Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω 11,95€ είναι χωρίς την προμήθεια της κάρτας. Προχωρησες την αγορά?

Edit

Προχώρησα εγώ, τελική τιμή είναι με PayPal account.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα. Χρησιμοποιω την callingcredit και την εφαρμογή της. Όταν κάνω κλήση με voip call δεν με ακούνε καθόλου. Πρέπει να βάλω ανοιχτή ακρόαση η ακουστικά bluetooth για να με ακούσουμε. Τι να φταιη ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρησιμοποιω την callingcredit και την εφαρμογή της. Όταν κάνω κλήση με voip call δεν με ακούνε καθόλου. Πρέπει να βάλω ανοιχτή ακρόαση η ακουστικά bluetooth για να με ακούσουμε. Τι να φταιη ρε παιδιά;
Για αρχή κάνε μια επανεγκατάσταση της εφαρμογής. Αν δεν λειτουργεί και πάλι σιγουρέψου ότι έχει λάβει όλα τα δικαιώματα όπως φαίνεται παρακάτω... Αν και πάλι δεν λειτουργήσει, προσπάθησε με κάποιο άλλο πρόγραμμα. 48df708ef0b91d5a000c395b187ebbf2.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε μια επανεγκατάσταση της εφαρμογής. Αν δεν λειτουργεί και πάλι σιγουρέψου ότι έχει λάβει όλα τα δικαιώματα όπως φαίνεται παρακάτω... Αν και πάλι δεν λειτουργήσει, προσπάθησε με κάποιο άλλο πρόγραμμα. 48df708ef0b91d5a000c395b187ebbf2.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ φίλε θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βεβαιώσου ότι δεν έχει πατηθεί το mute και αν δεν δουλέψει πάλι δοκίμασε να παίξεις με το ήχο στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, πάνω αριστερά με τις 3 γραμμουλες-volume control. Αν πάλι δεν γίνει τίποτα δοκίμασε να κάνεις κλήση από άλλο τηλέφωνο, μήπως έχει θέμα το τηλέφωνο σου, αφού έχεις επανεκκίνηση.

 

Δοκίμασε και μία άλλη εφαρμογή, αφού ενεργοποιήσεις το sip-enabled στον λογαριασμό σου, όπως το zoiper.

 

 

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζω ότι δεν ταιριάζει ακριβώς σε αυτό το θέμα

Ψάχνω ένα κινητό για ηλικιωμένο άτομο αποκλειστικά για εύκολες voip κλήσεις.

Ιδανικά, θα ήθελα ο default dialer να έχει επιλογή για κλήσεις μέσω voip.

Θα ήθελα να είναι τελείως transparent η διαδικασία voip κλήσης.

Να πληκτρολογείς έναν αριθμό, να πατάς το yes και να καλεί μέσω voip χωρίς να ρωτάει τίποτα (πχ θέλετε να καλέσετε μέσω voip ή κανονικά)

Το ίδιο φυσικά να ισχύει και για τις αποθηκευμένες επαφές.

Επίσης, αφού μιλάμε για voip settings σε default dialer, θα πρέπει να έχει ρύθμιση για default χώρα (Ελλάδα) ώστε να μη χρειάζεται να προσθέτουμε το πρόθεμα της Ελλάδος πριν από κάθε κλήση (+30)

 

Γενικά, ποιας εταιρίας (Samsung, Xiaomi, Huawei, Nokia, Motorola,..) ο dialer, προσφέρει τις προαναφερόμενες δυνατότητες;

 

(Το ios φαντάζομαι δεν έχει αυτή τη δυαντότητα, σωστά; )

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Γιατί επιμένεις τόσο πολύ στο να υποστηρίζει ο default dialer Voip κλήσεις? Δηλαδή τί διάφορα θα έχει σε κάποιον οποιαδήποτε ηλικίας, αντί να πατάει το τάδε εικονίδιο του dialer, να πατάει ένα άλλο εικονίδιο dialer? Ξέρω ότι η Xiaomi το προσφέρει αυτό το feature διότι το χρησιμοποιώ.

Δεύτερον αυτό το transparent που έγραψες δεν το κατάλαβα. Θες δηλαδή ο dialer να είναι διάφανος? Και για πιο λόγο?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στον default dialer, μπορείς να δεις και τα logs των κήσεων (εισερχόμενες / εξερχόμενες / αναπάντητες) οπότε μπορείς άμεσα να καλέσεις πίσω.

Δεν θέλω να χρησιμοποεί άλλο εικονίδιο για να βλέπει τα logs κι άλλο εικονίδιο για να καλεί πίσω.

 

Η xiaomi έχει ρύθμιση για default χώρα στον dialer της; Μπορείς να επιλέξεις όλες οι κλήσεις να πραγματοποιούνται μέσω voip. (Ιδανικά θα ήταν αν μπορούσες να προσθέσεις κι εξαιρέσεις πχ 4ψήφια για τον έλεγχνο υπολοίπου κλπ ή άτομα που έχουν το ίδιο πακέτο μαζί σου, πχ what's up)

 

Η διαδικασία voip κλήσης θέλω να είναι "διάφανη", όχι ο ίδιος ο dialer. Δηλαδή να μην καταλαβαίνει ο end user κάποια διαφορά.

Όπως είναι πχ η χρήση των powerlines (Έχεις δίκιο, δεν το έγραψα σωστά, θα το διορθώσω)

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Το zoiper που έχω μερικά μηνύματα πιο πάνω, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν default dialer κανονικά. το θέμα όμως που θίγεις είναι πολύ σοβαρό. Σε όσους ηλικιωμένους έχω δείξει τη διαδικασία σε 10 λεπτά είχαν καταλάβει τα πάντα και σε δυο μέρες δουλεύανε τη διαδικασία άψογα. Αν τυχόν ο ηλικιωμένος έχει ania θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις στο κινητό το zello, να ενεργοποιήσεις το vox ώστε να πηγαίνει κοντά στο κινητό, να μιλάει και αυτόματα να τον ακούνε όλοι, χωρίς να κάνει τίποτα. Επίσης αν χρειαστεί βοήθεια φωνάζει απλώς και τον ακούνε όλοι.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εμφανίζεται το balance στον voip λογαριασμό μας;

Ίσως κάποιος provider με δικό του app το οποίο ανοίγουμε κι εμφανίζεται το υπόλοιπο μας.

Ή αν είναι κοινός ο μηχανισμός, κάποια συσκευή με οθόνη, η οποία συσνδέεται στο router μας.

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ (10 χαρακτήρες)

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 5€ στην Calling Credit, δεν τα είχα χρησιμοποιήσει ακόμα και σήμερα με δύο κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα, στα οποία δεν απάντησαν καν, άρα δεν μίλησα το υπόλοιπο μου πήγε στα 4.20€!!

Τι έχω χάσει;;; :wacko:

 

[ATTACH]67807[/ATTACH]

 

[ATTACH]67808[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έβαλες μπροστά το +30 και χρεώθηκες κλήσεις σε κάτι με υψηλή χρέωση? Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έβαλες μπροστά το +30 και χρεώθηκες κλήσεις σε κάτι με υψηλή χρέωση? Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

 

Μάλλον... Είχα συνηθίσει από το Skype που τον βάζει αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει και εγώ. Με διεθνή υπεραστικό κωδικό που ξεκινάει από 21 (όπως τα σταθερά Αθήνας) είναι βόρεια Αφρική (και γενικά το +2... είναι Αφρική) με κάτι υπέρογκες χρεώσεις για να ακούσεις το μήνυμα ότι ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή στην ντόπια γλώσσα.
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας μηδενίσει το υπόλοιπο του λογαριασμού στην voipalot προχώρησα σε έναν τυπικό έλεγχο στη σελίδα χρεώσεων πριν προχωρήσω σε προσθήκη νέου υπολοίπου.

 

voialot-rates.jpg

 

 

Ανάλογη εικόνα μου προέκυψε και στην callingcredit, στην οποία παρεμπιπτόντως έχω από καιρό μηδενίσει το υπόλοιπο και διαγράψει το λογαριασμό μου.

 

callingcredit-rates.jpg

 

Όσον αφορά την callingcredit ανάλογη εικόνα με την σελίδα χρεώσεων παρατίθεται και στο https://voiprates.info/

 

voiprates-callingcredit.jpg

 

 

Έχοντας διαθέσιμο μόνο ένα μικρό υπόλοιπο στον από καιρό παροπλισμένο λογαριασμό μου στην dialcheap, προχώρησα σε έλεγχο της αντίστοιχης σελίδας χρεώσεων.

 

dialcheap-rates.jpg

 

 

Ως τελευταία πράξη προχωρησα σε sip κλήση διάρκειας 57’’ για να έχω εικόνα της πραγματικής χρέωσης μέσω του dialcheap λογαριασμού μου. Από την καρτέλα “Call Details” του λογαριασμού προέκυψε:

  • Date: 19-Jun-2021
  • Time: 15:37:56
  • Description: SIP call
  • From: +306900000000
  • To: +306900000000
  • Duration: 00:00:57
  • Charge Info: $ 0.009

Φαίνεται πως η καλή μας betamax έχει μπερδέψει τους τιμοκαταλόγους της.

Για την ώρα δεν υπάρχει πρόβλημα στις χρεώσεις… αλλά καλό είναι να προσέχουμε για αλλοπρόσαλλες χρεώσεις στο επόμενο διάστημα. Προσωπικά επικοινώνησα με εξυπηρέτηση πελατών και αναμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα. Τα σκριν σοτς έχουν πολύ κακή ποιότητα. Με δικά σου λόγια δώσε την ουσία. Άλλα λένε και άλλα χρεώνουν??? Dellmont νομίζω ότι είναι η εταιρεία και έχει έδρα σε ειδική ζώνη στην βόρεια Ολλανδία, χωρίς φόρους κλπ.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Τώρα κοίταξα δεν έχει διαφορά στις τιμές. 0,5 σεντς ανά λεπτό.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Enable .........

Σε τι ωφελεί αν είναι enable to sip acces ?κυρίως ρωταω γιατί έχω κακή ποιότητα στις κλήσεις αν και έχω 4g αλλά το έχω disable μήπως με enable φτιάξει ?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ωφελεί αν είναι enable to sip acces ?κυρίως ρωταω γιατί έχω κακή ποιότητα στις κλήσεις αν και έχω 4g αλλά το έχω disable μήπως με enable φτιάξει ?
Αν χρησιμοποιείς την μαμά εφαρμογή δεν επηρεάζει. Αν όμως χρησιμοποιείς κάποιον sip client δεν δουλεύει καν αν δεν είναι enable. Αν έχεις κακή ποιότητα δοκίμασε έναν sip όπως το zoiper που δίνω το λινκ πιο πάνω. Θα σου πρότεινα όμως να κάνεις κλήσεις από Wi-Fi η από άλλο κινητό για να εντοπίσουμε τι φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ παρατηρήσει κάτι όσο αφορα τις χρεώσεις

 

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν είναι 100℅ αξιόπιστη, τυχαίνει φορες (λιγες) που έχει θέματα ποιότητας

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ παρατηρήσει κάτι όσο αφορα τις χρεώσεις

 

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν είναι 100℅ αξιόπιστη, τυχαίνει φορες (λιγες) που έχει θέματα ποιότητας

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Δοκίμασε να κλείσεις και να ξανακαλέσεις ή περίμενε μερικά δευτερόλεπτα. Ειδικά αν κινείσαι και αλλάζεις κυψέλες.
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς την μαμά εφαρμογή δεν επηρεάζει. Αν όμως χρησιμοποιείς κάποιον sip client δεν δουλεύει καν αν δεν είναι enable. Αν έχεις κακή ποιότητα δοκίμασε έναν sip όπως το zoiper που δίνω το λινκ πιο πάνω. Θα σου πρότεινα όμως να κάνεις κλήσεις από Wi-Fi η από άλλο κινητό για να εντοπίσουμε τι φταίει.

 

Η μαμά εφαρμογή είναι το mobilevoip?

Το κάνει και σε άλλο κινητό και κυρίως συμβαίνει με mobile data, σε wifi είναι κομπλέ επίσης παρατηρώ καθυστερήση στο να πάει η φωνή στον συνομιλητή μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τίποτα. Τα σκριν σοτς έχουν πολύ κακή ποιότητα. Με δικά σου λόγια δώσε την ουσία. Άλλα λένε και άλλα χρεώνουν??? Dellmont νομίζω ότι είναι η εταιρεία και έχει έδρα σε ειδική ζώνη στην βόρεια Ολλανδία, χωρίς φόρους κλπ.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

Τώρα κοίταξα δεν έχει διαφορά στις τιμές. 0,5 σεντς ανά λεπτό.

 

Βάση πίνακα χρεώσεων της voipalot η χρέωση για κλήση προς Ελληνικό κινητό με ταυτοποίηση αριθμού είναι € 0.060 ενώ χωρίς ταυτοποίηση (non-EU-callerid) € 0.005, αμφότερες οι χρεώσεις ανά λεπτό και χωρίς ΦΠΑ.

 

Το προηγούμενο διάστημα οι χρεώσεις στους καταλόγους ήταν αντεστραμμένες, η κλήση χωρίς EU-callerid ήταν ακριβότερη. Ανάλογα κόστη εμφανίζονται σε πίνακες χρεώσεων όσων κλώνων έλεγξα.

 

Η δοκιμή που έκανα με dialcheap πάντως είχε την αναμενόμενη χρέωση.

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις και να ξανακαλέσεις ή περίμενε μερικά δευτερόλεπτα. Ειδικά αν κινείσαι και αλλάζεις κυψέλες.
Αυτό κάνω όταν έχω χρόνο ...

 

...αν και εναλλακτικά χρησιμοποιώ telz που την βλέπω πιο σταθερή (ειδικα το callback δεν μου έχει τύχει καμμία περίπτωση με θέμα)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...