Jump to content

ΧΤΙΣΙΜΟ PC


TOMARAS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τι να λέμε τώρα. Οι TFT είναι ΚΟΡΥΦΗ. Εκτός από το ότι πιάνουν λίγο χώρο και είναι αισθητικά καλύτερες, είναι πολύ καλές για τα μάτια. Εγώ είχα για 2 βδομάδες την LG 1915 (19") του πατέρα μου και όταν ξαναέβαλα τη Hitachi CM615 μου (17"), νόμιζα ότι γύρισα 10 χρόνια πίσω... Το μόνο που με "ενοχλούσε" με την TFT ήταν ότι ενώ στο περιβάλλον των Windows είχα κανονική φωτεινότητα, όταν έβλεπα βίντεο ή έπαιζα παιχνίδια έπρεπε να αυξήσω τη φωτεινότητα κατά πολύ. Βέβαια υπήρχαν έτοιμες ρυθμίσεις γι αυτό το λόγο, οπότε δεν ήταν και τόσο τραγικό. ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H 17άρα TFT είναι σαν 19άρα; :confused: Δεν νομίζω να έχει τόσο μεγάλη διαφορά ρε παιδιά. Είναι όντως μεγαλύτερες οι TFT αλλά όχι και έτσι. Εγώ έχω μια 17άρα CRT, η οποία στην πραγματικότητα είναι 16,2 ίντσες (την έχω μετρήσει)... Άρα μάλλον κάνεις κάποιο λάθος

 

Εντάξει μην περιμένεις να είναι ακριβώς 2 ίντσες, αλλά εκεί είναι περίπου στην 1,5 ίντσα στις περισσότερες οθόνες που έχω μετρήσει (σε μερικές ήταν και >2!!!). Επιπλέον, όσοι συγγενείς έχουν κάτσει στην 17άρα TFT μου έβλεπαν μετά μικρή την δική τους οθόνη :D

 

Αν πρόκειται πάντως να αγοράσεις TFT και θέλεις να εξοικονομήσεις χρήματα η καλύτερη επιλογή είναι 17άρα γιατί και αρκετά μεγάλες είναι και σχετικά φθηνές. Τώρα αν θέλεις TFT 19 πάσο...

Link to comment
Share on other sites

tft με χαμηλη αποκρηση ειναι παραδεισος το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι δεν παει πιο πανω απο 85hz
Ο ρυθμός ανανέωσης σε μία TFT οθόνη, δεν έχει καμία σχέση με αυτόν σε μία οθόνη CRT. Μια TFT και με 60Hz είναι μια χαρά. Το πρόβλημα της σάρωσης είναι αποκλειστικό "προνόμιο" των CRT.
Link to comment
Share on other sites

Τι να είναι... για υπολογιστές συζητάμε... Το πρώτο είναι μητρική και το δεύτερο κάρτα γραφικών.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει Eizo crt? :) Στην ιδια αναλυση μου βγαζει 100Hz :rolleyes: Και σε 1024x768 συμφωνα με το manual 120Ηz Αλλα τα windows δεν με αφηνουν να τη βαλλω αν δεν αποπιλεξω το κουτακι στις ρυθμισεις :mad: Οι TFT εμενα με κουραζουν οταν διαβαζω κειμενο.Το θολωμα που κανουν στο scrolling.Για να παρεις με χαμηλο response time θα δωσεις φραγκα και μια μικρη υποχωριση στην ποιοτητα των χρωματων.Με τεχνικες τις φτανουν στα 16.2 εκ. χρωματα ενω μια CRT εχει 16.7....Θα πεις αμελητεο..Αλλα για επαγγελματικη χρηση υστερουν ακομη..

 

Εννοείται πως έχω δει Eizo. :) Κορυφαία ποιότητα και επιδόσεις(με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια...). Δεν συγκρίνεται καν με τη δικιά μου(NEC FE700).

Απλώς είπα για τα 75Hz επειδή ο Hydro αναφέρθηκε στους χαμηλούς ρυθμούς ανανέωσης για τις TFT. Τι να τα κάνω τα 120Hz της 21" που έχουμε στη δουλειά όταν μετά από ένα 8ωρο γίνεται το κεφάλι μου κουδούνι... :rolleyes: :lol: :p

 

Επίσης στα 16.7 εκ. χρώματα το μάτι δεν καταλαβαίνει τη διαφορά...

Ακόμα και στα παιχνίδια ή στην τηλεόραση δεν καταλαβαίνει διαφορά πάνω από τα 25 frames per second...

 

Για επαγγελματική χρήση όντως υστερούν αλλά είναι σε απόσταση αναπνοής. Π.χ στον τομέα της γραφιστικής που η πιστότητα των χρωμάτων είναι απαραίτητη. Όμως σιγά σιγά περνάνε κι αυτοί σε TFT.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι TFT είναι πολύ καλύτερες από τις CRT.

Και ειδικά από τη στιγμή που έχει ελλατωθεί κατά πολύ το κόστος παραγωγής των TFT οι 17άρες είναι πραγματικά κελεπούρι γι' αυτά που προσφέρουν...

Γύρω στα 250 παίρνεις μια πολύ καλή οθόνη σε σχέση απόδοσης/τιμής (όσο θυμάμαι ότι την Νec πριν 5 χρόνια την αγόρασα 120.000 μου έρχεται να τη σπάσω! :w00t: )

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμός ανανέωσης σε μία TFT οθόνη, δεν έχει καμία σχέση με αυτόν σε μία οθόνη CRT. Μια TFT και με 60Hz είναι μια χαρά. Το πρόβλημα της σάρωσης είναι αποκλειστικό "προνόμιο" των CRT.

ρυθμος αποκρησης λεω καθε ποσο μπορει να αναβοσβησει η κουκιδα στην οθονη

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως έχω δει Eizo. :) Κορυφαία ποιότητα και επιδόσεις(με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια...). Δεν συγκρίνεται καν με τη δικιά μου(NEC FE700).

Απλώς είπα για τα 75Hz επειδή ο Hydro αναφέρθηκε στους χαμηλούς ρυθμούς ανανέωσης για τις TFT. Τι να τα κάνω τα 120Hz της 21" που έχουμε στη δουλειά όταν μετά από ένα 8ωρο γίνεται το κεφάλι μου κουδούνι... :rolleyes: :lol: :p

 

Επίσης στα 16.7 εκ. χρώματα το μάτι δεν καταλαβαίνει τη διαφορά...

Ακόμα και στα παιχνίδια ή στην τηλεόραση δεν καταλαβαίνει διαφορά πάνω από τα 25 frames per second...

 

Για επαγγελματική χρήση όντως υστερούν αλλά είναι σε απόσταση αναπνοής. Π.χ στον τομέα της γραφιστικής που η πιστότητα των χρωμάτων είναι απαραίτητη. Όμως σιγά σιγά περνάνε κι αυτοί σε TFT.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι TFT είναι πολύ καλύτερες από τις CRT.

Και ειδικά από τη στιγμή που έχει ελλατωθεί κατά πολύ το κόστος παραγωγής των TFT οι 17άρες είναι πραγματικά κελεπούρι γι' αυτά που προσφέρουν...

Γύρω στα 250 παίρνεις μια πολύ καλή οθόνη σε σχέση απόδοσης/τιμής (όσο θυμάμαι ότι την Νec πριν 5 χρόνια την αγόρασα 120.000 μου έρχεται να τη σπάσω! :w00t: )

T566 200.000 πριν τρια χρονια και ακομη δεν εχω βρει TFT να της παει κοντρα :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

H etaireia BENQ pantos pou arxise na proo8eite pleon kai stin Ellada exei bgalei montelo stis 17" & 19" me response time 8sec! Kai me Elliniko support apo tin gnosti kai mi exeretea ALMAN.

 

Arxizo na to skeftomai pantos gia mia tetoia agora..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πιστευω πως οι tft ειναι καλυτερες. Αν ηταν οι crt ειναι τοσο καλες γιατι στις τηλεορασεις το γυρισαμε στις plasma και lcd; Απλα επειδη ειναι καλυτερες λογο λιγοτερου ογκου, ασθητικης και υγειας. Δεν μπορω να φανταστω πως θα ηταν τα ματια μου αν δεν ειχα tft. Φυσικα η tft μου ειναι 3 χρονων και για αυτο χρειαζεται αλλαγη. Αν η tft μου που εχει respond rate 25ms< με ικανοποιει φανταζομαι μια που θα εχει respond rate λογοτερο απο 18ms!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια πως καταλαμβαινεις αν χρειαζεται να αγορασεις παραπανω ram; Εχω 2*256 ram στα 266MHz, αξιζει να βαλω ακομα μια των 512ΜHz; Θα δω καμοια διαφορα; Επισης αν αλλαξω το δισκο μου Seagate 80GB IDE σε Seagate 250GB SATA, θα δω καμοια διαφορα στο performance εκτος της χωρητικοτητας;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως καταλαμβαινεις αν χρειαζεται να αγορασεις παραπανω ram; Εχω 2*256 ram στα 266MHz, αξιζει να βαλω ακομα μια των 512ΜHz; Θα δω καμοια διαφορα; Επισης αν αλλαξω το δισκο μου Seagate 80GB IDE σε Seagate 250GB SATA, θα δω καμοια διαφορα στο performance εκτος της χωρητικοτητας;

Για τη μνήμη, όσο περισσότερη, τόσο καλύτερα, διαφορά θα δεις σίγουρα. Στο δίσκο δεν ξέρω, πιθανώς να δεις μια βελτίωση στις ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

κανε και το αλλο παρε δυο ιδιους δισκους (μοντελο εταιρεια κτλ) και καντα raid 0 εκει θα δεις τεραστεια διαφορα αφου μολις το εκανα πριν το format τα windows μπηκαν μεσα σε 27 λεπτα!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πως θα δουλεβουν; Εννοω πως καπου διαβασα πως θα γραφονται οι ιδιες πληροφοριες και στους δυο δισκους. Αλλα και αν το κανω δεν θα παρω 200αρι αλλα 2*120! Τι λετε αξιζει; BTW δεν θελω να πληρωσω πολλα γιατι θα παρω και αλλα πραγματα!
Link to comment
Share on other sites

Το raid 0 όμως έχει πολλούς κινδύνους, γιατί αν πάθει κάτι ο ένας δίσκος χάνεις όλα τα δεδομένα σου. Όσο για τον χρόνο εγκατάστασης του λειτουργικού, εξαρτάται και από τον επεξεργαστή, οπότε δεν είναι κριτήριο.

Ένας απλός τρόπος για να έχεις καλές επιδόσεις είναι:

- Αγοράζεις δύο δίσκους. Στον έναν έχεις το λειτουργικό και στον άλλο τα αρχεία.

- Εγκαθιστάς 1GB μνήμη και απενεργοποιείς το page file.

Link to comment
Share on other sites

Το raid 0 όμως έχει πολλούς κινδύνους, γιατί αν πάθει κάτι ο ένας δίσκος χάνεις όλα τα δεδομένα σου. Όσο για τον χρόνο εγκατάστασης του λειτουργικού, εξαρτάται και από τον επεξεργαστή, οπότε δεν είναι κριτήριο.

Ένας απλός τρόπος για να έχεις καλές επιδόσεις είναι:

- Αγοράζεις δύο δίσκους. Στον έναν έχεις το λειτουργικό και στον άλλο τα αρχεία.

- Εγκαθιστάς 1GB μνήμη και απενεργοποιείς το page file.

Με δυο partitions γινεται; Αν αφησω τον IDE για το λειτουργικο και τον SATA για τα αρχεια ή το αντιθετο, γινεται; Το δευτερο με το 1GB μνημη, πρεπει να βαλω ακομα 1GB ή να γινουν συνολικα 1GB; Με συγχωρειτε αν σας κουρασα αλλα αφου θα κανω μια αγορα ας την κανω σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι το λειτουργικό να βρίσκεται physically σε άλλον δίσκο, σε διαφορετικό drive δηλαδή. Το να είναι τα αρχεία σε άλλο partition, στον ίδιο δίσκο, είναι καλύτερο από το να τα έχεις όλα στο ίδιο partition, αλλά όχι από το να βρίσκονται σε άλλον δίσκο.

Για τη μνήμη, εννοούσα συνολικά 1GB.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα θα μου φερουν το δισκο και τα αλλα πραγματα. Για να εχω το PC στα χερια ως πιο γρηγορα γινεται, που να βαλω το λειτουργικο, στο sata ή στον ide; Σας παρακαλω απαντηστε!!! :cry:
Link to comment
Share on other sites

Στον SATA χωρις δευτερη σκεψη!, θα εχεις λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα!!

Currently Using: Apple iPhone 6s 64GB, HTC One Silver

Πέρασαν...: Nokia 3120, Siemens C55, Siemens SX1, Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Sony Ericsson W800i, Qtek S200, HTC TyTN II, Nokia 2680, Nokia 6500 Slide (Silver), Nokia E72, Apple iPad 2 32GB WiFi, Apple iPhone 4S White 16GB, HTC Desire (R.I.P.), Samsung Galaxy S4 Black, Apple iPad 3 32GB Cellular, HTC Desire 310

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλει το λειτουργικό στον δίσκο που δεν σκοπεύει να χρησιμοποιεί για μεταφορές αρχείων.
Link to comment
Share on other sites

Απλά:

 

Αν το βάλεις στον SATA θα είναι μεν λίγο πιο γρήγορο το λειτουργικό αλλά στον άλλο δίσκο θα είναι πιο αργές οι μετεφορές αρχείων.

 

Αν τον βάλεις στον PATA θα είναι λίγο πιο αργό το λειτουργικό αλλά οι μετεφορές αρχείων στον SATA θα είναι πιο γρήγορες.

 

Προσωπικά έχω τα Windows σε ATA-100 και έναν SATA για storage επειδή βαριέμαι να περνάω SATA drivers κατα την εγκατάσταση των Windows (χρειάζεται αν θέλεις να εγκαταστήσεις τα Windows σε SATA).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...