Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα δεματάκι από Ali με yanwen express, 97 ημέρες από την αποστολή, ήρθε μέσω emirates post. Αυτοί οι Κινέζοι πρέπει να έχουν χρησιμοποιήσει ότι ταχυδρομείο υπάρχει παγκοσμίως για αποστολή από Κίνα, χαχα. Πάντως πέρασε χωρίς να έχει πάνω το πράσινο χαρτί τελωνείου. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα σήμερα δεματάκι από Ali με yanwen express, 97 ημέρες από την αποστολή, ήρθε μέσω emirates post. Αυτοί οι Κινέζοι πρέπει να έχουν χρησιμοποιήσει ότι ταχυδρομείο υπάρχει παγκοσμίως για αποστολή από Κίνα, χαχα. Πάντως πέρασε χωρίς να έχει πάνω το πράσινο χαρτί τελωνείου.

 

Ένα από τα δικά μου που παρήγγειλα 30/11 ταξίδεψε με Emirates και ήταν το 1ο που παρέλαβα σε 43 ημέρες.

Στην Αθήνα έφτασε σε χρόνο ρεκόρ (15/12) και παρέλαβα 12/1/21 !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, από Αγγλια,πλεον λογω Brexit,εχει αγοράσει κανείς? έχουμε τελωνειο? Κατι ακουσα οτι περνανε τελωνειο και πεφτει ματσουκι,ισχυει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, από Αγγλια,πλεον λογω Brexit,εχει αγοράσει κανείς? έχουμε τελωνειο? Κατι ακουσα οτι περνανε τελωνειο και πεφτει ματσουκι,ισχυει?

 

Έχουν αναρτηθεί αρκετά posts για αγορές από το ΗΒ μετά την 1/1/21 και το συμπέρασμα είναι ότι αντιμετωπίζεται, πλέον, ως τρίτητα χώρα και τα ταχυδρομικά δέματα με αξία CIF πάνω από 22€ χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού, χωρίς όμως δασμό, λόγω της συμφωνίας της τελευταίας μέρας.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναρτηθεί αρκετά posts για αγορές από το ΗΒ μετά την 1/1/21 και το συμπέρασμα είναι ότι αντιμετωπίζεται, πλέον, ως τρίτητα χώρα και τα ταχυδρομικά δέματα με αξία CIF πάνω από 22€ χρεώνονται με έξοδα εκτελωνισμού, χωρίς όμως δασμό, λόγω της συμφωνίας της τελευταίας μέρας.

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,που σημαινει τελικα οτι πληρωνουμε τελωνειο? δεν το καταλαβα,απολυτα,που λες χωρις δασμο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση,που σημαινει τελικα οτι πληρωνουμε τελωνειο? δεν το καταλαβα,απολυτα,που λες χωρις δασμο

 

Άλλο τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ) και άλλο ο δασμός που επιβάλλεται στις αξίες CIF πάνω από 150€.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ) και άλλο ο δασμός που επιβάλλεται στις αξίες CIF πάνω από 150€.

Οκ να σαι καλα,οποτε τελος το ΗΒ για πανω απο 22€,οπως ακριβως απο Κινα.Και παλι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα μία ερώτηση παιδιά παραγγελία από banggood την προηγούμενη εβδομάδα με priority direct mail μου έστειλαν ένα οκταψήφιο αριθμό 42****88 το έβαλα στο flyt και μου έβγαλε έναν άλλον αριθμό αυτής της μορφής A025******15433TY πώς το παρακολουθώ τώρα αυτό με τι θα έρθει. Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Με 17track... Θα έρθει με comet hellas

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα μία ερώτηση παιδιά παραγγελία από banggood την προηγούμενη εβδομάδα με priority direct mail μου έστειλαν ένα οκταψήφιο αριθμό 51****58 το έβαλα στο flyt και μου έβγαλε έναν άλλον αριθμό αυτής της μορφής A000******1503TY πώς το παρακολουθώ τώρα αυτό με τι θα έρθει.

 

Οταν φτάσει Ελλάδα (σε 8-10 μέρες) θα σου στείλει ειδοποιηση η comet με σε ποια μεταφορική το παρέδωσε (στη δική μου περίπτωση στην speedex) οπότε από εκεί θα το παρακολουθείς πλέον. Από εκείνο το σημείο έκανε άλλες 3 ημέρες μέχρι να παραλάβω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχετε δει 2 Γ.Ε.Τ.Α; Μου το βγαζει σε 2 διαφορετικες αποστολες. Ειναι λαθος;

 

 

22/2/2021, 02:43 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/2/2021, 01:59 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

21/2/2021, 23:20 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

21/2/2021, 22:00 Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

19/2/2021, 19:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

19/2/2021, 12:08 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

19/2/2021, 10:08 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

19/2/2021, 10:03 Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΦΙΞΗ ΣΕ Γ.Ε.Τ.Α. ΠΕΙΡΑΙΑ

15/2/2021, 16:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

13/2/2021, 18:32 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.)

13/2/2021, 16:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και τους δύο Καλή συνέχεια

Να το κοιτάς στο flytexpress

Νομίζω το 17track αντιγράφει.

 

Να βάζεις το καινούριο

το Α.... Υ

Link to comment
Share on other sites

Παραλαβή από bangood σε 13 μέρες με comet / speedex. Τι φτιαξανε οι Κινέζοι, φοβερό. Εγώ είχα μείνει στο κλασικό post NL , που σε 15 μέρες έφτανε Ολλανδία και σε άλλες 15 σπιτι μου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους παραγγελία από aliexpress με unregister yanwen σήμερα παρέλαβα μετά από 134 μέρες και ήρθε με emirates
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Άνετη υποψηφιότητα για ρεκόρ...!

Και όντας unregistered, δεν υπάρχει και εικόνα για το πού εμφανίστηκαν οι μεγαλύτερες καθυστερήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους παραγγελία από aliexpress με unregister yanwen σήμερα παρέλαβα μετά από 134 μέρες και ήρθε με emirates

 

Έδωσες ελπίδες σε πολλούς από εμάς :)

Link to comment
Share on other sites

Άνετη υποψηφιότητα για ρεκόρ...!

Και όντας unregistered, δεν υπάρχει και εικόνα για το πού εμφανίστηκαν οι μεγαλύτερες καθυστερήσεις...

Ναι δυστυχως γιατι κανω το λαθος που επιλεγω τα πιο φθηνα ή free shipping και μου φαινεται απο εδω και περα θα βαζω aliexpress standard shipping μηπως και ερχονται καπως πιο γρηγορα

Έδωσες ελπίδες σε πολλούς από εμάς :)

Η ελπιδα πεθαινει παντοτε τελευταια και εγω μην πω ψεμματα το ειχα για χαμενη υποθεση :lol:

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή με comet Hellas δουλεύει πολύ καλά για άλλη μια φορά. Παρέλαβα σε 16 μέρες από comet και το είχε μαζί του ο κουριερ 4 μέρες. Γενικά πάντως το banggood αυτή τη μέθοδο τη χρησιμοποιεί σε σχετικά φτηνές αγορές άντε μέχρι 50 ευρώ. 2 λαπτοπ που έχω πάρει τελευταία με gls τα έχει στείλει... Αντίστοιχα γρήγορο. Το πρώτο ήρθε σε 18 μέρες το δεύτερο είναι Βέλγιο λογικά την άλλη εβδομάδα θα είναι εδώ.... Κοντά στις 20 μέρες συνολο

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο... αντίθετο άκρο, δέμα μου που έστειλε το BG (θα έρθει με DHL Paket) στις 3/2 φαίνεται -σύμφωνα με τη flytexpress- να έχει φύγει από Κίνα στις 5/2 και σήμερα (24/2 - πάει για 20 μέρες) φαίνεται ακόμα "in transit" - δεν το έχει παραλάβει ακόμα η DHL.

Από τις πιο μεγάλες καθυστερήσεις που έχω δει τον τελευταίο καιρό στο συγκεκριμένο σκέλος της διαδρομής, χωρίς να συμβαίνει κάτι το 'ιδιαίτερο' (όπως π.χ. η κινέζικη πρωτοχρονιά - το δέμα έφυγε πριν)...

Link to comment
Share on other sites

Έφυγε πριν αλλά ταξίδευε στην Κίνα στις αργίες τους... Λογική η καθυστέρηση

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Η αποστολή με comet Hellas δουλεύει πολύ καλά για άλλη μια φορά. Παρέλαβα σε 16 μέρες από comet και το είχε μαζί του ο κουριερ 4 μέρες. Γενικά πάντως το banggood αυτή τη μέθοδο τη χρησιμοποιεί σε σχετικά φτηνές αγορές άντε μέχρι 50 ευρώ. 2 λαπτοπ που έχω πάρει τελευταία με gls τα έχει στείλει... Αντίστοιχα γρήγορο. Το πρώτο ήρθε σε 18 μέρες το δεύτερο είναι Βέλγιο λογικά την άλλη εβδομάδα θα είναι εδώ.... Κοντά στις 20 μέρες συνολο

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και κινητό 150€ που πήρα με comet το έστειλαν. Οπότε μάλλον είναι για μη ογκώδη δέματα.

Link to comment
Share on other sites

Και κινητό 150€ που πήρα με comet το έστειλαν. Οπότε μάλλον είναι για μη ογκώδη δέματα.
Α μπορεί να έχεις δίκιο... Σωστος

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα αυτο το Multimedia (aliexpres) ζήτησα και μου το έστειλαν απο Γερμανια. Ξέρει καποιος με παρόμοια εμπειρία αν περάσει ''αερα'' απο τελωνειο ? η θα μου έρθει καμια λυπητερή ?

 

2021-02-24-153154.pnglong term personal goals

 

2021-02-24-152050.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...