡ-120 λέτε ρε παίδες.....

 

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΟΚ ΨΥΚΤΡΑ....

Η ΧΡ-120 σε ένα pc που πάει για surfing και enconding δεν έχει νόημα.....τότε ας βάλει και phase change ρε παιδιά...ή ακόμα καλύτερα ένα τριπλό cascade....να έχει -150 να ησυχάσει....

Εκτός το ότι η ΧΡ-120 είναι ακριβή ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΗΤΡΙΚΕΣ....

 

 

Ρε κοπέλα μου...πήγαινε πάρε εκεί μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ψύκτρα από χαλκό και βάλτην...μην δώσει πάνω από 30-40 εούρως.....

 

 

 

@Arous

Επειδή και εμείς το έχουμε φιλοσοφήσει αρκετά το θέμα.....καλύτερα να μασάμε παρά να μηλάμε....και φυσικά αναφέρωμαι στο β)

Και αυτό που δεν είπε κανείς είναι το "δακτύλωμα" της ψύκτρας.....εκτός από εσένα ;)

 

 

 

 

Αν την πιάσει και είναι κρύα....2 τινά συμβαίνουν.....ή δεν ακουμπάει η ψύκτρα...ή ο σενσορας λέει μπαρούφες....κάτι που η MSI το συνηθίζει αυτό............

Αν την ακουμπήσεις και μπορείς να κρατήσει το δάκτυλό σου για 5 δεύτερα...τότε η ένδειξη είναι κοντά στην πραγματικότητα...

 

 

 

Αυτά....

 

OverClocker

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φτηνότερες αλλά εξίσου αξίοπιστες λύσεις για ψύκτρα νομίζω..τουλάχιστον εγώ διάλεξα μία Thermaltake των 30€ και μόλις μπει θα σας πω εντυπώσεις. :)

 

Έγινε η τοποθέτηση απο τον φίλτατο Hunter :D ,και τα αποτελέσματα τα βλέπετε στις δύο εικόνες...όσο για τον θόρυβο έχει πέσει στο μισό απο ότι ήταν πριν. :!:

 

Φωτογραφία ψύκτρας(818kb)

 

Θερμοκρασίες και ταχύτητες ανεμιστήρων

 

Υ.Γ. Προσέξτε στην πρώτη φωτό,δεξιά απο την μητρική την παλιά ψύκτρα.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aμάν παναγία μου τι θηρίο είναι αυτό...;!!!

Αυτό είναι όσο το laptop μου...:p

 

Όντως είναι τεράστια :D

Αλλά την δουλειά της την κάνει καλά,ο υπολογιστής είναι ανοικτός απο την Παρασκευή το βράδυ συνέχεια,και το μέγιστο που πήγε είναι 45°C.Όσο για τον θόρυβο,ακούγεται πλέον ελάχιστα μιας και δουλεύει σταθερά στις 2550 στροφές.

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου laptop Toshiba που έχω σε δωμάτιο χωρίς Α/C τώρα το καλοκαίρι έχει :

 

στο case 45-46 βαθμούς

στην cpu από 52 εώς και 64... :(...οι αντοχές της είναι μέχρι τους 85 βαθμούς...

 

Btw να σου ζήσει το μωράκι!Μπέμπα ή μπέμπης; :p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

βαλτε μια παστουλα βρε παιδια δεν θα παθετε τιποτα ολο ψυκτρες λετε αλλα παστουλα που ειναι πιο σημαντικο δεν λεει κανενας τιποτα εγω οταν εβαλα λιγη akasa η θερμοκρασια επεσε κατα 7-8 βαθμους
Link to comment
Share on other sites

Hydro, εννοείται μπήκε νέα πάστα αυτή που είχε μέσα στο κουτί,της Thermaltake.

 

elteo,μπέμπα :p ,ανιψάκι το πρώτο :D

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις γιαούρτι παρά αυτό το "πράμα" που έχει μέσα...

Πήγαινε πάρε μια artic ceramic ή artic silver 5 και είσαι ΟΚ

Ericsson T28s - Nokia 3330 - Siemens S45 - Siemens S55 - Siemens SL45i - Siemens SX1 - Motorola MPX200 - Siemens SX1 Limited - Siemens CX75 - Qtek 8310 - Nokia N95 - Samsung Omnia i900 - SonyEricsson X10i - Samsung Galaxy S - Samsung Galaxy S2 - Samsung Galaxy Note2 - Samsung Galaxy Note4 - Samsung Galaxy Note9 - Samsung Galaxy S23 Ultra - Samsung Galaxy S24 Ultra

122897885_Screenshot2023-02-162220155.jpg.e6f51eae4d98bfe4a1f50dd86c3c27d3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις γιαούρτι παρά αυτό το "πράμα" που έχει μέσα...

Πήγαινε πάρε μια artic ceramic ή artic silver 5 και είσαι ΟΚ

εμ αυτο θα ελεγα και εγω.... αλλα οχι γιαουρτι κατι σε κρεμα καραμελε :p

η silver που εχω πολυ καιρο βλεπω οτι κανει τρελη δουλεια παντως ακομη και οταν χτυπαει φατσα καρτα ο ηλιος το κουτι η θερμοκρασια δεν ειναι τρελη

Link to comment
Share on other sites

Simera eida pws kai o dikos mou anevazei 52 vathmous, Athlon 64 3000 me ligo over sta 2.13(pio panw den paei logo mb :(

 

Tha valw arctic silver kai tha sas pw apotelesmata. To laptop epese apo 78 se 47 gia na doume twra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...