Jump to content

Τα Πάντα για την τεχνολογία,και τους παρόχους Voip


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση: Πως πάνε οι χρεώσεις σε κλήση με το mobile voip (calling credit) χρησιμοποιώντας την επιλογή call back? Έκανα μια κλήση πριν διάρκειας ενάμιση λεπτού και χρεώθηκα 0,074€. Γνωρίζω ότι αρχικά χρεώνει 0,05 ως τέλη σύνδεσης. Μετά για κάθε λεπτό ομιλίας χρεώνονται 0,012?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Πως πάνε οι χρεώσεις σε κλήση με το mobile voip (calling credit) χρησιμοποιώντας την επιλογή call back? Έκανα μια κλήση πριν διάρκειας ενάμιση λεπτού και χρεώθηκα 0,074€. Γνωρίζω ότι αρχικά χρεώνει 0,05 ως τέλη σύνδεσης. Μετά για κάθε λεπτό ομιλίας χρεώνονται 0,012?

 

Διπλή χρέωση + τέλος σύνδεσης.

2 λεπτά Χ 2 αριθμοί + 0,05€.

2Χ 0,012 = 0,024€ + 0,05 =0,074€

Link to comment
Share on other sites

Διπλή χρέωση + τέλος σύνδεσης.

2 λεπτά Χ 2 αριθμοί + 0,05€.

2Χ 0,012 = 0,024€ + 0,05 =0,074€

Αν μη τι άλλο είναι πολύ μεγάλη η διαφορά από την απλή κλήση voip, κοστίζει 10 φορές περισσότερο! Αλλά έστω και έτσι υπάρχει η επιλογή για σημαντικες κλήσεις που χρειάζεσαι απρόσκοπτη και χωρίς προβλήματα επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Αν μη τι άλλο είναι πολύ μεγάλη η διαφορά από την απλή κλήση voip, κοστίζει 10 φορές περισσότερο! Αλλά έστω και έτσι υπάρχει η επιλογή για σημαντικες κλήσεις που χρειάζεσαι απρόσκοπτη και χωρίς προβλήματα επικοινωνία.
Ακριβώς. Στις ελάχιστες περιπτώσεις που θα χρειαστεί δεν υπάρχει θέμα για λίγα σεντς παραπάνω, αν βρίσκεσαι κάπου χωρίς ούτε 3G.

Όσο μεγαλύτερη διάρκεια έχει η κλήση τόσο μοιράζεται το τέλος σύνδεσης και μειώνεται το κόστος.

Επίσης μπορεί κάποιος να σε συνδέσει από άλλο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω προβλημα με την voipalot κ θελω βοηθεια , δεν εβγαζε το νουμερο μου σε αυτους που καλουσα κ πηγα να φτιαξω το caller id στον λογαριασμο της voipalot ενω περνει κανονικα τον τετραψηφιο με εχει not verified

Κ μετα ειδα οτι στις κλησης χρεωνει 0.06 και οχι 0.006

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει τα φωτα του? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω προβλημα με την voipalot κ θελω βοηθεια , δεν εβγαζε το νουμερο μου σε αυτους που καλουσα κ πηγα να φτιαξω το caller id στον λογαριασμο της voipalot ενω περνει κανονικα τον τετραψηφιο με εχει not verified

 

Κ μετα ειδα οτι στις κλησης χρεωνει 0.06 και οχι 0.006

 

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει τα φωτα του? Ευχαριστω

Με την mobilevoip δοκίμασες? Κοίταξα τώρα τις τιμές. Δεν έχουν αλλάξει. Μήπως είδες 0,6 σεντς? Μήπως ήταν κλήση διάρκειας 10'?

Καμμιά φορά τρώει κάποιο κόλλημα.

Αν δεν πιστοποιηθεί αριθμός δεν τον δείχνει.

Στην εφαρμογή πρέπει να κάνεις επιλογή αριθμού γιατί δίνει no caller id, by default.

Σβήσε κουκις και ξαναδοκίμασε.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω προβλημα με την voipalot κ θελω βοηθεια , δεν εβγαζε το νουμερο μου σε αυτους που καλουσα κ πηγα να φτιαξω το caller id στον λογαριασμο της voipalot ενω περνει κανονικα τον τετραψηφιο με εχει not verified

 

Κ μετα ειδα οτι στις κλησης χρεωνει 0.06 και οχι 0.006

 

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει τα φωτα του? Ευχαριστω

Σου έκανε αυτή τη χρέωση γιατί δεν έχεις ταυτοποιήσει τον αριθμό σου. Και καλεί χωρίς αναγνώριση. Σβήσε τον αριθμό σου και ξαναπροσπάθησε.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

0,06 € είναι για No EU caller id σε κινητά. Πρέπει το τηλέφωνο που καλεί να είναι Ευρωπαϊκής Ένωσης ώστε να έχει την χαμηλή χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Με την mobilevoip δοκίμασες? Κοίταξα τώρα τις τιμές. Δεν έχουν αλλάξει. Μήπως είδες 0,6 σεντς? Μήπως ήταν κλήση διάρκειας 10'?

Καμμιά φορά τρώει κάποιο κόλλημα.

Αν δεν πιστοποιηθεί αριθμός δεν τον δείχνει.

Στην εφαρμογή πρέπει να κάνεις επιλογή αριθμού γιατί δίνει no caller id, by default.

Σβήσε κουκις και ξαναδοκίμασε.

 

Καλησπερα δοκιμασα mobilevoip εκει ολα μια χαρα

Για την χρεωση μου εβγαζε κατω απο το χρονομετρο 0.06

Θα περιμενω αυριο να δω στην σελιδα εγγραφεις την voipalot μηπως μου κανει αυριο πιστοποιηση του αριθμου γιατι σημερα με εγραψε "αυριο παλι"

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σου έκανε αυτή τη χρέωση γιατί δεν έχεις ταυτοποιήσει τον αριθμό σου. Και καλεί χωρίς αναγνώριση. Σβήσε τον αριθμό σου και ξαναπροσπάθησε.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα το δοκιμασω στην σελιδα κ μετα στην εφαρμογη , ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω κ τους δυο φιλους που βοηθησαν , το προβλημα λυθηκε μετα απο 2-3 διαγραφες του αριθμου μου στην σελιδα του voipalot

Τωρα φαινεται κανονικα στις κλησεις μου κ η χρεωση πηγε στο 0.005

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να εχω χαλια ποιοτητα σε 4G δικτυα. Σηενρα μαλιστα μεχρι και κρασαρισμα το MobileVoip.

Να δοκιμασω να περασω ρυθμισεις στιν στοκ dialer; Ποιες ειναι αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις. Sip server

"sip.voipalot.com:5060"

User name, password αυτά που έχεις.

Δοκίμασε να κάνεις κάποια κλήση αμέσως μετά από επανεκκίνηση.

Αν έχεις Android δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Google Play.

Δοκίμασε και το grandstream wave και αυτό.

 

 

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Στον default dialer των κινητών Xiaomi, υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης SIP λογαριασμού. Η ερώτηση μου είναι, ποια η χρησιμότητα των εισερχομένων κλήσεων SIP. Μπορεί να παρακάμψει το δίκτυο των εταιρειών και να σου προσφέρει εισερχόμενες κλήσεις έστω και αν ο αριθμός σου είναι απενεργοποιημένος?

9ded9708b783750c79896c9e72ff783e.jpg

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι χρησιμευει μονο οταν εχεις αριθμο απο την εταιρια voip. Στην συγκεκριμενη περιπτωση οπως το εχεις σεταρει σου τρωει μπαταρια χωρις λογο. Μονο στην περιπτωση που σε καλει αλλος χρηστης της callingcredit θα χρησιμευε,αλλα και γι'αυτο θα ήταν ανουσιο (υπαρχουν ενα σωρο αλλες λυσεις για δωρεαν κλησεις μεσω εφαρμογων).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρησιμοποιούσα 2 προγράμματα, το ένα ήταν το Zoiper Premium, και το άλλο ο Dialer της ACR που έχει ενσωματωμένες ρυθμίσεις για SIP.

Πάροχος η CallingCredit.

Και στις 2 εφαρμογές, ώρες ώρες αδυνατούσε να βγάλει κλήση. Έπαιρνε και έκλεινε αμέσως. Συνεχόμενα. Τελικά έβαλε την δική του εφαρμογή, CallingCredit της Finarea.

Βλέποντας μετά τις κλήσεις μου από την σελίδα της CallingCredit, παρατήρησα ότι εκείνες που πήρα με την μαμά εφαρμογή, καταχωρούνται ως "Mobile App Voip Call", ενώ οι υπόλοιπες παλαιότερες, αναγράφονται ως "SIP call".

Ερώτηση : Θεωρητικά (ή και πρακτικά) πιο πρωτόκολλο επικοινωνίας είναι καλύτερο? Πιο πλησιάζει πιο πολύ τις κανονικές τηλεφωνικές κλήσεις?

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι. Η προτεινόμενη εφαρμογή από την εταιρεία σαφώς είναι καλύτερη επιλογή, γιατί έχει τις σωστές ρυθμίσεις.

Μόνο αν σε ενδιαφέρει η καταγραφή της κλήσης χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή όμως grandstream wave κλπ.

Η λεπτομέρειες της κλήσης στην σελίδα έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι. Η προτεινόμενη εφαρμογή από την εταιρεία σαφώς είναι καλύτερη επιλογή, γιατί έχει τις σωστές ρυθμίσεις.

Μόνο αν σε ενδιαφέρει η καταγραφή της κλήσης χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή όμως grandstream wave κλπ.

Η λεπτομέρειες της κλήσης στην σελίδα έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα.

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ. Οι απαντήσεις σου είναι εγγύηση.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω λογαριασμό στην callingcredit και επειδή θέλω να κάνω ανανέωση 10€ με χρεώνει 12,92€.

Υπάρχει άλλος τρόπος μέσω reseller να βγει πιο φτηνά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω λογαριασμό στην callingcredit και επειδή θέλω να κάνω ανανέωση 10€ με χρεώνει 12,92€.

 

Υπάρχει άλλος τρόπος μέσω reseller να βγει πιο φτηνά;

 

Υπάρχει................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...